2025. január 22., szerda

A ​csillag és a százados

 

Zágoni Balázs: A csillag és a százados



                                                       





Nehéz szavakat találni egy ilyen történet olvasása után. Már néhány napja befejeztem, de még mindig visszatérnek hozzá a gondolataim, azt hiszem pontosan ilyennek kell lennie egy jó ifjúsági könyvnek. Gondolkodtat, és az életünk újraértékelésére késztet. Napjaink kényelmében hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, ami elmúlt. A durva történelmi valóság ( a zsidótörvények, a holokauszt népirtása) fogyasztható formában jelenik meg Zágoni Balázs könyvében. Szomorú és megdöbbentő, hogy ez megtörténhetett. A gyermeki szemszögből való bemutatása az eseményeknek kifejezetten jó ötlet.

Számos sötét és kegyetlen korszaka volt nem csak a magyar történelemnek, de a II. Világháború borzalmai mindenképpen az élen járnak. Ez a regény húsba vágóan bizonyította, az empatikus olvasót mélyen megrázza a történet az biztos. Elmebeteg hatalmak, és azok kiszolgálói, hamis ideológiákkal tapossák sárba ártatlan emberek, családok életét, romba döntve világukat, senkit és semmit nem kímélve. 1944-ben veszi kezdetét a zsidóüldözés Magyarországon, eleinte kisebb majd egyre jelentősebb tilalmakkal és atrocitásokkal, melyekkel zsidó családok ezrei szembesülnek. Ezeket a napokat, heteket két kamaszfiú szemén keresztül érzékeljük és éljük át döbbenetüket, fájdalmaikat, ahogy tehetetlenül sodródnak az árral. A történet példa arra, hogy mire képesek az emberek, akár a jó vagy rossz oldalon állnak. A két tizenéves kiskamasz, Dávid és Péter a legjobb barátok, velük együtt megismerjük a családjaikat is, a környezetet amiben éltek. Igazán szerethető szereplőket kapunk, akiknek - ismerve a korszak történelmét- lehet drukkolni. A két fiú és testvéreik, szüleik nagyszerű emberek, akik mindent megtennének a családjaik biztonságáért. Olvasmányos, lendületesen mozgalmas a történet végig.

Vajon ezek a napok, a zsidóüldözés, nélkülözés fokozódó megaláztatása felülírják az egymás iránti lojalitásukat? Ezen is elgondolkodhatunk, hiszen a két fiú is ezzel szembesül. Dávid és családja zsidó, míg Péterék keresztények. Pillanatok alatt nőnek fel a gyerekek, hiszen minden a feje tetejére áll körülöttük. Minden megváltozik, játékszerek lesznek az ideológiai viharban, egy önmagát felsőbbrendűnek kikiáltó hatalom kezében. Szerencsére segítőik is akadnak, bátor nagyszerű emberek, eleinte rokonok, barátok, akik óriási veszélynek teszik ki magukat, ha zsidókat bújtatnak. Természetesen az árulók, besúgók sem hiányozhatnak. A történelmi ifjúsági regényeknek akad egy sajátos hangulata. Egyértelműen kevésbé nyers a történet, a korszak viszontagságait nem a borzalmak konkrét leírásával idézi fel. A szereplők megélt élményei, emberi mivoltuk változása adja a lendületet. 

Majd felbukkan Ocskay százados, akinek ők és több százan az életüket köszönhetik. Ocskay számtalan embert megmentett a biztos haláltól, nagyobb figyelmet érdemelne. Milyen jó, hogy ilyen emberek, szó szerint hősök születtek, és álltak helyt nehéz helyzetekben. Minden elismerést, tiszteletet megérdemelnek. Elég sokat olvastam már a témában, a könyv stílusán és írásmódján érezhető, hogy kamaszoknak készült, ennek ellenére a felnőttek is bátran olvashatják. A regény fontos segítség lehet a fiatalok számára a történelmi események, összefüggések megértéséhez.

Számomra a legmegrázóbb momentum az, ahogy mindenki szinte belerázódik a bújkálásba, a félelembe, és már nem a rádió beszolgáltatása a legnagyobb gondjuk, hanem az életük a tét. Feladják méltóságukat, büszkeségüket, a kabátokra felkerülő Dávid csillag a garancia erre. A gyerekek rácsodálkozása az őket körülfogó borzalomra. Hihetetlen amiken átmentek ezek az emberek, akik mégis igyekeztek a reményt táplálni a szívükben.

Minden kamasznak és fiatalnak a kezébe adnám ezt a kötetet. A regény fontos segítség lehet a fiatalok számára a történelmi események, összefüggések megértéséhez. Sokat tanulnának a történelemről, a Horthy-korszakról, de másról is. A barátságról, családi összetartásról, emberségről mesél a történet. A lelket gyötrő fájdalomról és küzdelmekről, tudva, hogy ezek megtörtént események alapján íródtak. A borító is hibátlan, tökéletesen visszaadja a regény hangulatát, az i betűn a Dávid csillag szuper ötlet. Nem szeretném elárulni mi az, de a csillag hat ágának is van jelentése, a regényből kiderül. Minél több ilyen könyv kerüljön a fiatalok polcaira, iskoláiba, nevelőik kezébe!



A regény ITT rendelhető kedvezménnyel, amely ekönyv formában is kapható.


        
Zágoni Balázs (1975), Író, egyetemi oktató. Kolozsváron él a családjával. Szülővárosában, a Báthory István Elméleti Líceumban érettségizett, majd a BBTE filozófia szakán szerzett oklevelet. 2012-ben az Színház és FIlmművészeti Egyetemen védte meg doktori dolgozatát.

HUBBY és Janikovszky Éva-díjas író, többévnyi kutatás után, valós történetek felhasználásával írta meg ezt az izgalmas és szívszorító regényt. Összesen tizenöt gyermek és ifjúsági könyve jelent meg, ezek közül a Fekete Fény sorozat első kötete, A Gömb három díjat is nyert, köztük 2019-ben a ÉV GYEREKKÖNYVE lett, ifjúsági kategóriában.


A kötet a magyar holokauszt 80. évfordulója alkalmából jelent meg.



Móra, Budapest, 2024
396 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636036201




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése