Tommy Orange: Tévelygő csillagok
Kisgyerek koromtól kezdve valami megmagyarázhatatlan rajongással figyeltem az amerikai indiánok életét, történetét. Persze hamarosan jött a döbbenetes felismerés, hogy ez az NDK-s filmekből, Karl May vagy Cooper indiánregényeiből ismert vadromantikától a valóság messze van.
Amikor Tommy Orange néhány éve a nagyszerű Sehonnai regényével is megerősített, elénk tárta a szomorú valóságot az döbbenetes erővel bírt. A könyv három részből áll, amelyek a család hét generációját ismerteti meg velünk. Az intézményesített erőszak, a népirtás csak a kezdet volt.
Most új regényében az Amerikai Egyesült Államokban élő indián családok bonyolult történetét és traumatikus tapasztalatait vizsgálja. Több generációt, évszázadokon átívelő, történelmi tartalomban gazdag mű született. A regény a Sand Creek-i mészárlással kezdődik 1864-ben, és egészen napjainkig tart. Tommy ezúttal is több különböző szereplő történetét szövi egybe. A gyarmatosítás, az erőszakos asszimiláció és a generációk közötti traumák hatásaival, azok következményeivel küzdenek a szereplők.
Tommy Orange könyve egy borzalmas tragédiát mesél el, egy Cheyenne harcos történetén át, aki tanúja volt népe brutális lemészárlásának. Megszökik, és bebörtönzik Fort Marionba, ahol találkozik Richard Henry Pratt-tel, egy evangéliumi börtönőrrel, aki megszállottan amerikanizálja az indián őslakosokat. A teljes emberi mivoltukban megalázzák, elveszik tőlük hagyományaikat, tiltják szokásaik gyakorlását stb. Ezzel élni, tovább vinni a kapott örökséget több mint nehéz sors. Nem csoda, ha jön az alkohol, drogok, vagy bármi, ami segíthet túlélni. Hogyan lehet megőrizni és tovább vinni az ősi szokásokat, hagyományokat, miközben teljesen ellehetetlenítik az életüket ezeknek az embereknek? A generációs traumák számos érzelmi kontextusban jelennek meg a regényben. Minden generáció örökli ősei traumáját, miközben újabb igazságtalanságokkal kell szembenézzen. Pék Zoltán csodás fordítását olvasni élmény volt.
Ez egyfajta előzmény és folytatás is a Sehonnai regényhez, de olvasható önállóan a visszautalások miatt. Orange maga is indián, már korábban is írt népe történetéről, most történelmi előzménnyel, utóhatással egy jelentős regény született.
Nem túl vidám, de fontos témát tár az olvasói elé. Orange regénye kifejezetten fontos, személyes élményeken alapszik. Súlyos történeteket mesél el, bemutatva az embereket, akik túlélnek egy kormány által jóváhagyott gyilkosságot és kultúrájuk felszámolását. Sok esetben a Megfojtott virágok története is felrémlett előttem olvasás közben. Tommy Orange összetett kérdéseket vet fel, rendkívül hatásos történetében. Maga az írás stílusa is nagy hatással volt rám. Ajánlom!
ITT kedvezménnyel rendelhető!
Tommy Orange:
1982. január 19. (Oakland) –
ITT kedvezménnyel rendelhető!
Tommy Orange:
1982. január 19. (Oakland) –
Az oklahomai csejen és arapahó törzsek bejegyzett tagja. Sehonnai című regénye 2019-ben jelent meg magyarul. Jelenleg a kaliforniai Angels Campban él és tanít az Amerikai Indián Művészetek Intézetében.
XXI. Század, Budapest, 2024
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635685318 · Fordította: Pék Zoltán
XXI. Század, Budapest, 2024
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635685318 · Fordította: Pék Zoltán
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése