2014. július 29., kedd

Nincs idő meghalni

Nemere István: Nincs idő meghalni

















Az Athenaeum Kiadó krimisorozatának újabb, második magyar darabja A nincs idő meghalni című Nemere István kötet. Egy filmes hasonlattal élve: ez egy igazán pörgős, akciódús történet.
Nem mellékesen az író majd hatszáz könyvet jegyez! Ez önmagában rekord, az eladási példányszámok pedig a tizenegymilliót közelítik.
Nemere István termékeny szerző, akitől ráadásul több műfajban is olvashattunk már. Írt már jó néhány ifjúsági, sci-fi, kaland-, szépirodalmi és szerelmes regényt, illetve történelmi regényei is megjelentek. Amiről azonban talán leginkább ismert, tudományos témájú kötetei.

Nézzük az új krimi fülszövegét:
Budapest kellős közepén, a Nemzeti Bank előtt, különös módon gyilkolnak meg egy belga bankárt: fúvócsőből mérgezett tűt lőnek a nyakába. Lakos Donát az EURPOL-lal együttműködő budapesti iroda nyomozója, a szigorúan bizalmas nemzetközi ügyek specialistája alighogy belefog a nyomozásba, máris újabb áldozatról érkezik hír. Ljubljanában, hasonló körülmények között ölnek meg egy másik bankárt, nem sokkal ezután pedig Brüsszel legforgalmasabb pontján megtörténik a harmadik kivégzés.

A történet valóban pörgős, "nincs idő" felesleges körökre. A 40.oldalon már a harmadik áldozatról olvashatunk. Az elkövetés módja pedig valóban érdekes és szokatlan.Megindul a nyomozás, akcióba lép Lakatos Donát nyomozó és az EURPOL.
Ám a rossz fiúk, valahogy egy lépéssel mindig előbb járnak, valaki súg nekik...

Donát nyomozó szimpatikus és tettre kész, jó fej nyomozó. A tettes nyomait követve, aki minden helyszínen otthagyta sajátos „kézjegyet": egy hárombetűs feliratot: ZvB. Ennek furcsa jelentősége lesz a nyomozás során.
A nyomok végül Breznába vezetnek, ahol Donát mellé szegődik nem csak a szerencse, de egy csinos helyi rendőrnő, Norina is. A szerelem szinte elkerülhetetlen.A fellángoló románc leírása jól illik az események sorába. Itt kissé "direktnek" éreztem a férfi-nő kapcsolatot. Mintha ez kihagyhatatlan lett volna, már már "kötelezően" egymás karjaiban kötöttek ki a szereplők. A nő anyját belekeverni, pedig talán már sok is volt. Az ő halála teljességgel értelmetlen volt a végén.
Mint egy jól felépített és mesterien kivitelezett akciófilmnél. Látványos és valóban sodró. Lőttek, nem is töltöttek, a rossz fiúk pedig a végén jól megbűnhődtek. Filmszerűen pörgő akciók, látványos pisztolycsaták és autós üldözések színezik a történetet. A végső megoldás is tartogat meglepetéseket.
Ki és miért gyilkolja a bankárokat, milyen hátsó gondolat vezeti a gyilkosokat? Mi áll az események hátterében? Minden kiderül a végére, a meglepetést nem marad el.

Igazi kikapcsolódást nyújtó krimit olvashattam. Nem kell mögé mély és magvas gondolatokat keresni, ez nem feladata. Remek és szórakoztat, igazi strandolvasmány lehet, de árnyékban, mert nem fogod tudni letenni. Esős délutánra is megfelel és a szórakoztatás garantált.
Kellemes nyomozást az olvasóknak!
     
                       





  Athenaeum, Budapest, 2014

ISBN: 9789632933429


2014. július 23., szerda

A templomos lovag

Trux Béla: A templomos lovag
 (Akkon 1).

                             






Részlet a könyv fülszövegéből:
Szerelem, kaland, romantika, boszorkányság, alkímia… Ezernyi érzelem, szín és illat elegyedik ebben a monumentális ívű történelmi regényben, mely egy szerelmi gyilkosság árnyékában kezdődik. A romantikus dráma és a lovagi élet hiteles részletei mintha filmvásznon bontakoznának ki korhű részletességgel a különlegesen gazdag történetben. A regény a német kisnemesi származású Tristan von Zorn lovag viszonytagságos életét, egyszersmind a kereszteshadjáratok korának alkonyát varázsolja elénk meghökkentő elevenséggel.



Tristan von Zorn lovagot bizony csapdába ejtették! Ok pedig a szerelem. Ezzel indulnak el az események, rögtön bele a sűrűjébe egy gyilkossággal.
A lovag részéről mély és őszinte szerelem csupán látszólag talált viszonzásra. Csúnyán becsapja
és kihasználja érzéseit Susanne. Ő igazi számító nőszemély, már a megjelenésekor éreztem, ez
a nő talán nem is igazán szerelmes, érzéseit más valami irányítja. Tristan persze nem lát, nem hall
a szerelemtől. Ami nem is csoda, hiszen alig huszonegy éves. A férfiúi büszkeségén és a lovagi becsületén esett csorbát kiköszörülendően egy út marad Tristan számára: beáll templomos lovagnak.

A könyv minden során érződik az alaposság. Kidolgozott és minden mondata a helyén van.
Nem egyszerű nyári olvasmány, és talán nem is egy romantikus regény, ahogy a borítóján lévő szöveg sejteti. Ez egy komoly történelmi regény, ahol a romantika és a szerelem fontos része a történéseknek. Ugyanakkor magában hordoz sok történelmi tényt, információt, érdekességet.
Valóban lenyűgöző és monumentális regényt kapunk kalandok egész sorával. Végig izgalmas és fordulatos a történet, ami remek szórakozást is nyújt.

Bevallom a szerelmi szál is igazán megkapóra sikerült. A férfi lelki vívódási, érzései és vágyai jól átérezhetőek. Ugyanakkor a csábító és gyógyító szerepében  Adlin is nagyon szerethető és kedves figura volt nekem. Igazi hús-vér nő, aki meri az érzéseit, vágyait vállalni. Önálló, erős, határozott jelleme egészen erős karakterré teszi. Érezhetően igazi nő, aki a gyógyítás tudományát is ismeri.
És nem csak a sebek, hanem a lélek dolgait is jól tudja kezelni.

Az egyik legjobb jelenet számomra mégis a  tripoliszi csata ábrázolása volt. Magam is kardot, szablyát ragadtam volna és harcoltam volna a szaracénok ellen. Nagyon látványos és átélhető volt olvasni ezt a részt is. Szemléletesek a leírtak, filmszerűen jelennek meg a történések. 
Ezért is írtam: érezhető az alapos kutatómunka az egész könyvön. (közel öt év kutatómunka előzte meg a könyv megírását, ami újabb két év volt).

Megkapóak a hasonlatok, az átvitt értelmű kifejezések. Nagyon sok információt is hordoz a könyv: pl: a templomosok regulája, szokásaik,  a templomhajó Noé bárkáját szimbolizáló értelmezése,
vagy egyszerűen a lovához való kötődés is megragadta a figyelmem. Ott van még az alkímia is,
ami nagyon érdekes és tanulságos vonal a regényben. Pörgős, eseményekben gazdag, jól felépített történet. A nagy világvallások kérdése ma is aktuális.

Mindezek egy remek előkészítés a nagy összecsapásra a végső harcra, Akkon ostromára, ami a történet folytatásra. Talán nem is maga  Tristan Von Zorn a főszereplő, hanem a város. Nagyon nagyon tetszettek a várost, az ott élőket, életmódjukat bemutató leírások, hangulatkeltő részei a kötetnek. Fontos és érdekes mellékalak Enzo figurája is. Hitelesen emberi, minden durvasága és az ábrázolt mocsok ellenére is. Vagy éppen ezért az.  Az ő mohó kapzsisága, durva ás aljas viselkedése "nagyon emberire" sikerült. Ott és akkor a kor embere volt, de ma is helyén volna...
A regény végén elgondolkodtatóak Kaláum szultán gondolatai. Az életről és a hatalomról, majd a várható harcról.

Teljesen elvarázsolt, magával ragadott a templomosok világa. A  történet viszi az olvasót.
Engem főleg a történelmi vonala fogott meg, de a szerelmi szál jó szín, kellett bele. Ez a cseppnyi
kis romantika még színesebbé teszi a történetet. Egy igazán jó, monumentális történelmi regény, ahol megelevenedik előttünk a Mennyei Királyság. Hamarosan jön a folytatás Akkon ostroma!


5/5.

Igen EZ ITT a reklám helye! A könyv a szerzőtől még beszerezhető, bolti forgalomban már sajnos nincs. Facebook üzenetben rendelhető a folytatással együtt A templomos lovag és Akkon ostroma!
Akár dedikálva is! Keressétek Trux Béla hivatalos írói oldalát a facebook-on!! 





                      
                                            A mai Akkon.



Aba, Budapest, 2012
652. oldal · ISBN: 9786155033643

2014. július 17., csütörtök

Aranyasszony

Benkő László: Aranyasszony
 (Viharlovasok 3).
  

                                               



     
Benkő László nagyívű és olvasmányos történelmi sorozatának újabb fejezete Aranyasszony címen jelent meg a könyvhétre a Lazi Kiadónál. Nagyon vártam ezt a folytatást, hiszen ez egyik kedvenc sorozatom az írótól, nem is csalódtam: talán mintha még az eddigieknél is izgalmasabb és fordulatosabb lenne a cselekmény. Nagyon olvastatja magát a történet, ajánlom is mindenkinek, remek kikapcsolódást nyújt a lenyűgözően fordulatos történet.

Táltosfia és családjának kalandjai a 930-as években folytatódnak. A biztos határvonalak már kirajzolódtak a törzsi szálláshelyek körül. Valami azonban készülőben van, forr a levegő Európában is. A magyarok harci tudását, erejét és fegyvereinket már megismerték Nyugaton.
Egyik oldalról zsákmányért és jó pénzért kérik a kiskirályok a magyar haderők segítségét. A másik oldal azonban éppen a magyarok ellen szövetkezik.
A bizánci haderő nem ellenfél a magyar harcosoknak. Egészen Konstantinápolyig jutnak el harcosaink. Ennek eredményeként Bizánc kilenc éven át fizetett súlyos sarcot a törzsszövetségnek.
Kiegészülve az al-dunai besenyőkkel alkottak szövetséget, és érték el a harci sikereket.
Velük előzőleg nem volt éppen barátságos a viszonyunk, ám rájöttek a törzs bölcsei, egységben az erő! Összefogással erősebbek leszünk és többre jutunk.

A szerző nagyon jó korrajzot ad továbbra is a X. századról, a magyarok életéről, szokásaikról, hétköznapjairól. Nagyon sok érdekes és hasznos információ van a sorokban: gyermekek neveléséről, harcossá válásukról, ami már a fiuk esetében 5-6 éves korban elkezdődött!  A hiedelmeikről, építkezési vagy a temetkezési szokásokról is mesélnek a sorok. A külhonban elesett harcosokat máglyán elégették, hogy a lelkük szabadon szálljon, úgy térjen meg az őseihez. Itthon bálványokat állítottak neki, ételt is hordtak oda. A harcosok fegyverei és a lovak is fontosak voltak egy temetésnél. Elképzelhetetlennek tartották, hogy a túlvilágon ezek ne legyenek ott a harcosokkal.

Fontos szerephez jut a történésekben egy asszony, Lelle is. Ő az "Aranyasszony".  Lelle erős karakter, okos nő. Őt csodás képességgel áldotta meg a nagy Világügyelő: érzi a jövendőt.
Az a híres asszonyi megérzés nagyon is fontossá válik végig a történésekben. A néphit szerint az asszonyok irányítottak, őket hívták aranyasszonyoknak, akik generációról - generációra egymásnak adták át a tudást. Rájuk a törzsfők is hallgattak, sőt kikérték véleményüket, megérzéseikre odafigyeltek.

Sok éven át vezették a magyarok társadalmát igazságban és békességben ezek a nők. Erősek, de szelíd tekintetűek, határozottak voltak. Bölcsen szóltak és igazságot tettek. Egyes aranyasszonyok
ki is tűntek a többiek közül, voltak, akik gyógyító tudásukkal tettek csodát. Lelle  is ismeri a sebek gyógyításának módjait.

A remek kalandok és harcok közt van asszonyrablás, testvérféltékenység és igazi csataleírás is.
Kalandokban, fordulatokban nincs hiány. Izgalmas és érdekes a történetvezetés. Ott vagyunk mi is, együtt lélegzünk és harcolunk a harcosokkal, vagy gondolkodunk a többi szereplővel. Remek kalandok mellett a szereplők emberábrázolása is nagyszerű. Hiteles és szerethető sorozat ez.
Csak ajánlani tudom minden történelem iránt érdeklődőnek. Akik már olvasták az előző részeket tudják mennyire jó sorozat ez. Egészen biztos, hogy nem fognak csalódni! Érdeklődve várom a folytatást!

Kellemes olvasást és kalandozást a magyar történelemben!


5/5

A könyvet a Lazi Kiadónak köszönöm!

   







Lazi, Szeged, 2014

440 oldal · ISBN: 9789632672229






2014. július 14., hétfő

100 magyar baka

Bíró Szabolcs (szerk): 100 magyar baka
 Történetek az első világháborúból

















A „Fiatal magyar prózaírók” sorozat harmadik kötete az első világháború kitörésének 100. évfordulójának állít emléket. Az előző két kötet: Sár, vér, levendula, A holló évszázada mellé
mind tartalmában, mind formájában jól illeszkedik ez a válogatás is.

Egy színes és változatos kötet született meg, amely méltó módon állít emléket a hős bakáknak. Minden különösebb pátosz nélküli emlékezés ez a fronton zajló állapotokról, a bakák élményeiről és érzéseiről. Gondolataikról, az otthon melegéről, ölelő karokról, amik vágyaikban élnek. Szenvedéseikről a hidegről, éhezésről. A borzalomról és a reményről, hogy túl élik.
Ugyanakkor a hátországról az otthon maradottakról is szól. Anyákról, feleségekről gyermekekről. Az ártatlan áldozatokról. A reményről, hogy "Hamarosan hazajönnek". Ez a címe Sárgai-Szabó Anna novellájának, ami két társadalmilag ugyan különböző, ám gondjaikban azonos két nő érzésein át ad képet a reményről. Amíg meg nem érkezik a postás...

 A tizenkét szerző képet ad a borzalomról. Meghatóak és megrázóak ezek az érzések. Egyszerű emberek gondolatai és történetei a háborúból. Nincs benne magyarkodás, vagy hősi virtus.
A tények és emlékek önmagukért beszélnek. Háromszéki Nándor írása a krimi elemeit felhasználva, egy valóban megtörtént bűnügyet állít a középpontba. A háború ott csak háttér. Nagyon nagyon kerek és alapos ez az írás, hátborzongatóan jó.

Csicsmann Blanka  története nagyon kifejező és drámai. Szívszorítóan megható. Haza jutni, látni az otthoniakat, minden áron, akár egy "sebesülés" árán is. Ki tudja, talán épp utoljára...
Míg a záró két novella duplán öt csillagos nekem. Varga Csaba írása Galícia árnyai az embert próbáló harcokról mesél, ami önmagából kifordítja az ember. Itt a dráma ugyan némi solohovi fordulatot is tartalmaz, ám épp ezért is megrázó.

A legeredetibb, és valós néphit felhasználásával íródott Kiss Balázs záró novellája Az utolsó őrség.
Ez nagyon érdekesen és hitelesen ábrázolt, talán a legeredetibb a kötetből. A történet egy katonatemetőben játszódik. A somogyi és Magyarország más részein is elterjedt néphit szerint, az utolsó eltemetett katona szelleme addig nem távozhat a túlvilágra, amíg nincs újabb temetés. Addig az ő feladata őrizni a társai nyugalmát.

Olvassátok és emlékezzetek a háborúra és az áldozatokra akiket nem szabad elfelejteni!

Egy háború, mely egy egész évszázadot határozott meg.
Egy háború, mely birodalmakat döntött romba.
Egy háború, amely megváltoztatta a világot.
Az első világháború több mint tizenötmillió ember halálát követelte.

A kötetben szereplő novellák:
Szőllősi-Kovács Péter: A mesterlövész
Zdenyák József: Vakondisten
Csicsmann Blanka: Két hét az élet
Ódor Richárd: Vörös reggel
Sárgai-Szabó Anna: Hamarosan hazajönnek
Fibi György: A keleti front kopói
Losonczy Attila: Az utolsó huszárvágás
Fölkerné Kosztyu Viola: Pipafüst száll
Háromszéki Nándor: Konzervált viszonyok
Foglár Gábor: És mégis fordul a világ
Varga Csaba: Galícia árnyai
Kiss Balázs: Az utolsó őrség








Historium, Dunaszerdahely, 2014
172 oldal · ISBN: 9788089649082

2014. július 12., szombat

Hipotermia

Arnaldur Indridason: Hipotermia





"Erlendur a templom előtt ült a kocsiban, cigarettázott, és azon tűnődött, mit is neveznek az emberek véletlennek. Mindig lenyűgözte, hogyan tud a véletlen emberek sorsáról, életről és halálról dönteni."







Arnaldur Indridason Reykjavíkban született 1961. január 28-án. A nagyapja költő volt, az apja pedig író. Arnaldur gyerekkori emlékeinek egyik legkellemesebbike mind a mai napig az írógép kopogása, ami valószínűleg befolyásolta abban, hogy ő is regényíró lett. Már 20  évesen újságíróként dolgozott, majd 1986-tól 2001-ig filmkritikus volt.  35 évesen szerzett egyetemi diplomát az Izlandi Egyetem történelem szakán.

Első regénye 1997-ben jelent meg, amit azóta számos követett. Sikerére jellemző, hogy a harmadik regényéből a Vérvonalból film is készült. 2002-ben és 2003-ban elnyerte a skandináv krimiknek járó Üvegkulcs-díjat, 2005-ben a Kihantolt bűnökért megkapta a Brit Krimiírók Szövetségétől az Aranytőr-díjat is. A reykjavíki Erlendur felügyelő nyomoz 14 krimijében.
A Hipotermia nálunk a hatodik Erlendur nyomozati anyag, ami  a könyvhétre jelent meg.


Egy egészen biztosnak tűnő, nyilvánvalóan öngyilkossággal indul el a cselekmény. Maríat holtan találja egy barátnője a nyaralójukban. A rendőrség lezárja az ügyet, de Erlendur felügyelő azonban ösztönösen érzi, hogy valami nincs rendjén. Jól érzi.
A nő nem régiben vesztette el súlyos betegség után az édesanyját, aki nagyon közel állt hozzá.
Túlságosan is... A miértre a válasz messze, még a gyermekkorába nyúlik vissza.
Akkor, egy tragikus balesetben, imádva szeretett édesapját vesztette el. María egy életen át hordozza magában a fájdalmát. Önmagát tette felelőssé apja haláláért, képtelen feldolgozni a tragédiát.
Anyja szinte "rátelepszik" a lánya életére, inkább fokozva, mintsem csökkentve a tragédia súlyát. A nő házassága is megsínyli ezt. Ami érthető is, bár megértő és türelmes férje szeretete sokat segít az életet elviselni Maríanak. Milyen anya az ilyen? Ő szorulna kezelésre...  Társadalomkritika, önsorsjellemzés, lebilincselően egyszerű krimi. Már-már költői írás, a kriminek egy egészen más dimenziója, még az író többi könyvéhez képest is kiemelkedő a hangulatábrázolása és a történetvezetése.

Erlendur nyomozásait olvasva az egyszerű, szűkszavúság és a kitartás a fő jellemzői. Sallangmentesen a lényegre törően megírt krimik ezek. Itt nem is maga a bűntény a lényeg, hanem
az elkövetés módja és okai. A "miért" lélektani hatásai érdekesebbek és elgondolkodtatóbbak. Érzékeink lefagynak, agyzsibbasztó emlékek kerülnek elő. Itt nem is egy bűntényre derül fény az
eset kapcsán. Remek karakterek színesítik a jól megírt történetet. Erlendur romokban lévő élete, mintha javulásnak indulna.

Az erős érzelmi alapokra épülő és a múltba révedő történet hibátlan. Megint le vagyok nyűgözve!
Az izlandiakról mindig azt gondoltam, hogy olyan nyugalmas vikingek. A hirtelennek mondható fejlődés az emberekre és életükre is hatással volt. Ám az emberek nem tudtak olyan gyors ütemben változtatni régi jól megrögzött szokásaikon, hagyományaikon, mint azt a fejlődés magával hozta, sokan megragadnak a múltban.Tudnunk kell, hogy Izland szegény agrárországból modern, virágzó állammá vált néhány évtized leforgása alatt.


Erlendur igazi izlandi nyomozó. Hűvös nyugalma és fáradhatatlan kitartása két fő jellemzője. Makacsul csak kérdez és kérdez.  Ő is cipeli a múltja bűneit: egyik a gyermekkorában történt esemény traumája nála is egész életére kihatott, míg másik a válása és a kapcsolata gyermekeivel azok sorsának alakulása adja.
Ez a gyermekkori eset az előző krimikben is kirajzolódott, de ennyire alaposan és drámaian mint most még nem került leírásra. Szívszorítóak ezek az oldalak, amikor ezt idézi fel a gyermekének a felügyelő. És bizony meghatóak is.  Az élet megy tovább, azonban édesanyja is ott annál a tragikus történetnél "megállt". Halála pillanatában is arra emlékezik. Erlendur alakján keresztül képet kapunk az északiak gondolat és érzelmi világáról is.

Ennek a kriminek is az egyszerűségében rejlik nagyszerűsége. Nem annyira a rejtélyen volt a hangsúly, hanem inkább a szereplők jelleme lett mélyrehatóan bemutatva. Elképesztően jó atmoszférateremtés jellemzi a nagyszerű karakterábrázolás mellett. Kit, mi motivált, mi és hogyan történt. Egy nem hétköznapi módon elkövetett gyilkossággal van dolgunk.
Ugyanis María felkeresett egy médiumot. Anyja megígérte neki, hogy ha létezik halál utáni élet, azt tudatni fogja vele. Természetesen az emberi hiszékenység határtalan tud lenni...
Nem árulok el nagy titkot, ha az a régi bűn árnyéka máig kísért. Háttérben olyan önzően gyarló emberi érzésekkel, mint a pénz és a szerelem.
Erlendur most is érdekes esetet tár elénk. Mellékszálként a régi eltűnési ügyek közül kerül elő kettő, ami kapcsolódik a jelen ügyhöz.Izgalomban és feszültségben nem lesz hiány.

Talán még egy javaslat:  aki még nem olvasott Indridason krimit, ne ezzel kezdje az író megismerését. Történeteiben sok visszautalás van. Érthetőbb és érdekesebbek a krimik, ha sorban olvassuk.

Az Animus Kiadónál eddig megjelent kötetek:
Vérvonal, Kihantolt bűnök, Távoli hangok, Hideg nyomon, Hidegzóna.

 








Köszönöm a könyvet a kiadónak!

Animus, Budapest, 2014
Fordította: Torma Péter

288 oldal · ISBN: 9789633242407





2014. július 11., péntek

Soha nincs vége

Patrick Ness: Soha nincs vége


















Patrick Ness remek író, aki sikereit elsősorban ifjúsági regényeivel érte el. A könyvfesztiválon Magyarországon járt íróval volt szerencsém találkozni, részt vehettem a sajtótájékoztatón és dedikáláson is. Egy barátságos és közvetlen embert ismerhettem meg személyében. Őszinte és nyitott személyiség, aki láthatóan remekül érzi magát a bőrében.



Gondolatait és témáit az élet nagy kérdései a kamaszok felnőtté válásának nehézségei adják. Önbizalom és szeretetlenség, megtalálni helyünket a világban. Úgy élni és figyelni a másik emberre, hogy boldogok legyünk mi magunk is. Szülőként olvasva főleg elgondolkodtatott, bár nem vagyok célcsoport e könyv esetében. Mégis kíváncsivá tett és érdekelt a téma. Patrick Ness úgy ír generációs problémákról, hogy nem a szokásos fiatalos nyafogás jön le: "jajj, nem értenek meg a szüleim"! Ez sokkal több annál. Hogyan s miért válunk olyan felnőtté, mi áll a genetikán kívül a háttérben, mennyire meghatározó a személyiségünk alakulásában a gyerekkor, családi háttér. Nagyon!


 
 Ebben a könyvében egy elég szokatlanul erős, drámai képpel indul a történet.
Seth, a tizenhat éves főhősünk öngyilkos lesz. Meglepően sajátságos módját választja, besétál
a jeges óceánba. Izmait megbénítja a hideg, mielőtt elveszti öntudatát utolsó gondolatainak lehetünk tanúi. Az olvasó is alámerül ebben a jeges vízben, történetben, átérzi Seth lelki fájdalmát.

A miért csak a könyv olvasása közben derül ki. Együtt hánykolódunk a fiúval, érezzük a hideg sós vizet, amint nyeli és mégis próbál küzdeni
az elemekkel. Sorsára hagyva, egyé válik a hatalmas víztömeggel, ami dobálja, mint egy játékszert.
A becsapódás fájdalmát átérezzük: törik a csigolya, szakad a gerincvelő, nincs visszaút... a hegyes sziklák pontot tesznek fiatal életére. Szívszorító volt olvasni ezeket a drámai sorokat.

Nehéz érzelmek nélkül mesélni erről a könyvről. Minden elvesztett, nem csak a fiatal életért kár.
Ezért is meglepő, hogy épen és egészségesen ébred fel és társakat is talál gyermekkora régi színhelyén. Ez az amúgy néptelen kisváros Angliában található. Hogyan és miért került ide? Hiszen rég elköltöztek innét, vagy ez lenne a pokol? Esetleg a mennyország?
Innen indul be igazán a történet és válik letehetetlenné.
Regina és Tomasz lesz a segítségére a rejtély megfejtésében. Feltűnik a nagy ellenfél, a Vezetőnek nevezett, elég bizarr és titokzatos figura is. Ő lenne a Halál, aki úgy tűnik, épp rájuk vadászik.

Ness eléggé lehangoló világképet fest a három, szeretetéhségben egymásra utalt szereplőről.
Ki miért és hogyan került abba helyzetbe elmesélik a szereplőink. Sajnos azt kell mondjam, Regina
és Tomasz története is "mindennapos". Elvált szülők, részeges mostoha, és egy anya, aki nem tesz semmit lánya biztonságáért. Szomorú és elgondolkodtató helyzet.
 Tomasz, aki Lengyelországból került egy jobb élet reményében Angliába története is ismerős lehet.
A  nyomorúságos valóság, a magány ott bujkál a sorokban. A legszomorúbb talán az, hogy mi emberek tettük ilyenné a világunkat. Kiüresedett és érzelem nélkülivé vált.

Megható volt Seth apja, amikor megkapta azt a bizonyos fotót a fiáról és annak barátjáról.
Megértő és önmagát hibáztató szülő módjára segítette és megértette fiát, annak érzéseit. Önmagát azért hibáztatta, hogy nem voltak eléggé figyelmesek Seth felé, aki nem merte elmondani, megosztani velük gondjait, érzéseit. Ritka az ilyen! Ugyanis Seth, meleg. Ez néhány semleges mondattal ábrázolja Ness, semmi szenzáció hajhászás. Az őszinte érzésekről, tiszta érzelmekről, szeretetről szólnak ezek a sorok. Az élet értelme, mi dolgunk itt e földön, van-e feladatunk ugyan úgy előkerül a sorokban. A halál utáni élet mellett magáról az Életről szól a történet.

Már csak ezért is különleges regény a Soha nincs vége. Izgalmas és meghatóan elgondolkodtató, hús-vér karakterekkel ábrázolt sci-fi. A szereplők lélekábrázolása különösen tetszett.
A főszereplő saját személyes belső világa,gondolatai és érzései nem hagynak kétséget. Ez egy kétségbeesett és fájdalmas sikoly az életért. Az élhető életért. Seth lelkivilágát, gondolatait alaposan megismerhetjük: milyen a viszonya szüleivel és öccsével Owennel, akinek elrablása, majd kiszabadítása miatt felelősnek érzi magát és nem tud teljes életet élni.
Megismerhetjük Seth amerikai mindennapjait, gondolatait  barátjához, Gudmundhoz való viszonyát. Lassan rájövünk, miért is követett el öngyilkosságot. Elszomorító, hogy egy életerős fiú ebben lát kiutat, megoldást. Regina és Tomasz szerethető figurák. Nekem Tomasz néha gyermeki naivsága, rácsodálkozás a felnőttek világára különösen kedves.

 A regény utolsó néhány oldala nagy érzelmi hőfokról ad képet, reménytelisége szívhez szóló! Az üzenet egyértelmű: mindig van remény, mindig van miért, kiért élni, mindig lehet több, jobb!
 Számomra az odafigyelés regénye is ez a könyv. Másokra is figyeljünk, törődjünk, ne vesszünk bele saját önös érdekeinkbe, gondjainkba. Első felnőtteknek szóló regénye is valami ilyesmit próbál elmesélni, amire már egyetlen mondata után kíváncsi lettem.

 Patrick Ness érzelmekkel telített, tudományos-fantasztikus jövőképe különleges elegyet alkot. Ezzel válik a könyv feledhetetlenné. Igazán elbizonytalanító és felkavaró regény, de úgy gondolom
ez is volt a célja. Felrázni, ráirányítani a figyelmet erre a problémára.
Remek volt, hogy őszintén és nyíltan beszélt olyan tabu témákról mint: kamaszkori öngyilkosság, homoszexualitás, családon belüli erőszak-gyerekbántalmazás, a gyász feldolgozása, depresszió.
Mindezeket izgalmasan, gondolatébresztő remek stílusban megfogalmazva tárja elénk.







   Vivandra, 2014
400 oldal · ISBN: 9789638767134 · Fordította: Lázár Juli






2014. július 9., szerda

Élet

David Wagner: Élet


                      






Az egész történet önéletrajzi ihletésű, egy szervátültetésről szól. David Wagner, aki gyermekkora óta súlyos, gyógyíthatatlan autoimmun májbetegségben szenved, saját megélt élettörténetét meséli el.  Gondolatok az életről és a halálról. Komoly és súlyos téma.

Betegségére tizenévesen derült fény, azóta tartó folyamatos orvosi felügyeletről és gyógyszerek szedéséről szólt az élete. Majd újabb gyógyszerekről, amik a többi szer mellékhatásait csökkentik.
A végleges és igazi megoldás a szervátültetés lehet. A könyv azzal az éjszakával veszi kezdetét, amikor egy ismétlődő újabb roham után elkerülhetetlen marad a gyors transzplantáció. Hősünk ekkor már a harmincas éveiben jár.

Aki benne van, bizony mindent megadna egy új szervért, csak legyen donor. Vagyis, valakinek meg kell halni, hogy te élhess... Erről nem akarok vitázni, ez egy lehetőség. Persze tudom, nem mindenkinek elfogadható ez az út, a vélemények megoszlanak erről a kérdésről.
Az átültetésig vezető útról ugyan úgy képet kapunk, mint ahogy a gondolataiba, érzéseibe is beavat a szerző. W.-nek emlegetett elbeszélőnk maga a főhősünk. Érdekes és elgondolkodtató gondolatok kavarognak a lelkében. Felidézi gyermekkora emlékeit, betegsége fázisait, anyja korai halálát hogyan élte meg, tudta vagy nem tudta feldolgozni azt. Miközben várja a gyógyulást és reménykedik. Hol türelmesen, hol pedig türelmetlenül, de hiszi: minden rendbe fog jönni. Emlékek és tapasztalatok, álmok közt egyensúlyozva vár.

A könyv második részében már a lábadozást a rehabilitációt kísérhetjük végig. Élete újra kezdődik.

Életének fontos része, hogy van gyermeke. Akiért mindenképpen érdemesnek gondolja, hogy éljen. Szenvedések árán is. Erkölcsi dilemmáit sem tagadja. Az életét kísérő folyamatos és  különböző orvosi vizsgálatok, a kisebb műtéteteket már szinte megszokta: azok az élete fontos részévé váltak.
Azonban az elkerülhetetlen szervátültetésig  ő is eljut oda: talán mégis elég lenne a szenvedésekből,
 a halál lenne a vég szó.

Két már klasszikusnak mondható film jutott eszembe olvasás közben. Egyik a Kóma. Ezt egészen biztos ismerik sokan. A téma hasonló, csak ott pénzért adnak szerveket... Ma már szinte minden megoldható e téren is. A másik film a Mégis, kinek az élete? pedig a halálhoz való jog kérdéseit feszegeti.

Nem szeretnék egyik helyzetbe sem kerülni. Az ÉLET mindenek előtt!
Érte megteszünk és meg is kell tenni mindent. Először is megbecsülni, hogy van, majd megtölteni tartalommal.
W.-nek rengeteg ideje van gondolkodni a kórházban, és nem is jár más az eszében, mint az
élet nagy kérdései: miért is élünk? Miért, vagy kiért érdemes élni egyáltalán? Mi a feladatunk itt a létezésben illetve miért is küzdjünk az életért? Egy másik embertársunk halála árán...
Mennyiben változik meg az életünk, hogy egy másik ember szervét kapjuk meg? Ki volt az az ember, milyen is lesz az új életünk? Nyomasztó és nehéz, erkölcsi kérdéseket is felvető téma ez.

 Ez a történet, még a legkeményebb szívű olvasót is megérinti. Ez bizony senkit nem hagy hidegen. Azt is megértem, a téma fontos, erről írni kell! Akár terápiás céllal ki kell beszélni az átélőjének magából. Mi olvasók pedig okuljunk és örüljünk az Életnek! Vigyázzunk rá.
Ahogyan a műtét után egy évvel W.-nek is már újra öröm az élete, hiszen minden rendben van vele és az életével. Ő és az új mája egy egész és egészséges emberré váltak.


 A könyv elnyerte 2013-ban a Lipcsei Könyvvásár nagydíját. David Wagner számos különböző témájú művel jelentkezett, elbeszéléskötetét és regényét mind az olvasók, mind a kritikusok kedvelték. Legutóbbi alkotását, az Életet pedig az év könyvének is megválasztották.
Idehaza a Tarandus Kiadó adta ki,  Balla Judit remek fordításában.
      

4/5
                     






Tarandus, Győr, 2014.

288 oldal · ISBN: 9786155261572 · Fordította: Balla Judit

2014. július 6., vasárnap

Lovasi

Lévai Balázs: Lovasi
 Idáig tudom a történetet 




           "A zenészpálya egyetlen mértékegysége a dal. Szemét kis alapelem. Ebben sűrűsödik össze minden, amit érdemes tudni rólad. A hangod, az arcod, a szíved, az életed."
                      








Végre egy igazi, mai magyar rockénekes életraja, önvallomása, avagy: mire jó egy disznóvágás?
Az alapötlet ugyanis egy baráti hangulatú disznóvágás alatt született. Lévai Balázs úgyis mint barát, úgyis mint remek riporter beszélgetett Lovasi Andrással, aki, mint az köztudott a Kispál és a Borz frontembere volt huszonhárom évig.
Most jöhetne valami kellemes és személyes koncertélmény, vagy szakítós-összejövős emlékem az együttesről, de sajnos nincs. Nem láttam őket koncerten, sőt, mikor kezdtek szétmenni, akkor lettek kedvenceim.  Persze tudtam róluk, ismertem néhány dalukat. Ám rajongó később lettem. Ezúton is köszönet egykori kollégámnak, Bandinak, aki "összeborzolta" zenei ízlésemet. Mindez 2010-ben történt, vagyis a szétválásuk évében. Amikor megláttam, hogy megjelenik a könyv, tudtam, hogy ezt el kell olvasnom.

 A Kispál és a Borz egy magyar alternatív rockegyüttes. 1987-ben alakult Pécsen. 2010-ig működött,
az alapító tagok: Brautigam Gábor, Ózdi Rezső, Kispál András és Lovasi András.
Sok halott mozi-ikon, zenész, sportoló, festő vagy politikus ún: "nagyember" életrajzát olvastam már.
Lovasi életrajza magasan kiemelkedik közülük. Egyrészt, mert szerencsére még él, tehát az életrajz nem lezárt. Nem önmagának és társainak épít és fényez szobrot. Egy beérett, tapasztalt férfi önvallomása, sok iróniával és humorral. Még azt sem mondanám, hogy lenyugodott és megállapodott emberről van szó. Ő így jellemzi önmagát, rögtön a könyv elején:

"Ha engem kérdeznek, biztos nem haverkodnék magammal, ezt szögezzük le elöljáróban"

Remek kezdés, már látni: ugyan tisztában van saját értékeivel, már tudatos énekes, de koránt sincs magától elájulva. Azt is rögtön tisztázza: ami fontos egy zenész életében, az vele már megtörtént
(első koncert, első lemez és turné, első nagy siker). Ötven felé közeledve érdemes picit megállni, és
visszatekinteni. A kihagyhatatlan, rockélethez tartozó "szex, drog és rock and roll" életérzés átjön,
mértékkel és jó ízléssel adagolt. Színesíti és izgalmasabbá teszi a képet. Vállalja önmagát, nem szépít, nem fényezi önmagát és a zenekart sem. A tagok és a közös életük hibáit ugyan úgy elmeséli, mint ahogyan a rajongólányok sem maradhatnak ki. Kollégákról is sok érdekes sztorit mesél, de korántsem botránykönyv ez. A Tankcsapda énekesének ugyan beszól, majd megdicséri. Ez az ő története, ő így látta, élte meg a dolgokat. Önmagához sem kíméletes.

Végig élmény volt olvasni, önironikus humorát élvezni, hiszen önmagával sem elnéző Lovasi.
Élmény volt azok a részek, ahol a lemezeiket szedi szét. Nem, nem dicséri, hogy egyik jobb, mint a másik, nem rekordeladási statisztikákat említ. Kritikusan elemzi, mit hol rontottak el, miért szól úgy ahogy az adott lemez. Igazán talán két lemezükre büszke, bár mindegyik vállalható. Alternatív zenekarként indultak és lettek rockéletünk kimagaslót alkotó csapata. Eredetiségével hódító zenéjük és szókimondó szövegeik a magyar zenei élet fontos alappillére. Nem őskövületek, olyat hagytak maguk után, amit sok kolléga csak szeretne. Mesél a kiadóváltások okairól, dobos gondjaikról is, ami végig kísérte a zenekart.
Színesen érdekes, bátor volt a családi háttérről olvasni, majd az első és meghatározó koncertélményéről, ami az Apostol együttes bányásznapi koncertje volt még talán 1976-ban.

Lovasi Andrással még soha életemben nem találkoztunk. Tegnap végre megnéztem, ki is ez a srác.
A Kiscsillag együttes orosházi koncertje előtt néhány mondat erejéig beszélgettünk, majd dedikálta is nekem a könyvét. A koncerten egy tudatos, igazi örömmel játszó, profi zenészt láttam. Jó volt őket látni és hallgatni. A csapatösszhang működött, képzett zenészek álltak a színpadon a közönség jól szórakozott.

A könyv megírásánál talán úgy érezte, fordulóponthoz érkezett az élete, most kellene megállni egy pillanatra, amíg még valamennyire emlékszik a történet elejére. Ezek az ő emlékei, ahogyan ő látta, megélte. Egy életrajz nem lenne teljes a magánéleti szál nélkül.
Vallomása a válásáról, lányairól, újratervezett életéről  ugyan úgy emberiek és engem is érintettek,
mi is épp tizennyolc évig bírtuk. Ez a rész is őszinte, sárdobálást elhagyva, minden kiteregetés nélküli.
Lesz még folytatás, ebben biztos vagyok. Nagyon megható volt az emberi őszintesége a végszónál is. Terveihez kitartást és erőt kívánok. Csodálatos dolog apának lenni, minden életkorban más az élmény. Pontosan megéltem ezeket a kérdéseket én is, hiszen kortársak vagyunk. Huszonévesen olyan természetes, negyven után élmény, amit kár lenne kihagyni.

A könyvet ajánlom minden egykori vagy jelenlegi rajongónak, érdeklődő zeneszerető olvasónak.
Lévai Balázs jól fésülte össze a sorokat, jó stílusban megírt, átgondolt szerkezetű könyvet ad az olvasó kezébe. Olvasás után egy szerethető, szimpatikus mégis érzékeny ember képe rajzolódott ki.
A könyv tényleg hangulatos, baráti beszélgetős stílusban megírt vallomás.
Egy pohár villányi mellett tovább hallgattam volna még, olyan "mesélj még, Bandi!" érzésem volt.

" Hány éves korig játszhatom a mindenre elszánt gitáros-énekes szerepét? Meddig nyomhatom a széles terpeszt a színpadon?"

Még nyugodtan nyomjad csak András, erő és lendület van még bennetek! Megyek még koncertre, az egészen biztos. Zene nélkül nem is lenne teljes. Emese után ez volt  "a" dal, amivel nálam betörtek:

 http://youtu.be/eV0Ttarn6ns

5/5

A koncertélményt köszönöm, a könyvet pedig a Libri Kiadónak!
A Kiscsillag orosházi koncertjéről:
                   

            













 Libri, Budapest, 2014
432 oldal · ISBN: 9789633102176




2014. július 3., csütörtök

Charlotte Isabel Hansen

Tore Renberg: Charlotte Isabel Hansen
                       

                               

Jarle Klepp visszatért!
A Szerettem másképp is (2010) és a Mégis van apám (2012) kötetekben megismert és megszeretett kamasz immár 25 éves, egyetemista Bergenben. Éli a fiatal felnőttek életét, órákra jár és próbálja önmagát és az életét is komolyan venni. Gondtalanul és szabadon. Csinos barátnője van, tehetséges, reményekkel teli fiatal.
Ebbe a már már idillikus helyzetbe egy levél hoz komoly változást. A feladó a rendőrség, akik felkérik Jarlét, ugyan fáradjon már be egy vérvételre. A DNS vizsgálat eredménye meglepetés: kiderül, Jarle apa lett. Egészen pontosan már hét éve az, ám erről eddig mit sem tudott...

Renberg ebben a könyvben már a fiatalok szülővé válását feszegeti. A kamaszkori gondok után a nagybetűs életbe való beilleszkedés újabb nehézsége ez. Jarle végre rendben van önmagával, elszámolt a múltjával megbékélt. Úgy érzi most éppen minden jó körülötte: van egy szexi szerelme és egyetemi előmenetele, tanulmányaival is jól halad. Ebbe a már már idilli nyugalomba érkezik meg az a bizonyos levél, és forgatja fel Jarle életét fenekestül.
Felelős lesz egy gyermekért, aki az övé!

Mitől leszünk jó szülők? Ez az élethelyzet az, amit elénk tár a történet. A kamaszkori, hogyan veszítsük végre el a szüzességünket után itt a felelősségvállalás ideje. A kellemesen eltöltött buli után Jarle apává lett. Igaz, erről csak hét év múltán értesül. Anettre szinte nem is emlékszik, ahogyan az sem túlságosan Jarléra. A lány szüleinek döntésével most szembesülő Jarle nem akar apa lenni, még nincs felkészülve, jól kialakított életébe nem hiányzik a gyerek. Mit is kezdjen vele?  Nem ismeri, nem tudja "kezelni" sem a kislányt, sem ezt a váratlan helyzetet. Ugyanakkor, emlékezünk neki sem volt egészen jó a viszonya a saját apjával. Mire tisztázták érzéseiket, már késő lett...

És Anett most felszólítja: ideje megismerkedjen a lányával, legyen már férfi és vigyázzon egy hétig a kislányára. Nagyon kedves jelenség a könyvben Sarah. Az ő megjelenése, megismerkedése az unokájával.  Ahogyan szeretettel figyeli Jarlét és Anettet, amint kezdenek család lenni. Semmi szemrehányás, vagy számonkérés nincs benne. Váratlan ajándéknak érzi a kislányt, őszintén örül a fia gyermekének.


Jarlénak nincs választása, a felelősséget vállalva várja Charlotte érkezését. Nem igazán tud mit kezdeni vele, hiszen nem ismeri. Rádöbben a "csajozós-bulizós" idő véget ért. Felnőtt lett, apa ő is.
Az egyetemi parttalan elméleti viták is háttérbe kerülnek. Ő most felelős lett egy aprócska kislányért. Aki az övé. Új szín kerül Jarle életébe, az élet már nem csak önmagáról szól!
Ennek a folyamatnak lehetünk tanúi olvasáskor.  A történet szereplőinek váratlan és számukra újabbnál újabb szituációkban kell helytállniuk: Jarle apasága, Charlotte új apukája és új nagyija, mellett a régi eddig megszokott család távolléte ad feladatot, hol örömökre, hol pedig sírásra és szomorkodásra. Kiderül, eddig igaznak hitt apja és szülőanyja közt bajok vannak. Charlotte kis életét fenekestül forgatja fel ez az utazás.


A gyönyörű és okos nő alakja Herdis, érdekes szín a szereplők között.
Jarle gondolatai folyamatosan a lány idomai körül járnak. A feminista gondolkodású nő és a kirándulásuk különösen kedves epizódja a történetnek. Charlotte önfeledten élvezi a közös állatkerti sétát, nyitott és érdeklődő ahogyan egy hét éveshez illik. ( Papa, mit jelent az, hogy feminista kurva?).
A pingvinek élete, vagy a Spice Girls ugyan úgy érdekli, mint Diana hercegnő, vagy az új játék a tamagocsi. Nagyon szép, ahogy Jarle kitalál egy új mesét, foglalkozik, ismerkedik kislányával.
Jarle sem olyan régen volt kamasz, most érzi, mennyire fontos és meghatározóak a gyerekkori élmények, emlékek. Mennyire sokat tud jelenteni mondjuk egy Spice Girls plakát.

Gyereknek gyereke, ahogyan a kamaszkorból alig kinőtt Jarle érzései változnak: rádöbben neki kell biztosítsa a kislány meglepetését a születésnapján. Nagyon nem akar csalódást okozni,
a parti jól sikerül. Mindenki igyekszik úgy örömet adni, hogy tudja ez meghatározó lesz Charlotte életében. A sok új ismerős valóban kedves és emlékezetes hangulatot teremt.
Az egy hét gyorsabban elrepül, mint Jarle hitte. Az elválás már ott sejteti a boldog közös élet lehetőségét: együtt talán jobb lesz mindenkinek. Lassan megértek a szülői szerepre, tudnak felelős felnőttként élni. Ehhez anyja, Sara is segítségükre lesz. Az egész történet nagyon mai, a figurák emberiek és szerethetően őszinték. Humorral és némi iróniával megírt regény jól illeszkedik a sorozatba. Friss és fiatalos írás tele mély érzelmekkel.


A norvég születésű Tore Renberg (1972),  író és zenész is. Könyvei 1995 óta jelennek meg. Már 14 évesen eldöntötte:író lesz. Olvasta Dosztojevszkijt, és ha neki sikerült, akkor ez ő neki is menni fog! Igaza lett.
Idehaza a harmadik a sorban a Charlotte Isabel Hansen, ami eredetileg 2008-ban látott napvilágot Norvégiában. A sikerre jellemző, hogy a norvég könyvkereskedők díját is elnyerte vele, majd film is készült a kötetből 2011-ben.
Tore Renberg könyvei a L'Harmattan Kiadónál jelennek meg idehaza. A júniusi könyvhét vendégeként egyedüli külföldi íróként dedikált a kiadó standján.

 

Olvasás közben végig ott motoszkált bennem Antoine de Saint-Exupéry
klasszikus történetének A kis herceg-nek két idézete:
" Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél." míg a másik:

"Jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan."

 Fiatalon lettem apa én is, mint Jarle, bár én ott voltam, amikor kicsi volt is a lányom. Jarle "eszmélése", apává válása vagy felelősségre való ébredése hatással volt még most is rám, át tudtam élni az ő élményeit. Számomra is kedves pillanatokat idézett fel a regény ezen része. Szinte pontosan így és ezzel a dallal történt nálunk is.
Tore remek karakterei és valós élethelyzetei nagyon szerethetővé teszik ezt a regényét is:

„A kislány le-fel ugrált a kanapén. Okoskásan mosolygott, és felvillant a foghíja, a flitterek csillogtak a pólóján, szőke haja össze-vissza borzolódott, és aztán hirtelen elkezdett táncolni kicsiny testével, kis csípői örömtelien mozogtak, és énekelni kezdett:
 "I'am a Barbie Girl, in a Barbie World, come on, Barbie, let's go party!” majd mosolygott és még magasabbra és gyorsabban ugrott,

– Ó, gyere te is ugrálni, papa!
Jarlénak tátva maradt a szája.
58.o.
http://youtu.be/ZyhrYis509A


Köszönöm Tore Renberg-nek a beszélgetést, és a szép emlékeket, amit az olvasással megidézett bennem.
A könyvért köszönet a kiadónak!

5/5


L'Harmattan, Budapest, 2014
276 oldal · ISBN: 9789632368160 · Fordította: Szilágyi Orsolya

2014. július 1., kedd

Viharlovasok I - II.

Benkő László: Viharlovasok
  A táltos fia
                                                              



Benkő László nevét sokan ismerhetik, akár romantikus, akár pedig kimagaslóan jó történelmi regényei alapján. A spanyol grófnő volt tőle az első olvasásom, majd jött A drezdai emberünk. Ezek inkább a közelmúltunk történelméről szólnak. Kíváncsiságom okán tovább folytattam ismerkedésem az írói életművel. Nem csak a gyönyörű kivitelű, igényesen szép borító volt vonzó a Viharlovasok sorozat esetében, hanem a történelmünk jóval korábbi időszakát bemutató tartalom is.

Nem csalódtam, ha lehet ilyet mondani ez egy kiváló sorozat. Túl a legfrissebb, immár harmadik részen ajánlom olvasásra minden érdeklődőnek. Olvasmányos és cselekményekben gazdag, fordulatos és érdekes a sorozat minden darabja.
Nézzük az elsőt: A táltos fia címűt, amely 2012-ben jelent meg a Lazi Kiadónál:

A magyarok bejövetelének első évtizedét meséli el sok szereplő sorsán át, több nézőponton keresztül láttatva a korszakot, ami még érdekesebbé teszi az olvasás élményét. 
Nagyon tetszett a regény olvasmányossága. Történelmünknek ezt a részét eddig nem ismertem, legalábbis nem ilyen részletességgel. Tartalmas és izgalmas olvasmány.

Őseink már negyedik éve élnek a Kárpát-medence keleti felében. Északon a behódolt a morvák, délen a bolgárok Bizánctól féltik földjüket, s inkább megtartják a békét a magyarokkal. A honfoglalók kevert népessége pedig lassanként barátkozik egymással és az adott helyzettel is.
Hogyan tovább? ez a regény nagy kérdése.

A szerző mesterien fűzi össze a sok szálon futó történéseket. Sok szereplőt felvonultató, nagy eseményekről beszámoló mozgalmas történelmi tabló ez. Elfeledett nevek, helyek, csaták és kifejezések színesítik a könyvet és gazdagítanak minket olvasókat is. Sok más egyéb szokást és szófordulatot, vagy vallási hiedelmet, gondolkodásukat is bemutatja. Teszi ezt nagyon színesen
és olvasmányosan. Kartal  a magyarrá vedlett Kölpénynek a fia, aki világot járt, széles látókörű harcosnak és javasnak neveli fiát.  Az így elsajátított tudása abban a korban fejlettnek számító
orvosi ismereteket is takart.


A dicső múlt megmutatkozik abban is, hogy a  Nyugat sem ismeretlen őseink előtt,  pénzért és zsákmányért kelendő a magyar fegyver a nyugati uralkodók örömmel veszik a magyar segítséget.
Most Arnulf keleti-frank császár a lombard Berengár ellen hívja hadba a magyarokat. Sok ezer magyar harcos indul nyugatnak, s ott vágtat közöttük az, akit a táltos fiának hívnak. Igazi harc ez a továbbélésért. Alapos és részletes csataleírásaival, akár mi magunk is részesei lehetünk a harcoknak.
Fontos szerep jut Rékának, aki Táltosfia felesége. Ő egy Itáliában megmentett fél-magyar amazon, Arika (Réka), akit a bosszúvágy és az anyai szeretet hajt elrablott fia után. Különleges, erős karaktere a történetnek. Réka a második részben is fontos szerephez jut.

A történet, a hét évvel később lezajlott, „pozsonyi csata” néven ismert hatalmas jelentőségű összecsapással tetőzik majd. Itt érnek össze a szálak. történelmi regényben ennyire élethűen  megjelenített csatáról még nem olvastam. Maga a csata ténye sem szerepel az iskolai történelem könyvekben.
Nagyon tetszett, hogy sok-sok információt megtudhattam meg a korabeli magyarok életmódjáról, gondolkodásukról, szokásaikról és hiedelmeikről. Egy tartalmas és nagyon szórakoztató sorozat első darabja ez a regény.

 4,5/5



Lazi, Szeged, 2012
384 oldal · ISBN: 9789632671666

A vér törvénye (Viharlovasok 2.)
                           




 
Talán még jobban tetszett, mint az első kötet, és itt mintha még az eddigieknél is izgalmasabb, pergőbb lenne a cselekmény. Az írói képzelet és a korhű források egy továbbra is színvonalas és érdekes regényt adnak az olvasó kezébe. Nem történelemkönyv, nem száraz adathalom!

A fülszöveg szerint:  A regény valós eseményekre, hiteles adatokra alapozva Táltosfia felnőtt gyermekein keresztül mutatja be, mi történhetett a pozsonyi csatát követő tizenöt esztendőben a magyar törzsszövetségben és a nemzetközi politikában.
A szerző nagyon jó korrajzot fest a X. század első feléről, a magyarok hétköznapjairól. Képet ad az európai viszonyokról – Rómáról, Veronáról, az egyszerű nép életéről is, de a hatalmasok züllöttségéről és főleg aljas hatalmi játszmáiról is. A belviszályok, harc a hatalomért nagyon szemléletesen jelenik meg. Szóval tényleg nagyon izgalmas, végig leköt, olvastatja magát ez a rész is. A sok szép régi név, fegyverek és az életük bemutatása, hitükről, gondolkodásukról lenyűgözött. A szemléletes leírások a korabeli ruházatokról, jurták és veremházak építészetéről  mind fontos  részlet. Kalandozhatunk egészen Cordobáig a magyarokkal. Csaták és kalandok, asszonyrablások izgalmaiban vehetünk részt.

Nem is mesélnék többet a tartalomról, olvassátok el, mert érdekes és érdemes kézbe venni a sorozat ezen darabját is. Klassz folytatás!
A kivitele szép és ízléses, kemény borítós, igazán méltó folytatás!


5/5

Lazi, Szeged, 2013
392 oldal · ISBN: 9789632671949