2024. november 8., péntek

Az ​ifjú Mungo

 



Douglas Stuart: Az ​ifjú Mungo




                                       








Amikor 2022-ben felfedeztem Douglas Stuart Booker-díjas regényét, új kedvencet avattam. Főhőse Shuggie Bain története azonnal megfogott, a szerző nyílt, fájón őszinte prózája lehengerlő volt. Különösen, hogy első könyves szerzőről van szó. Nos, Douglas Stuart szerencsére nem maradt egyetlen könyves, az új regénye még kiforrottabb drámát tár elénk.


Most megérkezett a skót szerző második regénye hozzánk. Kétségtelen, hogy hasonlít az előző történetre mind eseményeiben és szereplőiben (erre nem térnék ki, nem spoilerezem az olvasás élményét), de mégis nagyban más. Az ifjú Mungo egyszerre gyönyörű és megindító könyv, sötét és drámai, zsigerig hatoló. Az év egyik, ha nem a legjobb olvasása volt, minden drámája ellenére. Kivételes olvasmány, nehéz azt mondani, kedvenc lett, de így van. Végre valami más, ami felráz, egyedi és eredeti, életszerűen valós események folyama. A Shuggie Bain szerzőjének második regénye felülmúlta minden várakozásom.

                    
Douglas Stuart két idősíkon meséli el a történetet. Az ifjú Mungo főhőse egy tinédzser fiú, aki egy diszfunkcionális családban él. A közösségi konfliktusok és a felnőttek világába való beilleszkedés több problémát okoz neki, és nem csupán a hiányzó apaminta miatt. Stuart mesteri mesemondó, rendkívül tudatosan építi fel az események menetét, adagolja a drámát, vegyítve a líraibb, szerelmi szállal. Minden jól eltalált ahhoz, hogy működjön a két szálon futó történet. A feszültség kezdettől ott lebeg a szereplők felett, és ezt tudja fokozni, a borítékolhatóan végső drámához. Nem tudom, hogy lehet ennyi fájdalmat elviselni, megélni ilyen fiatalon...

A regény egyszerre intenzíven intim és vadul erőszakos, nyersen brutális történet. Stuart nem szépít, mégsem válik hatásvadásszá a regény. Nekem kifejezetten tetszett a felbukkanó hasonlóság a történetben Shuggie Bainhez, ismerős környezetével és családi dinamikájával. Picit olyan érzésem volt, mintha egy sokkal kontrasztosabb második részt olvasnék. Az 1990-es évek munkásosztályának Glasgow-ja, munkanélküliséggel, Thatcher politikájának hatásaival ismét hiteles hátteret ad. Mindehhez a vallási fanatizmus súlyos keret. Ez is több probléma forrása, még a szerelemnek is útjába áll. Katolikusok és protestánsok vívják értelmetlen és kilátástalan harcukat egymással, amit a gyűlölet motivál. A regény több, aktuális üzenetei közül ez az egyik.


Családi dráma, szerelmi történet és felnőttéválás, identitás keresés keveredik a lapokon. Glasgow szürke, kilátástalan, mocskos és homofób. Stuart prózája tisztán tökéletes, nem ítélkezőn, jól árnyaltan mutatja be ezt a közeget. Ahogyan Shuggie is, Mungo is a legfiatalabb a három testvére között. Nagyon MÁS minden szempontból: szorongó, érzékeny, ártatlanul naiv és ez nagyban nehezíti életét. A Hamiltonok protestánsok, a legidősebb testvérük, Hamish, egy tinédzser banda vezetője, míg a nővére, Jodie meglepően talpra esett, de zűrös lányka. A családi sorminta örökletes. Egy alkoholista gyereklány anya mellett azonban nem egyszerű az élete a gyerekeknek. Édesanyja túl fiatal volt, amikor gyermekei megszülettek, apja bandaháború áldozata lett. Az érzelmi sivárság tapinthatóan jelen van életükben.

A szomszédban lakó, katolikus James hoz némi törődést, reményt, megértést a 15 éves Mungo életébe. Itt finom, mély lélektani ábrázolásokat kapunk. Mungo semmit sem látott Skóciából vagy a világból. A melankolikus James barátságával kinyílik neki a világ. Maga körül szegénység és munkanélküliség uralkodik, az utcákon a protestánsok háborúban állnak a katolikusokkal. A szenvedély itt sokat ad a szereplők életéhez. Terveket szőnek, amit az élet csúnyán felülír. A szívszorító itt most nem eléggé kifejező. Kemény, durván nyers valóság van a lapokon. Itt mindenki küzd életének démonaival. 

A második rész egy utazásról mesél: ez lesz igazán döntő hatással Mungo életére, de nem úgy, ahogyan azt anyja reméli. Az egyre fokozódó dráma kibontakozása felülmúlja a legvadabb képzeletét is az olvasónak. Mungo férfivá válása, felnövéstörténete aljas tragédiák sorozata lesz. Gyilkos túra ez, nem csak lelkileg. Az egész történés életszagú, fájón valós, ahol minden szereplő mélyen emberi, hiteles karakter. Ez a könyv egy fájdalmas kiáltás, ami mindenkinek szól. Szomorú és elgondolkodtató, ajánlom olvasásra, bizton állítom az év egyik legjobbja. Remélem olvashatok még Douglas Stuart-tól.




ITT rendelhető kedvezménnyel!






      

Douglas Stuart (1976. május 31.) skót-amerikai író és divattervező. Debütáló regénye, a Shuggie Bain 2020-ban Booker-díjat kapott. Második regénye, az Ifjú Mungo 2022 áprilisában jelent meg külföldön.



Park, Budapest, 2024
408 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633559499 · Fordította: Csordás Gábor

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése