2025. július 12., szombat

So ​Long, Marianne

 



Sylvia Frank: So ​Long, Marianne
Leonard Cohen és élete szerelme




                                                    








Néhány hete olvastam Cohen A leprások balettje című korai, mindmáig kiadatlan regényét. Azonnal kíváncsi lettem erre a történetre is. A regény emléket állít, nyomon követhetjük egy mély és őszinte, mindkét fél számára meghatározó szerelemnek, amely Marianne Ihlen és Leonard Cohen között különböző formákban és intenzitással életük végéig tartott.

A fiatal Cohen híres író szeretne lenni, de valószínűleg nem számított arra, amikor az útját keresve a hideg, esős Londonból a kis görög szigetre, Ídra-ra menekült, hogy a szerelem köszön rá. A hatvanas évek elején járunk. Izgalmas volt az út, ahogy odaérkezett, de megérte. Ott talált rá élete meghatározó szerelme, Marianne Ihlent személyében. A váratlan, mindent felforgató érzelmek fokozatosan elragadták mindkettejüket. A nő, aki Norvégiából érkezett férjével, Axel Jensennel és féléves fiával, Axellel, szintén a szabad és inspiráló élet reményében, minden társadalmi kötöttségtől mentesen élnek. A férj, Jensen már sikeres író, második regényén dolgozik.


       
A tenger és a napfény, a kötetlen, laza élet tökéletes idillt teremt nyolc évre a szereplőknek. Érezni az illatokat, a baráti hangulatot, az összetartást, ami az ott lakókkal kialakul. Más művészek is felbukkannak ott, és Jensen egy másik nőhöz fordul, boldogságukat aláásva, majd a házasság is hamarosan darabokra hullik, Marianne egyedül marad a szigeten a fiával. 

Leonard, aki a szigetre érkezése óta barátságban volt a családdal, gondoskodik a fiúról és Marianne-ról is, így idővel a végtelen kedveskedő figyelem mély szerelemmé fejlődik. A felszínre törő érzelmek elsodorják a két fiatalt. Együtt élnek Cohen házában, élvezve a gondtalan szigeti napokat, a szabadságot. Ez egészen addig a pillanatig tart, amikor Leonard írói ambícióit szertefoszlatta második regénye, a "Beautiful Losers" kudarca. Ez depresszióba hajtja a férfit, kilátástalanná válik élete. Nem találja a megoldást, elveszti a céljait. Marianne megajándékozza egy gitárral, ami mindent megváltoztat. Cohen később kénytelen lesz elhagyni a szigetet, hogy New Yorkban keresse a sikert dalszövegíróként és zenészként. Ettől kezdve kettévált az életük.

Egyrészt felvillan a regényből Leonard zenéje, egyes slágerek születése, a karrier kezdete. Később látjuk a koncertkörútjait, a megfáradt zenészt is, akit a siker meggyötört. A vad élet New Yorkban az 1960-as 1970-es években, a kimerítő sikerhajszolás állomásait élhetjük át. Bár tartják a kapcsolatot, tudnak egymásról, de két külön vágányon fut tovább az életük. A zenei siker, a sztárság közéjük állt. Marianne nem akart gyerekével New York-ban élni. A békét, nyugodtabb életet, csendet választotta.

     
Másrészt pedig a csodás édenkert, a kis sziget a Földközi-tengeren, távol minden nyüzsgéstől és minden kísértéstől, paradicsomi helyszín, amely azonban nem kínált Leonardnak lehetőséget arra, hogy elég pénzt keressen kis családja számára. Így döntöttek, a boldogságot keresve. Pedig az már ott volt velük. Vajon szerelmük kibírja ezt a döntést? Szép és megrendítő, néhol embert próbáló ez a szerelem.

Sylvia Frank kiváló munkát végzett, egy mélyebb betekintést kapunk Marianne Ihlen és Leonard Cohen szerelmének lenyűgöző történetébe, miközben az adott korszak is megelevenedik. Rengeteg tiszta, mély érzelem bukkan fel, egy kivételes kapcsolat bontakozik ki előttünk. Leírásai olvasmányosak, csodálatos nyelvezete olyan érzelmeket és képeket idéz meg, amelyek lehetővé teszik Marianne és Leonard döntéseinek megértését. Cseppet sem tolakodó módon jelenik meg ez a kissé bohém szerelem. Marianne később hoz egy nehéz és fájó döntést, amit nehéz megérteni. Lehetőségük lett volna családdá válni, azonban ez nem történt meg.

A regényen keresztül találkoztam először a „korai” Leonard Cohennel, akinek fejlődése, sikeressé válása nagyrészt ismeretlen volt számomra. Marianne Ihlen, aki a Múzsája lett, inspirálta őt néhány híresebb dalának megírására, mint például a „So Long Marianne” és a „Bird on a Wire”. Olvasás közben érdemes meghallgatni a megidézett Cohen slágereket, sokat ad az atmoszférához. Különleges és megható történet. Bátran ajánlom mindenkinek.

Az utószó bemutatja, hogyan maradtak évtizedeken át kapcsolatban a korábbi szerelmesek egészen halálukig. Meghatóan drámai, szép-szomorú a lezárás. Marianne 2016. július 28-án hunyt el, Leonard Cohen pedig mindössze három hónappal később követte.
 

A regény ITT rendelhető kedvezménnyel, akár Ekönyvben is!






                   

Leonard Cohen (1934-2016) a legismertebb kanadai dalszerző, akinek életműve több generációra hatással volt. Dalait ötven éve játssza a világ összes rádiója, Hallelujah című dalát jóformán mindenki ismeri. Első verseskötete 1956-ban jelent meg, és pályája során később is több kötetnyi verset adott közre, emellett megjelent két regénye. Számtalan irodalmi díjjal tüntették ki. Albumai közül a leghíresebbek a Songs From A Room és az I'm Your Man. 2003-ban a Kanadai Rend Tagja kitüntetést kapott, 2008-ban pedig beiktatták a Rock And Roll Hall of Fame-be.









Kossuth, Budapest, 2025
382 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635449361 · Fordította: Várnai Péter

2025. július 9., szerda

Eleven ​tűz

 



Linda Castillo: Eleven ​tűz
(Kate Burkholder 16.)





                                       





"Ha szembeszáll velük, el fognak jönni magáért. Megtalálják és felfalják."





Linda Castillo tizenhatodik amish krimijének témája nagyon erős és durva, talán az egyik legmerészebb a sorozat történetében. A sötét, brutális kezdés is erős krimit sejtet. Lindánál a tűz már volt néhányszor fontos eszköz, de ez most különösen komor kezdést ad.

A hideg téli éjszakában fellobbanó máglya, az elevenen elégetés már sejteti, a kegyetlen gyilkos nem tréfál. A békés amerikai kisváros, Painters Mill zárt amish közösségét megrázza a gyilkosság, hiába volt többek szerint bűnös az áldozat. Sőt, talán maga az ördög volt az áldozat. Újra élvezettel merültem el az amish közösségéről szóló ismeretekben. Az amishok élete, kultúrája és a történelmük izgalmas hátteret ad a kriminek.Castillo biztos kézzel, rutinosan építi fel a cselekményt.

Végig van egy sötét, komor hangulata, ami tökéletes atmoszférát adott. Az okokról Linda is érintőlegesen tesz csak említést, sejtelmes utalások vannak, mintha mindenki inkább az elhallgatás mellett döntene. Mi lappang a mélyben, ami arra késztette az elkövetőt, hogy kegyetlen bosszút álljon? Nehéz erről beszélni, lelkileg megterhelő a bűn az áldozatoknak is. Aki olvasta a sorozat előző darabjait, az tudja, az amish közösség egy másféle világ, saját szabályokkal. Döbbenetes bűnök állnak a háttérben, amik lassak kerülnek felszínre. Jól felépített és letehetetlen – egy olyan fordulattal a végén, amire nem is gondolnánk. A lassabb lefolyása ellenére is végig fenntartotta a feszültséget. Krimiként talán most nem volt annyira pörgős, mint ahogy vártam, viszont a történelmi és lelki háttér, a családi kapcsolatok bőven kárpótoltak érte. Remek karakterek népesítik be a sztorit, jó jellemrajzokat kapunk.

A friss házas Kate Burkholder nyomozó családja is érintett, ami további zűrzavart okoz a rendőrcsapaton belül. Kate komoly fenyegetést kap, élete veszélybe kerül. Szerencsére Tomasetti, bár kevesebbet szerepel, de mindig kéznél van segíteni. Miközben nyomozunk, bepillanthatunk az amishok történelmébe, ami fontos elem a megoldásban. A családon belüli erőszak ott is megesik, de most egy felháborítóbb változattal állunk szembe. Erkölcsi kérdéseket is bőven felvet a krimi. Kinek van joga, egyáltalán, mi alapján ítélkezik a bűnösről a tettes. Mint a bosszú és igazság angyala súlyt le, mégis erősen megkérdőjelezhető működése. Több rétegből áll össze a krimi. A cím kifejező és találó, a pokol tisztító tüzét juttatta eszembe. 

Linda Castillo stílusa, írásmódja, meseszövése ismét remekül hozza az eddigieket. Kedvelem ezt a sorozatot, eddig minden részét olvastam. Várom mivel áll elő legközelebb Linda. Ajánlom minden krimirajongónak.




Kedvezménnyel ITT rendelhető a krimi! Akár Ekönyvben is kapható.

   
   

Linda Castillo: Ohio-ban született, kamasz korától írónak készült. Regényeit 30 nyelvre fordították le. Több vezette a New York Times bestseller listáját. Jelenleg Texasban él a férjével. Könyveit idehaza a General Press adja ki. A szerző oldala: https://www.lindacastillo.com/












General Press, Budapest, 2025
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634529941 · Fordította: Rácz Péter




2025. július 7., hétfő

Hetvenegy ​farkas



Breier Ádám: Hetvenegy ​farkas



                                     








Az Ünnepi Könyvhéten mutatkozott be íróként Breier Ádám filmrendező. A nagy sikerű Lefkovicsék gyászolnak alkotással ismerhette meg őt a nagyközönség. Most első regénye került a boltokba, ami igen érdekes témát ölel fel.


Kell-e mondanom, a filmszerű eseménysor egy férfi lelkivilágába viszi el az olvasót. Legbelsőbb gondolatait, érzéseit követhetjük, ismerjük meg családjához fűződő hullámzó viszonyát. Stern Gábor harmincas egyetemi oktató, barátnőjével első gyermeküket várják. Az apává válás folyamata és lelki hatásai remekül passzolnak. Sok mai harmincas férfiban merülnek fel ezek a kérdések, ami főhősünket is foglalkoztatja. 

     
A kezdés egy újratemetéssel indul, ami meglepő fordulatot hoz. A zsidó család hagyományai, szokásai végig meghatározóak, bár Gábor ateista. Feloldozást, megváltást mégis a rabbinál remél. A családi háttér hangsúlyos, meghatározó, bár nem igazán ad segítséget a férfinek. Különösen a nagymama alakja, emléke emelkedik ki. Ő afféle misztikumot ad az eseményekhez, tetszett ez a jelenlét, és a végső poén is a szülésnél.

Másik fontos karakter, Gábor festegető, művészlelkű öccse, Simon. A regény címe is erre utal. Gábor és öccse kapcsolata elég zaklatott, a reménybeli javulás miatt a diszfunkcionálisan összetartó család pszichológushoz megy. Mindenki várja a másiktól a figyelmet, de senki nem figyel a másikra. Talán Simon mondja ki a valóságot, Gábor túl nagy, túl fontos dolgot tulajdonít a múltnak. Az önvizsgálat fájó és fontos, de mértékkel szükséges. Izgalmas kérdések merülnek fel ebben a folyamatban. Munkahelyi zaklatás, családon belüli hullámzó kapcsolatok ábrázolása, a barátság ereje, a társas magány és az élet nagy kérdései adnak hátteret. Egy lélektani nyomozás részesei lehetünk, ugyanis felbukkan egy elkövetett bűn. Vajon mi történt azon a régi, átmulatott éjszakán? 20 év távlatából már nehéz kideríteni mi is történt, avagy nem történt a férfi és Fruzsi között. Tény, Gábor múltja elég ingoványos terep. Gábor élete kissé felborul, miközben lelkesen, de félelemmel telve készül az apaszerepre. Önvizsgálata, azaz tiszta lappal folytatni az életét kérdése izgatja. Nem kevés pánikkal készül a szülői szerepre, reméli jó apa lesz. A félelem ott munkál benne, amikor szülővé válik a férfi azzal kevesen foglalkoznak. A férfiak nehezebben beszélnek, nyílnak meg, az érzéseiket mélyen magukba hordják. Amikor hirtelen felindulásból kiírja a Facebookra történetét, vélt vagy valós esetét, megindul a lavina, hiába törli a posztot rövid idő után.

Breier Ádám első könyve az önvizsgálat mellett a tiszta lappal való újrakezdésről mesél. Teszi mindezt a történet egy pszichológiai krimi izgalmaival. Mikor, miért is van erre szükségünk, ad feloldozást a múlt elkövetett hibáira? Van értelme, meddig tart ez az ön-élveboncolás folyamata? Mitől és hogyan leszünk jó szülők? Érdekes volt Gábor és a vallás viszonyának alakulása is, amire az érkező gyermek is erősen hat. A temetéssel induló, a születéssel záruló regény szép ívet ír le, Gábor nagy utat jár be. A Hetvenegy farkas igazi férfiregény, lélektani dráma, ami sok izgalmas, mai kérdést jár körbe.




Kedvezménnyel ITT rendelhető a regény!



    
Breier Ádám filmrendező, forgatókönyvíró. Lefkovicsék gyászolnak című nagyjátékfilmjét 2024-ben mutatták be: a jelentős közönségsiker mellett két Magyar Mozgókép Díjat kapott. Közel száz nemzetközi fesztiválon szerepelt a világ öt kontinensén, Ausztráliától Uruguayig, a Szófiai Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte a Kritikusok Díját.






XXI. Század, Budapest, 2025
272 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635686261

2025. július 6., vasárnap

FÉLÉVZÁRÁSI BOOK TAG - 2025

 



FÉLÉVZÁRÁSI BOOK TAG - 2025






                                    





„Amikor olvasol, a saját képeidet, a saját filmedet alkotod meg a fejedben.” – Iselin C. Hermann




Egy kis összefoglaló az elmúlt hat hónapról. Némi olvasási háttér, tervekről, csalódásokról és meglepetésekről röviden.

Kereken 90 könyvet tudtam elolvasni az elfoglaltságaim mellett az év első hat hónapjában. Ez közel 30 ezer oldal. A legvékonyabb kötet alig 64 oldal volt, ami egy csodaszép verses könyv: Kim Simonsen Egy csepp tengervíz biológiai összetétele olyan, mint a véremé. A leghosszabb könyv kivételesen nem Knausgard idei újdonsága lett... Fernando Aramburu: Pátria kötete 678 oldalnyi remeklés, fej-fej mellett Terry Hayes A sáska éve 658 oldalas kémregényével. Ők viszik a pálmát hosszúságot tekintve. És most csapjunk a sűrűjébe!




1. A legjobb idei olvasmányaid: 
Fernando Aramburu: Pátria , Kollár-Klemencz László: Anyám tenyere, Robert Seethaler: A névtelen kávéház, Bíró Szabolcs: A pusztulás dala (Anjouk 9.), S. A. Cosby: Bűnösök vére folyjon, Bak Róbert: Ameddig elhiszem, Török Ábel a harmadik ég, Liz Moore: Az erdő istene, Paolo Cognetti: Lent a völgyben, Sibylle Grimbert: Az utolsó egyed, Ariel Lawhon: A ​befagyott folyó regényei. Ez olvasási sorrend csupán. 

   
2. A legjobb folytatás, amit idén olvastál: HA krimi: Camilla Läckberg – Henrik Fexeus: Délibáb (Mina és Vincent 3.), HA szépirodalom: Karin Smirnoff: Azután hazamentem(Jana Kippo 3.)

3. Friss megjelenés, amit nem olvastál még, de szeretnél:

Jezsó Ákos: Éjfélre kialszanak a lángok, Jolsvai András: Összegyűrt nemzedék, és Bognár Péter: Elmész, visszajössz, sose halsz meg könyvei, Paul Auster: Ember a sötétben kötete, + a könyvheti beszerzéseim.


4. Legjobban várt friss megjelenés az év második felére:

Babarczy ​Eszter: Apám meghal és a Vörös királynő folytatása (remélem lesz)... és persze skandináv krimik minden mennyiségben, remélve lesz bőven szépirodalom is északról.


5. Legnagyobb csalódás: Bagó Tünde: A lámpagyújtogató, Rita Falk: Sülthal-fiaskó

     
6. Legnagyobb meglepetés: Győzött a hájp..nem akartam elolvasni, de nem bántam meg, kedvenc lett: Moa Herngren: A válás és Az anyós kötetei. Nagyon várom az őszi megjelenést tőle, ééés! a személyes találkozást, hiszen MOA HERNGREN írónő az őszi Margó Irodalmi Fesztivál vendége lesz!

7. Új megismert író(k): Moa Herngren, Fernando Aramburu, Inkeri Markkula és S. A. Cosby és Török Ábel, akit eddig fordítóként tartottam számon. Remélem olvashatok még tőlük. 





                                                                                                  


8. Egy könyv, ami boldoggá tett: Minden olvasás ilyen volt, de ami mindent vitt, magasan kiemelkedik nálam: Török Ábel: a harmadik ég regénye. Kivül-belül gyönyörű, igényes kivitel, jó szöveg és tartalom. 


9. Egy könyv, amin sírtál:
Nem sírtam, de fájt olvasni. Mégis fontosnak tartom ismerni.

Linda Boström Knausgård: Napfénykór

Linda hitelesen írja meg a bipoláris depresszió tüneteit, következményeit, és a válását. Nem könnyű olvasmány, a lélek mélyére visz, ahol álomképek, ábrándok és a valóság keveredik.


10. Kedvenc könyvadaptáció, amit idén láttál: Kissé megosztó, már ezért is szerettem. Valamit tud, hiszen egyvégtében megnéztem a 9 részt. Igen, lassú, körülményes, lehetne picit pörgőbb, ráadásul skandináviából Skóciába tették át a helyszínt...)) és az sem árt, ha olvastad a könyvet...de azért tetszett. A Netflixen fut jelenleg Jussi Adler-Olsen Q-ügyosztály sorozatának első része a Nyomtalanul filmes feldolgozása a Megoldatlan ügyek osztálya.

Előzetes ITT! látható. 


+1. Kedvenc krimik az első félévből:

Az említett Délibáb mellett jó volt és tetszett: N. Nagy Zoltán: Lelkek őrzője, Gunnar Gunnarsson: Fekete madarak, Peter Mohlin és Peter Nyström: Néma madár és persze Jussi elvileg sorozatzáró 10. Q-ügyosztálya a Hét négyzetméter krimije.




Vidám nyarat, remek könyveket, sok jó olvasmányélményt mindenkinek!









2025. július 4., péntek

Történelem ​és romantika 2.

 

Fábián Janka: Történelem ​és romantika 2.
Újabb szerelmek, hősök és kalandok a magyar históriából





                                                










Méltó párja a tavaly megjelent első résznek. Igényes, szép kiadvány, minőségi könyv a tartalmat illetően is. Szórakoztató érdekességek a néha már elfeledett múlt históriájából. Fábián Janka a történelmi romatika nagyasszonya jól válogatott, gazdag és élvezetes válogatást kap az olvasó.

A jól felépített kötet leporolja a múlt titkait, fellebenti a fátylat a régmúlt szereplők életéről. Az érdeklődést felcsigázza, tartogat meglepeteséket az olvasónak. Elsőnek Jókai színésznők iránt érzett vonzalma áll a középpontban. A két botrányos, ám boldog házasság története közül talán a Laborfalvi Rózával kötött frigy közismertebb. A tíz éves özvegység után azonban az idős író életébe belépett a fiatal Nagy Bella. Tetszett, ahogyan a történetek végén egy-egy kapcsolódó vers, napló vagy levélrészlet olvasható. Gazdag képanyag társul a szövegekhez. Jó volt felidézni, a tavaly nyáron Füreden tett látogatásomat az egykori Jókai-villában.

Tetszett az is, ahogyan több történet szinte folytatódik, kapcsolódik az első könyvben megismertekhez. Sándor Móric, az ördöglovas életét már megismerhettük korábban. Most a lánya sorsa kerül górcső alá. Ő maga is hasonlóan édesapjához erős akaratú teremtés volt. Házassága is tartogat több meglepő fordulatot. Jó volt olvasni egyik kedvenc Mikszáth regényem hátteréről is. A Különös házasság 1900-ban jelent meg, azóta is kiemelkedő az írói életműben. A háttér azonban az irói fantáziának és a valóságnak köszönhetően igen csak más. Izgalmas és színes adalék a regényhez ez a történet. A Kisfaludy gőzős és névadója is az első kötetben szerepelt. Most Kisfaludy Károly rövidre szabott, viharos életét ismerheti meg az olvasó.

Fábián Janka Ida regénye főhőse Ferenczy Ida. Sisi elhíresült társalkodónője és barátnője mozgalmas és tevékeny életet élt. Az alaposabb háttér itt is tartogat meglepő fordulatokat. Miért is nevezi Magyarország őrangyalának őt a szerző? Kiderül az érdekes sztoriból. Az egész kötet informatív és felkelti a kíváncsi olvasó érdeklődését. Fábián Janka a tőle megszokot történelmi hűséggel mutatja be az adott kort. Stílusa, ahogyan tálalja a történeteket megkapó, szinte látom magam előtt a történéseket, a szereplőket, a helyszíneket.

Olvashatunk az első női párbajról, Mária főhadnagy nem mindennapi életéről, vagy a kaliforniai borászat magyar megteremtőjéről. Mert magyarok, valóban mindenütt vannak! Kicsit nekem a grófok, hercegnők és főurak közül kilógott Lugosi Béla azaz Drakula története. Az ő sorsa sem mindennapi, alapos és mozgalmas élete példaértékű lehet a ma emberének is. Neve vitathatatlanul összeforrt az általa remekül megformált Drakuláéval. Tipikus művészsors az övé, egy magyar kalandjai az amerikai mozi világában. Jellegzetes karaktere a mai napig etalon. A magyar történelem tele van érdekesebbnél érdekesebb személyekkel, sorsokkal. A történelemkönyvekben ilyen figyelemfelkeltő adatokat nem találunk. Ezek a kis színes életutak valóságos hátteret adnak, élőbbé, emberközelivé teszik a régmúlt idők szereplőit. Janka ezúttal is kiváló érzékkel vegyíti a romantikus és a történelmi szálakat ezekben a történetekben.

Szerethető, informatív válogatást ad olvasóinak Fábián Janka. Lényegretörő fejezeteiben emberi sorsok, életek, kalandos szerelmek villannak fel olvasmányosan. A háttér sok esetben mozgalmas és tanulságos. Ajánlom mindenkinek, aki egy kicsit is szereti a történelmet, kíváncsi milyen volt akkoriban az élet. Igényes, szép kiadvány minden korosztálynak ajánlott.

Kedvezménnyel ITT rendelhető a könyv!





      
Fábián Janka:1973-ban, Vácon született, írói álnevét nagymamája iránti tiszteletből vette fel. Az érettségi vizsgát követően a Miskolci Egyetem angol–történelem szakát végezte el, majd pár évvel később az Eötvös Lóránd Tudományegyetem francia szakán szerzett oklevelet.Könyveit eleinte saját kiadásban jelentette meg, így maga indította el írói karrierjét.

Fontosabb könyvei: Emma-trilógia, Lotti öröksége, Adél és Alíz, Koszorúfonat, Az angyalos ház, A német lány, A francia nő, Az utolsó boszorkány lánya, Könyváruslány, Cholera-napló, Árvízi napló, Az Anna-bál szerelmesei.



















Animus, Budapest, 2025
200 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636147204

2025. július 2., szerda

A ​befagyott folyó

 



Ariel Lawhon: A ​befagyott folyó




                                                







Lebilincselően gazdag történetet olvashattam, egy történelmi kalandregényt, ahol egy gyilkossági rejtély áll a középpontban. Rengeteg apró titkokkal, pletykákkal és képmutatással fűszerezett, remek karakterekeket bemutató történet. Akad itt egy korrupt bíró, beképzelt fiatal orvos, és egy szorosan összetartó, zárt falusi közösség. A férfiak uralta társadalom kényére-kedvére kiszolgáltatott női szereplőkkel a függetlenségi háborút követő fejlődő igazságszolgáltatási rendszer korai, kezdetleges szakaszával. A történet sokat elárul a nők sorsáról, akkori helyzetéről, megbecsüléséről. Ami nem volt.



Lawhon ügyesen ötvözi a fikciót és a valóságot. Ezért is érdekes a főszereplőnk ebben a történelmi fikciós kalandban. Martha Ballard (1735. február 9. – 1812. június 9.) ugyanis valós személy volt, az ő sorsa ihlette az alapokat. Martha bábaasszonyként élt, az ő szemszögéből elmesélve mélyen személyes és bensőséges a sztori. Megismerjük életét, házasságát, és sorsának alakulását. Bár a gyilkossági cselekmény lassan bontakozik ki, sosem hiányzik belőle a rejtély, az elhallgatás, a váratlan fordulat. Ezt számos párhuzamos és múltbeli történet kíséri, amelyek ügyesen kapcsolódnak a gyilkossághoz, még valóságosabbá teszik a történéseket. Sűrű szövésű, összetett a háttér és a jelen valósága, ahol minden mindennel összefügg.

1789 telén járunk. A cselekmény egy folyóba fagyott férfi holtteste körül forog, azonban számtalan egyéb módon kapcsolódnak össze a szálak. Ahogy Martha összerakja a történteket, a városlakók és a saját családjáról szóló titkok úgy bomlanak ki, mint egy paplan szálai. Rejtélyek és titkok sűrű erdejében járunk.
Csodáltam Martha erejét, bátorságát, odaadó alázatát, különösen olyan nőként, aki egy férfiak uralta világban próbálja megtalálni az igazságot. Martha határozott, szókimondó, magabiztos nő. Olyan korban élt, amikor sok nő nem tudott írni vagy olvasni. Martha-t a férje tanította meg írni és olvasni, évek óta naplót vezet, amelyben feljegyzi a születéseket, haláleseteket, a gyógyításait és a magánéletének egyes aspektusait. Feljegyzi, mit figyelt meg a halott férfi holttestének vizsgálatakor. A halott férfi történetesen egyike azoknak a férfiaknak, akiket hónapokkal korábban egy nő megerőszakolásával vádoltak. Amikor kitűzik a nemi erőszak tárgyalásának időpontját, Marthát tanúként idézik be, és naplóját bizonyítékként használják. Ez igazi lavinát indít be. Az igazság keresése során számtalan titokra bukkanunk, mindenki takargat valamit. Még saját és családja életét és becsületét is kénytelen kockáztatni Martha. Ez egy összetett történet, ahol a rejtély és az intrika finoman rétegződik. Emlékeztet az élet törékenységére is a regény. Amikor megjelenik Dr. Benjamin Page, egy Harvardon végzett orvos, aki nemcsak abban nem ért egyet Martha-val, hogyan is halt meg a folyóban talált férfi, hanem a szülésről is más elképezelése van. Tapasztalatlan, beképzelt hólyag.

Lawhorn mesterien építi fel ezt az időutazást, nagyszerű karakterekkel népesíti be a történéseket. Nem csak atmoszférája erős, de a korszak bemutatása is. Jó stílusban megírt, mozgalmas történetet kap az olvasó. Amikor a nőket kevesebbnek tartották, mint a férfiakat, nem tehettek tanúvallomást a bíróságon, gyakran házasság előtti paráznaságért vádolták meg és őket büntették, míg a férfiakra nézve ennek nem volt semmilyen következménye.

Az időkeret és a helyszín izgalmas és mozgalmas hátteret biztosít. Jó volt elmerülni ebben a történetben. Sok elgondolkodtató helyzettel találkozhatunk a regényben. Ahogyan a naplóban az események kibontakoznak, a helyszínek ugyanolyan fontos szerepet játszanak, mint az egyes szereplők. Megismerjük a férfiak és nők közötti társadalmi különbséget, és azt, hogy milyen könnyű elferdíteni az igazságot. Ezzel a szerző a történetre összpontosít, még lebilincselőbbé teszi. A megoldás és az igazság azért napfényre kerül, aminek nem örül mindenki. Remek kikapcsolódás, olvasmányos, jó szórakozás volt ez az időutazás.



A regény ITT rendelhető kedvezménnyel! 











Magnólia, Budapest, 2025
448 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635984084 · Fordította: Szabó Olimpia

2025. június 30., hétfő

Jóanyád!

 

Jakupcsek Gabriella: Jóanyád!
Szülői szerepben a B oldalon





                                     







A nagysikerű Napos B oldal és a tavalyi Csakazértis szerelem kötetek után ismét egy fontos, a nők életének meghatározó eseményét állította interjúkötete középpontjába Jakupcsek Gabriella. Az anyaság kérdése kikerülhetetlen a női létben. A nyolc beszélgetés ezt járja körbe, mitől jó egy édesanya, hogyan lehet megőrizni a párkapcsolatot, miközben élete főszerepét alakítja a nő. Nem beszélve a karrier kérdéséről, ami ismét egy sarkalatos pont az életben. Megtudjuk mikor, hogyan alakultak át a társadalmi normák, elvárások a nőkkel, édesanyákkal szemben. Elképesztő, mennyi minden teher van a nők vállán.


    
Férfiolvasóként különösen izgalmas volt a női lélek mélyére látni, megismerni a mögöttes mozgatórugókat. Tökéletes anya nincs szögezi le rögtön az elején Gabi. Ebből is érezhető, a humor is erősen jelen van az interjúkban. Az is egészen biztos, nem árthat, ha a partner tényleg partner az anyaság kérdéseiben, illetve a család segítő szerepe nélkülözhetetlen. Mert lássuk be, az anyaság kihívás és nem kevés teher is a nőnek. Feladat. A mai nagyik már egészen mások, mint akár 20-30 éve voltak. És mi van, ha nincs is nagyi a közelben?

Olvashatunk az anyaságról és nagyszülőségről a B oldalon, és a sorok között finoman van benne
valami tabudöntögető elem is. Nagy ajándéka az életnek az anyaság. Mindenkinek önálló és saját döntése az anyaság, avagy ez mikor lesz időszerű az életében, milyen formáját választja, hiszen a biológiai óra ketyeg. Akad tabu az anyává válás körül bőven. Arról nem is beszélve, mennyire más huszonévesen anyává lenni, vagy netán negyven-ötven körül. A spermadonoros történet vagy az örökbefogadás témája egészen kivételes, de biztosan nem egyedi eset. Kétségtelen az is, ehhez az anyagi háttér is szükséges.


Minden élet, minden történet más. Színes és változatos életutak elevenednek meg előttünk. Már az első történet levert lábról. Azért jó ilyen összetartó családokról olvasni, hogy igenis vannak, léteznek. Tetszett, ahogy Gabi saját életéről is mesél, az adott történethez kapcsolódva kapunk emlékeket.
Nem érdemes sietni az olvasással, hiába csak nyolc beszélgetést tartalmaz az igényes kivitelű kötet. Meglepő, megdöbbentő és elgondolkodtató valós helyzetekről olvashatunk, miközben a saját utunkat vethetjük össze a leírtakkal. A könyvben szereplő emberek bepillantást engedtek az élettörténetükbe, sorsuk alakulásába. Ismét megszólaltatott néhány közismert szereplőt is Gabi. Nyáry Krisztián egyedüli férfiként némileg kilóg az interjúkból. Sajnálatosan szomorú története nagyjából ismert, két kamaszlánnyal megélni egy tragédiát nem egyszerű. Apaként nem lehet anya is. Anyát nem lehet pótolni. Ezekről a buktatókról őszintén mesél most. Koronczay Lilla a Nők Lapja újságírója a távnagymamasággal küzd. Amikor csupán a napi videohívásokra korlátozódik a kapcsolat a nagyszülők és az unoka között, ez is nehéz pillanatokat tud okozni. 

Érdekes és megható, elgondolkodtatóan érzékeny minden történet, hiszen mai és ettől valós. Imádtam olvasni, jó volt belesni a kulisszák mögé, átértelmezni néhány dolgot.  Kétségtelen, hogy a szeretet, az elfogadás az, ami élteti ezeket a kapcsolatokat. Ezt kell gyakorolnunk saját életünkre átvenni. Sokat segít a szürke, rohanós hétköznapokban és a közös boldog életünkben. Némely történet bátran szembe megy a társadalmi elvárásokkal. Jó anyának lenni nem könnyű, de lehetünk elég jók. És ez nem kevés! Nincs egyetlen jól megfogalmazható titok. Rá kell találni mindenkinek, hogy melyik út a legjobb, legeredményesebb. Ha kell, szakítsunk a hagyományokkal. Használható és ötletes, mai történetekből épül fel a kötet. 


Minden egyes interjú után Molnár Kata pszichológus, párterapeuta közérthető és alapos, okos gondolatait olvashatjuk. Ezek az adott esetről alkotnak véleményt, garantáltan mindenkinek hasznosak lehetnek.  Lehet azonosulni, ötletet gyűjteni, avagy kapszkodónak, lelki segítségnek is használhatjuk ezeket a valós életmeséket. A pszichológus elemzése teszi teljessé a képet. 




Kedvezménnyel ITT rendelhető a kiadótól!





    
Jakupcsek Gabriella (Budapest, 1963. január 18. –) magyar újságíró, műsorvezető, tanár. 1998-ban kiérdemelte a Legjobb Női Műsorvezető díját, 2007-ben pedig Pro-Európa díjat kapott. Továbbá megkapta az Antistigma-díjat, amelyet azoknak a médiaszakembereknek adnak, akik munkájukkal a mentális betegségekkel küzdők diszkriminációja ellen küzdenek. Közel tíz évig dolgozott a Magyar Televízió szerkesztőjeként, műsorvezetőjeként és rovatvezetőjeként. Ezen kívül volt a TV2, a Danubius Rádió és az ATV munkatársa is.









XXI. Század, Budapest, 2025
keménytáblás · ISBN: 9789635686001