2019. december 30., hétfő

2019 legjobbjai - krimi

2019 legjobbjai - krimi 




                                                                 







"Az embernek néha muszáj megbíznia valakiben."
Sissel-Jo Gazan: A dinoszaurusz tolla





Évzáró visszatekintés az olvasottak alapján a 2019-es év legjobb, legizgalmasabb nyomozásaira. Erős, jó év volt, hiszen a 203 olvasásból 54 sorolható a zsáner ezen kategóriájába. Talán az sem meglepő, hogy az északiak uralják a mezőnyt az amerikai és klasszikus krimik előtt. Volt itt zaklatás, családi bántalmazás, szerelemféltés, és gyermekkori traumák a feldolgozott témák között. Mielőtt rátérnék a 10 számomra legkedvesebbre, némi kitekintés. Többen hiányolták az előző összefoglalókból a "citromdíjas" könyveket. Nos.. a végén lesz három csalódás.


"Ugorgyunk!" - mondá Pósalaky bácsi.


Jöjjenek a kedvencek, a nekem legjobb tíz bűntény. Amikor elsőre átgondoltam, 14 könyv került a listára. Nos, a 10 az 10. Volt egy, ami ugyan krimi, hiszen egy döbbenetes gyilkosság hátterét próbálja kideríteni, mégis a "tényregény" jobban illik rá. Ez egy ráadás ajánlat, elgondolkodtató, mint egy jó skandináv krimi, ám ezt az élet írta. Jan Stocklassa: Stieg Larsson titkos iratai A Palme-gyilkosság kulcsa ez a könyv. Igazi dokumentum, korrajz az egész Európát sokkoló valóságról, pedig 1986 nem most volt. Stieg Larsson neve mindenkinek ismerős, róla és elhívatott nyomozásáról valamint a Millennium-trilógiáról is sok érdekesség megtudható.
                                                                                                             
     
                   

Magyar krimi viszonylag kevés akad, de Réti László bőven megérdemli, hogy listán legyen. Idei két könyvéből az Európa halála című került fel a listámra. Ahogyan Harry Hole 12. kalandja is mindent vitt. Amit biztos tud már minden rajongó, a 2020-as könyvfesztiválon az Animus Kiadó vendége lesz a norvég szerző. Hatalmas respect a kiadónak a meghívásért és a sok remek könyvért. Várom nagyon az újabb találkozás lehetőségét. Feltétlenül fontos megemlítenem néhány fordítót, akik nélkül bizony nem lenne teljes a lista. Dobosi Beáta, Petrikovics Edit vagy Sulyok Viktória munkájának sokat köszönhetünk.

Bár akad a listámon igazi véres, darabolós regény, mégis a lélektani, érzelmeken alapuló, emberi drámákat találtam idén igazán jónak. Több ilyen háttérrel bíró történet akad a listámon. (Fogócska, Ezüstút, Pokoli tél, Botlás) és igen, nagyon tetszett a merész váltás Camilla Lackbergnél. További részletek a blogon, hiszen mindegyik könyvről készült önálló poszt. Íme 2019 legkedvesebb, legizgalmasabb krimijei!

1: Jo Nesbø: Kés (Harry Hole 12) (Animus)

A nagy becsapások, mély, férfias érzelmek és fájdalmak szövevényes története a Kés. Nyomasztóan sötét, ahogy az emberi lélek mélyére hatol. Mégis az életről szól a regény. Zseniális krimi, a legutolsó oldalakig kétségek közt tartott, a sorozat egyik legjobbja lett. Nesbo a norvég "krimikirály" ismét bizonyított, sőt!




2: Soren Sveistrup: A gesztenyeember (Partvonal)

A Partvonal Kiadó idén tavasszal útjára indította skandináv krimi-sorozatát. Az őszi újdonság stílszerűen A gesztenyeember, ami az idei termés egyik legjobbja – szerintem. Igazi véres-darabolós. Feszült, sokkoló és szomorú, gyermekkori traumákra épülő dráma, végig fordulatos. Bízom benne, még olvashatok a szerzőtől.

 
                         
 3: Anders de la Motte: Pokoli tél (General Press)

A krimi a lélektaniságával üt, eleinte lassabban fog tüzet a történet, sokáig izzik a parázs, mire igazán fellobbannak a lángok. Utána azonban perzsel, éget, egy olyan befejezéssel, ami többszörösen meglepi az olvasót. Nem kevés könyvet olvastam ebben a műfajban, de ez a megoldás meglepett engem is! Anders de la Motte üdítő jelenség a skandináv krimiszerzők között. Egykor rendőr volt, majd dolgozott nemzetközi biztonsági tanácsadóként is. Ő is a kedvenc szerzők közé került az évszakok köré szőtt krimi-sorozatával.







4: Lars Kepler: Nyúlvadász (Animus)

A történet kellően sötét és titokzatos, sokáig még az indíték is sűrű homályba vész. Az eddigi Kepler könyvekből is ez volt a legjobb olvasásom. A Lars Kepler írói álnév mögött alkotó házaspár ezzel a krimivel végleg beírta magát a kedvenceim közé. Ők tavasszal a könyvbemutatóra eljöttek Budapestre.

   

                                                                                       

5: Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak (Oxen 2.) (Kossuth)

A dán szerző, Jensen egyéni hangja, történetszövése, hangulati képei új szín a skandináv krimik kínálatában. Egyedi írói stílussal, némi noir hangulattal és egy nagyszerű karakterrel a középpontban. Jensen szintén új felfedezés számomra.
Niels Oxen a háborús veterán története a politika és a háborúk modern világában játszódik - ez a Sebzett nagyvadak. Nagyobb figyelmet érdemelne ez a sorozat.





6: Camilla Läckberg: Aranykalitka (Animus)

A Fjällbacka-saga sorozat tíz kötete után mert és tudott váltani Camilla. Az Aranykalitka a női lélek mélységeibe vezet. A bosszú nagyon stílusos!






7: Maria Adolfsson: Botlás (Doggerland 1.) (GABO)

Egy többszörösen összetett lélektani dráma. Kíváncsi vagyok, hogy mit tartogat a következő részre
az írónő. Remélem, megjelenik majd a biztató kezdés után. Doggerland vár ránk, érdemes felfedezni.


8: Charlotte Link: Fogócska (General Press)

Éppen mint az írónő előző könyve a Figyelő szemek ez is elgondolkodtató társadalmi dráma, lélektani vonalon, nem véres ponyvakrimi. Az igényesebb olvasóknak ajánlom.

             

                                                                                      
9: Stina Jackson: Ezüstút (Animus)

Soha rosszabb elsőkönyves bemutatkozást! Kivételes élmény volt, végigjárni az Ezüstút kanyargós valóságát. A Svédország és Norvégia határvidékén játszódó történetben a címadó Ezüstút valóban létezik. A sűrű, északi fenyőerdők sötétjében nyomasztó családi titkok rejtőznek. Igazi feszült, lélektani dráma, ajánlom minden krimirajongónak. Megérdemelten lett a 2019-es év Üvegkulcs díjazottja a regény.


Huha.. de tényleg! Legalább az említés szintjén még:

Michel Bussi: Fekete vízililiomok krimije a legeredetibb volt az évben, ahogyan a Jaffa kiadványa A dinoszaurusz tolla is egy remek és egyéni krimi. Ezt sajnos értetlenül fogadták, elég megosztó lett, pedig...A kutatóbiológusként és kulturális újságíróként is dolgozó dán írónő több díjat is elnyert ezzel a krimivel. A borzongató atmoszférájú, váratlan fordulatokat tartalmazó thrillerében Sissel-Jo Gazan eredeti témát dolgoz fel olvasmányosan. Bízom a folytatás megjelenésében! Nekem tetszett.
                                                                                                                     


Cara Hunter Sötétben vagy Nincs kiút újdonsága szintén a jó krimik közé tartozik. Ahogyan a kedvenc kriminálpszichológusom, Sebastian Bergman Egyetlen igazság című Hjorth és Rosenfeldt krimi is bizony listára való. A 4MGY trilógia zárása a Hatodik éjszaka, vagy Angela Marsons: Holt lelkek írása is kellően izgalmas, jó történet volt.




10: Réti László: Európa halála (Művelt Nép)

A történet bár erősen fikció, nagyon valós. Értékeltem a sorok közt finoman megbúvó társadalomkritikát. Sajnos a megjelenített jövőkép elég sötét, szomorú. A szerző zsarumúltja közismert, tudja miről ír. Réti László eddig sosem okozott csalódást, szerintem külföldre is mehetne bátran a krimi. Olvassátok!

                                                                                                               




Citrom-díjasok:

Szigorúan véve 3 krimi volt, ami nagyon nem azt adta, amire vártam, számítottam. Jane Harper: A természet ereje "gyenge-savanyú" valami volt a kiváló Aszály után... Ugyancsak nekem a túl elnyújtott, közel 300 oldalas nyálas-romantikus bevezető után tökéletesen érdektelen lett a Halálos fehér Robert Galbraith klaviatúrájából. Nem volt egy könnyű menet, addig többször letettem, de az utolsó 340 oldal rendben volt. Csak az első 300 ne lett volna!

A harmadik inkább erkölcsi szempontból volt csalódás. Finoman szólva is hajmeresztően képtelen a megoldása. Kicsit sok ez így. Talán kitalálható, hogy egy elsőkönyves, magyar szerző könyve ez, ami semmi skandináv vonalat nem tartalmaz, bár a reklám ígéri. Nem rossz, csak nem igazán jó így, maradjunk ennyiben.


Zárásnak néhány kedvcsináló, jellemző idézet! Kalandra fel, jön az Aranykalitka 2. része, lesz Jussi, meg Indridason is, hogy csak néhány kiváló skandináv krimiszerzőt említsek! Nyomozzunk együtt 2020-ban is!


       "Ha alkut kötsz az ördöggel, érdemes feltenned magadnak a kérdést, miért találja ezt az ördög jó üzletnek." Jo Nesbø: Kés                                                             




"Én tudtam, hogy az élet nem egy happy enddel végződő dajkamese."
Camilla Läckberg: Aranykalitka






"De hát kit hökkent meg egy gesztenyeember szeptemberben vagy októberben?"

Soren Sveistrup: A gesztenyeember

                                                                                                         
„A legszörnyűbb dolog a gyanú. Az, hogy az ember nem tudja. És talán sohasem tudja meg!

Agatha Christie






2019. december 26., csütörtök

2019 legjobbjai - történelem

2019 legjobbjai - történelem 






                                                                         










Az idei olvasmányaimban valahogy ez a kategória kissé most háttérbe került, magam sem értem hogyan. Talán kevesebb új megjelenés volt, hiszen Trux Béla, Bónizs Róbert még dolgozik a következő regényén, ahogyan Csikász Lajos is idén egyetlen kötettel örvendeztette meg rajongóit.
Ez talán azt is előrevetíti, a következő év erős lesz történelemből, érdemes lesz figyelni!


A lista ezúttal is szubjektív. Remélem mindenki talál olyan olvasmányt, ami felkelti érdeklődését. Ezen történelmi regények mindegyikét jó szívvel ajánlom! Közös jellemzőjük, az alapos háttér és olvasmányosság, a szórakoztatás mellett. Tudnunk kell, ismernünk kell nagy elődeink tetteit, a harcok és egyéb események hátterét. Nem árt tisztában lenni saját történelmünkkel, amit ugyan valóban a győztesek írnak, az írók ezt a képet teszik átláthatóbbá számunkra. Lássuk, idén mely könyvek voltak a blog kedvencei!


                                                                                                     

1: Benkő László: Mátyás király-sorozat I.-II.-III.
(Isten választottja, A vaskezű, A legyőzhetetlen)
                                                                                                       
Mindig érdeklődéssel várom Benkő László történelmi regényeit. Olvashattam már tőle a Zrínyiekről, Szent Lászlóról, Kinizsiről, a tatárjárásról vagy éppen a honfoglalásról. Most a Mátyás királyról szóló trilógiája nem kevesebbre vállalkozik, mint a 15. század második felének autentikus és részrehajlás nélküli bemutatására. Izgalmas és monumentális kihívás, azonban Benkő nem okoz csalódást. Mátyás ábrázolása egészen másféle, mint eddig tanultuk. A gyermekkora nagyban meghatározta későbbi életét. Megvilágítja a politikai játszmák hátterét, a nagy tragédiák és a nagy győzelmek hatásait.A valós szereplők sorsa, alakja segítségével közel hozza ezt a zűrzavaros időszakot, kiváló korrajzot ad olvasóinak. A sorozat a Lazi Kiadónál jelent meg.

2: Csikász Lajos: A két fejedelemasszony
Báthory Zsófia vs, Zrínyi Ilona. A két karizmatikus nő kapcsolata nem volt személyeskedésektől, viharoktól mentes. A Rákóczi-sorozat 2. része kiváló portré erről a két meghatározó nőről. Szerelem, összeesküvés, érzelmek kavarognak a történelem viharában. Természetesen a jól ismert Csikász-humor is megjelenik a lapokon. Szépirodalmi igényességgel megírt, finom lírai részekkel tűzdelt a regény. Izgatottan várom a folytatást! A Gold Book Kiadó kiadványa.










3: Bíró Szabolcs: Királyok éneke (Anjouk VI.) 
Színes és mozgalmas, tartalmas történelemórát kapunk Bíró Szabolcs regényében. A Királyok éneke, mely az Arany Visegrád-trilógia zárókötete, Anjou Károly utolsó nagy uralkodói korszakának éveit, a nemzetközi diplomácia terén elért eredményeit meséli el. A személyes apa-fiú vagy a testvérkapcsolat érzelmes vonal volt, ami kifejezetten jót tett a sorozatnak. Királynak sem könnyű lenni. András herceg sorsa is magában hordozza a későbbi tragédiát. Hiába a tények ismerete, fordulatos és lendületes történet részese lehet az olvasó. A regény központi eseménye a visegrádi királytalálkozó pedig valóban monumentálissá tette az eseményeket. A befejezés pedig ismét mesteri lett, egyben zseniálisan vezeti át-tovább az eseményeket. Izgalmas folytatás várható az Athenaeun Kiadónál.


 4: Izolde Johannsen: Észak magányos királya (A birodalom tengeri bástyái 5.)
Ez egy kiváló és hiánypótló sorozat. A tengeri kalandok olyan eredeti vállalkozás, ami közel hozza és valóban érthetőbbé teszi a II. világháború tengeri ütközeteit. A nagy felszíni hadihajóinak története és parancsnokainak életrajza színvonalas és tartalmas olvasmány.
 A Tirpitz nem csupán Németország utolsó nagy csatahajója volt, de az egyik legnagyobb és legsúlyosabb hadihajó, amelyet valaha az európai haditengerészet épített.A Tirpitz életének legnagyobb részét Norvégia fjordjai között töltötte, innen a regény címe. A szomorú sorsa borítékolható volt, hiszen a Tirpitzet már építése közben is számos légitámadás érte. Feszültség és izgalom van a regény lapjain, ami párosul érzelmekkel, ahogy megelevenedik a hajó sorsa és a hozzá kötődő emberek élete. Ajánlom, ajánlom, több figyelmet érdemelne az egész sorozat. 




5: Cseke Lajos: Hosszúhíd (Kárpátok farkasai 2.)
A Csiglemezőben megismert Keménd kalandjai folytatódnak a történelem viharaiban. Elégedett voltam a folytatással és ez esetben is várom a következő részt.
Egyedülálló hangulatú történelmi regény, amely lebilincselően ismerteti meg a honfoglalás utáni időket, a székelyek mindennapjait, a nép túlélésért vívott harcait. Lenyűgöző leírások, korrajznak is érdekfeszítő, külön kiemelném a székely furfang és a magyar leleményesség is ott van a regényben! A Gold Book kiadványa.



6: Batka Zoltán: Vata fia
Az egész regényen érződik a gondos munka, a szerző új hang a történelmi-regényírók között.
Egy olyan történetet mesél el a magyarság korai történelméről, ami a régi magyar mondák világát, annak szellemiségét idézi számomra. Ez az a regény, amit kár lett volna kihagyni, valódi meglepetés! Pedig a számomra ismeretlen, elsőkönyves író kötete kisebb rábeszélésre került az olvasmányaim közé. Téma a kereszténység és pogányság. Nincs középút, harc, ármány és gondolkodni való tartalom jut az olvasónak. Athenaeum kiadványa.


   
 7: Benkő László: A pozsonyi csata
A pozsonyi csata monumentális és színes története áprilisban került a boltokba. Már az indítás drámája megfogott, szinte egyhuzamban olvastam végig a könyvet. A magyar sereg sorsdöntő győzelmet aratott a 907. júliusában. Egy tökéletesen megkomponált, kalandokban bővelkedő regényt kaptam. Pazar, ahogyan Benkő Lászlótól megszoktuk, irodalmi értéket is kapunk.





8: Roger Crowley: Hódítók

Crowley legújabb könyvében az aprócska Portugália 16. század eleji gyors és lélegzetelállító felemelkedését meséli el. A portugálok ritka tengerhajózási bravúrt hajtottak végre, amikor a Jóreménység fokát megkerülve felfedezték az Indiába vezető tengeri útvonalat. Érdekfeszítő téma, jó stílusban. A földrajzi felfedezések alaposan átrajzolták a korabeli Európa és a világ térképeit. A Park Kiadónál jelent meg a könyv.

                                                                                                       
9: Bányai D. Ilona: Erdély lángjai
A Boszorkánykörben megismert hősnőink kalandjai itt lezárulnak, de biztosan remélem, lesz egy újabb mese az írónő tarsolyában. A történet szelídebb, mesésebb, most a romantika felé kanyarodunk. Bányai D. Ilona gördülékeny stílusban meséli tovább a leányok sorsát. A három hősnő, három különböző sors, karakter. Lazi Kiadó kötete.
                                                                                 

                                                                                                                                       

10: Urbánszki László: Nemtelen nemesek
Ez itt és most némileg "cseréptörés", de vállalom! Szeretem ezt a regényt, hiszen a könyv másodszor a Historycum Kiadónál, új borítóval 2018 végén jelent meg. Az idei év újraolvasása volt nálam még januárban. Több figyelmet érdemelne ez a regény is. Urbánszki László nagyszerű mesélő, jól megírt karakterek és szép tájleírások színesítik a kalandokban és humorban bővelkedő történetet. Lecsúszott nemesek, rablók, haramiák, kikapós fogadósnék a szereplők. Sikamlós kalandok részesei lehetünk, az ízes, magyarsággal, sok humorral megírt regényt olvasva.Ez tényleg a magyar vadnyugat! Tetszett a pásztorélet bemutatása is, erről így keveset olvashattunk eddig.





Fotók: Az írók, kiadók facebook oldalai, és Pinterest.

2019. december 24., kedd

2019 legjobbjai - szépirodalom

Best of 2019 - szépirodalom 






                                                 



Lassan vége az évnek, ezért elérkezett az ideje, hogy összegezzem 2019-et. A mai alkalommal az év számomra legkedvesebb, legfontosabb, legjelentősebb szépirodalmi alkotásait állítottam sorrendbe, ami 200 olvasás mellett elég komoly kihívás volt. Csak néhány érdekesség: 107 könyv tartozik a szépirodalomhoz, ebből 44 volt hazai szerző munkája. Hangoskönyv nem került hozzám, nem igazán szeretem. A legrövidebb könyv 64 oldalas, ez Nádasdy Ádám verseskötete a Jól láthatóan lógok itt című, míg a leghosszabbak: Jón Kalman Stefánsson Menny és pokol-trilógiája 1127 oldalas, de említhetném Rutherfurd Londonját, ami 992 oldal. Egyetlen könyvet nem olvastam végig, azt a 200. oldal körül feladtam, annyira idegesítő stílusa volt. Ez Alex Dahl Fiú a küszöbön regénye, nem találtunk egymásra. Így a "citrom-díj" is ezé a könyvé, a Cellába zárva kötettel párban.
A teljesség igénye nélkül is törekedtem objektív maradni. A jobb átláthatóságért külföldi és hazai leosztásban jönnek a kedvenceim. Kissé hosszú lett, de megéri! Íme!




Külföldi írók:

1: Jón Kalman Stefánsson: Menny és pokol trilógia

Amikor már február - márciusban megszületett az év könyve... Ezt nem tudta überelni senki. Ezt olvasni kell. Annyira pazar élmény, kiadás-fordítás és borító zseniális és igényes összhangja a Jelenkor Kiadó kiadványa. Stefánsson egy fiú kalandjait követi végig Izland havas-jeges, kietlen tájain, s ez valamennyire a kalandokat is meghatározza. Lírai szövege, gyönyörű természeti képei megható és lélekemelő olvasmányt adnak az olvasónak. Az ember és a természet küzdelmét, harmóniával és feszültséggel teli viszonyát ábrázolja. Egyed Veronika az év fordítója számomra, annyira tökéletesen adta vissza a regény hangulatát, képeit. Kiemelkedő élmény volt olvasni! A szerzővel való találkozás az őszi Margó fesztiválon még fokozta ezt a hatást. Az elsőségéhez kétség nem férhet. Irány Izland, ide el kell jutni.




2: Karl Ove Knausgard: Élet - Harcom 4.

A tavaszi könyvfesztiválra jelent meg, ahol a szerző díszvendég volt. A személyes találkozás élménye leírhatatlan.

Karl Ove Knausgård öniróniája, saját magával szembeni kegyetlen, megdöbbentő őszintesége még mindig elképesztő és szórakoztató. A saját életét, élményeit írta meg, mégis sok az azonosság, kapcsolódási pont, amitől az olvasó magáénak érezheti a regényt. Patat Bence az idei év másik kiváló fordítója tökéletes hangulatot ad vissza.

                                                                                                                                     


3: Colson Whitehead: A Nickel-fiúk

A 21. Század Kiadó nem véletlen tatozik a kedvenceim közé. Egyszerűen profik. Minden tekintetben. Csodás és különleges, igényes kivitelű könyveik, élmény volt a KULT-könyvek legfrissebb kötete is. Szorosan a Drága kis szívem mellett az idei év legerősebb története a kiadótól. Az író remek mesélő, szikár, tényszerű prózája minden hatásvadász elemet nélkülözve tépi ki a szíved. Kiemelkedik a KULT-könyvek közül is, nem csak az irodalmi kínálatból. Számomra az év egyik legerősebb kötete.








4: Jonas Hassen Khemiri : Apazáradék

Ez egy szívszerelem számomra. Vicces, mégis komoly és tartalmas, mai mondanivalója a szülő-gyermek kapcsolatot állította középpontba. Apának lenni nem könnyű. Apának lenni manapság talán még nehezebb, mint régen. Apának lenni manapság Svédországban egészen más. Mégis az érzések, érzelmek európaivá teszik mindenkinek ezt a regényt.

 
                                                                                                                                   
5: Narine Abgarjan: Égből hullott három alma

Narine Abgarjan 2016-ban elnyerte ezzel a kötettel azt az irodalmi díjat, (Jasznaja Poljana díj)
amiről soha nem is hallottam. A Typotex kiadványa egy léleksimogatóan ritka kincs. Abgarjan prózája nyugodt mederben csordogál, miközben arra keresi a választ, hogy egy maroknyi ember hogyan képes nem csupán megmaradni, túlélni, de még valamelyest boldog is lenni a megpróbáltatások között. A ködös, világtól elzárt örmény hegyek mélyére visz ez a valódi SZÉP irodalom.


6: Gabriel Tallent: Drága kis szívem
                                                                                                                                               
Idei évem egyik legmegrázóbb olvasmánya volt. Ez persze nem azt jelenti, hogy megbántam a könyv elolvasását, sőt: kevesebb lennék nélküle. Megrázó, elsőre talán sokkoló a regény. Mégis Gabriel Tallent olyat alkotott, ami feledhetetlen. Csak egészséges lelkületű, valóban felnőtt olvasóknak ajánlom a 21. Század KULT-könyvremekét.


7: Graham Moore: Az éjszaka fénye
Az ősz egyik legjobban várt regénye volt ez számomra. Az Agave Könyvek kínálatában mindig találok igazi történelmi tényeken alapuló gyöngyszemeket, érdekes háttér-dokumentumokat. Ilyen volt ez a regény is. Edison kontra Tesla azaz az áramháború háttere a krimiszerű fordulatokat sem nélkülözi, remek portréi mellett. Várhatóan film is készül belőle. Az egész regény igényes, tartalmas, szép borítója illik a belső tartalomhoz.



8: J. F. Cooper: Az utolsó mohikán Elbeszélés 1757-ből, a Park Kiadónak köszönhetően egy igényes, szemet gyönyörködtető borítóval megjelenhetett a teljes szöveg, Gy. Horváth László kiváló újrafordításában. Ez a világ már nem létezik, csak Cooper csodálatos regényének oldalain. Izgalmas kaland a múlt Amerikájának felfedezése. Szerintem éppen olyan amerikai klasszikus ez a regény, mint mondjuk az Elfújta a szél.

                                                                     

9: Kim Leine: A szellemidéző és a tiszteletes
Hatalmas várakozás előzte meg ezt a regényt. Számomra A Végtelen-fjord prófétái óta Leine a skandináv szépirodalom kiemelkedően fontos képviselője. Ő is itt járt az őszi Margó fesztiválon, ahol bemutatta új regényét. Kim Leine húsbavágó könyvet írt kolonializációról, kultúrák találkozásáról, hitről és vallásról, apák és fiúk viszonyáról, a hatalom természetéről, az emberi kapcsolatok feloldhatatlan ellentmondásairól. A regény bevezetés a lélek sötét útvesztőibe. Grönlandon járunk, Godthåb-telep, 1724-ben.


10: Most vagyok bajban... hiszen még legalább négy-öt könyvet tudnék ide írni...a könnyed, romantikus Ahol a folyami rákok énekelnek, a sokkal komolyabb és fontos Gerrerd Conley Eltörölt fiú vagy a most először magyarul végre megjelent Rose Tremain: Zene és csend 1999-es kötete, a szintén újrafordított John Updike életműsorozat bármelyik regénye, de főleg a Nyúlháj, vagy...
a befutó: Szczepan Twardoch: A király


Ezt akár a krimikategóriába is tehetném, de mai lengyel szépirodalom ez a javából! Erős és sötét, néha bizony embertelenül kegyetlen. Kemény és férfias világ ez, amelyben a szabályok is kemények. Lélektani mélységgel bíró színes és mozgalmas olvasmány. A szerző a Typotex Kiadó vendégeként szintén itt járt hazánkban, már nem is először a könyvfesztiválon. Varsó, 1937. Gyönyörű autók, jéghideg vodka, forró vér. Etnikai, társadalmi, vallási és politikai temető, ahol az erőszak az értékálló valuta. A király egyszerre brutális gengsztereposz és aprólékosan kidolgozott történelmi regény az utcák antihőseinek tragédiájáról. Ajánlom mindenkinek mindegyiket jó szívvel!



Magyar szépirodalom:


1: Szeifert Natália: Mi van veletek, semmi?
Egyszerűen remek, zseniális, nálam magasan vitt mindent. Két harmincas, útkereső pasi a főszereplője, a kétezer-tízes évek első felének Magyarországán. A két fiú jelene, élete a mély udvarokba növő ecetfára emlékeztet. A végtelen reménytelenségből azonban eljutunk oda, amikor felcsillan a remény a jobb és teljesebb életre. Valós, életszagú, mai történet, lüktető párbeszédekkel.

Olvassátok el a Kalligram kiadványát, érdemes!







2: Bödőcs Tibor: Meg sem kínáltak 
Erről hamarosan lesz bővebb, nem véletlen az év egyik sikerkönyve.

                                                                                                               
3: Grecsó Krisztián: Vera
Szeged, 1980. Igazi retro-érzést hozott Vera, az árvalány története. Középpontban a családi titkok állnak, amit felfedni nemcsak tudás, de bátorság kérdése is. Vera felismeri: vannak helyzetek, amikor idő előtt kell felnőttként viselkednünk. Az írói stílus nagyot változott, ami kissé megosztóvá is tette a regényt, vegyesek az érzéseim. Eredeti a megoldás, hogy egy 11 éves lány szemüvegén keresztül látjuk az eseményeket, A sikere azonban elvitathatatlan.


4: Novics János: Hózentróger
A Napkút kiadványa afféle magyar Zabhegyező is lehetne. Egy északnyugati határmenti magyar kisvárosban egy tizenhat éves gimnazista fiú úgy dönt, hogy iskolát, barátokat, családot hátrahagyva lelép az országból és nyugatra szökik. Háttérben a családi kirekesztettség, kamasz-szerelem, útkeresés, és az 1989-1990-ben lezajlott politikai események.


5: Moesko Péter: Megyünk haza
Kilenc igényes novella a széthullott emberi kapcsolatokról, rokoni szálak kuszaságáról, vagy a szőnyeg alá söpört, agyonhallgatott problémákról. Mind hangulatában, képeiben hatásos, mai szöveg. Volt ami falhoz vágott: Leginkább szükséged és a Bontás, vagy a Samu háza kiemelkedő.
A sodró lendületű novellák éppen ezeket a megejtően ismerős élethelyzeteket szedik ízekre, és mutatják fel a maguk megszokott mindennapiságában. És azt, hogy hiába megyünk haza, úgysem leszünk soha, sehol sem otthon. - írja a fülszöveg.


6: Hartay Csaba: Köszönöm a befogadást!
No és az olvasás varázsát, ami kisimítja a ráncokat, számtalan gondtalan percet okozott. Sírva vigadós, magyarosan vicces, groteszk kis görbetükör ez, amibe beleshettem. Ha mersz, nézz bele, Te is! Már a könyv formája, megjelenése is eredeti. A Viharsarki kattintós blog legjobb, legszínesebb és humoros pillanatai csokorba kötve. Szórakoztató jelenünk görbetükre.


7: Tóth Krisztina: Fehér farkas
Ez a novelláskötet valóban komor, borús történeteket tartalmaz és a vége sem ad mindig megoldást. Lehet továbbgondolni őket. Szeretem Tóth Krisztina írásait, érzékeny látásmódját, és tisztelem a bátorságát, hogy mindezeket a történeteket megosztja velünk. Fontosak és aktuálisak ezek a témák.


8: Bauer Barbara: Kétszáz éves szerelem
Ebben a regényében minden benne van, ami egy jó történethez kell: izgalmas történelmi háttér, boszorkányok, női sorsok, szerelem és a misztikum találkozásából született meg a Kétszáz éves szerelem.


9: Kováts Judit: Hazátlanok
Kováts Judit műveiben érzékeny és egyáltalán nem könnyű témákat választ. A gyermeki nézőpont jó írói megoldás így láttatni a történelem viharait. Kellően realisztikus, és személyes családtörténetet olvashattam. Ez a könyv egy szepességi német lány, Lili története, aki igazi mai, modern női hős. Nem kell a veszteseknek, de nem kell a győzteseknek sem, hiszen a vesztesek oldaláról jött.




10: Légrádi Gergely: Napfénytető
A Napfénytető novellái egyáltalán nem túl napfényesek. Néha kerestük a fogást egymáson: tömör és ütős, fájón meghökkentő novellák, szikár szövegek minden sallang nélkül. Légrádi Gergely nem kíméletes. Bevonja, behúzza az olvasót a történetbe, amely mindig az ember elevenébe vág, még ha sokszor finom humor árnyalja is. Az olvasó az író tettestársa: neki magának kell megfejteni a titkot.

                                                                                           
Hamarosan jönnek 2019 legjobb történelmi regényei és a krimik!

2019. december 20., péntek

Nincs kiút

Cara Hunter: Nincs kiút 






                                                                           











Alig néhány éve Cara Hunter valósággal berobbant a krimiírók közé, lett azonnal népszerű. Az Adam Fawley nyomozásit megörökítő sorozatának ez már a harmadik története. Érdekes, mindhárom krimi középpontjában a családon belüli erőszak, a gyermekbántalmazások állnak. Valamit nagyon tud a hölgy, pontos és hiteles képet fest, ami be kell vallani bármennyire lehangoló, bizony aktuális.


Ez is egy fantasztikus történet, sok réteggel, folyamatosan változó irányokkal. Mondhatni, végig az orrunknál fogva vezet bennünket olvasókat. A látszólag egyszerűnek tűnő családi tragédia mögött olyan mélységben húzódik a magánélet apró és mély, sűrűn titokzatos háttere, ami nem csak izgalomban tartja az olvasót, de többszörösen meglepi. A végső fordulat nagyot üt, az tényleg meglepő lesz. Semmi nem az, aminek látszik, folyton jön egy újabb csavar a történet előrehaladtával. Ez néha már lehet kissé fárasztó is, elég lassan bontakozik ki krimi, de úgy a felénél, (kb: 200 oldal) felpörög és letehetetlenné válik. Onnan már alig várod, hogy végre kiderüljön mi is áll a háttérben. A lassan izzó parázs belobban és feléget mindent. Az előző, Sötétben eseményei is hasonlóan felépített volt, mint ez az új krimi. Ami számomra még zavaró volt az a fejezetek hiánya. Bár tagolódik a szöveg, mégis így olyan ömlesztettnek érzem az egész krimit.

A közösségi médiabejegyzésekkel és hivatalos jelentésekkel, pedig még maibbá tették a történéseket. Ez egy jól bevált adalék, ezek már a korábbi regényekben is hatásos momentumként szerepeltek. Most a tűzoltók, nyombiztosítók és a boncolás menetéből is izgalmas képeket olvashatunk.

A krimi középpontjában egy tökéletesen hétköznapi család tragédiája, köztük a kisgyermekek tűzhalála áll. Az áldozatok anya és két gyermeke, amikor apu éppen Londonba utazott egy előadásra, majd eltűnt... A döbbenetes családi dráma mögött több elgondolkodtató dolog meghúzódik. Ezek a kibontakozó apró családi titkok, nézeteltérések adják a történet sava-borsát. Ez remekül épül be 
a nyomozásba, olvashatjuk visszafelé a család történetét, hétköznapjait, problémáit. Ami egészen a tragikus tűzig vezet.


Nem mondanám karácsonyi kriminek, bár a fenyőfa is szerepet kap, időpontban akkor történik a tragédia. Cara Hunter jól összpontosít, van itt minden a látszólag idilli kép mögött: szülés utáni depresszió, munkahelyi zaklatás vádja, pénz, testvérviszály-féltékenység, sőt a meleg vonal is feltűnik, az erőszakos videó játékok ártalmas hatása mellett. Nem csak az idilli család pusztult el a tűzben, de a felvetett lehetőségek is egyre izgalmasabbak. Ahogy lenni szokott, a múlt az, ami a megoldást rejti. Feszültségek és összetett problémák is vannak a családon belül, ezeket tökéletes mélységében ábrázolja az írónő. Lassan fedezhet fel összefüggéseket az olvasó, majd egy fiatal kertész is a képbe kerül. A régi szerelmek és a múltbeli történések mára mint egy időzített bomba robbantják fel a történéseket. Ez a "véletlen" elég tragikusan csap le a szereplőkre. A Sötétben is hasonlóan felépített, izgalmas krimi volt, mint ez az új, ahol mindig jön az események és a nyomozás menetébe egy váratlan fordulat.


Fawley nyomozó még mindig férfiasan szenved a múltjától, házassága kudarcától. Rutinos nyomozó, szimpatikus karakter számomra, ahogyan igyekszik életét újraépíteni. Ami végre itt igazán jó irányt kap, és a befejezés megnyugtató lesz ettől. Nagy lelki utat tesznek meg a feleségével, hogy rendeződjön az, ami menthetetlennek látszik. Miközben a nyomozócsapat is teljes erőbedobással, jól összedolgozva keresi a megoldást. A közöttük lévő viszonyok alakulás is egy üde szín a krimiben. Emberiek, rátermettek, igyekvőek. Megérdemelnék a boldogságot. 


Minden csavar és bonyodalom ellenére ez egy jól kidolgozott, szövevényes gyilkossági rejtély. A cselekmény számtalan és váratlan fordulatai ellenére meglepően hihetőnek is tűnik. A családi kirakós meghökkentő és váratlan megoldása az olvasó képzeletét is felül múlja. Az Egy közeli ismerős és a Sötétben története is erős érzelmeket mozgatott meg, a Nincs kiút sem adja alább. Az egész történet elég hátborzogató, igazi pszicho-thriller.


ITT tudod megrendelni a 21. Század Kiadótól a krimit! 




Cara Hunter az angliai Oxfordban él a férjével és a macskáival. Gyerekkora óta szenvedélyes krimirajongó. Adam Fawley nyomozó alakja köti össze a sorozatot, amely egyedi eseteket dolgoz fel. Eddig három kötete jelent meg.









XXI. Század, Budapest, 2019
432 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155955600 · Fordította: Gömöri Péter

2019. december 19., csütörtök

Sebzett nagyvadak

Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak
(Oxen 2.)








                                                             







A dán szerző, Jensen egyéni hangja, történetszövése, hangulati képei új szín a skandináv krimik kínálatában. Egyedi írói stílussal, némi noir hangulattal és egy nagyszerű karakterrel a középpontban alkotta meg ezt a trilógiát. Már előző regénye, az Akasztott kutyák is a kedvenceim közé emelte, nagy várakozással vettem kézbe a folytatást. Hozta azt, amit vártam, izgatottan lesem a záró részt.

A Sebzett nagyvadak a trilógia, és annak főszereplője, Oxen második története is egy rendkívül jól kidolgozott és szövevényes események láncolata. Kifejezetten az első részre épül, itt érdemes sorban olvasni. A poszttraumás szindrómával küzdő, egykori háborús veterán katona, aki a Balkánon és Afganisztánban is szolgált, súlyos lelki terheket cipel. Hiába egyedüli birtokosa a legmagasabb dán katonai kitüntetésnek a Bádogkeresztnek, ez nem igazán segít rajta. Még mindig vannak rémálmai, önként kirekesztve él a társadalomban, magányosan küzd démonaival. A háborús lelki sebeket a válása, fia hiánya csak tetézi. Egy isten háta mögötti halgazdaságban álnéven tengeti napjait. A kemény fizikai munka és az erdő csendes magánya jó terápiának tűnik. Nem használ mobiltelefont, bankkártyát vagy internetet, láthatatlanná vált, elérhetetlen mindenkinek.


Jensen egyik legjobb erénye a lenyűgöző atmoszférateremtés, a hibátlan szépségű leíró részek. Már az első néhány mondat, oldal után magával sodort a történet. Talán még lendületesebb, mint az előző, sokkal gördülékenyebb, kevésbé szikár a szöveg.
A krimi kifinomult, ezúttal is izgalmas összeesküvések sorozata. Jensen ügyesen szövi a történetet, az olvasót többször viszi tévútra. Valójában sokáig nem tudni, ki a barát, ki az ellenség. Ez csak a végére tisztul le, ki mozgatja a szálakat, mi áll a háttérben. Nem mellékesen a helyszínek valósak és a dán történelemben az a bizonyos titkos társaság, a Danehof is létezett.

A titkosszolgálat nyomozója Margrethe Franck Oxen egyedüli segítője, bizalmasa. Mindketten jól megformált, kidolgozott karakterek. Az egykori katona lelki sérült, míg a nő testi hibával küzd. Még így is néha egymás mellett, vagy akár egymás ellen is küzdve próbálják felderíteni a rejtélyes gyilkosságokat. Abból pedig bőven akad a későbbiekben.

Megindul a hajtóvadászat Oxen után, még Margrethe is megküzd azzal, hogy egyáltalán újra a férfi nyomára bukkanjon. Ő az egyetlen akit hosszú évek óta először Oxen a bizalmába enged. A nő nem csak a főnöke nyomására szeretne kapcsolatba kerülni újra a férfival. A háttérben azonban már előre elrendeztek dolgokat, megtervezték a történéseket, kiosztották az áldozat és bűnös szerepét. Oxen azonban ezt nem hagyja, nem nézi tétlenül, hiszen az ő bőrére menne a játék...

Az érzelmi-lelki törések szépen felépítettek, fontos elemei a kriminek. A háttérben megbúvó titokzatos társaság története is elképesztő. A Danehof létezése a középkorba nyúlik vissza. A dán hatalmi elit magas köreibe vezetnek a szálak A feszültség pont kellő mértékben van adagolva, igazi macska-egér játék részesei lehetünk. A cselekmény és a sok szereplő összefonódása próbára teszi az olvasó türelmét és memóriáját. Szerencsére Jensen ad kapaszkodókat, vannak visszautalások az előzményekre. Akciódús, keményen férfias világ ez, ahol nincs irgalom. Igazi nemes, nagyvadakra vadászunk, a szálak messze, fel a hatalomba vezetnek.

A köztiszteletnek örvendő áldozatok is sötét titkokat takargatnak. A gyilkosságok mögött igazi összeesküvéselméletek vannak, ám sosem tudjuk mi is lehet a pontos igazság, erre a végéig kell várnunk. Lehetetlen kitalálni ki kivel van, vagy ki ellen játszik. Niels Oxen és Margrethe kontra a dán titkosszolgálat és a még titkosabb politikai elit szövetsége.

Amikor kezdetét veszi az igazi macska egér játék, ahol néha az is kérdése, ki is a macska. A múlt titkainak sötét fátyla szakad darabokra, ami lavinaszerűen beindítja az eseményeket. Ez egy egyáltalán nem szokványos skandináv krimi. Akad akció bőven, politikai összefonódások, mocskos szextitkok, árulás és persze hatalmi harcok. Az évtizedes apai örökséget a mai menő szakemberek viszik tovább. Ami az ország életére van döntő hatással. Akit már elrontott a hatalom, vagy beleszületett, és aki szeretne a mézes bödön közelébe kerülni, annak semmi nem drága. Jensen hátborzongató képet tár elénk erről a szervezetről, tagjaikról, ahol a felemelkedés után törvényszerűen jön el a bukás. Elég elképesztő és nyomasztó, mire képesek a hatalomért, pénzért egyesek. Az pedig szintén felkavaró, hogy gátlástalanul, önző érdekek miatt átlépnek, átgázolnak másokon. Alapos társadalomkritika is van a történetben. Ez akár napi szintű, aktuális üzenete is lehet ennek a kriminek.

ITT tudod a kiadótól kedvezménnyel megszerezni ezt a krimit! 


Jens Henrik Jensen:

1963-ban született. 25 évig újságíróként dolgozott. Első regénye A bécsi gyűrű 1997-ben került a boltokba. Már ez a regény is a titkosszolgálat világába vitte olvasóit. Az Oxen-trilógia hozta el a nemzetközi hírnevet. Azóta több regénye is megjelent.
Foto: Nils Lund






Kossuth, Budapest, 2019
454 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630997942 · Fordította: Soós Anita

2019. december 15., vasárnap

A hatodik éjszaka

J. D. Barker: A hatodik éjszaka
(4 MGY 3.)




                                                                                           

"Sohasem árt, ha az embernek van egy C terve."









J. D. Barker letarolta, újjá varázsolta a zsáner műfajában a krimit. Nem véletlen lett világsiker, sokak kedvence már az első kötettel. Barker A negyedik majom krimijével rögtön magasra tette a lécet, amit tudott tartani a folytatás, Az ötödik áldozat esetében. Legtöbbször a második részek jóval gyengébbek, magyarázós, átkötő elemek, nos ez itt nem így van. Ami még nagyon fontos, itt csak sorban érdemes olvasni. Az pedig számomra plusz pont, hogy nem húzza tovább, a harmadik résznél lezárta a sorozatot. Bár erre azért nem vennék még mérget...


Krimiről írni mindig nehéz, ezen sorozat esetében különösen. Pufogtathatom a szokott, bevált frázisokat: zseniális, lenyűgöző és izgalmas, de tény: ez a sorozat valóban az. Végig olvasmányos,
jó stílusban megírt történet, ami tényleg egyből rabul ejti az olvasót. Az emberi természet legsötétebb zugaiba, a kétségbeesésbe, a kegyetlen pusztulásba vezet a trilógia zárása. Kapunk visszamenőleg válaszokat, ismét több szemszögből és a naplókból bontakozik ki a történet. Ami sokkoló, emeli az adrenalinszintet. Kemény, brutális, sötét a történet, ez sem változott. Ütős, és izgalmas, végig pörgős, fordulatokból nincs hiány. Csak kapkodtam a fejem, ami kivételes egy sorozatnál. Chris Carter, Tomas Harris nyomdokain haladva kap értelmet minden. Valóban letehetetlen.



Anson Bishop naplóinak formája, annak beleszövése a történetbe zseniális fordulat. Remekül áll össze a végére minden. Persze, addig több esetben áll fejre az előzmény, mikor minden biztos, nos, jön egy újabb, váratlan fordulat. Annyit elárulok, már maguk a naplók eredetisége is megkérdőjeleződik, ahogyan láttunk már olyat, hogy a fedhetetlennek tűnő nyomozó a hunyó....
vagy legalábbis úgy tűnik. Nos, ezt hagyjuk, kerülve a spoilert. A nagy kérdés végig az, KI a valódi Négy Majom Gyilkos? Erre éppen két gyanúsítottunk is van: Anson Bishop és Sam Porter nyomozó. Sam évek óta rögeszmésen vadászik Ansonra. Az új bizonyítékok arra utalnak, hogy ez valószínűleg nem csupán hívatástudat volt. Ez végig egy hatalmas és halálos macska és egér játék. Remek karakterek népesítik be a krimit, amihez izgalmas háttér Chicago lepusztult környezete.


"A tudata hátsó részében megszólalt a vészcsengő, és lassan képtelen volt figyelmen kívül hagyni."

Kétségtelen, hogy a durva brutalitás mellé a könyv legnagyobb érdeme a szerkezete. Barker hozza
az előzőek színvonalát, alapos és jó rutinnal megírt, az olvasóra nézve is komoly agymunkát igényel a sok szál és szereplő követése. Ez itt-ott fárasztó, bizony volt, hogy vissza kellett olvassak, mert elvesztettem a fonalat. A korábban történtek és események ismerete sem mindig segített, annyira szövevényes, összetett a történet. Amikor azt reméltem, igen érteni vélem, kezdem sejteni mi lehet a háttérben, ki a gyilkos, jött egy csavar, minden fejre állt, lassan az ellenkezője sem igaz annak, amit gondoltam. Egy valóban kivételes, profi  sorozatgyilkossal van dolguk, Hannibál büszke lenne rá.


Ennek a trilógiának folyamán különösen szerettem Sam Porter nyomozót. Csapatának elismert, tisztelt tagja, elkötelezett zsaru. A történet egyik legrázósabb része számomra az előzmények összeomlása, amivel megkérdőjeleződik a valódi 4MGY személye. A történet végére az olvasó arra is rájön, hogy senki sem olyan, mint amilyennek elsőre látszik. A hősöknek is van sötétebb oldala, lehetnek gazemberek, ahogyan az áldozat is lehet hős.
Végig lekötött a történet, Barker hozza a szokott formáját. Brutál jó, végre egy vérbeli pszicho-krimi, ez itt most nem csak jól hangzó fordulat! A szerző a sötét pszicho-thriller mestere, és elkészítette az egyik legjobb krimisorozatot, amit mostanában olvastam. Roppant kíváncsian várom Barker agyából, klaviatúrájából mi pattan ki legközelebb.


Jonathan Dylan Barker 1971- ben született, a Fort Lauderdale-i Művészeti Intézetben szerzett üzleti diplomát. Az 1990-es években sokáig a 25th Parallel nevű magazin munkatársa volt. Popkulturális témában írt cikkeket, és együtt dolgozott Brian Hugh Warnerrel, aki később Marilyn Mansonként vált híressé. Több novellája is megjelent az évtizedben, főleg a horror műfajában alkotott. Sokáig szellemíróként dolgozott, a Forsaken című első regényét 2014-ben adták ki. A kötet meglepő sikert aratott, és jelölték a Bram Stoker-díjra is, ráadásul a Stoker család felkereste őt, hogy segítsen Dacre Stokernek megírni a Drakula hivatalos előzményregényét. Közben Barker saját sorozatba is kezdett: A negyedik majomban az utóbbi évek egyik legeredetibb sorozatgyilkosát teremtette meg, akit a rendőrség üldöz. A kötet jogait számos országba eladták, opciózták filmre és televíziós sorozatra egyaránt, ráadásul Az ötödik áldozat és A hatodik éjszaka című kötetekkel trilógiává bővült.








Agave Könyvek, Budapest, 2019
474 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634196921 · Fordította: Bosnyák Edit