2025. július 7., hétfő

Hetvenegy ​farkas



Breier Ádám: Hetvenegy ​farkas



                                     








Az Ünnepi Könyvhéten mutatkozott be íróként Breier Ádám filmrendező. A nagy sikerű Lefkovicsék gyászolnak alkotással ismerhette meg őt a nagyközönség. Most első regénye került a boltokba, ami igen érdekes témát ölel fel.


Kell-e mondanom, a filmszerű eseménysor egy férfi lelkivilágába viszi el az olvasót. Legbelsőbb gondolatait, érzéseit követhetjük, ismerjük meg családjához fűződő hullámzó viszonyát. Stern Gábor harmincas egyetemi oktató, barátnőjével első gyermeküket várják. Az apává válás folyamata és lelki hatásai remekül passzolnak. Sok mai harmincas férfiban merülnek fel ezek a kérdések, ami főhősünket is foglalkoztatja. 

     
A kezdés egy újratemetéssel indul, ami meglepő fordulatot hoz. A zsidó család hagyományai, szokásai végig meghatározóak, bár Gábor ateista. Feloldozást, megváltást mégis a rabbinál remél. A családi háttér hangsúlyos, meghatározó, bár nem igazán ad segítséget a férfinek. Különösen a nagymama alakja, emléke emelkedik ki. Ő afféle misztikumot ad az eseményekhez, tetszett ez a jelenlét, és a végső poén is a szülésnél.

Másik fontos karakter, Gábor festegető, művészlelkű öccse, Simon. A regény címe is erre utal. Gábor és öccse kapcsolata elég zaklatott, a reménybeli javulás miatt a diszfunkcionálisan összetartó család pszichológushoz megy. Mindenki várja a másiktól a figyelmet, de senki nem figyel a másikra. Talán Simon mondja ki a valóságot, Gábor túl nagy, túl fontos dolgot tulajdonít a múltnak. Az önvizsgálat fájó és fontos, de mértékkel szükséges. Izgalmas kérdések merülnek fel ebben a folyamatban. Munkahelyi zaklatás, családon belüli hullámzó kapcsolatok ábrázolása, a barátság ereje, a társas magány és az élet nagy kérdései adnak hátteret. Egy lélektani nyomozás részesei lehetünk, ugyanis felbukkan egy elkövetett bűn. Vajon mi történt azon a régi, átmulatott éjszakán? 20 év távlatából már nehéz kideríteni mi is történt, avagy nem történt a férfi és Fruzsi között. Tény, Gábor múltja elég ingoványos terep. Gábor élete kissé felborul, miközben lelkesen, de félelemmel telve készül az apaszerepre. Önvizsgálata, azaz tiszta lappal folytatni az életét kérdése izgatja. Nem kevés pánikkal készül a szülői szerepre, reméli jó apa lesz. A félelem ott munkál benne, amikor szülővé válik a férfi azzal kevesen foglalkoznak. A férfiak nehezebben beszélnek, nyílnak meg, az érzéseiket mélyen magukba hordják. Amikor hirtelen felindulásból kiírja a Facebookra történetét, vélt vagy valós esetét, megindul a lavina, hiába törli a posztot rövid idő után.

Breier Ádám első könyve az önvizsgálat mellett a tiszta lappal való újrakezdésről mesél. Teszi mindezt a történet egy pszichológiai krimi izgalmaival. Mikor, miért is van erre szükségünk, ad feloldozást a múlt elkövetett hibáira? Van értelme, meddig tart ez az ön-élveboncolás folyamata? Mitől és hogyan leszünk jó szülők? Érdekes volt Gábor és a vallás viszonyának alakulása is, amire az érkező gyermek is erősen hat. A temetéssel induló, a születéssel záruló regény szép ívet ír le, Gábor nagy utat jár be. A Hetvenegy farkas igazi férfiregény, lélektani dráma, ami sok izgalmas, mai kérdést jár körbe.




Kedvezménnyel ITT rendelhető a regény!



    
Breier Ádám filmrendező, forgatókönyvíró. Lefkovicsék gyászolnak című nagyjátékfilmjét 2024-ben mutatták be: a jelentős közönségsiker mellett két Magyar Mozgókép Díjat kapott. Közel száz nemzetközi fesztiválon szerepelt a világ öt kontinensén, Ausztráliától Uruguayig, a Szófiai Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte a Kritikusok Díját.






XXI. Század, Budapest, 2025
272 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635686261

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése