
"A tengerpartot járó kisgyerek
mindig talál a kavicsok közt egyre,
mely mindöröktől fogva az övé,
és soha senki másé, nem is lenne."
(Pilinszky János)
Erről a nyárról, azon kívül, hogy igazi, forró nyár volt, még az jut eszembe: gyorsan eltelt!
Könyvekben szerencsére nem volt hiány, a könyvheti termés szinte végig kitartott, még így is akad olyan kiadó, (Kalligram) akinek a kiadványait még nem tudtam beszerezni. Pedig legalább négy könyvük van a várólistámon.
Néhány adat, a nyár számokban: 44 könyvet sikerült elolvasnom a három hónap alatt, ami még engem is meglepett. Sok vaskos darab akadt köztük, de volt pár vékonyabb falat is ( öt verses ).
Nem akarom túlragozni, csak és kizárólag azokat emelem ki most, - amiktől természetesen pozitív értelemben - , de "eldobtam az agyam", letaglóztak, tuti maradandó élmény volt mindegyik.
Kezdésnek a krimik!

is el lehet mondani, hogy több, mint krimi. Az alap: egy húsz évvel korábbi haláleset és a friss családi tragédia közötti összefüggésekről mesél. A barátság és
a szerelem fokozatai és a kisváros forró, fullasztó légköre együtt valami hatalmas élményt ad. Csak még egy fontos: ez a regény az írónő első bemutatkozása. Nagyon ígéretes, jól sikerült. A befejezés kifejezetten ötletes. Olvassátok el, érdemes!

Jók voltak még: Jussi Adler-Ohlsen: Szelfik, John Hart: A megváltás útján krimijei.
Történelem!

Benkő László új trilógiája nyitotta a nyarat a Vér és kereszt.
Címe sokat elárul, sejtető. Vérrel, tűzzel és vassal épült az út, amely az ősi vallásból a kereszténységbe vezette a magyarságot. Emlékezzünk a magyar államiság kezdeti időszakának e viharaira egy család lebilincselő sorsán keresztül. Minőségi történelemóra, kihagyhatatlan, nagyon ajánlott!

Két fontos idézet még az Eretnekből:
"Miféle méltányosság várható el az inkvizíciótól? Hóhérok vagytok, emberek mészárosai! A szeretet nevében terjesztitek Róma befolyását. De mit tudtok ti a szeretetről?"
"A magyar könnyen kiismerhető fajta, büszke nép."
Olvassátok és szeressétek ezeket, mert fontos regények. Benkő László regénye a Lazi, míg Trux Béla kötete a Gold Book kiadványa.

Kihagyhatatlan kalandozásra visz Csikász Lajos A félhold alkonya című regénysorozatának második kötete, A kuruc király. Lajos humora, kalandszövése páratlan élményeket ad olvasóinak. A "liliomos csokor" néven megismert sorozata után ismét lenyűgözi olvasóit. Ez a regény is a Gold Book kiadványa.
Szépirodalom!

Itt sincs könnyű dolgom: G. G. Marquez riport kötete nagyon tuti, hasznos és meglepő, informatív olvasmány. Már tudunk mosolyogni az ötvenes évek eseményein, még, ha fanyar is ez a mosoly, megélni koránt sem volt olyan vidám. Márquez a keleti blokk államaiban 1957-ben tett látogatásáról írt, aminek apropója a VI. moszkvai VIT volt. A riportok egyúttal sajátos korrajzok.


A Jaffa Kiadónál jelent meg a Mire leszáll az éj. Michael Cunningham páratlan érzékenységgel és érzékletességgel ábrázolja modern világunkat, felgyorsult életünket a kiüresedő párkapcsolatokkal.


"Az én kalandom a felfedezés volt."
Trux Béla: Az inkvizítor
Jékely Zoltán: Nyárutó
Megöldököltük a nyarat,
mint egy széptollú madarat,
belőle más nem is maradt,
egy-két piros toll-pillanat.
Megnyúlt árnyékok, hullott-szilvaszag;
a lombokon még nincs egy foltnyi vér sem:
vadgerle búg – forró hangjában, érzem,
még a bolondító, vad nyár kacag.

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése