Török Ábel: a harmadik ég
Török Ábel új regénye már az első sorától kezdve rabul ejt, magával ragadó utazásra visz. Mesés hangulatot, misztikus atmoszférát és remek ritmust teremtve merülhetünk el ebben a varázslatos világban. Az északi erdők és lakóinak lenyűgöző univerzumát ismeretjük meg. Török Ábel regényének már a csodaszép borítója megadja a hangulatot. A szerző járatos ebben a világban, hiszen számos nagyszerű fordítást köszönhetünk neki, mely történetek szintén ezen a vidéken játszódnak. Aki ismeri és szereti az északi szépirodalmat annak kihagyhatatlan ez a regény. Mintha Jón Kalman Steffanson nyomdokain járnánk, cseppet sem marad el szépírásban, és történetmesélésben! Északi mondák és szereplőik elevenednek meg előttünk színes képi világgal, e népek küzdelmes de szépséges életét elmesélve. Új meséket alkotott a fiatal szerző, amelyek atmoszférája tökéletesen jelenik meg.
Igazán különleges kötet került a kezembe, ilyennel ritkán találkoztam. Meglepő módon kisbetűvel kezdődnek a mondatok, és ez eleinte némi fejtörésre adott okot. Azonban hamar világossá vált a koncepció értelme, hiszen találkoztam már ilyen megoldással. Gördülékeny, lendületes olvasást biztosított ez a forma, sem a hangulatot, sem a történetet nem törte meg. Új kalandként boldogan feledkeztem bele az olvasásba, szinte azonnal belesimultam a szövegbe. Sietni nem érdemes az olvasással, hiszen folyamatosan gyönyörű tájleírásokba, hasonlatokba, metaforákba botlunk, melyek legtöbbször az embert, és gondolatait kötötték össze a természettel. Igényes szépirodalmi csemege a fiatal szerző kötete.
Egy észak-vidéki félreeső kis faluban élnek szereplőink, akik szinte mind szerethetőek, és hamar a szívünkbe zárhatjuk őket. Gondolataikon keresztül ismerjük meg életüket, szerelmeiket, szenvedélyeiket, félelmeiket és fájdalmaikat. Egyszerű, de csodálatos gondolatok ezek, meleg szívről és nemes lélekről tanúskodnak. Nehéz errefelé az élet, példaértékű az az összetartás, ahogy egymást támogatják. Sorsukat elfogadva, senki sem csak magáért küzd, a vadász az egész falunak szerez betevőt télire, a pék szintén nem hagy éhezni másokat. Külön tetszett, hogy fenn, északon játszódik a történet, vagy a pásztor alakja a kecskékkel, ahogyan megjelenik. Az ember és természet kapcsolata erős, végig meghatározó a regényben.
Érzelmeket látunk szövődni, szinte könnyűnek tűnik a szerelem, olyan magától értetődően szeretik egymást ezek az emberek. Epizódszerűen villannak fel előttünk a jelenetek, a révbe érő kapcsolatok szépsége megrendítő. Fiatalok útkeresésének lehetünk tanúi, akik a nehézségek közepette egymáshoz fordulnak, gyakran kérve és megfogadva a barátok tanácsait. Vigyázó mesemondója is van a falunak, fent lakik a hegyen egy barlangban myrkvi, akiről mindenki gondoskodni igyekszik. Az őt felkereső fiúknak, lányoknak meséket mond, regél, melyek sokszor utat mutatnak, és segítenek eligazodni az élet rögös útján. Ezek a mesék áthatják a történetet, és bármennyire elrugaszkodottak a valóságtól, megteszik szerepüket. Ezek az emberek kitartóak és állhatatosak, sokat tanulhatunk tőlük egy-egy szakma elsajátításáról, gyakorlásról. Tisztán látszik a jó és a rossz, az értékrendek világosak. Értékes gondolatokkal teli utazás részesei lehetünk a döcögő szekéren.
A táj és a természet leírásai lenyűgözőek, eleven képekkel kelnek életre. A hideg vagy az éhség leírása, húsba maróan érzékletes. Az erdő varázsa a tenger közelsége meghatározó. Mindeközben robognak a szavak és az évek, a gyerekek felnőnek, házasodnak, boldogok vagy éppen menekülnek. Az emlékek meghatározóak, fontosak lesznek. Elmerenghetünk a sokszor kegyetlenek és embert próbáló sorsokon, az élet nagy kérdésein gondolkodhatunk. Meglepő módon a belenyugvás is elérkezik. A cím is fantasztikus módon nyer értelmet, egy csodás mese a három égről, aminek minden szavát ittam és elhittem, a szívembe véstem, mert gyönyörű hitvallást regél. Az olvasás friss élménye után, megannyi kérdés és gondolat kavarog még bennem.
Az egész regény mese a mesében, csipetnyi varázslat az emberek szívében és lelkében. Azt hiszem ezt nem elég egyszer olvasni, bármikor érdemes lehet elővenni, és akárhol felütni, újra ott találjuk majd magunkat ebben a csodás, varázslatosan nyugodt faluban.
Mély érzelmeket megmozgató a történet. Jól megírt, izgalmas, megható, néhol vicces vagy éppen hátborzongató, lebilincselően elgondolkodtató a kalandos történet. Gyönyörű, szimbolikus képekkel és párhuzamokkal kel életre előttünk ez a mesevilág. A mágikus realista „faluregény"- ként aposztrofált kötet az idei tavasz egyik meglepetése számomra. Csak ajánlani tudom a történetet! Nem mindennapi olvasmány, amelyet nem felejt egykönnyen az olvasó. Köszönöm az előolvasás megtisztelő lehetőségét.
A regény kedvezménnyel ITT rendelhető!
Török Ábel 1999-ben született. Klasszika-filológus, bizantinológus. Munkája mellett műfordítással foglalkozik. Könyvei: A gonosz erdő meséi - Animus, 2022, a harmadik ég - Kalligram, 2025
Pesti Kalligram, Budapest, 2025
328 oldal · ISBN: 9789634685425
A regény kedvezménnyel ITT rendelhető!
Török Ábel 1999-ben született. Klasszika-filológus, bizantinológus. Munkája mellett műfordítással foglalkozik. Könyvei: A gonosz erdő meséi - Animus, 2022, a harmadik ég - Kalligram, 2025
Pesti Kalligram, Budapest, 2025
328 oldal · ISBN: 9789634685425
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése