
(kötetben meg nem jelent írások)
Megkapóan színes válogatás kerekedett ki ebben a kötetben. A hagyatékban maradt levelek, tárcák két interjú és hét novella adja a tartalmat. Olyan eddig kötetben meg nem jelent írások ezek, amik elegye Szabó Magda életéről, érzéseiről és gondolatairól mesélnek. A megidézett írások már a saját születéséről, imádott édesapja haláláról vagy utazásai során megélt emlékeiből villantanak fel képeket. A levelezésben pedig többek között Nemes Nagy Ágnes, Janikovszky Éva vagy Göncz Árpád soraiba olvashatunk bele. Izgalmas válogatás.

A különböző újságok számára írt novellák nyitják a kötetet. Hangulatuk igazi "szabómagdás", élmény olvasni ezeket a rövid írásokat. Az Eszmélés bővebb változatban az Ókút regényben tér vissza. A Valami pedig arról szól, ami születésünk kezdetétől vár ránk az út végén. Félelmetes és kikerülhetetlen sajnos. Nekem ezekből a Miskolci levelezőlap egy szőlőfürtről, Mécses helyett és a Piri férjhez megy írásai tetszettek különösen. Két Miskolci utazás emlékéről mesél a szőlőfürtben, amiből az első még tíz évesen maradt meg benne. A következő látogatására évtizedeket kellett várni. Miért és hol bukkan fel az emlékekből és kapcsolódik a két szőlőfürt erről olvashatunk. A Mécses helyett emlékezés Szabó Elekre. Három tárgyat vitt el emlékbe az apa hagyatékából. Miért éppen az a három lett a kiválasztott, mit is jelentett számára az édesapja, hogyan jelent meg a későbbiekben emlékeiben alakja erről vall ebben a novellában. A Piri férjhez megy egy igazi, megkapó női vallomás a házasságról. Szemléletes képekkel jelenik meg a férfi-nő kapcsolat.
Az öt tárca közül a Könyvnapi köszöntő sorait vagy a Jóska a bogár igen humoros írása az, ami megfogott. Érdekes vallomás a két interjú is. Nem tudom miért éppen ez a kettő került be a számtalan beszélgetésből, de nagyon megkapó visszaolvasni a nyolcvanéves írónő vallomását, pályájáról, írótársairól a politikai hatalomról. A második egy még későbbi beszélgetés az Újhold nemzedékéről, a magyar tanügyről. Vall arról, miért is akart tanár lenni, vagy miért nem született gyereke. Kiváló és lelkes, gyerekszerető tanerő lett volna, ha a pályán maradhat. Megidéződik a visszavont Baumgarten-díj, a hallgatás évei. Izgalmas volt olvasni arról is, hogyan került ki Hermann Hesséhez a Freskó kézirata, majd hogyan engedték újra megjelenni műveit, engedett körülötte a politikai szorítás. Mi is állt a siker mögött, avagy miként élte meg az eltiltás éveit, vagy élete tragédiáit Szabó Magda.
A felidézett levelek személyes és bensőséges vallomások. Magánéleti, politikai és irodalmi tartalmai színesítik az eddig ismert képet. Izgalmas háttéradalék az életéről. Impozáns a levelezők személye is. Olvashatjuk még a fentieken kívül Lator László, Domokos Mátyás vagy Hegedűs Géza Magdának írt sorait.
Hat vers is bekerült ebbe a kötetbe, ami kissé furcsa. Hiszen a Szüret kötet már egybegyűjtötte a verseit. Ez a hat vers vajon miért maradt ki abból? A régi debreceni emlékek képei A régi ház soraiból bújnak ki, majd a jövőtől való félelem is ott bujkál a Szeszélyes április-ban, ahogyan a fiatalkori szerelem vagy a társ elvesztéséről is olvashatunk egy-egy verset.

Szabó Magda életéről, érzéseiről regényeiben vall. Ezek az igazi nagy élmények, ám ez egy olyan válogatás, ami érdeklődésre tarthat számot. Az életmű részei ezek a lappangó írások, mint az elgurult gyöngyszemek, amit lassan összeszedegettünk és ismét felfűzünk az utókornak. Jó volt olvasni ezeket a novellákat, tárcákat, leveleket. Jól sikerült irodalmi csemege, érdekesség ez a válogatás, amit minden olvasónak jó szívvel ajánlok.
Jaffa, Budapest, 2018
248 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634750819
Nagyon szeretem Szabó Magda írásait.Szinte a könyvein nőttünk fel.
VálaszTörlés