Nyáry Krisztián: Itt kávéztak ők
Írók, művészek és kávéházaik
Gyönyörű kiállítású, igényes könyv, méltó a tartalomhoz. Remek gyűjtemény, színes háttérkiegészítés azok számára, akiket kicsit is érdekel a magyar irodalom és annak szereplői. Mindig érdeklődve olvasom Nyáry Krisztián irodalomtörténeti könyveit, sok érdekességre lehet találni bennük a szórakozás mellett.
Az irodalomtörténész kézen fogja olvasóit, visszaviszi a régmúltba, a mára eltűnt hangulatú híres pesti kávéházakba. Olvasás közben ott lehetünk lélekben, bebarangolhatjuk ezeket a közismert és népszerű helyeket. A múlt egy darabja kel életre előttünk. Lehántja a leplet olyan eseményekről, amelyek a köztudatban másképp maradtak fenn, vagy nem éppen úgy történtek meg (1848. március 15).
Ismét hiánypotló könyv, érdekességek gyűjteménye, amihez a versek, festmények és korabeli fotók tökéletes hátteret adnak. Megidézik a régmúltat, a kávéházak hangulatos világát. A magyar kávéházak története színes pillanatokkal, mozgalmas eseményekkel kel életre előttünk. A névről bizonyosan sok kávéház lesz ismerős az olvasónak, ám igazi betekintést kapunk a múltjukba. Mélyebben megismerhetjük a kávéházak történetét is. Létrejöttük, fénykoruk és elmúlásuk, a vendégkör izgalmas anekdoták, meghatározó pillanatok adnak információkat az olvasónak. Maga a kávéház intézménye akkoriban fontos és jellemzője volt a városi forgatagnak. A kávéházak intellektuális jellege, pezsgő szellemi életnek adott otthont. Ez mára sajnos teljesen eltűnt, megváltozott.
A pesti kávéházi élet számtalan érdekes, jellemző pillanata bukkan fel, meghatározó és neves művészek életével forrt egybe. Nyüzsgő élet volt ez akkoriban. Rang és származás nélkül volt mindenkinek törzshelye. Festők, irodalmárok, színpadi emberek, újságírók alkották a törzsközönséget. Rangja volt minden kávéháznak, amit nem csupán az épület, de a vendégkör adott meg. Sok esetben maga az épület is meghatározta a törzsvendékkört. A Pilvax története is tartogat meglepetéseket a mai olvasónak, de ez elmondható mindegyik a kötetbe bekerült két tucatnyi kávéházról. Alapos és gondos, információkban gazdag kötet született ismét.
A Nyugat nemzedéke, az Abbázia hangulata, a New York vagy a Centrál irodalomra gyakorolt hatása ma is kiemelkedő. Tudtad, hogy a második világháború után a Centrálban szerkesztették az első irodalmi folyóiratot az Újholdat? Mind ezt Nemes Nagy Ágnes, Szabó Magda irányításával, Pilinszky és Örkény segédletével. A belső tér és a kínálat is kiemelkedően meghatározó volt. Várostörténeti adalék, érdekesség mindegyik ismert kávéház és épület története.
Felbukkan a Hadik, a Palermo vagy a Japán kávéház sorsa, vendégei és szomorú végük is. Ezek voltak a kedvenc részeim, sok új történettel gyarapodtam, amit eddig nem ismertem. Jó volt olvasni József Attila néhány hónapos boldogságáról, vagy Karinthy és Böhm Aranka heves viszonyáról is kaptam adalékokat. Párbajok, heves viták, szerelmek szövődtek a kávé és halk zene mellett. Igazi kibővített nappali, dolgozószoba funkciót töltött be az irodalmárok életében a kávéház. Ez valóban egy közösségi tér volt, ahol fontos barátságok, kalandok és szerelmek, ismeretségek szövődtek. Anekdotáik segítik az emlékezést a korszak személyiségeire, felvillantva életüket, emberközelbe hozva őket. Nem csak kávékedvelő irodalombarátoknak ajánlott ez az album.
Sajnos legtöbb helyszín mára lebontásra került, vagy csődbe ment... szomorú véget ért a történet. Különösen szomorú volt olvasni a Bristol vagy a Belvárosi kávávéház, de a kötetet záró Luxor sorsáról. A kávéházak ideje úgy tűnik sajnos mára leáldozott, de mindenképpen átalakult. Marad a múlt megismerése, emlékidézés a ma olvasóinak.
ITT rendelhető kedvezménnyel a kötet!
Nyáry Krisztián (Budapest, 1972. július 6. –) magyar kommunikációs szakember, könyvkiadó, író, irodalomtörténész, az Így szerettek ők 1–2–3., Merész magyarok - 30 emberi történet és a Festő szerelmek című könyvek szerzője.
Fotó: Tombor Zoltán, 2023
Corvina, Budapest, 2024
320 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631370621
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése