
Nyáry Krisztián nevéhez fűződik az elmúlt évek két nagy könyvsikere, az Így szerettek ők címmel megjelent irodalmi szerelmeskönyvek. Új könyvében olyan magyar emberek életét ismerhetjük meg a 19-20. századból, akik életükkel és döntéseikkel a ma emberének is példát adhatnak.
A méltán közismert nevek mellett, - mint Papp Laci, Cziffra György vagy Hugonnai Vilma - ,
olyan emberek életútját ismerhetjük meg, akikre sajnos már alig emlékszünk. Kner Izidor és Ganz Ábrahám neve közismert. Életükről a ma embere azonban igazán keveset tud. Sorsukat, munkásságukat nem ismerik. Most ez a kötet erre is alkalmat ad, hogy néhány fontos és kiemelkedő ember sorsa újra a figyelem középpontjába kerüljön.

Csibi, azaz Elek Ilona neve is még élénken benne van a köztudatban, mint első női olimpiai aranyérmesünk. Sorsa elismerésre méltó, arról már jóval kevesebbet tudhattunk. Kitartása, elhivatottsága ma is minta lehet a feltörekvő sportolóknak is. Nekem rögtön a kötet nyitó története volt megható és drámai.
Halassy Olivér a világ első paraolimpikonja magyar volt. Rövid és sikeres pályája során kétszer szerzett olimpiai aranyérmet, háromszoros Európa-bajnok gyorsúszó volt - nyolcévesen amputálták bal lábfejét. Nemzetközi klasszis volt. 1946-ban egy szovjet katonai járőr intette le a taxiját...
A taxi eltűnt, Halassyt agyonlőtték. 37 éves volt, legkisebb lánya még újszülött. Az ügyet eltussolták... Ez volt akkor (is) Magyarország. Tetszett a záró mondat: "Amerikában már filmet csináltak volna életéről". Temetésén Hajós Alfréd mondott beszédet.
Ma vajon hányan emlékeznek a nevére, tudjál ki is volt Ő? A képen középen látható.
A sportolói teljesítmények mellett a tudomány, a művészet és erkölcs hőseinek sorsa mellett a katonahőseink életéből is kapunk bepillantást. Kiemelkedő életutak ezek. Elképesztő sok drámát hordoznak ezek a megtörtént emberi sorsok. Cziffra György zongoraművésszel követ törettek Recsken az ávósok, hogy soha többé ne tudjon hangszeren játszani, míg Semmelweis Ignác életének drámája a mai napig homályba vész. Nem kevés meglepetést okozott életéről olvasni!

Hugonnai Vilma az első diplomás orvosnő, akire a mai diplomás nők is elismeréssel gondolhatnak. Hat évig tanult Svájcban, majd a diplomáját idehaza 20 év harc után tudta elismertetni! Már akkor sem volt egyszerű a nők helyzete hazánkban.
Bányai Júlia élete is elismerést érdemlő: ő férfinek öltözve harcolta végig a szabadságharcot. Széchenyi Ödön neve sem igazán közismert, pedig neki köszönhetjük, hogy rengeteg munkával létrehozta Magyarország első tűzoltóságát.

Még sok olyan hős életét mutatja meg nekünk Nyáry Krisztián, akik "csak" tették a dolgukat szeretett hazájukért, Magyarországért. Nevüket pedig jegyezzük meg. Attól váltak hősökké, hogy döntéseik mellett kitartottak, még a nehéz helyzetekben is. Végig mertek menni a választott útjukon. Pedig ez sok esetben volt megalázó, nélkülözéshez vezető, vagy végződött börtönben.
Mégis hittek abban, amiért küzdöttek. Személyes döntéseikkel mutatva példát a ma emberének. Tartalmas, olvasmányos könyv, sok hasznos információval, remek fényképanyaggal. Szórakoztatva ad információt, hiánypótló mű. Minden korosztálynak ajánlom, haszonnal forgathatja mindenki ezt a szép albumot.
5/5
Köszönet a kiadónak!
Corvina, Budapest, 2014
ISBN: 9789631362626
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése