2024. december 20., péntek

2024 kedvencei - szépirodalom

 

2024 kedvencei - szépirodalom



                                        





Év végi összegzés az általam olvasott mintegy 180 könyv alapján. Sosem egyszerű egy ilyen lista összeállítása, most különösen nehéz volt. Idén először nem válogattam szét hazai és külföldi szerzőkre, ami  nehezített pálya lett. Jöjjön a Gabó olvas blog 20 kedvenc regénye 2024-ből!
Hosszú hetek tanácstalansága után ez a végeredmény született. Konszenzusra jutva magammal, megosztott első helyre három remek alkotás került. Ilyen még sosem volt, de egyszerűen nem tudtam dönteni, arról nem is beszélve, hogy a három regény valamilyen módon - érzésem szerint - összekapcsolódik.  

   
A 12 éves Gabó olvas blog idei első helyezettje tehát ez a három regény lett, szigorúan olvasási sorrendben. Számomra az idei év legjobb olvasmányai ez a három regény volt.

Vigdis Hjorth: Anya meghalt? (Polar)

Douglas Stuart: Az ifjú Mungo (Park)

Grecsó Krisztián: Apám üzent (Magvető)


Mindhárom regény a családon belüli viszonyokat taglalja, anya - lánya, szülők és gyerekek, valamint apa és fia kapcsolata áll a középpontban. Ok és okozatok adják a történetek velejét. Izgalmas, lenyűgöző három regény. Nagyonnagyon ajánlom olvasásra!






2. Tove Ditlevsen Függés 
A halála után ötven évvel újra felfedezett dán Tove Ditlevsen Függés kötete, a Koppenhága-trilógia záró kötete. Kertész Judit értő, érzékeny fordítása, valamint a női lélek megkapó őszintesége együtt egy csoda. (Park)

3. Karin Smirnoff: Elvittük anyát északra (Scolar)

Smirnoff már az első résszel kedvencem lett, erőteljes folytatást kapunk. Egy mély érzelmi dráma van a lapokon. Patat Bence fordítása ismét egy újabb remeklés.

4. Biró Zsombor Aurél: Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek (Kalligram)

Biró Zsombor Aurél első regénye a valóság és a fikció keveredéséből áll össze. A friss hangon elmesélt, lendületes történet szókimondó őszintesége könnyen utat talált a szívemhez. A felvillanó, töredezett emlékekből apa-fia kapcsolat bontakozik ki, több szemszögből. Rövid, hatásos első könyves bemutatkozás. 

                      





5. Szöllősi Mátyás: Fóbia (Helikon)

Gördülékenyen megírt erős szöveg. Krimibe oltott, talányokkal megtűzdelt családregény. Egyedi hangulatú és bravúros, összetett történet, ahol az olvasó is együtt gondolkodhat a szerzővel. Várom a folytatást.

6.Vanessa Chan: Velünk a vihar (21. Század)

Gazdag, sokrétű regény, tele van érzelmekkel: szomorúsággal, vágyakozással, és azzal a sok apró, gyönyörű csodával, amelyet az emberek keresnek az élet hozta drámai fordulatok, kétségbeesett konfliktusok idején. A túlélés reménye, ami segít elviselni az elviselhetetlent. A történetnek nagyon komoly, erős atmoszférája van.

7. Goran Vojnović: A fügefa (Typotex)

Háromgenerációs családregény, háttérben a Jugoszláv háborúval. A Balkán sajátos világa, a kisemberek élete és a történelem hatása most is elgondolkodtató. Vojnović mesteri mesemondó. Kivételes élmény vár az olvasóra. Csendes történet, egy érzelmileg erős regény, amely az emlékezetről, a családokról és az egymásnak elmesélt történetekről szól. Ez egy olyan könyv, amely nem csak egy család története, ami valósághű háttérrel kel életre és mély érzéseket generál az olvasóban.

8. Karl Ove Knausgard: Az öröklét farkasai (Magvető)

A norvég írófenomén, Knausgård mesterien ír, ehhez nem fér kétség. Nagy kedvencem, mindent ovastam tőle, ami elérhető, megjelent magyarul. A Hajnalcsillagnak a folytatása két szereplőre összpontosít. A regény első fele 1986-ban, a csernobili atomkatasztrófa évében játszódik, és egy Syvert nevű fiatal férfiról szól. Sok meghatározó politikai esemény történt akkoriban a világban... míg a második rész a jelenbe kalauzol.

9. Schillinger Gyöngyvér: Rohadjon meg az összes (Kalligram)

Hatásos címével és igényes borítójával azonnal felkeltette a figyelmem Schillinger Gyönyvér első regénye, az év egyik jelentős bemutatkozása. Milyen lelki terheket pakolnak ránk a szüleink? Feszes, sodró történet, mai, ismerős életképekkel. Üde, friss szókimondóan dühös szövege viszi az olvasót, ismerősen adja vissza a mai magyar valóságot.

10: Finy Petra: Ultramarin (21. Század)

A felnőtté válás útja rögös, nehézkes volt már akkor is. Pontos korrajzot kapunk a fiatalok érzéseiről, vágyairól, a szabadság misztériumáról. A zenék és irodalmi utalások is ezt erősítik. Öt gimnazista szemén keresztül láthatjuk a ’60-as évek világát. Felbukkan a szülői háttér, a múlt és a fiatalok gondtalanságra vágyó szabadságérzete mellé a szerelem, szexualitás, nemi identitáskeresés is.

11. Hjalmar Bergman: Markurellék (Ampersand)

Bergman elbeszélésmódja megkapó, ironikusan humoros. Egy család történetét ismerjük meg, de ezen át belelátunk a városka történetébe, látjuk, milyen a korabeli svéd társadalom, az emberek gondolkodása, a személyes kapcsolatok összefonódása. A kispolgári társadalmi réteg felszíne alatt megbúvó, már-már görög sorstragédia lapul. Egészen különleges atmoszférájú regény. Az egyik legszívszorítóbb apa- és fiú kapcsolat ábrázolása, amit eddig olvastam. 



           
12. Narine Abgarjan: A szín hallgatása (Typotex)

Úgy tűnik, hogy a szerző könyveiben elmerülni egészen egyszerű, különleges élmény. Az olvasó úgy érezheti, ott jár, ott van és ismeri ezeket az embereket, akik a hétköznapok egyszerű hősei. Narine Abgarjan szeretettel ír róluk, szinte családtagokká válnak, mint kedves, távoli rokonok. Hozzájárul a sikerhez Goretity József értő, költői lírája, csodás fordítása.

13. Sally Rooney: Intermezzo (21. Század)

Rooney a modern kapcsolatok bonyolult, gyakran zűrös hátterét mutatja be. Karakterei érzelmileg összetettek, emberiek. A szomorúság és a remény furcsa, egyedi keverékét kínálja az olvasónak. Merészen, de tapintattal nyúl szereplői lelkéhez, mutatja be a gyász okozta változások hatásait. Hőseink Peter és Ivan, egy testvérpár, akik apjukat gyászolják. A közös, családi veszteség fájdalma sok régi sebet tép fel, a múlt átértékelésére készteti a két férfit.

14. Háy János: Boldog boldogtalan (Európa)

Ezek az összegyúrt történések valós, mai életképek a férfi-nő kapcsolatról. Olyan volt esetenként, mintha a Házasságon innen és túl regényét olvastam volna újragondolva. A koncepció nagyon hasonló. Csak ajánlani tudom, de minden humora ellenére sem lesz könnyed szórakozás. Rögtön beszippantott, tetszett a szarkasztikus humora, sok fontos mondanivalója a regénynek, szerintem akár terápiás céllal is olvasható.

15. Mohamed Mbougar Sarr: Ugyanolyan emberek (Park)

A regény szembesíti az olvasót a világ eltorzult erkölcsével, arra kényszerít, hogy szembenézzünk előítéleteinkkel. Ez a regény mindannyiunk számára a toleranciáról is szól.

16. Tommy Orange: Tévelygő csillagok (21. Század)

Ez egyfajta előzmény és folytatás is a Sehonnai regényhez, de olvasható önállóan a visszautalások miatt. Orange maga is indián, már korábban is írt népe történetéről, most történelmi előzménnyel, utóhatással egy jelentős regény született. Az intézményesített erőszak, a népirtás csak a kezdet volt. Fontos témát tár az olvasói elé.

17. Kovács Dominik és Kovács Viktor: Lesz majd minden (Európa)

Az irodalom feladata a szórakoztatás is. Itt megkapja az olvasó. Vitt magával, nem csak a szellemes humora, mögöttes szókimondása, de a szomorú fordulatok is ismerősek. Lebilincselő és megkapó az a képzeletgazdagság, ami a regényt jellemzi.

18. Sissel-Jo Gazan: A fecske röpte (Jaffa)

Sissel-Jo Gazan egy újabb sötét, családregénybe oltott skandináv krimivel tért vissza. Gazan egyéni ízeket felhasználva írta meg lendületes, izgalmas regényét. Mint a hagyma héja rétegről rétegre bontakozik ki az események láncolata és szövődik egybe. Egy igen meggyőző krimi, pszichológiai thriller és családi dráma van a lapokon. Bűn és bűnhődés, alapos társadalmi kritika is felbukkan a történetben.

19. Jón Kalman Stefánsson: Sárga tengeralattjáró (Jelenkor)

A Sárga tengeralattjáró valójában egy költői könyv, óda az emlékezethez, az elvesztett halottainkhoz, a képzelethez és tisztelgés az irodalom előtt. A sztori főszereplője az emlékezés témáját járja körbe, és ahogyan a címből sejthető ott van a Beatles zenéje, mint fő kísérő elem. Hihetetlenül erős lélektani pillanatok részesei lehetünk, amihez Patat Bence zseniális fordítása is hozzájárult. A nyelv és a stílus csodás harmóniát alkotnak.

20. Sigrídur Hagalín Björnsdóttir: DEUS (Cser)

A szépirodalom izgalmas eszközével a valós problémák kezelésére irányítja a figyelmet. Egy olyan valóságba csöppenünk, amely kissé utópisztikus. A regény témája fontos és időszerű. A regényben három különböző ember története fonódik össze. A versek, a költészet hatalma erős és kifejező a történetben. Egy újabb remek fordítás Patat Bencétől.

Köszönet a szerzőknek, kiadóknak és fordítóknak a sok nagyszerű könyvet, olvasmányélményt! 













Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése