2025. február 16., vasárnap

A ​névtelen kávéház

 



Robert Seethaler: A ​névtelen kávéház



                                  







Örömmel vártam az ​Egy egész élet és A trafikos szerzőjének új könyvét. Mindkettőt jó volt olvasni, és az új, harmadik kötet is bekerült az idei kedvencek közé.




A háború után járunk húsz évvel, a történet 1966 és 1976 között játszódik Bécsben.

Bécs városának nagy része még romokban hever, de a Duna-parti városban minden megváltozni látszott, beindult az élet, építkezések, új lehetőségek bukkantak fel. A főszereplőnk az egykori piaci munkás, Robert Simon, aki nyár végén gondol egy merészet: bérbe veszi a piac melletti régi kávézó épületét a bécsi Karmelitermarkt közelében. Simont az emberek kedvelik, és a lerobbant hely felvirágoztatása beindul. A kávézó fokozatosan találkozóhellyé válik mindazok számára, akiknek hiányzik egy darab otthon az életükből. Színes vendégkör szereplői mozgatják az eseményeket.  


                               
Az egyszerű, hétköznapi embereket és életüket villantja fel szeretettel a szerző. Seethaler prózája könnyed, hangulatos, épp olyan, mint a kávéház légköre. Jó belemerülni a történésekbe, a párbeszédek adják az eseményeket. Felbukkan a szomszéd hentes, kofák és munkáslányok csoportja, kiöregedett utcalány, lecsúszott, szerencsevadász bokszoló, vagy fiatal szerelmesek. A névtelen kávéház hétköznapi emberek történeteit meséli el. Robert Seethaler kivételes megfigyelő, tetszett a stílusa. Otthonos légkört teremt az olvasó számára klisék nélkül. Az ide járó embereknek mindenkinek van egy története, amit el kell mesélnie. A regény életigenlő, a túlélésről, a szerelemről és a reményről szól.

A jövő biztatónak tűnt az élet minden területén, az emberek maguk mögött akarták hagyni a múltat ​​és a kudarcokat. Egy elvesztett háború romjain mindenhol építkezések kezdődtek, és a gazdaság újra lendületet kap. A szerző a cselekménybe ügyesen beépíti a valós bécsi helyeket és eseményeket. Simon, aki gyerekként élte meg a háborút, múltjáról is képet kapunk. Egy árvaházban nő fel, hiszen szüleit hamar elvesztette, ezek önálló életének döccenőit, személyiségének formáló erejét adták. Jelenleg egy hadiözvegynél lakik.

Kávé, limonádé, málna, szóda, bor és sör, zsíroskenyér hagymával, vagy a savanyúság mellé a kínálatba különös módon bekerül a puncs is. Simon mellé felbukkan segítségnek a fiatal Mila. A nő megjelenése és az amerika-mániás bunyós szerelme új szín a történetben. Csendes séta Bécs városában, vagy a Práterben a hetvenes évek hangulatával. Érezni lehet a régi bűzt a sikátorokban, ám a jövő és a tavasz illata ott lengedez. Tíz év sikertörténete után jön az elkerülhetelen vég, a kávéház bezár.

Érdemes elolvasni Robert Seethaler regényét, a történet egyszerű és könnyen olvasható, igazi otthonos bája van. Seethaler úgy meséli el a történetet, hogy az olvasó vágyik arra, hogy ott üljön a kávéház egyik asztalánál. Ez egy csendes történet az emberek sokszínűségéről.




A könyv ITT rendelhető kedvezménnyel!





            
Robert Seethaler (1966. augusztus 7. (Bécs) – ) osztrák író, forgatókönyvíró, színész. Az Egy egész élet című regénye 2016-ban szerepelt a Nemzetközi Man Booker-díj listáján, sokáig vezette a Der Spiegel bestsellerlistáját, több mint 100 ezer példányban kelt el, és azonos címmel meg is filmesítették.

Park, Budapest, 2025
260 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636330910 · Fordította: Blaschtik Éva

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése