2025. április 22., kedd

Keiko ​vegyesboltja

 


Murata Szajaka: Keiko ​vegyesboltja
Éjjel-nappal Tokió


                       






Murata Szajaka regénye ironikus, olykor szürreális stílusával és fanyar humorával nyert meg. Jelenleg az egyik legfelkapottabb könyv, megérdemelten. Az európai szokásoknak, világnézetnek kissé idegen, mégis tartalmas és fontos emberi problémákat vet fel. Aki nyitottan áll hozzá és érdeklődő a japán kultúrára, szokásokra és hagyományokra, igazi kincset talál.


Rövid, könnyed könyv, olvasmányos és szerintem minden furcsasága ellenére szórakoztató. A számunkra szokatlan történet aktuális és komoly témákat feszeget. Az volt az érzésem, hogy mind a stílus, mind a hangulat nagyon jellemző lehet a japánok életszemléletére. Főhősünk Keiko önértékelési, beilleszkedési problémákkal küzd, ami már gyerekkorában is megmutakozott: különös dolgokat gondolt, mondott és tett, szüleinek nem kis gondot okozva. Szeretne hasznos tagja lenni a társadalomnak, de kerüli az emberi kapcsolatokat, magányosan éli világát. Nem keresett párt, férjet sem magának, hiába a család biztatása. Nem igazán találja helyét az életben, mégis tökéletesen jól érzi magát a bőrében. Miután egy újonnan nyíló élelmiszerboltban helyezkedik el, a nő világa kinyílik. Csak az üzlet, a boltban történtek töltik ki napjait, ez lesz a fontos és meghatározó neki. Úgy érzi, most helyére került a világban, apró, de fontos csavar a gépezetben. 18 évet húz le a boltban, igazi veterán dolgozó lesz, valóban a bolt az élete. A bolti mindennapok jellemzőek és szemléletesek.




Keiko furcsa életszemlélete, karaktere eleinte nem feltétlen szerethető, de megérthető. Sajátos gondolkodása számunkra szokatlan lehet. Azt mondanám, nagyon japán a sztori, mégis több olyan probléma kerül középpontba, ami társadalmunkra is jellemző.
A helykeresés, párkapcsolatok kialakítása, vagy a
beilleszkedési gondok sokakat érintenek. Az egzisztencia és a családalapítás nem izgatja, hiába az elvárások, külső nyomás. Komoly társadalomkritika van a lapokon, szarkasztikus humorba
csomagolva. Mi is a "normális" mi van, ha valaki másképp éli az életét és kilóg az elvárásokból? Keiko 36 évesen meg sem próbál idomulni, megfelelni. Itt már nagyon megértettem, tudtam kedvelni, megértettem Keiko érzéseit. A nő belső világa néhol nyomasztó, meglepő, de érthető. A történet előrehaladtával értelmet nyernek furcsaságai. Az élethez nincsenek kőbe vésett szabályok, csak érezzük jól magunkat itt a földi létben.


"A normálisnak tartott emberek élvezik, ha ítélkezhetnek azok felett, akik mások, mint ők."


A teljességgel szokatlan történet ott vesz fordulatot, amikor új munkatárs, Siraha érkezik a boltba. A férfi hasonlóan kívülállóként éli az életét, életszemlélete furcsa és meredek. Ő még különcebb, nehezebben szerethető szereplő. A két magányos ember hasonló gondolkodása összehozza őket, de nem a szokott romantikus-rózsaszín végre kell gondolnunk. Nincs feloldás, a két fura fazon élete mégis lendületet kap. Alkalmazkodnak, igyekeznek beilleszkedni, bár a férfiről ez kevéssé mondható el. Kifejezetten élősködő, a nőt kihasználó figurának tűnik, aki életmódjával még zavarosabbá teszi a világot a nő számára. Gondolatébresztő történet, ami érzékeny témákat jár körbe: a gyermektelen, magányos nők élete, párkapcsolati problémák vagy az egzisztencia megtalálása. A befejezés eredeti, és feloldás nélküli, nincs igazán konklúzió. Az élet ilyen (is) megy tovább. Kivételes élményt ad a történet, érdemes megismerni. 




A kisregény  ITT   rendelhető kedvezménnyel!


     

Murata Szajaka (1979. augusztus 14. -) nemzetközi hírű japán író. 2016-ban a Keiko vegyesboltja című regényével elnyerte a legtekintélyesebb japán irodalmi elismerést, az Akutagawa-díjat. Ez az első magyarul megjelenő műve. Hőséhez hasonlóan a szerző tizennyolc éven át (1999-től 2017-ig) bolti eladóként dolgozott Tokióban.





Európa, Budapest, 2025
216 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786151060063 · Fordította: Dési András György

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése