2020. december 28., hétfő

Hívnak a csillagok

Emma Donoghue: Hívnak a csillagok



                                                        



Ha Emma Donoghue új regényét néhány szóval kellene ajánlanom, akkor azt mondanám, hogy nyomasztóan komor, elgondolkodtatóan drámai a három nő története, amiben ott ragyog rengeteg érzelem.

Írországban, Dublinban járunk, 1918-ba repít vissza a történet. Több éve tombol a háború, ami eleve számtalan kilátástalan, nehéz helyzetet, egyéni drámát okoz. Ehhez társul, súlyosbítva a helyzetet a spanyolnátha járvány. A valóság remekül keveredik a fikcióval, a három nap története sűrű és feszes, a szereplők közül csak dr. Kathleen Lynn alakja valós. Remek társadalmi lenyomatot ad az események menete. Ez is torokszorítóan fájó, megrázó valóság. A nők és a gyerekek elnyomása, az egyház hatalma elképesztően tragikus helyzeteket, kilátástalan sorsokat teremt. Ami azért is döbbenetes, mert évszázadokra nyúlik vissza ennek gyökere. Emma elérte, hogy érdekelt a szereplők előélete, a gondolataik és motivációjuk, maga a történet. Az egész atmoszféra vetekszik egy pszichológiai thrillerével. A háttér kibontakozása szintén érdeklődést váltott ki belőlem. Ez mind együtt tökéletes egyveleg volt, ez tette igazán emlékezetessé az olvasást. A társadalmi elnyomás mellé a háborús propaganda is súlyos és valós korlenyomat. A történelem valóban ismétli önmagát. Napjaink helyzetére a járványon kívül is számtalan áthallást vehet észre az olvasó. Sajnálatos az idei világjárvány, a pandémia és a politika összefüggései. Az emberek félelemben tartása már akkor is hatásosan működött.


           
A regény eseményei zárt térben egy kórházban, három nap alatt játszódnak le. Főhősnőnk Julia Power nővér, aki erőt nem kímélve, óriási kitartást mutat hívatása és a rábízott nők gondozásában. Emberfeletti erővel, hatalmas empátiával megáldott nő, aki éppen akkor tölti be a harmincadik életévét. Ez önkéntelenül is egy számvetésre készteti, ami nem túl biztató képet mutat. Az ő családi háttere is rövid, tömör képekkel elevenedik meg. Öccse Tim, a háború áldozata, súlyos traumával küzd otthon.

Emma alapos részletességgel festi meg, ami a lázasszülészeti osztályon történik. A terhes nők fájdalmait, érzelmeit, családi hátterét is felvázolja, hatásos képekkel mutatja meg az embertelen helyzet okozta pillanatokat. A történések olyan elképesztő atmoszférát képesek megteremteni a regényben, hogy az olvasó úgy érezheti, valóban az események részese. 

A regény történése bekúszik, sokáig ott marad az olvasó lelkében. Mocsokban, vérben születik a remény. A három nő életének ez egy döntően meghatározó része. Sorsuk itt találkozik, egymással való kapcsolatuk, felfogásuk is hat egymásra. Születés és halál, fájdalom és az örök remény van a lapokon. Női sorosok anno és ma. Az élet kezdete, a születés képei, drámája vagy öröme a sors szeszélyes találkozása. Az eszközök, gyógyszerek és a szakemberek hiányával küzdő Julia segítséget kap a fiatal, képzetlen, ám roppant ügyes és tanulékony Bridie Sweeney személyében. A lány sorsa, az apácáknál történt "neveltetése" döbbenetes hátteret mutat meg. Gyorsan megtalálják a közös hangot, barátságuk viharos gyorsasággal bontakozik ki. A két nő sorsa és pillanatnyi boldogsága azonban illékony. Bridie története váratlanul szomorú véget ért. A történet fontos eleme a háttérben egy apácák által üzemeltetett árvaház.

Kathleen Lynn doktornő valós alakja, sorsa is megkapóan friss színt hoz a regénybe. Ő korát megelőzve kiállt a nők jogaiért, ami az akkori katolikus Írországban kész lázadás volt. Harcolt az Ír Polgári Hadseregben is, róla a szerzői utószóban még olvashatunk. Az egész történet fájón pontos társadalmi látlelet, elgondolkodtató valóság. Emma története a szeretet és összefogás, az egymásra való figyelem, önzetlen segítség erejéről mesél. A remény ápolásáról szól, ami a legsötétebb, legnehezebb helyzetekből s az egyetlen vigasz lehet.


ITT tudod a kiadótól megszerezni a könyvet kedvezménnyel! 


    
Emma Donoghue 1969-ben született Dublinban, kétszeres bevándorló: nyolc évig élt Cambridge-ben, ahol PhD-fokozatot szerzett a 18. századi irodalomból, majd a kanadai Londonba költözött, ott él francia élettársával és két gyermekükkel. Könyveket, színdarabokat és forgatókönyveket ír.

A szoba című filmért Oscar- és Emmy-díjra is jelölték.
Korábbi regénye a 21. Század Kiadónál: A rokon (2020).

XXI. Század, Budapest, 2020
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635680122 · Fordította: Dudik Annamária Éva

2020. december 22., kedd

Történelmi regények 2020

Legjobb történelmi regények 2020



                                                            





A krimi és a szépirodalmi olvasások után íme a történelmi kedvencek. Ez a lista idén furcsán nehezen alakult, meglepően kevés ilyen tartalmú olvasmányom volt. Csikász Lajos, Trux Béla vagy Izolde Johannsen sem jelentkezett idén sajnos új regénnyel. Az egyetlen csalódás pedig... szót sem érdemel, felejtsük is el gyorsan. Összesen 17 regényből választottam ki ezeket a listára került kiválóságokat.

Csikász Lajos után így most Benkő László tudott triplázni. Talán nem véletlen az sem, hogy tőle olvastam a legtöbbet idén. Olvassátok mindegyiket érdeklődő figyelemmel. Érdemes, hiszen a római kori Pannónián át, a honfoglalástól a sötét ötvenes évekig merülhetünk bele a kalandok sorába. 


  
1: Benkő László: Balassi Bálint - Az "istentelen" magyar

A reneszánsz költészet kiemelkedő alakjának életéről, sorsának alakulásáról elég keveset tanultunk, pedig a nagy múltú Balassi-család sorsa szorosan forrt egybe a történelemmel. A katona és költő Bálint grófi származású, művelt, végvári vitéz, aki igazán jóvágású, nagy sikereket arat a hölgyek körében. Folyamatos harcban állt a császári udvarral, perek sokasága maradt utána, szinte elszegényedve, fiatalon halt meg Esztergom 1594-es ostrománál szerzett súlyos sérülésébe. 
Benkő László az ő regényes és kalandos sorsát írta meg, állított neki emléket. A háttér, az összefüggések ismeretében remek korrajz és életrajz egyben a regény. A mester Zrínyiek-sorozatához tudnám hasonlítani. Tartalmas, olvasmányos és szórakoztató egyszerre. Minőségi történelmi életrajz egy kivételes férfiúról.





                                                                                                                   

2: Cserhalmi Dániel: Szibériai csapda

A fiatal szerző második regénye a letehetetlen Csengőfrász után ismét a sötét és nyomasztó ötvenes évekbe viszi az olvasóit. Egy kiváló történelmi krimi formájában ismerkedhetünk meg az ÁVH belső életével, eszközeivel, a korszak titkaival. A kor- és karakterábrázolása tökéletes, alapos. A történet bár fikció, nagyon is hatásosan működik, átélhető. Számtalan valós karakter népesíti be a regényt. Ki kap mattot, ki lép csapdába a végig izgalmas és fordulatos regényből kiderül. A könyv az Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltára szakmai támogatásával készült.










   
3: Bíró Szabolcs: Lázár evangéliuma

A középkori járványregény sajnálatos aktualitást kapott a sorstól. 
Bíró Szabolcs, a Non nobis Domine és az Anjouk-sorozat írója teljesen új oldalát mutatja be a Lázár evangéliuma lapjain. Kellően misztikus, félelmetes és hátborzongató, de nem hatásvadász. Jól tartja az arányokat, a történelmi háttér tökéletesen találkozik a szépirodalmi igényességgel. A tetszetős, kellően borzongató, ám igényes borító tökéletesen passzol a belső tartalomhoz. A középkori zombitörténet elvben tőlem nagyon messze van, mégis az egyik legeredetibb, legizgalmasabb idei olvasmányom volt. Egy látványosan mozgalmas kirándulás Szabolcs tollából, két Anjou-liliomos regény között. 







                                                                                                                


4: Marcellus Mihály: A becsület zsoldjában

Már a történet felütése is nagyszerű, az első sortól kezdve beránt a hangulat. A regény témája két fő motívum köré csoportosul. A háború és béke egyensúlyának megteremtése, ezen fáradozik az új császár, Commodus. A másik fő elem a cselvetés, a katonai becsület, az ármány és árulás, a férfias bosszú. Ezek adják a hátteret. Tetszett az ókori környezet és szokások ábrázolása, képet ad nem csupán a csatákról, de az akkori életmódról is. A lendületes akciókkal színesített történet a Lazi Kiadónál jelent meg.









     
5: Cseke Lajos: Szakajtott virágok

A Kárpátok farkasai sorozat záró kötete. Honfoglalás székely szemmel, és ami mögötte van. Végig magabiztosan halad a történet, a leírások érdekes történelmi adalékokkal egészülnek ki. Itt is akad cselszövés, ármány és fondorlat nem kevés. Keménd és csapata sokfelé járnak, izgalmas történelmi háttérrel elevenedik meg a korszak. Érzelmekkel is átszőtt regény. Aki már olvasta a Csiglemezőt ne habozzon elolvasni az olvasmányos, jó karakterekkel és lenyűgöző leírásokkal megírt folytatásokat sem. A Gold Book Kiadványa. 













 
6: Bónizs Róbert: Esztergom oroszlánja (Toldi 3.) 

Bónizs ​Róbert Nagy Lajos király és Toldi Miklós életét, barátságát dolgozza fel sorozatában. Toldi, a király óhajára az esztergomi érsek szolgálatába áll, így lesz Esztergom oroszlánja. Ám mindennek ára van, itt is a politikai érdekek állnak a háttérben. 
 A kötet cselekménye pörgős, a szerző mesélő kedve és nyelvezete korhű, humora eredeti. Toldi markáns alakját az ősi, mély férfiszenvedély mozgatja. Ez minden cselekedetében tetten érhető. Nem csupán a harcban küzd keményen, tiszta szívből, de a hétköznapjaiban is így viselkedik. Az ármánykodás persze őt sem kerüli el, de az igazságérzete jól működik. Kemény, férfias alakja esendő és szenvedő is egyszerre. Emberből van. Szintén Gold Book kiadvány, szintén kimagaslóan igényes borítóval. 





                                                                                                             



7: Benkő László: A dicsőséges (Mátyás király 4.)

A Hunyadiakról szóló sorozat Mátyás trónra jutását, országlását hozza közel az olvasónak. Az ismert történelmi tényekkel megelevenedő történelmi tabló idén tavasszal zárult le. A színes, olvasmányos és ismeretterjesztő, háttér-információkban gazdag regénysorozat utolsó része is érezhetően a múlt legreálisabb bemutatására törekszik. Szépirodalmi igényességgel megírt, nyelvezete olvasmányos és lendületes. Rávilágít a politikai játszmák hátterére, a személyes tragédiák és a háborús győzelmek hatásaira. Élvezhető korrajzot kapunk, a cselekmény íve tökéletes. 





  
   
8: Bányai D. Ilona: Sasok közt a galamb

A magyar történelem nem túl sok karizmatikus női szereplővel büszkélkedhet. Talán legismertebb és legkiemelkedőbb női szereplője Zrínyi Ilona grófnő volt. Bányai D. Ilona fiatalok számára hozza emberközelbe a Zrínyi-családot, egyéb valós történelmi személyeket. Úgy rajzolja meg Ilona sorsát, portréját, hogy remekül megidézi a meghatározó, sorsformáló történelmi tényeket. Izgalmas, figyelemfelkeltő regény a 17. század forrongó, háborús világáról az emberi sorsok ábrázolásával. Remek grafikák teszik látványosabbá a történéseket, ám a szerző neve rejtélyes módon lemaradt a boríróról.









                                                                                                  



9: Karczag György: Idegen páncélban

A régi-új kötet 42 év távlatából jelent meg újra. Fedezzük fel, ismerjük meg a méltatlan sorsú alkotót és regényét. Karczag Györgynek életében mindösszesen három kötete jelent meg. A sajnálatosan fiatalon elhunyt szerző alig 37 évet élt. Az Idegen páncélban egy elfeledett klasszikus történelmi regény. Egy jól kidolgozott és felépített, csavaros történet, egységes képet nyújt az 1060-as évek Magyarországáról és eseményeiről: I. András halálától I. Géza trónra kerüléséig tarthatunk az íróval. Sok szereplőt felvonultató, több helyszínen játszódik a mozgalmas regény. Igazi fajsúlyos, hangulatos olvasmány napjainkban is.



   
10: Benkő László: Hiénák a trón körül - A végzet ösvénye 
Kun László, a kétszívű I. - II.

Benkő László éves szinten két-három kiváló regényt jelentet meg. Idén a pandémia miatt elmaradt könyves rendezvények, dedikálások még több időt biztosítottak számára is az írásra. 
Így télre már a boltokba került a jobb sorsra érdemes, hányatott életű és tragikus végű IV. (Kun) László király életét bemutató két regénye. Benkő László regényei számomra a megbízható minőség, történelmi hűség és tartalmas olvasmány együttese. Ismét egy biztos kézzel megírt, remek regény sok tanulsággal. Gördülékeny, kalandokban bővelkedő olvasmány, minden sorából áradt a történelem iránti szenvedély. IV. László országlását általában negatívan ítélik meg. Ám a kép ennél árnyaltabb: számos körülmény együttes hatása vezetett az ország gyengüléséhez. Ezért pedig nem csupán Kun László tehető felelőssé, akiből akár jelentős uralkodó is válhatott volna – ha hagyják. 






Nyitó kép fent: A Feszty-körkép (tulajdonképpeni címén: A magyarok bejövetele) Feszty Árpád festőművész körpanorámája a honfoglalásról. Ahol minden elkezdődött.. Jelenleg az ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkban látható.


2020. december 20., vasárnap

Hiénák a trón körül

Benkő László: Hiénák a trón körül
Kun László, a kétszívű I.


                                                                                  



Benkő László új sorozata a jobb sorsra érdemes, hányatott életű és tragikus végű IV. (Kun) László király életét dolgozza fel. A Kun ragadványnévvel lett közismert, hiszen édesanyja révén kun származású. Életének meghatározó részét töltötte a kunok között, később kun szertőt tartott a felesége mellett, mégis a kunok lettek életének végzetei.

Az első részben megismerjük a IV. Béla halála utáni, igen zavaros évtizedeket. Itt elég gyorsan váltják egymást az uralkodók a trónon. A fordulatokban gazdag történet 1272-ben Aragóniában veszi kezdetét. A regény főszereplője Kun László, akit még gyermekként ismerhetünk meg. A szomorú sorsú IV. László életét és uralkodását nyomon követhetjük, ahogyan ifjú gyermekként, alig tíz évesen királlyá koronázzák. Ám eddig eljutni is komoly akadályok leküzdésével tudott. Ez is több veszélyforrást hordozott magában, hiszen a háttérből Erzsébet királyné irányított, László csupán bábkirály volt. Az erős kezű, határozott Erzsébet királyné és a bárók között folyamatosan feszült a viszony, a trónt, a hatalmat akarja megszerezni mindenki. A hatalom és a pénz együttes birtoklása számtalan harchoz, belső viszályhoz, áruláshoz vezet. László édesapja, V. László váratlan halála ezt a nehéz helyzetet csak felerősíti. Izgalmas kérdés, mi lett volna, ha nem így alakulnak a dolgok.

A Borsa Kopasz és Kőszegi bárók, Csák Máté uralta Magyarország egysége csak álom. A szereplők tulajdonságai jól kidolgozottak, emberiek. Lehet szeretni és utálni, izgulni értük. Az élet kegyetlen és igazságtalan helyzeteket teremt számukra. A regény mellék és fő karaktereinek megismerése után bemutatásra kerül az aktuális politikai háttér Európában. Különös tekintettel a Vatikán hangsúlyos, ahol a kunok befolyását nem nézték jó szemmel. A kunok "megtérítése" a keresztény hit erősítése komoly kihívás elé állítja majd László királyt. Hiába a politikai sikerek a bárok hatalmának visszaszorítása az ország sorsa elég ingatag. A regény valós eseményekre, hiteles adatokra alapozva mutatja be ezt a korszakot. A fiktív mellékszereplők párbeszédeiben hitelesebb képet rajzol a főszereplők lelki vívódásairól, belső gondolataikról. 

A felügyelettel trónra került és jó ideig bábkirályként "uralkodó" László talán nem véletlen élte a szabadabb életet, meghagyva a döntések súlyát anyjának és az ország nagyurainak. Ő sihederként tehetetlenül vergődött a királyság báróinak hatalmában. A belviszály napjainkig állandó szereplője a magyar történelemnek. Orgyilkosok, kémek és hatalomra törő bárók közt dőlt el a királyság pillanatnyi sorsa. A trón stabilizálására tett eredményekhez az Ottokár elleni győztes csata is hozzájárul, ezzel zárul az első rész.

Gördülékeny olvasmány, minden sorából áradt a történelem iránti szenvedély. A váltakozó helyszínek és szereplők bemutatása szemléletes, eleven képekben jelenik meg az olvasó előtt. A stílus, a fogalmazás és a korrajz színvonalas, összetett háttérrel bíró árulásokról és hűségről, egyéni érdekekről olvashatunk. Az ábrázolt történelmi kor képei és szereplői szemléletesen hozzák közel a kalandokban bővelkedő történetet. IV. Lászlóról kialakult képet tökéletesen árnyaltabbá teszi. Élmény olvasni, a cselekményes ábrázolás kellően magával ragadó. Érezni az alapos háttérmunkát, nyelvezetében is korhű a sodró történet. A korszak embereinek jellemzői izgalmas képekkel elevenednek meg, a világ történéseit összefüggéseiben láttatja. Kun László élete nem volt könnyű, hiába született királynak. Kisgyermekként a hatalmaskodó főurak játékszere volt, később szeretett édesanyja és a bárók hatalmának befolyása alatt állt. Izabella, a számára kiválasztott feleség sem illett hozzá, ám az érzelmek itt nem számítottak, csupán a politikai érdek volt irányadó. Mindketten gyerekek voltak még.. László karizmatikussá váló alakja kiemelkedik, jellemfejlődése, érzelmei jól nyomon követhető.

Egy biztos kézzel megírt, remek regény sok tanulsággal. Bármennyi idő is telik el, a történelem színpadán alig változik a világ. A családtörténet számtalan bonyodalommal folytatódik a sejtelmesen baljóslatú, A végzet ösvénye című regényben.

  
 
Benkő László: (Szombathely, 1952. március 13.) író. A Magyar Írószövetség tagja.
Szombathelyen érettségizett 1970-ben, a Nagy Lajos Gimnázium és Szakközépiskola orosz-latin szakos osztályában, majd 1975-ben elvégezte a Kossuth Lajos Katonai Főiskolát. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának pedagógia szakán szerzett másoddiplomát, 1986-ban.

2004-től kezdte írásait publikálni, a magyar középkorról (Honfoglalás, kalandozások kora - Viharlovasok, és a Tatárjárás) írott történelmi regényei mellett szerzője A Zrínyiek-sorozat köteteinek, a Balassi Bálint életét bemutató regénynek vagy a Pozsonyi csata is megelevenedik általa. Megjelent modern kori bűnügyi kalandregénye, érzelmes kutyatörténete, valamint két legújabb kori mű, amelyek a második világháborúban olasz hadszíntéren, illetve a rendszerváltás időszakában, német és orosz területeken játszódnak. A fentiek mellett írói álnéven húsz romantikus lektűr szerzője is.


Lazi, Szeged, 2020
432 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632674735

2020. december 19., szombat

Sasok közt a galamb

Bányai D. Ilona: Sasok közt a galamb
Zrínyi Ilona életregénye



                                                   





A magyar történelem nem túl sok karizmatikus női szereplővel büszkélkedhet. Talán legismertebb és legkiemelkedőbb női szereplője Zrínyi Ilona volt. Ő már születése okán is egy meghatározó családba érkezett. Élete szorosan forrt egybe a 17. század történelmével, annak több jelentős szereplőjével.

Bányai D. Ilona ifjúságnak szánt regénye az ő életét követi nyomon, felelevenítve sorsának fontos és döntő állomásait. Három fejezetben idéződik fel a múlt, a grófnőt kamasz lányként ismerjük meg a regény elején. Bepillanthatunk milyen volt az élet Csáktornyán, mik voltak a hagyományok, elvárások, megismerjük a családi hátteret. A lányok mindig szófogadóbbak, lelkesebb tanulók általában, ám itt már egy kis kamaszlázadás-féle az, ami elindítja a történetet. Ilonka megszökik a várból, a tanóráról, apja elé igyekezne, aki a török elleni harcból tér haza. Nem véletlen ez a felfokozott várakozás, hiszen Ilonának kivételesen jó kapcsolata volt édesapjával, Zrínyi Péterrel. Édesanyja Frangepán Katalin is lánya életének meghatározó szereplője, aki a nem csak a bájosan szép lányt okos szóval terelgeti az élet buktatóin. Egy Zrínyinek lenni tartás és kötelesség, nincs kivétel akkor sem, ha lány az illető. Ilona céltudatos, művelt és jól képzett lovas, aki a kardot is ügyesen forgatja. Az akkori viszonyok, életképek színes forgataga lendületesen viszi az olvasót, leköti figyelmét. Nem csak a szülő gyermek kapcsolat, nevelési hagyományok jelennek meg, de képet kapunk az aktuális politikai háttérről. Ami sorsdöntő minden szereplő életére. A sas körme, az osztrák elnyomás fojtogató légkört teremtett, a török támadásokról már nem is beszélve. A magyarok szabadságvágya, azonban sajnos itt is csúfos bukáshoz vezet.

Ilona és az ország sorsa megpecsételődik az apja és az összeesküvők pedig elbuknak. Mindez alig a fontos házasságkötés után, amit I. Rákóczi Ferenc fejedelemmel kötött a fiatal lány. Zrínyi Ilonát ez a politikai célzatú házasság sodorja a varázslatos tengermellékről Munkács várába. A sokoldalúan művelt Ilona sorsában ez gyökeres változást hoz.

Ez a házasság és apja halála a korona ára, amit a sajnálatosan közismert vadászbaleset is beárnyékol. A Zrínyi család széthullik. Lendületes a regény, kedvcsináló, figyelemfelkeltően érdekességekkel megtűzdelt, ahol a belviszály és a politikai csatározások mellett az eseményszámba menő bálok, a női divat és a szerelem is teret kap. Tökéletes jellemzéseket kapunk a szereplőkről, Ilona és anyósa Báthory Zsófia terhelt viszonyáról vagy a fiatal pár érzelmeiről is. Születés és halál, örömök és tragédiák váltakoznak a regényben.

A Zrínyi család sorsa és az országos politika mellett a szerelem sodorja bele Ilonát a kurucok támogatásába. Ekkor már élete középpontjában a harcok állnak. Ezek nem mindig karddal vívott csaták, hiszen a zsarnok és császárpárti Zsófia asszony ellen a sarkára áll, önmaga és gyermekei érdekében. A mesés Rákóczi-vagyonra és a gyermekekre természetesen mindenki igényt formálna. Különös volt felismerni a tényeket, összefüggéseket, ami a harcok hátterében állt. Az emberi kapcsolatok is súlyos és fontos szerepet kaptak. Bemutatja a regény, hogyan tudott Ilona szerető feleség, anya, és felelős döntéseket hozó politikus lenni egyszerre.

A fiatal özvegy egyedül él, ám a szerelem nem kerüli el. Hosszas huzavona után Lipót is áldását adja a Thökölyvel kötendő nászra. Olvasmányos kötet, ahol egy kivételes nő, egy szerelmes és odaadó asszony küzdelmes élete áll a középpontban. A félénk, szófogadó kislányból hogyan lett karizmatikus és lázadó, szerelmes nő, anya. Igazi női sors az övé, ahogyan a háttérben felvillanó édesanya sorsa is az. Munkács két éves, kegyetlen ostromával egyre jobban kiderül az olvasónak, miképp lett Zrínyi Ilona hős.

Itt ugyan lezárul a regény, Ilona élete azonban még tartogatott fájdalmakat számára. A császári megegyezést kijátszották, gyermekeitől elszakítva követte férjét a száműzetésbe. Ezt egy utószóban jó lett volna még belevenni, hogy kerek képet kapjunk.

A fiatal olvasó számára emberközelbe hozza a regény Zrínyi Ilona grófnőt. Cselekedetei hitelesek, hazaszeretete példaértékű. A sok viszontagság közepette is bátor, erős maradt. Élete bővelkedett csapásokban, tragédiákban, de senki nem tudta megtörni. II. Rákóczi Ferenc fejedelem édesanyjának hőstettei máig nem merülnek feledésbe. Sorsán át a magyar történelem számos jellegzetes alakja, fontos eseménye is megjelenik, válik érthetőbbé. Talán így a későbbiekben kedvet érezhetnek egy mélyebb, még árnyaltabb megismerésre a lelkes fiatal olvasók. A történelemből ismert tények alapján egy jó stílusban megírt regényt olvashattam, amit a remek illusztrációk tesznek érdekesebbé. jó szívvel ajánlom minden érdeklődőnek.

ITT megvásárolható kedvezménnyel a regény! 





    
Bányai D. Ilona:
Első novellái 2012-ben jelentek meg, a Sár, vér, levendula antológiában. majd Az öreg című novellájából hangjáték is készült. Első regénye a Boszorkánykör 2016-ban került az olvasókhoz , ezt követte a Vér jogán 2017-ben, majd 2019-ben az Erdély lángjai jelent meg. Tagja a Történelmiregény-írók Társaságának.



Zrínyi, Budapest, 2020
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633278314 · Illusztrálta: Szép-Bíró Erika

2020. december 18., péntek

Szakajtott virágok

Cseke Lajos: Szakajtott virágok
(A Kárpárok farkasai 3)


                                                                   


                  "A székely az nem szolgának született."

Cseke Lajos nagyszabású történelmi regényfolyama A Kárpátok farkasai trilógia lezárult. A Csiglemező című kötettel kezdődő történet, a honfoglalás korába, majd az utána következő időszakba kalauzolja el olvasóit. A biztos kézzel megírt regénysorozat egy másik szemszögből követi az eseményeket. A székely nép sorsa és szerepe a honfoglalásban, és az azt követő években elevenedik fel. Az olvasmányos, mégis komoly tartalommal bíró, ugyanakkor szórakoztató és a humoros fordulatokat sem nélkülöző történetvezetés jól követhető. Nagyszerű emberábrázolások, gyönyörű hangulatfestő tájleírások adják meg a stílust. Izgalmas a korszak, amibe visszarepít a cselekmény.

A történet nyelvezete kiforrott, a szereplői remek karakterek. Jellemfejlődésük íve szemléletes a három kötetben. Főhősünk a viking ősökkel bíró, de Székelyországban felnövekedett Veres Keménd. Az érzelmeire hallgató, kiváló és céltudatos katona alakja a székely furfangot is használja. A második részben megteremtett nyugalom, békés élet és a gyarapodás nem tart soká. Tokaj, a magyar táltos váratlan megjelenésével a székelyek élete felborul. Ugyanis Árpád fejedelem mérgezés áldozata lesz, támadják a nyugati gyepű felől az országot. A magyart ki kell irtani. Keménd és Aba vezér hadba szólít mindenkit, a keleti frank király csapatai ellen. A túlerő hatalmas. Végig magabiztosan halad a történet, a leírások érdekes történelmi adalékokkal egészülnek ki. Akad cselszövés, ármány és fondorlat nem kevés.

A női karakterek is hangsúlyosak és fontosak a történetben. Margareta, a javasasszony-boszorkány alakja mellett Szépa és Virág volt eredeti alakja a történetnek. Szerethető, esendő emberek, minden hősi pátosz nélküli hősök. Romantika és szenvedély is keveredik a lapokon a túlélés és a harcok közé. A cím és a történetben több helyen is felbukkanó virág sorsa szemléletes, átvitt értelmű. A fiatalon meghalt harcosok, az ellenség által letépett életek szimbóluma is egyben. Erősek és bátrak, kiszolgáltatott helyzetüket nem tűrik. Ha másként nem megy, akkor némi fortéllyal és csellel tudnak az ellenségen felülkerekedni. A harcok és kalandok sora nem csak a hazáért, de az életben maradásért folyik. A fordulatos és csavaros a történetből sok új információt is meríthetünk. Megismerhetjük a só értékét, a bányászatának nehézségeit, mekkora kiváltságot biztosított. Számtalan más egyéb ismeretanyagot is meríthetünk a regényből, a korabeli harcossá válás lépéseitől a kiképzésről, vagy ahogy a lóval tanulnak bánni, együtt létezni a harcban. Ismét egy mozgalmas történelmi regénysorozat, ahol fordulatok sora után gyarlóságukon felülkerekedő esendő emberek a szereplők. Érdekes volt olvasni a nagy magyarság kérdését körbejárva, a származástudatunkról. 

     
 A hagyományok őrzése, a székelyek gondolkodása mellett életmódjukról és harci technikáról is képet kapunk. Cseke Lajos igazán jó mesélő, ezt eddigi két könyvében is bizonyította. A régi népi mondák stílusa, hangulata jutott eszembe olvasás közben. Valós, életszerű hitelességgel megírt színes történelmi tabló, magával ragadó mese a ma emberének elmesélve. 


A józan észnek is jelentős szerep jut a szerencse 
és harci tudás mellett. Megismerjük nem csak a székelyek, magyarok, de az ellenség taktikáit, harcmodorát, fegyvereit is. Alaposak, képzettek voltak, vezetőjük keményen fogta össze a csapatot. 
Így méltó ellenfél volt a könnyűlovas harcmodorukról ismert székely harcosoknak. Külön tetszett a 
két kamaszfiú szerepeltetése. Ők mindenáron harcosok akarnak lenni. Ifjonti lelkesedésük, tudásuk 
már van, csak a tapasztalat hiányzik. A csata nem gyerekjáték, Csuda sorsa és karaktere jól adta vissza a fiatal harcosok hazaszeretetét, bizonyítási vágyát. Érzékeny jellemábrázolásuk szerethető és hiteles karakterekké vált a regényben. Az apa -fiú kapcsolat érzékeny szépségében jelenik meg a regényben. 
A szülőnek lenni felelőssége, akkoriban is komoly kihívást jelentett. Ahogyan távol az otthontól harcolni, meghalni is komoly megpróbáltatásokkal járt. A csaták élethűek és pörgősek, szemléletesek.Összességében ez egy különösen szép kiadvány, a borító Hegyi Péter munkája. Igényes az egész sorozat, ahol minőségi történetről olvashat az érdeklődő. Kíváncsian várom mi lesz a szerző következő regénye.


ITT kedvezménnyel megvásárolható a regény vagy a trilógia! 

           
Cseke Lajos:

1965-ben Bonyhádon született. Szülőfaluja a Tolna megyei Kisvejke. Negyed évszázadig kereskedelmi világcégeknél dolgozott, ma tanyáján él a Zengő lábánál családjával, lovaival és kutyáival. Többnyire zöldségtermesztéssel és kézműves zöldségtermékek készítésével foglalkozik.Mezőgazdasági szaktanácsadó. Első megjelent regénye a Csiglemező volt 2018-ban. A Hosszúhíd és a Szakajtott virágok ennek a folytatása.




Gold Book, Debrecen, 2020
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634265863

2020. december 17., csütörtök

Tudhattad volna

Jean Hanff Korelitz: Tudhattad volna



                                                                         





A könyv és film párosából ezúttal a film került ki győztesen. Szerintem nagyon rendben volt, kellő feszültség, remek alakítások, jó sztori, ami viszont a könyv érdeme.

Az HBO új hatrészes minisorozatában Nicole Kidman és Hugh Grant egy házaspárt alakítanak,
akiknek van egy kamaszodó kisfiúk. A látszólag idilli, kívülről tökéletes életük azonban egyik pillanatról a másikra hullik darabjaira. Érdekesség, hogy ez már Nicole Kidman második HBO-s minisorozata a Hatalmas kis hazugságok után, melynek nem csak a főszerepét alakítja, de producerként is részt vett a munkálatokban.

A könyv 2014-ben jelent meg, nem kis visszhangot kiváltva, így nem is csoda, hogy adta magát az ötlet a megfilmesítésre. Idehaza 2015-ben a GABO Kiadó adta ki, most újra a boltokba került, filmes borítóval. A téma az emberi kapcsolatok mélyére hatol, pszichothriller formában. 

    
Grace (Nicole Kidman) sikeres terapeuta, odaadó orvos férjjel (Hugh Grant) és elit, magániskolába járó fiával. Egy gazdag és tökéletes, sikeres család. Vagy mégsem? Mi lapul a látszat mögött? Egy éjjel feje tetejére áll Grace tökéletesnek hitt világa, a dominó elv alapján minden bedőlni látszik. Egy váratlan és brutális gyilkosság szilánkjaira töri ezt 
a felszínes, látszat idillt. Az egyre feszültebbé váló, nyomasztó történet sokkoló igazsága döbbenetes. Sötét, mocskos titkokra derül fény. A tökéletes emberek világában a hazug, álszent képmutatás már-már természetes. A film feszes, izgalmas, a könyv jól indul, majd kissé túlírt, körülményesen elnyújtottá válik a döbbenetes csúcspontig. Az mindent visz, azonban a filmen a látvány, a zene és fényképezés sejtelemesebb összhatást ad.


                                  
A máskor kedves, vicces Hugh Grant az orvos férj, Jonathan  szerepében komoly drámai alakításról tesz tanúbizonyságot. Az évek jót tettek neki, beért, kiforrta magát. Már Guy Ritchie Úriemberek filmjében is parádésat alakított, vitte a hátán szinte az egész filmet. Itt a metamorfózisa jól nyomon követhető. Gyűrött, barázdált arca jól mutat a közeli képeken, ám sok esetben a szemével is játszik. Kidman szépséges, bájos és okos, de nem eléggé... tudhatta volna, de nem látta, nem vette észre a jeleket, mi folyik a szeme előtt. Míg mások házasságához osztja az észt, a sajátja egy illúzió. A tökéletes apa és férj, sötét titkaira fokozatosan derül fény. A rendkívül eseménydús háttér egészen a férj gyerekkoráig nyúlik vissza. Grant érett férfiként, titokzatos alakként vonul végig a filmen. Hol ártatlan bárány, hol szerető férj és gondoskodó apa, aki rákos gyerekeket gyógyít. 

Van azonban egy másik, a család előtt gondosan rejtve maradt arca, a sötét lelkű gonosz. A tétova, csetlő-botló, kínos szóviccekkel önironizáló bájgúnár a múlté. Az egyik nagyjelenet, ráeszmélős pillanat, amikor Grace-Kidman az anyósával beszél....először a hosszú házasságuk alatt. Ez a ráeszmélés nyitja ki a szemét, Jonathan - Hugh titkolt életére. Az eltűnt, gyilkossággal vádolt, szertőt tartó férj és egy sor rettenetes felismeréssel kell megküzdenie, hogy új életet tudjon a maga és a fia számára teremteni. Nos, ez borítékolhatóan több okból sem lesz könnyű feladat.

             
A lélektani dráma férfi főszerepe mellett jelentős alakítás jut Donald Sutherland számára, aki Grace apját játssza. Az apa-lánya kapcsolat is hoz váratlan fordulatokat, tartogat meglepetéseket Grace számára. Másik érdekesség, hogy Sutherland a Hideghegy című filmben is Kidman apját játszotta. Bár akad gyilkosság, van nyomozás, inkább a lelki háttér az alapja a filmnek. A motivációk, a kapcsolatok mibenléte mozgatja a szereplőket. A kétszínűség, kirakatboldogság, a csillogó felszín most is örvénylő mélybe húzza a szereplőket. 




                                                                                                           
A tárgyalás is a látszatra épül, ennek megóvás, fenntartása nem könnyű. Társadalmi kritikának is felfogható ez. Kiváló, sőt az egyik legjobb alakítást nyújt Noma Dumezweni a védőügyvéd szerepében, érdemes rá figyelni. Itt az izgalmak már az ítéletre összpontosulnak, nem is a ki a tényleges tettes témára. 

Azonban a végső fordulat drámája visz mindent. Innen minden új értelmet nyer. Izgalmas és feszült pillanatokkal zárul a film. Kiváló szórakozás, érdemes megnézni vagy elolvasni a könyvet. Mennyire ismerjük azt, akivel együtt élünk, megosztjuk az életünket? A téma tényleg jó és felcsigáz, érdemes kitartónak lenni hozzá.

ITT tudod kedvezménnyel a könyvet beszerezni a GABO-tól. 






  
Jean Hanff Korelitz: (1961. május 16.)
az Admission (Felvétel), az Interference Powder (A beavatkozópor) című gyermekregény, valamit három korábbi mű, a The White Rose (A fehér rózsa), a The Sabbathday River (A szombati folyó) és az A Jury of Her Peers (Majd dönt az esküdtszék) írónője. Megjelentek írásai többek között a Vogue-ban, a Real Simple-ben, a More-ban, a Newsweekben és a Travel & Leisure utazási magazin családi rovatában.



GABO, Budapest, 2020
496 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635660353 · Fordította: Szabó Luca

2020. december 15., kedd

Esztergom oroszlánja

Bónizs Róbert: Esztergom oroszlánja
(Toldi 3)





                                            



A másodszülött Miklós élete újabb fordulatos kalandokkal folytatódik. Bónizs Róbert Toldi alakjában olyan hőst teremtett újjá, akiről elég keveset tudhattunk eddig. Toldi valós szereplője a korszaknak és 
a regénynek.

Toldi markáns alakját az ősi, mély férfiszenvedély mozgatja. Ez minden cselekedetében tetten érhető. Nem csupán a harcban küzd keményen, tiszta szívből, de a hétköznapjaiban is így viselkedik. A második részben megjelenő, Miklóst kínzó rémálmok, lelki vívódásai, gyötrődései is hangsúlyosak, 
bár érezhetően enyhül a lelkén ez a nyomás. Az élet szép, kezd Miklós közérzete is javulni. Az olasz élet és a fekete halál után jöhet számára a lelki megtisztulás.

Az ármánykodás persze őt sem kerüli el, de az igazságérzete jól működik. Kemény, férfias alakja esendő és szenvedő is egyszerre. Emberből van, akit a hadi sikerek nem kápráztatnak el, de a testvérháború megvisel. Okos, józan gondolkodása többször tetten érhető. Lajos király és Toldi barátsága az első részben megfeneklett, ám tudták tisztázni a nézeteltérések okát, rendezték soraikat. Egy igaz barátság sok mindent kibír. Itt már újra működik a két férfiú között ez a fontos lelki kapcsolat. Lajos egy nagy kéréssel fordul Toldihoz, ami elsőre nincs igazán a lovag kedvére. Az esztergomi érsek szolgálatába áll, így lesz Esztergom oroszlánja, ám itt is a politikai érdekek állnak a háttérben. Remek sorokat olvashatunk a hazaszeretetről, magyarság fogalmáról, eszményéről, katonai becsületről. Ezek emelik alakját a példakép szintre. Meglepő, hogy már akkoriban is mennyi áruló, saját pecsenyéjét sütögető létezett, nem új dolog ez. Ahogyan a jól kiépített kémhálózat is okoz váratlan fordulatot. Engem a velencei udvarba küldött magyar kém személye lepett meg erősen. Van itt minden: ármány és szerelem, érdekek ütközése, és hódítás, hatalmi harcok, véres bosszú és csaták. A hazavágyódó katonák gondolatai erős hátteret adnak a harcoknak is. Bónizs Róbert továbbra is egyenletes színvonalon viszi tovább a történetet. Mesélő kedve és stílusa korhű, nyelvezete, humora eredeti.

Tetszett, ahogyan a szerelem és az érzelmek szépen megjelennek, jól követhetően minden főszereplőnél. Ez az igazi mozgatója mindenkinek. Mindenféle vágyak, érzések kavarognak a szereplőkben.  Tetszett Toldi magányos fürdőzése, amikor a lova, Rigó gondolatait olvashatjuk. 
Ez igazi humor és üde színfoltja a cselekménynek, pedig csak egy rövidke mellékjelenet. Ahogyan később az olasz fürdőházas életképek is erősek, látványosak a két lánnyal. A jót enni, inni, érzete meghatározóan fontos lehet egy döntés meghozatalában. A középkori Itália képei színesítik, lendületet adnak a cselekménynek, a politikai háttért felrajzolva jól illenek a regénybe. Érdekes összefüggésekről olvashattam.

Bepillanthatunk Lajos király és Erzsébet lelkébe, kölcsönös érzelmeikbe, kicsit a hálótermük mélyére. Ők szorgalmasan dolgoznak az utódlás kérdésén, bár az eredmény még várat magára. Ez nem kevés aggodalommal tölti el a királynét, ahogyan kedvenc udvarhölgyének váratlan és nyom nélküli eltűnése is hoz életébe izgalmakat, fájdalmat. Itt jön be a már ismert, titokzatos Lilith-vonal, ahol Toldi György is szerepet kap. A fondorlatos, gonosz elmék ügye elképesztő és drámai képeket ad a regénynek.

A kedvenc női karakterem ki más is lehetne, mint Rozgonyi Piros? A lány vágyakozó évődése Toldival, erős és kölcsönös vonzalmuk beteljesedéséig rázós út vezet. Igazi hús-vér karakter a lány alakja is. A várakozás nem csak izgalmas, de minden pillanata megéri, az egymásra találás és felfedezés ereje elementáris. Ez egészen odáig jut, hogy Toldi sorsa, ahogy minden szerelmes férfié a házasság szentségébe vezet. Végig cselekményes, magával ragadó olvasmány a harmadik rész. Biztos kézzel megírt, történelmi kalandoktól sem mentes regény kerekedett ki ezúttal is. A korszak ismeretéhez sokat ad a harcok hátterének összefüggéseivel, jellegzetességeivel, embereinek gondolkodását ábrázolva. Az egységes, igényes borító ezúttal is tökéletesen illik stílusában a sorozathoz. 


     
Bónizs Róbert: 1973. február 1-én született.

A TRT tagja, több antológiában is szerepelt novellája.

Regényei:
A kőfaragó (2014), Szent László íja (2015), Ördögi erő - Toldi 1 (2016), Fekete halál - Toldi 2 (2018).
A Gold Book Kiadónál jelennek meg kötetei.











Gold Book, Debrecen, 2020
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634265825




2020. december 13., vasárnap

Születésnapi bloginterjú

Születésnapi bloginterjú


                                                                 



"Az olvasás olyan mint a szerelem, aki kihagyja, élete legnagyobb élményét hagyja ki, mert szerelem nélkül mit sem ér az élet."
Dragomán György író






December 13-án 8 éves a Gabó olvas blog. Az alkalmat megragadva a ProKontra bloggere, Zsófi keresett meg kérdéseivel. Őt ITT tudjátok követni. Fogadjátok szeretettel a havi bloginterjút - velem.

      

1, Kérlek mesélj egy kicsit magadról. A Gabó olvas blogodat rengetegen ismerik már, viszont sokan nem tudják ki áll mögötte. Ismerjük meg Gabót, milyen ember ő, amikor nem olvas, nem blogot vezet.

A könyvek és az olvasás mindig az életem fontos része volt. Ezt nagymamámnak köszönhetem főleg, aki mindig adott könyvet a kezembe, amiről tudta érdekel, nekem való. Sosem csak alkalmakra, bármikor. Igazán sosem szerettem a középpontban lenni, bár nyitott és érdeklődő vagyok mások örömeire, gondjaira, segítek is, ha módomban áll. Szeretek az olvasáson kívül a természetben barangolni, biciklizni, úszni, kirándulni, új helyeket, dolgokat felfedezni. Filmek és a zene ami az érdeklődési körömbe tartozik még. Szívesen megyek színházba, koncertre. Jelenleg - egy válás után - egyedül élek, két gyermekem már felnőtt. Nagy örömömre az olvasás náluk is lételem, napi szükséglet.

2, Térjünk vissza a könyvekre és az olvasásra. Gondolom sokan megkérdezték már tőled, hogy ki a kedvenc íród és mi a kedvenc könyved tőle. Én most arra vagyok kíváncsi, hogy a kedvenc íródtól melyik volt az a könyv, amiben hatalmasat csalódtál és miért?


Igen, ez igaz és nehéz kérdés, hiszen valóban sok kedvencem van, akár műfajra lebontva is. A blog fő profilja a skandináv krimik, szépirodalom és a történelmi regények. Az északiak esetében a szépirodalmuk is szívem csücske. Idén nyáron, fájó szívvel, de Camilla Läckberg: Ezüstszárnyak krimije okozott csalódást. Felszínes, nem is igazán skandináv krimi. Értető, hogy ki kellett adni, hiszen egy sorozat második része, de itt Lackberg arányt tévesztett. A sorozat első része jó volt, ezért izgatottan vártam, hogyan folytatódik. Bár olvasható a történet, de nem nyert meg. Persze van még ilyen, akár hazai példa is, de ezeket legtöbb esetben elviszi a szerző neve. Nem is lehet mindig kiválót, zseniálisat írni. De említhetnék egy hazai példát, amikor a kiadó kissé zokon vette a nem túl lelkes ajánlót, míg a szerző, akinek sok-sok könyvét olvastam, igazi úriember volt. Vámos Miklósról van szó, akit tisztelek és becsülök. Az, hogy az a bizonyos könyve nálam nem nyert, nem jelenti, hogy rossz, csak engem nem talált meg igazán. Nem baj ez, legközelebb majd sikerül!  


        
3, Sok kiadóval vagy kapcsolatban? Kik azok, akikkel szívesen dolgozol együtt? Miért pont velük?

Valóban, sok kiadónak írtam már recenziót, ajánlót, vagyunk kapcsolatban. Erről is lehetne oldalakat írni, melyik kiadó hogyan dolgozik, áll a bloggerekkhez, kezel egy-egy kiadványt. Persze ez egy síkos terület is. Természetesen a legkedvesebbek azok, ahol már tudják mi az, ami nekem való. A könyv is áru, el kell adni, megtalálni a célközönséget. Fontos a tartalom, a kiadvány minősége, remek borítók, reklám. Elfogadják a véleményem, így az adott könyv sikeréért közösen tudunk tenni egy picit. Ilyen profi, hozzáértő csapat az Animus, a 21. Század vagy a General Press Kiadók. Feltétlen megemlíteném a Jaffa csapatát, akikkel a kezdetektől jó kapcsolatot ápolunk.

4, Egy recenziós könyvnél mit várnak el a kiadók? Milyen feltételekkel adnak könyveket? Minden recenziós könyvről írsz értékelést vagy olyan, amit annyira rossznak ítélsz, hogy inkább nem is írsz róla? Ebben az esetben hogyan kommunikálod ezt a kiadó felé, és ők hogyan reagálnak rá? Volt már negatív értékelés miatt összetűzésed kiadóval?

Hűha, mondom én, hogy vékony jég ez. Mindenképpen felelősség egy recenzió megírása. Legtöbbször a határidő a legszorosabb, és persze, bár nincs ez kimondva, de természetesen a jó ajánlókat várják, szeretik. Ennek ellenére is lehet kritizálni, ha az érvekkel alátámasztott, nem bántó. Arról nem is szólva, hogy a relatíve rossz könyvben is akad jó. Itt a blog választott Kosztolányi-mottójára utalnék. Bár nincs az én zsebemben sem a bölcsek köve... így nem, nem mindegyikről írok, akadt amivel én sem tudtam megbirkózni. Természetesen ez nem feltétlen az író vagy a könyv hibája. Ha elvétve is, (talán 4-5 esetben volt ilyen a 8 év alatt) ilyenkor a kiadó sajtósával megbeszéltük, erről inkább nem írnék. Olyan is megesett, hogy kimondottan jó ajánlót kértek... vagy elfogadták ugyan a negatív észrevételem, de azért megsértődtek. Ilyenkor akadozik a kapcsolat, bár igazi nagy "vita", összetűzésem nem volt. A legjobb már egy ideje nem recenziós könyvről jót írni.



5, Sok blogger valamiért negatívan áll a másik bloggerhez. Amikor én elkezdtem három éve, próbáltam nyitni több ember felé is, de majdnem mindenhol ellenségeskedést tapasztaltam. Őszintén megmondom, hogy feléd nyitni sem próbáltam, mert úgy gondoltam, hogy nem „ereszkedsz” le a kisebb bloggerekhez. Te egy pozitív csalódás voltál számomra. Mivel te vagy az egyik legrégebbi blogger, mit gondolsz, miért van ez az állandó rivalizálás?

Tapasztaltam hasonlókat én is, a kialakult klikkekbe nehéz bekerülni, pici ország, pici piac, sok blogger. Szerencsére akad néhány blogger, akikkel kimondottan jó kapcsolatban vagyok. A Könyvutca, Tekla könyvei vagy a Tiszta lappal a világban íróival már személyesen is találkoztunk. Többeket olvasok én is szívesen, a moly ismert és felkapott felület. Itt a kiadók is megtalálhatóak, sokan élnek ezzel a lehetőséggel. Gondolom az ellenségeskedésnek az időhiánya, a távolságok, az arcnélküliség és persze a féltékenység állhat a háttérben. Mindenki másképp csinálja, ugye.

6, Sokan úgy gondolják, hogy milyen jó azoknak a bloggereknek, akik recenziós könyvet kapnak. Azzal azonban nincsenek tisztában, hogy emögött mennyi munka áll. Mennyi időt szánsz egy értékelésre, hány órát jelent ez? Mennyit foglalkozol naponta a blogoddal?

Így van. Sokan csak a felszínt látják. Természetesen nagy öröm és megtiszteltetés, ha egy kiadó felkér, bizalmat szavaz. Különösen, ha ez a kapcsolat évek óta jól működik. Csak jön a futár, hozza az újdonságokat... ami szórakozás és kikapcsolódás, de munka is. Elég gyorsan olvasok, és keveset alszok, de megírni a bejegyzést is még legalább 2-3 órát elvisz. Most többet tudok foglalkozni ezekkel, ez az év nekem elég rázósra sikerült. Ami szerintem fontos, szívvel, lélekkel kell csinálni, a lehető legjobbat, legtöbbet kihozni az adott könyvből. Hozzá tenni valami eredetit, személyeset. Megesett, hogy éjjel ébredtem fel, mert a könyv ott járt az agyamban, és akkor születtek jó gondolatok. Szeretem az ilyen igazán jó történeteket, ami átjár, valamiért az enyém, mikor már olvasás közben, fejben írom az ajánlóm.

7, Mivel imádod a könyveket, nálad mindenhol könyvek vannak? Van még hely? Mit kezdesz azokkal a könyvekkel, amikre neked már nincs szükséged és nem kötődsz hozzájuk érzelmileg? Eladod? Könyvtárnak adományozod? Elajándékozod?

Éppen most vettem új könyvespolcot... ez a negyedik nagy polc a lakásban a két kisebb mellett. Olyan ezer könyvel élek együtt. Tőlem mindig minden rokon, ismerős könyvet kap ajándéknak, de a helyi könyvtárnak is adtam már. Ahogyan több író-olvasó találkozó létrejöttében is tevékenyen részt vettem szervező vagy moderátorként.

8, Mi volt a legnegatívabb visszajelzésed? Akár bloggal, akár értékessel kapcsolatban? Mi volt a legnegatívabb tapasztalatod egy kiadóval?

Szerencsére több a jó, inspiráló visszajelzés. Azonban amikor egy magyar szerző zokon vette a kritikámat az kissé eldurvult. Egyrészt, ha ennyi borzalmat, trágár durvaságot leír, ne legyen már ilyen érzékeny... arról nem is szólva, ha egy könyvnél csak zseniális, áradozó ömlengések vannak, ráadásul mindig ugyanazoktól, eleve nem életszerű. Kiadó esetében az, amikor nem is válaszol... Elárulom, akadt olyan kiadó, aki finoman, de lepasszolt, majd három évvel később ők kopogtattak, kerestek meg, ugyan írjak már nekik is. Ez azért jóleső volt.
      

                  
9, Ha egy író megkeres, mi alapján döntöd el, hogy elolvasod a könyvét? Számít a zsáner? A kiadó neve? Mennyire befolyásol az, ha valaki magánkiadásba adja ki a könyvét?

Szívesen olvasok vagy adok teret elsőkönyves íróknak is, az sem baj, ha kisebb kiadó vagy magánkiadás. A téma számít elsősorban, a fantasy és a sci-fi nem érdekel. Sok izgalmas meglepetés ért már, olyan is akadt, amit utóbb megbántam. Tudni kell nemet mondani is, ezt is megtanultam az évek alatt. Mivel szeretem és szívügyem is a magyar szépirodalom sok ilyet olvasok. Büszke vagyok, hogy felkértek, és a Merítés szépirodalmi zsűri tagja lehettem. Ez egy 4 éves szakasz volt, de időhiány miatt kiléptem már. A Napkút Kiadó most új felfedezés számomra, de említhetném a Kalligram vagy Typotex Kiadót, az ő könyveiket régóta szeretem, bár ők nem szórják a recenziós példányokat. Ahogyan a Gold Book is a szerzőre bízza, kinek ad. Ez is hozzájárul, hogy több íróval ápolok jó barátságot. Ez igen megtisztelő és öröm is. Benkő László, Csikász Lajos Bíró Szabolcs vagy Trux Béla neve "márka" a történelmi regényírók között, de említhetném Hartay Csaba, Kálmán Gábor vagy Jászberényi Sándor nevét is. Van két fájó veszteségem is. Kőrösi Zoltán barátsága meghatározó volt, ő néhány éve, míg Rozsnyai János a héten távozott el.

Olyan "hozadéka" egy-egy találkozás, dedikálás az olvasásnak, ami ad egy plusz lendületet, sajátos élményt. Mára már elég sok szerzőtől van dedikált könyvem, külföldiektől is. Ezeket gyűjtöm. A személyes találkozásokból született a Bloginterjú sorozatom is. Erre kifejezetten büszke is vagyok, hogy kiváló írók, fordítók válaszolnak örömmel a kérdéseimre.   

     
10, Nehéz kérdés a végére: Ajánlj egyetlen könyvet az olvasóknak, amit szerinted mindenkinek egyszer el kellene olvasnia életük során.

Valóban nehéz csak egyetlent kiemelni. Jón Kalman Stefánsson elementáris erejű, költői szépségű elbeszélése a Menny és pokol trilógia. Ezt ajánlanám.




Köszönöm a kérdéseket, itt ragadnám meg az alkalmat, hogy minden kiadónak, szerkesztőnek és írónak, a blogot követő olvasóimnak köszönjem a közös munkát. Békés ünnepeket, nyugodtabb, sikeres új esztendőt mindenkinek! Olvassatok minél többet! 

  
 
"Van-e érzés, mely forróbban és sejtelmesebben megdobogtatja az emberi szívet, mint az ünnep és a várakozás izgalma?"   Márai Sándor

2020. december 12., szombat

Szépirodalom - 2020

Szépirodalom - 2020


                                                          



Mint minden ilyen lista, ez is szubjektív, igyekeztem a szerintem legjobb tízet kiválasztani az éves olvasmányaimból. Idén nem válogattam külön a hazai és külföldi szerzőket, így érzésem szerint egy erős és szoros lista született. A szubjektivitás tetten érhető abban is, hogy a képzeletbeli dobogón a Kalligram, Helikon és a Typotex Kiadó osztozik. Mindig megkapom, sokat olvasok... valóban, sok jót, de nem eleget. Idén 77 szépirodalmi alkotás került a kezembe, ami lényegesen kevesebb a tavalyinál, amikor ez a szám 107 volt... így történhetett, hogy csak két írót kiemelve, Bereményi Géza vagy Péntek Orsolya könyve bár itt várakozik, de idő hiány miatt nem tudott listára kerülni nálam. Pedig ezek tuti befutók érzésem szerint. Nézzük a szoros és szűkített listát, milyen is volt 2020? Eklektikus, zaklatott és sűrű.


   
1: Jászberényi Sándor: A varjúkirály

"Magyarország ilyen hely. Ha ideszülettél, még megszökni sem tudsz előle. Veled utazik, bárhová is menekülsz. Ott van a csomagod alján."

A gyönyörű és kifejező borító alatt 14 novella és egy kisregény lapul. Ha most egyetlen könyvet vihetnék magammal arra a bizonyos lakatlan szigetre, ez lenne az. Élmény volt olvasni. Nem véletlen, hogy Jászberényi Sándor eddigi két novelláskötetével az irodalom középpontjába került, majd nyerte el A lélek legszebb éjszakája című második novelláskötetével a Libri irodalmi díjat 2017-ben. Szociális érzékenysége, társadalomkritikája találóan pontos képet ad a jelen világunkról. A novellák középpontjában főleg a szerző irodalmi alteregója, Maros Dániel újságíró áll. Személyes, lüktetően fájó és izgalmas olvasmány.


             
2: Szöllősi Mátyás: Illegál

"Ijesztő, hogy egy boldog emlék is facsarni tud belül, mintha a jelenben történő események miatt érzett keserűség azt is megfertőzné valahogy."

Két különös kisregényt tartalmaz a kötet. Megkapó a történetek felépítése, hangulata és szövegvilága, azonnal magával ragadja az olvasót. Az első történet, a Vendégjáték, egy ügyvéd és egy fiatal, emberöléssel gyanúsított zenész izgalmas és különös párbeszédén alapul. Rövid, tömör, hatásos az elbeszélőmód, erős felütést ad. Akár egy jó krimiben a történet feszültsége folyamatosan emelkedik, majd egy váratlan fordulattal csap át drámai végkifejletbe. Szuper, lenyűgözően eredeti, jó képekkel, sorsokkal megírt történet. A címadó Illegál, a kötet második prózájában is érezhető, Szöllősi mennyire jól bánik a szavakkal. A kilencvenes évek végi hangulat, a graffittizők világa elevenedik meg. Szocreál hangulat, egy véletlen találkozás adja az alapot. Ez is egy sűrű, átélhető életmese. Szöllősi Mátyás egy tehetséges kortárs író. Kifejezetten érződik a stílusán, mondatainak megfogalmazásán hogy könnyedén, mindenfajta erőlködés nélkül vetette papírra őket.


              
3: Jón Kalman Stefánsson: A mindenséghez mérhető

"Mert nehéz dolog nem tartozni sehová, nem lenni otthon sehol."

A tavalyi Margó-fesztiválos találkozás óta vártam ezt a regényt. Az igényes skandináv szépirodalom egy újabb gyöngyszeme a regény. Jón Kalman Stefánsson stílusa és hangulata, mondatai elgondolkoztatnak, rabul ejtenek. Az író a történet szálaiból mesterien kanyarít egy remek balladát, egy igazi családi-sagát. Erős férfiak és erős nők sorsából épül fel a történet. A halaknak nincs lábuk kötet folytatása önállóan is olvasható. A katarzis nem marad el. A regényt a Typotex adta ki és Patat Bence fordította.






                                                                                                                          


4: Háy János: A cégvezető

"De hülyeség mostmár azon rágódni, mit lehetett volna másképp. Mindent úgy csinál az ember, ahogy csinálni tud,"

"Azt kérded, mi közöd hozzá? Te is cégvezető vagy, akár van bejegyzett céged, akár nincs, mert azt az embert, aki vagy, te vezeted. A cégvezető a te életed könyve." ígéri a fülszöveg, és valóban. Sok más apó történet is felbukkan, amíg a pénz és sikerhajszoló cégvezető élete lepereg előttünk. Ebben a néhol groteszk, fájón valós és humoros történetben igazi görbe tükröt tart a szerző az olvasóak. Mai történet ez, napjaink valóságáról. Ironikus, fanyar, elegáns írás, az élet apró dolgairól. Meg és elcsúszott életek, a siker, a karrier árnyékában. Elgondolkodtatóan tud szólni.






                        

5: Per Petterson: Férfiak az én helyzetemben

Főhősünk egy 38 éves író, életközépi válság, válás után próbálja újraépíteni életét. A férfilélek érző és néha zavaros, tétován háborgó mélységeibe merülhetünk el könyörtelen őszinteséggel. Számtalan ismerős helyzete, pillanata volt számomra. Arvid veszteségei az enyémek is. Őszinte és felkavaró valóság ez. Petterson önéletrajzi elemekkel átszőtt regénye egy olyan férfi életét tárja elénk kíméletlen őszinteséggel, aki körül egyik pillanatról a másikra darabokra hullik minden. Kicsit (újra) belehaltam, de már tudtam mosolyogni is. A könyv a Scolar Kiadó gondozásában jelent meg idehaza. 



                                                                                                                      


6: Karl Ove Knausgård: Álmok

"Ennek a férfinak valaha olyan karizmatikus kisugárzása volt, mint egy királynak.Semmi sem maradt belőle."

A Harcom sorozat 5. része az év egyik legjobban várt könyve volt nekem. Az Álmok az íróvá és férfivá válás kegyetlenül őszinte története. Az apa alakja is feltűnik, folyamatosan átértékelődik. Knausgard úgy tudja megírni a fiatal ember gondjait, hogy könnyedén lehet azonosulni vele. A művész arcképe tovább gazdagodik, mélyül az olvasó előtt. A 19 éves Karl Ove Bergenbe kerül, hogy az írásra összpontosítson. Mellette csajozik, bulizik, keresi helyét a világban. A stílus tökéletesen egyenletes, erős és pontos a kép. Patat Bence remek fordításában olvashatjuk.




            
7: Hartay Csaba: Átkiáltani az őszbe 

A versek sajnos ma nem túl népszerűek, csupán egy szűk réteg olvassa őket. Hartay Csaba versei mint egy füves könyv működnek nekem. A nem túl távoli gyermek és kamaszkor emlékei, a fiatal felnőttlét képei mellé felbukkan az idő múlása, az élet végessége is. A negyvenedik életév meghatározó egy férfi életében is. Kis előre és visszatekintés kerekedik ki ezekből a versekből. Nem lesz nehéz dolga az olvasónak megfejteni, „mit üzen a költő”? Én valahogy így képzelem a költészetet a 21. században. Olvassatok Hartay-verseket, érdemes! Nem mellékesen több prózakötet után ez a 9. verseskötete a Szarvason élő alkotónak.




                                                                                                                                

8: Nádasdy Ádám: A szakállas Neptun

„Két jóbarát így nem hallgat. Így csak egy pár hallgat.”

A 12 novellát tartalmazó kötet éppen olyan, mint Nádasdy Ádám versei. Mély gondolatisága mögött ott az egész élet színes forgataga. Valós helyzetei megkapóan emberi pillanatok gyűjteménye. Nádasdy Ádám első szépprózai könyvében szerelmes történeteket olvashatunk arról, hogyan lehet felvállalni az érzéseinket, hogyan lehet úrrá lenni testi és lelki vágyainkon, vagy éppen hogyan uralkodnak azok mirajtunk.




   

9: Einar Kárason: Viharmadarak

„Izlandról a tengerre indulni egyet jelentett a katonáskodással háború idején.”

Elképesztő olvasmányélmény, a valós történéseket mutatja be. 1959 telén, Új-fundland partjainál jégviharba került Máfur halászhajó és a legénység sorsa áll a kisregény középpontjában. Izgalmas betekintést nyújt a matrózok világába, a hajón zajló életükről, elképzelhető helyzetekben ismerjük meg őket. Gondolkodásra készteti az olvasót a harminckét férfi története. A jeges fjordok felett a hófúvásban és jégviharban a tenger hatalmas hullámai között egy apró, törékeny halászhajó és legénysége válik az elemek játékszerévé. Einar Karason határozottan bebizonyította, hogy nem oldalszán-függő a minőség, hogy 120 oldal éppen elegendő ahhoz, hogy összezúzza és felemelje az olvasó lelkét. Remélem olvashatok még Kárasontól. A kisregényt Patat Bence fordította.


                                                                                                        


10: Kiss Tibor Noé: Beláthatatlan táj

"Könnyű mindent elrontani, elég hozzá egy pillanat is."

A több nézőpontúság és a személyes élmények, az érintettség kiolvasható most is a sorok közül. A szerző harmadik kötetének középpontjában egy baleset és annak hatása áll. A négy szereplő élete váratlanul vesz belátható és beláthatatlan fordulatot. Érezhetőek a versírói világ költői képei, hasonlatai, tárgyilagos lírája. Poétikus prózája letisztult és érzékeny. A múlt és a jelen emlékeinek keveredése idézi meg, mi történhet velük kisemberekkel, az élet hullámvölgyeiben. Őszinte, sallangmentes, fájón erős szöveg. 2020-ban ő kapta meg a Hazai Attila-díjat.

UPDATE: (néhány nappal később...) Már amikor elkészült, éreztem, bár erős a lista, de bizony több kedvencem is kimaradt... fájó szívvel. Íme, még öt nagyszerű kötet, hiszen közben az éves termésből is még olvastam néhányat, íme +5 kiváló, olvasásra érdemes szépirodalmi írás. Nekem élmény volt mindegyik.


 
11: Kálmán Gábor: A világ legvidámabb embere

„Valami otthonos, valami élhető van alakulóban.”

Ez a kötet a féléves blog-sikerlistámon is helyezett volt. Jó élmény volt olvasni, bár címével ellentétben nem kifejezetten vidám, móka és kacagás. Ügyes, ahogyan a tárcanovellákból kikerekedik egy történet. Kálmán Gábor sajátos hangulatú írásaiba könnyedén otthon éreztem magam. Sebészi pontos önfeltárása ez a könyv a férfi lélek mélyén megbújó érzelmeknek, fájdalmas régi sebeknek. Feldolgozni ezeket, túllépni rajtuk valami módon. Nos, ezt kell megtalálni, hogyan éljük túl az életünket. Régen volt ilyen „flow élményem” az olvasott könyv kapcsán. Miután elolvastam az elmúlt tíz év tárcáiból összeállított válogatást, azonnal megszereztem és olvastam tovább az író előző két kötetét. Ajánlom mindenkinek.






12: Légrádi Gergely: Nélkülem – Nélküled

„Nem áll meg az élet nélkülem. Nélkülem az én életem áll meg.”

                                                                                                                          


Légrádi ​Gergely regénye korunk mókuskerék-generációjáról szóló, megrázó írás. Légrádi Gergely két kisregénye rövidségével és stílusával üt, ettől hatásos. Az a félelmetes, hogy ez megtörténhet bárkivel, bármikor. Úgy tudtam, hogy az Alzheimer-kór csak idős embereket sújt, és lassú lefolyású betegségről van szó. Pedig ahogy kiderül a regényből nagyon nem így van. Hogyan lehet túlélni a veszteséget, van-e élet és milyen a halál után a családtagoknak? A hogyan tovább égető és fájó kérdései.





  
13: Hegyi Ede: A Senki
„Bár érteném magamat. Bár értene bárki engem.”


Már a borítója zseniális. A történet lendületes, kemény és sűrű a szöveg, teljesen elsodort, valóban lehengerlő. A névtelen főhősünk huszonéves, friss bölcsészdiplomás, keresi a helyét az életben. Hegyi Ede kisregénye sokszor mulatságos, sokszor filozofikus, de szigorúan a tényekre támaszkodik. Árnyaltan és gyakran ironikusan mutatja be a munkahelyek világát, az embert érő sérelmeket, a lehetetlen feladatokat, a borzasztó kollégákat és a vég nélkül tartó túlórákat. Görbe tükröt tart elénk, a sikert hajszolva mi ér többet, ha bedarál a multi. A Napkút kiadványa egy újabb bizonyíték, hogy a jó könyv nem oldalszám függő. Tetszett.





                                                                                        

14: Szabó T. Anna: Szabadulógyakorlat 

Ez a szerelem és a halál könyve: Talán a sok magunkkal cipelt szenvedésé is. Fájon komor, nyomasztó olvasni a sok kisiklott életet, drámákkal terhelt sorsot. Tömény volt.  Szabó T. Anna harmadik novelláskötetében testről és lélekről, sóvárgásról és rajongásról, örömről és hiányról beszél, az emberben lakó gyönyörű és iszonyú erőkről, arról, hogyan engedjük el vagy zabolázzuk meg a vágyainkat. A Szabadulógyakorlat olyan titkokat tár fel az identitásról és a kapcsolatokról, amelyeket – bár talán még nem vettük észre – minden ember ismer.


    
15: TaffyBrodesser-Akner: Fleishman bajban van

A könyv stílusa, formája megosztó, egy őrült rohanás, egy nyugtalanító történetfolyam, és igen, csak a végén, az utolsó 100 oldalon áll össze a kép. Szókimondóan őszinte, mai, valós helyzeteket jelenít meg egy házasság végnapjairól... ahol az anyuka lép le, férjére hagyva a két gyermeket. Egy társadalmi komédia, aminek azért van mélysége, árnyaltan valós képet fest napjainkról. Legtöbbször vicces, mégis szívszorító. Igazi ínyencfalat a KULT-könyvek sorozatban a 21. Század Kiadótól. Fleishman bajban van, mindent elkövet, igyekszik a gyerekeket megvédeni a házasság romjaitól, miközben új életére készül.