
Lemezbörze helyett: zenés poszt következik, némi könyvajánlóval. Ez a három lemez kiállta az idő próbáját, idén 40 éve jelentek meg. A dalok örökzöldek, ma is szívesen hallgatjuk őket. A válogatásomban igyekeztem helytállóan szubjektív maradni. Terveim szerint lesz folytatás, hiszen nem csak ez a három lemez volt maradandó az 1980-as termésből.

Ennek az engedékenységnek a hátterében kétségtelenül a Neoton Família egyre nagyobb, viharos sikerei is álltak. Ekkor hangzik el Erdős szájából a legendássá lett mondat: "Három éven belül világsztárunk lesz". Nyílt titok, hogy a Neotonra gondolt. Ezért is kínosan ügyelve kerülték a kivételezés tényét, a konfrontálódást, ezért több olyan együttesnek is lehetőséget adott, akiknek addig nem volt nagylemeze. Márpedig akinek nem volt lemeze akkoriban, az nem is létezett. Ekkor kapott az első lemez elkészítésére végre lehetőséget a Korál, HBB mellett a miskolci EDDA művek is. Ez azért is volt hatalmas fegyvertény, mert mint első vidéki rockzenét játszó együttes törtek be a hazai könnyűzenei életbe és arattak váratlanul kimagasló, zajos sikert.

EDDA művek I.
Sajnos az EDDA neve mára egészen mást jelent, mint az első debütáló lemezük idején. 1980. április 29-én került a lemez a boltokba, ez lett az együttes hivatalos születésnapja, bár az ős-Edda 1974-ben alakult. A lemez egy életérzést közvetített, a nyolcvanas évek fiatalságának lelkivilágát, élethelyzetét ábrázolta. A változás szele már kezdett fújni, ha óvatosan is. A kamaszok lázadása nem újkeletű, ám ez ott felerősödött. A kilátástalannak vélt jövő és a felnőtté válás helykereső nehézségei vannak a dalokban. Az évek alatt beérett anyag mindegyike gyöngyszem, a 9 dal mindegyike sláger lett. A 10. az Engedjetek saját utamon lett volna. Ez népszerű koncertszám volt, de szövege miatt az utolsó pillanatban Erdős doki megvétózta. Ez a következő lemezre sem kerülhetett fel, elsőnek a Pataky-Salmovits közös albumon jelent meg 1988-ban.

Ennek sikere nyomán jelenhetett meg, némi nyomásra az első album 1980-ban, amely országos elismertséget hozott. A melós-zenekar-imázs, a vad, keményrock vonal mellé lírai érzelmek párosultak.
Olyan kultikussá vált, örök érvényű dalokkal, mint a Minden sarkon álltam már, A fémszívű fiú, az Álom, az Elhagyom a várost (azaz 'Edda blues') vagy az Álmodtam egy világot mellett az Ahogy élsz és a Semmim sincs kifejező címei mindent elmondtak. A két karizmatikus frontember Pataky erőteljes, tiszta éneke és Slamovits lírája, gitárjátéka mellett Barta Alfonz billentyűs, Csapó György dob, Zselenc László basszusgitározott.
A Piramis-őrsök után ez a keményrock-hullám emelte magasba az EDDA művek csapatát, igazi Edda-láz söpört végig az ország fiataljain. Erre a sikerre nagy valószínűséggel Erdős doki sem számított. A lemez alig 1 hónap alatt bearanyozódott, azaz több mint 100 000 példányban fogyott, év végére platina státuszt ért el. A mai napig ez a legsikeresebb EDDA-lemez. A Popmeccs szavazáson Pataky az év énekese lett, míg az album az év lemeze díjat kapta.

Az EDDA művek Miskolc könyv Riskó Gézától hosszú huzavona után 1984-ben jelent meg. Mára beszerezhetetlen, egy korszak szociográfiájának is beillő darab.
A mai napig mind szövegvilágában, mind zeneileg maradandó első album, hazánk egyik legnagyobb példányban eladott lemeze. A sikert tovább fokozta, hogy Almási Tamás Ballagás című filmjében is feltűnt az együttes 1980-ban. Másik ellenpólusként az Edda dalai mellett még a Neoton Família Don Quijote száma hangzik el a filmben.
Neoton Família: Marathon
Ezzel elérkeztünk a második fontos lemezhez, ami a Neoton nevéhez fűződik. Marathon címmel jelent meg 1980 júniusában. Bizony, bizony Don Quijote, bár az idő nem fog rajta, de 40 éves! A történethez picit lépjünk vissza 1979 nyarára. A Neoton Família sikerét beindító album a Napraforgó ekkor jelent meg, ami fordulópont volt az együttes életében (Santa Maria, Hegyirabló, Ha szombat este táncol).
A diszkózene hazai képviselői, a magyar-ABBA ként is emlegetett együttes innen lett a lemezgyár favoritja, addig inkább csak másodvonalbeliek voltak a szakmában. Íme egy másik "ikonikus" Erdős mondat: „Lehet, hogy van a Neotonnál tehetségesebb zenekar, de szorgalmasabb biztosan nincs”
Tény, hogy hatalmas sikert értek el, sokat tanultak, változtak mind zeneileg, mind pedig színpadi megjelenésben. Ennek a fazonírozásnak esett áldozatul a Kati és a Kerek Perec együttes is. Ellenfél nélkül maradt a Neoton...




Locomotív GT - Loksi
A Locomotív GT egy korszakos zenekar, a magyar rockzene történetének egyik meghatározó, legfontosabb együttese. Az 1971-es megalakulás kisebb vihart kavart a honi zenei életben. Így kezdődött: Az Omegából lépett le Presser meg a Laux, a Metrótól eljött Freinreisz Károly, a Hungáriából nyergelt át Barta Tamás és megalakult az első magyar „szupergroup”, az LGT.
A Loksi az LGT nyolcadik stúdióalbuma, 1980 augusztusában jelent meg. Nehéz választani, ám sokak szerint ez az együttes legjobb lemeze. Az album 76 perces, konceptalbum, a négy oldal szerint felosztva: Álom, Élet, Játék, IV. oldal.

Akkoriban egy nagylemez 90-120 ft volt a dupla album 190 ft-ba került. A Loksi volt az első lemez, amiért a zenekar előadóművészi jogdíjat kapott: 25 000 eladott példány felett fejenként 70 fillért. No komment.
Érdekesség még, az 1980-as magyar űrrepülés tiszteletére Presser Gábor és Sztevanovity Dusán írt egy dalt, melyet az LGT a Neoton Famíliával közösen adott elő Asztronauta együttes néven. A dal kislemezen, Magyar a világűrben címmel jelent meg. Nem aratott osztatlan elismerést, az tény. 1980-ban az LGT közös turnén vett részt az Omegával és a Beatricével. A következő hazai lemezük 1982-ben a Locomotív GT X. (Zenevonat) volt. Róluk négy könyv jelent meg eddig. Kiemelném az És ilyen a boksz? Az LGT sztori Szántó Pétertől.

Az idei ősz borítékolhatóan egyik legsikeresebb kötete az októberben megjelenő Presser könyve lesz. Itt bizonyára számtalan érdekesség, titok fog még kiderülni. A személyes hangú életrajzi könyvből most új megvilágításba kerülnek egy legendás korszak ismert (és ismeretlen) történetei, beleshetünk a stúdiók, a Vígszínház kulisszái mögé, és olvashatunk a „barátok és ellenségek” közt, munkával eltöltött több, mint 50 évről. ITT megrendelhető!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése