C. J Sansom fantasztikus Shardlake sorozata a hetedik kötetéhez érkezett. Shardlake ügyvéd egy nagyszerű vezéralakja a regénysorozatnak. Igazságérzete, kiemelkedő figyelme a gyengék, védtelenek felé igazán emberivé teszi, ellensúlyozva a testi hibáját. Egy olyan ember, aki kissé elveszítette a hitét, amikor a vallás veszélyesen összefonódott a politikával. A történet összetett, de teljesen hihető.
Anglia monarchiája VIII. Henrik halála után gyorsan veszélybe került. Alig két év telt el a király halála óta, a trónon az utód VI. Edward alig 11 éves, 1549-ben járunk. Az ország a háborúk terhei miatt csődközeli állapotba jutott, Edward herceget különböző nemesek manipulálják, akik mindannyian szeretnének hatalmat szerezni. Nagy a belső viszály, a katolikusok és a reformerek közötti ellentét. Ez nem csak a Biblia angol fordítása miatt van, ami ekkor jelent meg.
Matthew Shardlake a nyomozó-ügyvéd megbízást kap a 15 éves Erzsébet hercegnőtől, így London minden mocskát, bűzt és feszült légkört hátra hagyva Norwichba utazik segédje társaságában. A rábízott kényes ügy egy gyilkosság. John Boleynt a felesége megölésével vádolják. A rokonság miatt is kínos ez az ügy a hercegnőnek, maga a Boley név még mindig nem túl jól cseng. Az tovább bonyolítja a dolgokat, hogy a nő már kilenc éve elhagyta otthonát, családját, nem tudni merre járt. Hirtelen felbukkanása elég sokaknak okot adhatott a gyilkosságra. A potenciális gyanúsítottak listáját természetesen a férj vezeti, de jó néhány norfolki befolyásos ember neve is felmerül. A halott nő körül sok a titok, rejtély bőven akad. A gyilkosság a politikai intrikák világába viszi Shardlake mestert. További bonyodalmakhoz vezet, hogy Shardlake találkozik régi ellenségével, Richard Richel. Szerencsére felbukkan Norwichban a régi segédje, Jack Barakk is, aminek örültem. Színes egyénisége, humora üde színe a történetnek. Nagyszerű jellemrajzokat olvashatunk a regény karaktereiről. A leíró részek jól adják vissza a kor hangulatát. Térben és időben tehetünk egy izgalmas utazást a korabeli Angliába.
Kedvelem ezt a sorozatot, ezt az új részt is jó volt olvasni. Az előző rész az Egy bűnös siralmai is említésre kerül, vannak visszautalások, ám önálló kötetként is megállja helyét ez a Tudor történetet. Shardlake és fiatal asszisztense, Nicholas a vidéki forrongó Anglia életéről is kap képet. Érezhető a kiábrándult légkör, a lázadás érik. Így a gyilkossági ügy egy nagyobb történet részévé válik. Robert Kett vezetésével kitörnek a parasztfelkelések. Ennek előzményeiről, a további tervekről olvashatunk, hiszen kiemelten fontos része lesz a regénynek. Alapos és pontos képet ad az okokról, az ötven oldalas összefoglaló szemléletes levezetése ennek a korszaknak, alapos jellemzője az egész történelmi háttérnek. Itt a történelem nagyobb szerepet kap, mint a gyilkosság. Áldozatok pedig lesznek még ugye.
A jog és a társadalmi rend, az évszázadok során jelentősen megváltozott, de az igazságnak érvényre kell jutnia. Cselszövés, ármány és intrika, számtalan váratlan esemény, fordulat akad a regényben. Való igaz, ez a leghosszabb része a sorozatnak, ám Sansom történetvezetése profi, lebilincselő.
Olvasás után megállapíthatom, hogy az emberi természet igen kevéssé változik, a hatalomvágy, a kapzsiság mostanra még elterjedtebb. C. J. Sansom egy igazán nagyszerű mesemondó. lenyűgöző olvasás a történelem szerelmeseinek és a korabeli krimik kedvelőinek egyaránt.
C. J. Sansom: angol regényíró, 1952-ben született.
Négy év szünet után tért vissza a Hamis próféciákkal, és világszerte hatalmas sikert aratott vele, például a regény a megjelenését követően azonnal minden eladási lista élére került Angliában. A kötet Kett forradalmának újragondolása címmel a szerző történelmi esszéjét is tartalmazza.
Az eddigi megjelent kötetek: Kard által, Sötét tűz, Az uralkodó, Apokalipszis, A bosszú nyilai, Egy bűnös siralmai.
Agave Könyvek, Budapest, 2019
912 oldal · ISBN: 9789634196075 · Fordította: Bosnyák Edit