Jussi Adler-Olsen: Hét négyzetméter
(Q-ügyosztály 10.)
A dán író a befejezéssel sem okoz csalódást olvasóinak. Elöljárójában még annyit: nagyon értékelem, hogy Jussi tartja magát az eredeti elképzeléséhez, azaz a tervezett tíz rész után várhatóan valami más lesz a folytatásban. Ez a sorozat lezárult, Jussi befejezte a Q ügyosztály eseteinek feldolgozását.
A Q ügyosztály vita nélkül az egyik legjobb skandináv krimisorozat. Alapos és kidolgozott történetei 2007- től jelennek meg, (nálunk 2011-ben kezdődött) és a filmes feldolgozások is elérhetőek. A szokásos, de fajsúlyos, komor ügyek mellé a szereplők saját történeteinek is súlya van. Assad, Rose és Carl remek csapatot alkotnak, nehéz nem szeretni őket.
Miről szól a Hét négyzetméter? Nos, azt nem árulom el, tessék elolvasni!
A záró kötet drámai cselekménye komótosan indul, ok és okozatok között keressük az összefüggéseket. Majd könyörtelenül felgyorsulnak az események, haladnak a sötét végkifejlet felé. Fantasztikusan felépített, izgalmas és magával ragadó a krimi. A történet főhőse most kedvenc nyomozónk, Carl Mørck felügyelő. A szálak gondosan összeérnek, magyarázatot kapunk a régmúlt történéseire, a szögbelövős ügy megoldására. Az egész krimi egy jó kis kirakós. Érdemes sorban olvasni a tíz részt, bár ezúttal is kapunk sok visszautalást. Meglepetésemre felbukkant több régi szereplő, leginkább Merete megjelenésének örültem, aki az első rész főhőse volt.
A krimi 2020 karácsonyán indul, és Carl elkeseredett küzdelméről szól, hogy tisztázza magát a korrupció, kábítószer-kereskedelem és gyilkosság vádja alól. Sajnos ennek a küzdelemnek a nagy részében úgy kell védekeznie, hogy börtönben ül, egy hét négyzetméteres cellában bezárva. A börtönélet elég sok mozgalmas eseményt hoz a krimibe. Carl mindenkinek útban van, élete közvetlen veszélyben forog. A korrupció ott is virágzik. Carl csak a Q-ügyosztály maroknyi csapatára számíthat, akik egy izgalmas, feszes versenyfutásba kezdenek. Assad tevés poénjaiból is kapunk néhányat.
Szerencsére a hűséges kollégái Assad, Rose és Gordon bár eleinte a rendőrség részéről erős ellenállásba ütköznek, de felbecsülhetetlen segítséget is kapnak – mindkettő váratlan forrásból! – és hamarosan elkezdik kibogozni azokat a szálakat, amelyek egészen a Q osztály kezdetéig nyúlnak vissza. Az akciókban bővelkedő krimi alig két hét eseményeit foglalja össze.
Jussi Adler-Olsen egy erőteljes, remek lezárást kerekített, mesteri és igazán ötletes, szinte humoros a végső fordulat. Nekem Carl valahol mindig is a szerző alteregójának tűnt. Örültem, hogy nem a kézenfekvő megoldást választotta lezárásnak. Az egész sorozatot csak ajánlani tudom a minőségi skandináv krimit kedvelőknek!
ITT rendelhető kedvezménnyel a krimi!
JUSSI ADLER-OLSEN (1950.08.02.) Koppenhága, dán író.
Négygyermekes család legkisebb tagja, egyetlen fiú. A pszichiáter édesapát követve a család Dánia különböző részein élt. Ez az élményanyag is felbukkan könyveiben. Mozgalmas élete során dolgozott nyomdászként, antikváriumot nyitott, írt forgatókönyveket, magazinokat szerkesztett.1997-ben megjelent első regénye már sikeres volt. A Q ügyosztály történetei 2007- től jelennek meg, negyven országban, sikerrel.
Több krimijét megfilmesítették. A 2010 -ben 3 rangos díjat elnyerő Nyomtalanul volt a Q-ügyosztály első története. 2010-ben a Palackposta regénye megkapta az év legjobb dán thrillerének járó Harald Morgensen-díjat és a Skandináv Krimiírók Egyesületének elismerését, az Üvegkulcs-díjat. 2011-ben a sorozat negyedik részét, a 64-es betegnapló-t a dán Könyvforgalmazók Klubja De Gyldne Laurbær-díjjal jutalmazta.
Animus, Budapest, 2025
448 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636145880 · Fordította: Veress Kata
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése