2024. november 5., kedd

Forog ​a kerék

 



Ethel Lina White: Forog ​a kerék




               









Itt a bizonyíték, hogy vér és DNS nélkül is lehet izgalmas krimit írni! A General Press Kiadó Krimikönyvtár sorozatában megjelent regény egy igazi klasszikus krimi 1936-ból!


Eleinte könnyed, majd feszült, de végig gördülékeny volt az írásmód, végigizgultam a könyvet. Minden párbeszéd a helyén volt, kifinomult, elegáns szöveget olvastam, pedig mint kiderült, a háttérben igazi gonosztevők, sötét alakok lapultak. Igazi békebeli krimit kaptam, ahol senki nem az volt aminek látszott, le a kalappal a fiatal nő előtt aki mindennel és mindenkivel szembeszállt, hogy meggyőződésének igazát elnyerje. Irisről van szó, aki barátaival töltött, de balul sikerült vakáció után, egyedül utazik haza vonattal. Megviselten száll fel a szerelvényre, egy kisebb napszúrást követően, és sokkal nyugodalmasabb utazásra számít, mint amiben része lett. Történt, hogy egy frissen megismert nevelőnő köddé válik a vonaton, és mintha rajta kívül senki sem látta volna a hölgyet, senki nem hisz neki. Lázasan igyekszik megtalálni Miss Froyt, miközben a nyelvet sem beszéli jól, tudtán kívül egyre jobban beletenyerel valamibe, nevezzük összeesküvésnek, és az olvasó is aggódhat érte. Hiszen már lassan mi sem tudjuk, hogy valóban létezett-e Miss Froy, vagy Iris csalóka, zaklatott képzelete játszott-e velünk is? Egy igazi pszichothriller bontakozik ki a lapokon.


Szépen haladunk az oldalakkal, miközben a feszültség érezhetően egyre fokozódik. Iris kétségbeesve nyomozni próbál, segítséget is talál, bár nem tudhatja kiben bízhat és kiben nem. Mindig különleges az olyan krimi, ami zárt térben játszódik, most egy mozgó vonaton. Az olvasónak azonnal Agatha Christie Orient expressze jut eszébe, nem is jár messze a valóságtól. Nem mellékesen, a rettegés mestere, Mr. Alfred Hitchcock készített remek filmet, Londoni randevú címmel a regényből. És ha már Hitchcock, egy másik klasszikusa, a Két idegen a vonaton is tökéletesen megidéződik. Imádom ezeket a vonatos krimiket! 


                            
Attól is egyedi a történet, hogy nem a rendőrség, a közeg nyomoz, az egyszerű emberek igyekszenek megfejteni a rejtélyt. Mintha egy hagyma héját bontanánk le, úgy derülnek ki a dolgok az utasokról, akik közül többet már a szállodában megismerhettünk, ahol Iris a vakációját töltötte. Mindenkiről kaptunk néhány oldal jellemzést, történetet, a karakterábrázolás kiemelkedő, ezek külön tetszettek, nagyszerűen megvilágítva, hogy ki miért hazudik, vagy éppen mond igazat.


Közben mindent átjárt a finom angol humor és báj, udvariasság. Amikor Miss Froy szüleinél időztünk egy darabig, na akkor kezdtem igazán aggódni, hogy mi lett a hölggyel, aki nyilvánvalóan létezik. Már szerettem volna tudni, hogy hová lett a robogó vonaton, bár halvány sejtésem volt, de a miértek továbbra is homályba burkolóztak.
Minden volt ebben a krimiben, amitől érdekes lehet, színes szereplők, akik igazán sokfélék voltak. Nászutasnak mondott pár, kimért, tartózkodó angol hölgyek, házasok, otthonhagyott kisgyermekkel, egy professzor, egy orvos, egy súlyos sérült, és egy hosszú-hosszú vonatút Európán át, ahol bármi megtörténhet. Röpke, de annál érzékletesebb és hatásosabb tájleírások, egy étkezőkocsi adja a helyszíneket. Ma már nosztalgiaszerelvénynek mondjuk az ilyen vonatokat, melyekkel kalandvágyó utazók szelik át Európát. Szereplőink megkapták kalandjukat, még ha nem is akarattal keresték.
Örültem, hogy a kezdetben némileg akaratgyenge, enervált Iris igenis kiállt a vélt igaza mellett, és bátran, sőt hősiesen küzdött az igazáért. A történet és a vonat robog Trieszt és a megállíthatalanul meglepő végkifejlet felé.


Csaknem 90 éves krimiről beszélünk, ami tökéletesen megállja a helyét napjainkban is. Ethel Lina White regénye jó tempójú, vér nélküli, végig izgalmas fordulatokban gazdag mese, ami jól szórakoztat. A borító és a kivitelezés is hibátlan, egy mai és a régmúlt idők könyvespolcán is szépen mutathat. Érdemes elolvasni, megismerni ezt az időtálló klasszikust.






ITT rendelhető kedvezménnyel a krimi!










Eredeti megjelenés éve: 1936



General Press, Budapest, 2024
260 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634528913 · Fordította: Ács Eleonóra

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése