
"Minden ember egyenlőnek teremtetett, amíg úgy nem döntünk, hogy te nem vagy ember."
Kiváló írás, erős koncepció. Ez egy nehéz könyv, amelyben az afroamerikai rabszolgákkal való rettenetes bánásmódról és a szörnyű büntetéseikről olvashatunk. Ez azonban annyira része a narratívának, elengedhetetlen a hiteles és tökéletes ábrázoláshoz. Az 1800-as évek Amerikájában játszódó történet főhőse Cora, egy rabszolgalány, aki egy georgiai ültetvényen tengeti nyomorúságos életét. Nem lát más lehetőséget sorsa elöl menekülni, csak a szökésben bízhat. Cora részévé válik a történelem folyamatának. A regény más aspektusba helyezi, új megvilágítást ad a rabszolgaságnak.
Személy szerint már több rabszolgasággal foglalkozó regényt olvastam, vagy filmet láttam. Ez egy "hálás" téma. A narratíváról, nem tudom mondani, hogy öröm volt olvasni. Annyira könyörtelen és megdöbbentő, sajnálatosan valós történet. Ugyanakkor vitathatatlanul szép és olvasmányos, gördülékeny a sok drámaiság ellenére. Erről a könyvről nem beszélni, olvasni kell.
A föld alatti vasút erőteljes írás, allegóriája okos és kreatív struktúrára épül. A leírások sok esetben szörnyen kemények, mint egy váratlan gyomros, sok erővel bírnak! Jól felépített cselekménye, alapos háttérmunkát feltételez. Elképesztő a fehér felsőbbrendűség, amit a fekete emberekkel tesznek. Valóban nem vették emberszámba őket. Ha nem akarjuk, hogy a történelem megismételje önmagát éppen ideje lenne békét kötni egymással. Szomorú vagyok, dühös és szégyellem a múltbeli történelem ezen eseményeit, a faji egyenlőtlenség minden szörnyű szenvedését, amit okozott. És talán sajnos nem járok messze a valóságtól, van, ahol ez manapság sincs másképpen... Ugyanakkor szerencsére ott a remény, hogy talán tudunk emberek maradni. Az akkori Egyesült Államok társadalmi viszonyai tökéletesen vannak ábrázolva. Brutális és gyönyörű könyv, kiváló film lehet belőle. A hírek szerint az Oscar-díjas Holdfény című film rendezője, Barry Jenkins készül sorozatot forgatni. Végre egy olyan remekmű, Pulitzer-díjjal és Nemzeti Könyvdíjjal is kitüntetett alkotás, ami méltán megérdemelte az elismeréseket.
Whitehead kiváló története Amerika rabszolga nemzetként való ábrázolása élethűen dokumentált. A föld alatti vasút, mint a tényleges vasút ötlete olyan okos és érdekes koncepciót ad aregénynek. Whitehead remek atmoszférat teremt és a karakterek ábrázolásában is egyedülállót alkotott. Cora mellett a rabszolgavadász falka vezére, Ridgeway alakja emelkedik ki.
Köszönöm az élményért az írónak és a kiadónak, hogy ilyen hamar, és minőségben élvezhettem ezt a történetet! A fordítónak, Gy. Horváth Lászlónak ismét egy csodás nyelvezetű és hangulatú munkáját olvashatja a hazai olvasóközönség. A föld alatti vasút című regény a XXI. Század Kiadó KULT könyvek sorozatának részeként jelent meg. Intenzív utazás vár az olvasókra. A remény és a bátorság könyve.
Colson Whitehead (New York, 1969. november 6-) amerikai regényíró. Hat regény szerzője. Debütáló műve 1999-ben jelent meg.
XXI. Század, Budapest, 2017
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155638688 · Fordította: Gy. Horváth László
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése