2024. november 29., péntek

Az életfonál

 




Nikki Erlick: Az életfonál



                                        







Azt hiszem, az idei év egyik legeredetibb alapötlete ezt a regényt illeti. A téma elgondolkodtató és mindenkit foglalkoztat ez bizonyos. A sokszínű karakterekkel benépesített, többrétű történet életigenlő, életszagú és meglepő olvasmány. 

       
Amióta világ a világ, az emberiséget -teljesen érthetően- mindig érdekelte az élet hossza. Természetes, hiszen csak az ember van tisztában a saját múlandóságával, halálunk időpontja mindmáig megjósolhatatlan, ezer dologtól függ. Nagy kérdés azonban, hogy mit tennénk a tudás birtokában, javunkra válna-e, vagy pedig úgy járnánk, mint a kisgyerek aki kezébe vágyja a holdat, de nem tud mit kezdeni vele. Ez nyilvánvalóan egyéntől, társadalomtól és még sok ezer már körülménytől függ. Azt hiszem, hogy nem véletlenül alakult úgy, hogy ez örök titok marad számunkra. 
A történet nyolc szereplőt és azok történetét követi nyomon. Történeteik időnként összefonódnak, amit igazán ügyesen oldott meg a szerző. Két szerelmi szál is van ebben a regényben, amelyek jól színezték az olvasottakat. Nikki Erlick első regénye érdekes koncepcióval bontakozik ki az olvasó előtt, éppen ezért annyira különleges és elgondolkodtató Az életfonál című regény.

A különös, furcsa és titokzatos kis dobozok érkezése alaposan felforgatja az emberek életét. Azt a lehetőséget veti fel, és számtalan aspektusból járja körül közérthető formában, hogy mit tennénk, ha tudnánk, meddig is tart az életünk? A dobozka ugyanis az életfonalunkat rejti, aminek hosszából erre tudunk következtetni. Azon a márciusi napon örökre megváltozott az emberiség élete, fenekestül felfordult a világ. A Földön minden 22 évét betöltött ember egy dobozkát talált az ajtaja előtt, benne egy fonal darabkával, ami élete hosszát hivatott jelölni. Átok vagy ajándék? Van min gondolkodni olvasás közben és azon túl is, ezért is hasznos ez a regény, mindenkire hatással lesz, akinek a kezébe kerül. Nem tudom, én mit tettem volna, hiszen a kíváncsiság nagy, de vajon ki mertem volna nyitni a dobozom? A regény helyettünk játszik el a gondolattal, találhatunk benne olyan viselkedést vagy hozzáállást, amit mi is követnénk. A sors furcsa játéka ez velünk emberekkel.

Nyolc ember gondolatait és életét követhetjük nyomon, akik között találunk idősebbet, fiatalt, nőket, férfiakat, izgalmas lenyomat ez emberek változatosságára. Hamar új kifejezések születnek a nyelvekben, a legjellemzőbb a rövid illetve hosszúfonalas kifejezés. Erre a két csoportra oszlott az emberiség, felkavaró volt minden felfedezés. Volt aki örülhetett a saját hosszúfonalának, de esetleg nem sokáig, ha a szerettei körében akadt rövidfonalas. Természetesen olyan is akadt nem kevés, akik nem merték megnézni a fonaluk hosszát, nem nyitották ki a dobozukat. Fel van adva a lecke a világnak. Ugyanolyan furcsán reagált a népesség, mint minden egyéb másra. Hihetetlen mennyi problémát vet fel ez a tudás! Ismét megmutatkozott az egyén, előhozta a lélek nemes oldalát, vagy pont ellenkezőleg.

Hőseink, Marura és Nina akik szerelmespár, Javier és Jack, két fiatal katona, vagy Hank az orvos, nehéz élethelyzeteket küzdenek le, próbálják feldolgozni saját vagy szerettük fonalának hosszát. Érdekes módon nem mindig a rövidség okoz problémát! Támogatócsoportok alakulnak, betegek nyernek erőt a gyógyuláshoz hosszúfonaluk tudatában, politikusok kovácsolnak előnyt a tudásból. Rövidfonalas emberek otthagyják munkájukat, hogy a hátramaradó időt vágyaiknak élve töltsék el. A történet érinti az életvégi döntések, a méltóságteljes halál témáját is. Csak néhány példa azok közül, melyeket a szerző felvet és körbejár, folyamatosan gondolkodásra és döntésre késztetve az olvasót. 

Meglepő volt a politikai vonal, ami sajnos megkerülhetetlen életünkben. Számomra a legérdekesebb gondolatsor az volt, amikor katonák, politikusok rövidfonaluk miatt nem kaptak meg bizonyos pozíciókat. Rögtön felvetődött a kérdés, hogy akkor Kennedyt sem választotta volna meg a nép, holott napjainkig gyászolja az amerikai társadalom. Számtalan korán eltávozott vezető, művész volt nagy hatással a világra, tényleg csak a hosszú élet értékes és hasznos? Avagy a rövid, tartalmas élet is érhet annyit, mint a hosszú és békés. 

          
Tanulságos volt a természeti népek hozzáállása is, és talán a leginkább követendő, ők akik eleve elfogadják amit az élet, a természet nyújt. Magától értetődőnek tartják a születést és halált, a legtöbbet hozzák ki az életükből, egyszerű boldogságban és megelégedésben töltve azt. Az is természetes érzés szerintem, minél jobban múlik az életünk, annál jobban ragaszkodunk hozzá. Valóban a pillanat varázsa ez, a múlandóságunk sajátos és fájó, bármennyire is az élet velejárója.

Olyan könyvet olvashattam ami velem marad azután is, hogy befejeztem, a legbensőbb félelmeinket tárja elénk, ugyanakkor sok esetben megoldást is nyújt. Hogyan és milyen gondolkodással, viselkedéssel teszünk önmagunk és szeretteink számára a legjobbat. Azon túl, hogy rámutat az életünk értéke azon múlik mennyire éljük meg a pillanatokat, és töltjük tartalmasan vagy hasznosan, értékesen a napjainkat. Kicsit talán átértékelődik bennünk néhány dolog olvasás után. A szép és igényes borító belső tartalommal párosul. 

Szívből ajánlom, fiatalok, útkeresők kezébe, valóban a borító által ígért tökéletes könyvklubos olvasmány, izgalmas beszélgetések születhetnek róla. Megrendítőnek és intenzíven elgondolkodtatónak találtam ezt a regényt.




ITT rendelhető kedvezménnyel a regény!






General Press, Budapest, 2024
408 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634528708 · Fordította: Szigeti Judit

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése