2024. december 28., szombat

2024 kedvencei - krimik

 


2024 kedvencei - krimik



                                                     








Ez az év is elég vegyes kínálattal állt elő, nem igazán éreztem kiemelkedő, erős évnek a zsáner ezen műfajában a felhozatalt. Igazi, üdítő gyöngyszemek az élbolyban találhatóak, a többiek hozták a szokott formájukat, illetve túl nagy meglepetés, műfajmegújítás nem történt. Ami lehet, nem is baj...A krimi többrétegű műfaj, valóság és képzelet sokszor bizarr keveréke, de ez nem jelenti a feltétlen brutalitást vagy borzalmakat.

Skandináv megjelenés feltűnően kevés volt idén, több sorozat folytatása, befejező része csúszik a jövő évre...reményeim szerint akkor az egy erős, kiemelkedő év lesz újra. Ötös tagolásban lássuk a 15 legjobbat az általam olvasott 53 krimiből!


  
1: James Kestrel: Az öt december (Európa)

Ez egy hamisítatlan noir krimi, ez adja eredetiségét. Nagyon kedvelem az ilyen stílusú történeteket, aki krimirajongó, és veretes krimit olvasna nagyon ajánlom. Még június elején olvastam, de éreztem ez magasan kiemelkedik az átlagból... Raymond Chandler, Ed McBain, Ellery Queen, James Ellroy, Simenon és társai olvasása nélkül ne ömlengjen nekem senki, mennyire "jó krimi" a borvidék és társai, falvédőszövegével, buta, felszínes történetével. Mert az valóban öröm, hogy több hazai krimi jelenik meg, de ezzel sajnos egyértelműen hígul a kínálat...persze, biztosan erre is mutatkozik kereslet....kár, hogy értő és jobbító kritika alig születik. Említhetném klasszikus példának Kondor Vilmost, Mattyasovszki Jenőt vagy éppen Mág Bertalant, akiket ezek a mai, trendi "krimiszerű valamik" meg sem közelítenek.

2: Dennis Lehane: Apró irgalmak (Agave)

Biztosan kijelenthetem, az év egyik legjobbja ez a krimi. Szokás szerint végig kitűnőek a párbeszédek, a karakterek. A helyszín, a hangulat tökéletes atmoszférája járja át a történéseket, valóságon alapul az egész. A befejezés ahogyan az várható, egy letaglózó cliffhanger, egy igazi bosszútörténet.

3: Juan Gómez-Jurado: Vörös királynő (21. Század)

Antonia Scott az év egyik legeredetibb karaktere. Eredeti, végig fordulatos, különleges háttér és karakterek és még szórakoztat is. Jönnek fel a spanyolok, ami szintén üde színfolt a kínálatban.

Nagyon várom a folytatást, remélem jönni fog! Már több alkalommal jártam úgy, a kiadó elkaszálta a sorozatot, mert sajnos nem fogyott eléggé, túl jó volt, túl igényes krimi. Sajnos úgy látom, az egyszerű, eredetiségmentes gagyik a menők...

4: Jo Nesbø: Vérségi kötelék (A birodalom 2.) (Animus)

Súlyos és nehéz darab, tökéletes folytatása A birodalomnak. Írói stílusa, a cselekmény felépítése, hangulata tökéletesen hozza azt, amiért az előző rész a kedvencem lett. Teljesen más, mint a Harry Hole-sorozat. Borongós, komor hangulata elgondolkoztatja az olvasót. A bűn lelki háttere, hatásai jelennek meg a cselekményben, minden szereplő életét ez árnyékolja, nyomasztja a lelkét. Nesbø intelligens írásmódja lenyűgöző, kétségtelenül a legjobbak közt van.

5: Carmen Mola: A Bíbor Hálózat (Elena Blanco 2.) (General Press)

Erős krimi, mondhatnám brutális. Mégis ettől jó, mert igen, van ilyen... Rengeteg nyom, sok izgalom, fordulat, nagyon intenzív és egyben meglepő befejezéssel. Mást nem árulnék el, olvassátok el, nekem az év egyik legjobbja. Bár értesüléseim szerint a folytatás sajnos bizonytalan....remélem már csak presztízsből is, a minőségi krimik védelmében, de folytatódik a sorozat!

             
6: Cserhalmi Dániel: Vadászat (Alexandra)

Magyar szekció: innen vita nélkül kiemelkedik Cserhalmi Dániel Vadászat regénye. Kidolgozott, alapos, okos szöveg. ÁVH krimi, sötét és egy kevéssé ismert világba vezet. A kor- és karakterábrázolás, háttér és IGÉNYES szöveg, minden rendben van. Aki picit is komolyabb, történelmi alapú hazai krimire vágyik, annak nagyon ajánlom Cserhalmi Dániel regényeit!

7: N. Nagy Zoltán: Idegen tollak (GABO)

A sorozat záró kötete is elkapott, berántott, olvastatta magát. Az eredendő bűn, a született gonoszság áll a középpontban. Az emberi lélek sötét oldalának tökéletes ábrázolását kapjuk. N. Nagy Zoltán már a Keselyűvel is bizonyította, hogy a hangulatteremtés az egyik fő erőssége. A profin megírt regény a nyomozói munka hátterét is jól hozza. N. Nagy a mai hazai kriszerzők egyik legjobbja, kivételesen alapos, egyedi hangulatú történetei megfogják az olvasót. Érdemes beszerezni a trilógiát.

8: Hidas Bence: A hamis Merkúr (General Press)

Jó krimi ez is, de mintha nem ütött volna akkorát, mint a tavalyi sikerkönyv az És mindent betemet a hó. Mi lehetett az ok, nem tudom. Talán túl gyorsan jött, nem volt annyira erős a történet? Még így is a jobbak közé tartozik igényes szövegével, művészeti hátterével, remek korhű ábrázolásmódjával. No és a végére is maradt meglepő fordulat, amikor már azt gondolja az olvasó, mindent tud... Zseniálisan ír Bence, az tuti. Természetesen várom a következőt.

9: Mészáros Lajos: Pesti balhé (Stílus és Technika)

A szereplők élnek, igazi hús-vér figurák, jó kis balhét csapnak a lapokon. A regény atmoszférája működik, hatásos, jellemző korrajzot kapunk a rendszerváltozás idejéről, afféle Rejtő Jenő-szerű stílusban és karakterekkel. A történések filmszerűen peregnek, egy fergeteges, szórakoztató kaland részesei lehetünk. Januártól Ekönyvben is kapható!

10: Botos Claudia és Botos István: Összetörve (Publio)

A több szempontból különleges regényt minden nyitott gondolkodású, érdeklődő olvasónak ajánlom. Nagy szükség van a ilyen történetekre. A testvérpár ügyesen szövi a történetet, végig izgalmas, mozgalmas a cselekmény. Talán ismerősek lehetnek a történések, de nem lesz sablon a regény. Erős gondolatisága megfogja az olvasót, a regény mondanivalója többrétegű.


   
                   
11: Anders de la Motte: Elveszett lelkek (General Press)

Anders de la Motte jó író, örültem ennek a megjelenésnek. A feszültség végig jól felépített, folyamatosan szinten marad. A sok fordulattal járó hektikus nyomozás nekem mégis néhol zavaros, erőltetett maradt, a közepén kissé leült a sztori. A vége ismét remeklés, idegölően hátborzongató lezárással. Klausztrofóbiásoknak csak felügyelettel.

12: Camilla Läckberg – Henrik Fexeus: A szekta (Animus)

Jól szemlélteti az erős egyéniségek manipulatív hatását a gyenge emberekre. Pszichológiai szempontból jól megírt krimi, lassú és nyomasztó sodrása kissé túlbonyolított, de szétfeszíti a lapokat és az olvasó idegeit. Komor történet, gyengébb idegzetűeknek óvatosan.

13: J.D. Barker: Zárt ajtók mögött (Agave)

Végre, végre, Barker önállóan, egyedül írt ismét! A regénye néhol döbbenetesen elgondolkodtató, fájón mai, igazán érdekes történet részesei lehetünk. Összességében élveztem, minden klissé ellenére is ezt a rohanást, aktuális és időszerű, ami nem hátrány egy jó kriminél.

14: Jørn Lier Horst: A Katharina-kód (Animus)

Horst hagyományos detektívregényeiben a rendőri munka áll a középpontban, súlyosbítva az emberi tényezővel. Semmi akció, semmi vérgőzös látványelem, csak egy profi nyomozás, afféle "döglött akták" ügy ez is, amit nagyon kedvelek. Izgalmas lélektani krimi.

15: Lee Child & Andrew Child: A titok (General Press)

Egy régi kedvenc visszatér. Még mindig van valami a Jack Reacher-krimikben, ami fellelkesít. Hősünk küldetése most is az igazság kiderítése. A cím sokat sejtető, a két szerző jó formában van. A sorozat rajongóinak igazából sok új meglepetést már nem kínál, inkább a szórakoztatásra, a kalandos kikapcsolódásra mennek a szerzők. Azt tökéletesen megadják olvasóiknak, a vége különösen figyelmet érdemlő.

Jók voltak még idén: Angela Marsons: Eltemetett emlékek (Kim Stone 10.), Jeffrey Archer: A következő célpont, Arne Dahl: Szabadság, Linda Castillo: Sötét szív, Paula Hawkins: Kéksötét, David Baldacci: A szakadék, Charlotte Link: A hallgatás vége, Ethel Lina White: Forog a kerék, Fiona McPhillips: A hallgatás sebei és Szlavicsek Judit: Doszpot nyomoz krimijeik.
Köszönet a szerzőknek, kiadóknak és fordítóknak a sok nagyszerű könyvet, olvasmányélményt! 










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése