2024. december 8., vasárnap

A ​távcsőaffér

 


Jaroslav ​Hašek: A ​távcsőaffér

Útirajzok a Monarchia tájairól





                         

                          






Az irodalom egyik kikerülhetelen alakja a világhírű derék katona, Svejk figurája. A Jaroslav ​Hašek által teremtett karakter jelentős és közismert. A szerző neve is méltán csenghet ismerősen az olvasóknak. 
Most a nagyközönség által kevéssé ismert novellái, humoros útirajzai kerültek összegyűjtve az olvasók elé. Ezek a főleg magyar tárgyú elbeszélések, útirajzok, karcolatok 1903 - 1907 között keletkeztek.

Hašek élete elég bohém, kalandos, mozgalmas volt. Nem állt tőle távol az utazás sem, az egész Osztrák-Magyar Monarchiát bejárta, Szlovákiától Magyarországon át Galíciáig. A Balkán világa sem maradt ki, Bosznia, vagy épp a Balaton, de Lengyelország tájaira is eljutott. Ezért is kapta az ​elbeszélésgyűjtemény alcímnek: Útirajzok a Monarchia tájairól.  

     
Első két útjára testvére Bohuslav is elkísérte. Az egyértelműen kiderül, hogy Jaroslav ​Hašek milyen jó mesélő. Lenyűgözött, ahogyan lényegretörő tudott maradni, egyszerre vicces és meglepő. Emberi történetek, sorsok, minimalista stílusban, mégis sokatmondó korrajz, afféle görbe tükör kerül elénk. 

Az akkori politika hatásai, az emberek szemlélete, mondai hősök bukkannak fel ezekben a történetekben. A magyar jelleget a szokványos magyar motívumok felvonultatásával emeli ki: betyárok, cigányok, a török múlt emlékei, az akkori magyar-szlovák viszony jelenik meg. Megismerhetjük a hegyiemberek, a gorálok életét is. Itt van Jánosik is, aki szintén egy mondai legendás hős, több karcolatban jelenik meg. Alapvetően egyszerű, hétköznapi emberekről szólnak ezek az írások. Igazán tisztán szórakoztató történetek, ahol keveredik a mese és a valóság. Minegyiknek van színe és íze, sajátos hangulata. Látványos képekkel kel életre a táj előttünk. 



Az erkölcsi végkövetkeztetés sem marad el, ez mindig fontos volt a szerző életében.  Hašek kifinomult kritikai érzéke, sajátos humora végig érezhető. Olyan is előfordult egyik utazása során, hogy nem tudta igazolni magát és lecsukták... kinézete is egy csavargót mintázott.

Szerethető olvasmány volt, ahol az irónia és a fanyar humor sajátos hangulatot teremt.
Sok érdekes, vicces történet sorjázik a lapokon a stílus mindvégig könnyed és szórakoztató. Emberi történetek, sorsok, minimalista stílusban, mégis sokatmondó korrajzzal kerül elénk. Némely novella, útirajz különösen elgondolkodtató és többrétegű történetet tár fel. Akadnak itt nagy döntések, sorsfordító találkozások vagy furcsa élettörténetek határon innen és túl. Finom érzékkel szőtt meglepő történetek az életből. A címadó novella az osztrák Alpokba visz. Bolzanó és környékének utazási emlékei az alpesi turizmusról mesélnek. Ajánlom mindenkinek ezeket a rövid, szatírikus írásokat, aki fogékony egy szórakoztató múltbéli utazásra, vagy ismerkedni szeretne a szerző életművével. 


ITT rendelhető a kiadótól kedvezménnyel! 




            

Jaroslav Hašek (Prága, 1883. április 30. – Lipnice, 1923. január 3.) cseh író, humorista, publicista, a cseh irodalom egyik legnagyobb klasszikusa. A Švejk, a derék katonát több mint hatvan nyelvre fordították le. Az itt közölt novella 1914-ben született, s bár csupán valószínűsíthető, hogy Hašek ténylegesen járt az Alpokban, ez mit sem von le A távcsőaffér értékéből, amely az író oly kedvelt műfajának, a humorral teli, „csavargós” úti elbeszéléseknek egyik legnagyszerűbb darabja.





Typotex, Budapest, 2024
328 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634933175 · Fordította: Száz Pál

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése