2025. április 12., szombat

Vörös ​hullócsillag

 



Steve Berry - Grant Blackwood: Vörös ​hullócsillag




                                                            
                       








Steve Berry második társulása Grant Blackwooddal. Luke Daniels főszereplésével egy újabb történelmi kalandregénnyel tértek vissza. A korábban a Cotton Malone sorozat másodlagos szereplőjeként megismert Daniels áll a középpontban, akit Oroszország szívébe küldenek.


A krimi a hidegháborús időket idézi meg tökéletes hangulatot teremtve. Az orosz életérzés már a remek borítóról ránk köszön. Amíg az előző közös munkájuk A kilencedik ember az első lapoktól egy folyamatos akciókrimi, itt lassabban indulnak be a dolgok. Az első 100 oldal a tények, háttér és szereplők bemutatásából áll. A történelmi háttér a XV. századig nyúlik vissza, hogy napjaink háborús konfliktusát fonja össze. A megoldáshoz egy idős professzor és Rettenetes Iván elveszett, titokzatos könyvtárára van szüksége szereplőinknek. A hidegháborús helyzet, az új és aggasztóan veszélyes fegyverrendszer komoly fenyegetés az egész világra. Ez a rész komoly áthallásaival kissé politikusabbra sikerült, mint általában szokott. A rendkívül izgalmas, mozgalmas cselekmény központi helyet foglal el a történetben. A helyszínek között Budapest és más hazai város is felbukkan. 

Danielst egy sikertelen ukrajnai CIA-művelet vezetője megkeresi, hogy megosszon néhány hírt Daniels egyik régi barátjáról és munkatársáról, John Vance-ről. Az oroszok az ukrajnai invázió első napjaiban elfogták Vance-t továbbra is őrizetben tartják, őt kell kiszabadítani. Ez arra készteti Danielst, hogy Oroszországba menjen, abban a reményben, hogy kiszabadítja barátját az oroszok közül, és megkapja tőle a titokzatos üzenetet. Olyan ügynökökkel kell dolgoznia, akikben megbízhat, semlegesítenie kell a titkos atomfegyvert, mielőtt a világ egy új nukleáris csata fogságába kerülne. Hamarosan felpörögnek az események elképesztő és jó tempójú lesz a történet, a két szerzőtől egy újabb erős thrillert kapunk. Nem tudtam elhinni, mi lesz ebből az új hidegháborús történetből, amely könnyedén épül fel, és elbizonytalanított, mire számíthatok. A múlt és a jelen súlyos titkokat rejteget. 


              
Miután befejezte legutóbbi megbízatását a Magellan Ügyosztállyal, Luke Daniels ügynököt megkeresi valaki, akire sosem számított volna. Egy sikertelen ukrajnai CIA-művelet vezetője hoz hírt, Daniels egyik barátjáról John Vance-ről. Az oroszok az ukrajnai invázió első napjaiban elfogott Vance-t továbbra is őrizetben tartják, nem halt meg, ahogy korábban sejtették. 

Vance egészsége a börtönben gyengül, de van egy üzenete, amit csak Danielsnek fog átadni. Ez arra készteti Danielst, hogy Oroszországba menjen, abban a reményben, hogy segít kiszabadítani barátját az oroszok közül, és megkapni ezt a titokzatos üzenetet. A férfi végső üzenete azonban egy olyan kódolt szöveg, aminek látszólag semmi értelme, de arra utal, hogy megtalálták Rettenetes Iván rég elveszett könyvtárát, amely nyomokat rejt magában az új atomfegyver megállításához.

Az oroszoknak van Vörös Csillagjuk, egy kém műholdrendszerük, amely arra szolgálhat, hogy nukleáris játszótérré változtassák a világot. Megállítására a kód a ritka kéziratok között található. A narratíva minden fejezettel együtt épül, az olvasó figyelmét lekötve a dolgok rohannak előre. A karakterek erősek, és remek perspektívákkal ízesítik a történetet, mélységet adva a thrillernek. Kíváncsian várom, merre haladnak a dolgok ezzel a sorozattal, hiszen jövőre várható a harmadik rész. Alig várom, hogy olvassam, mit tartogat Berry és Blackwood Luke Daniels és az olvasók számára.




Kedvezménnyel ITT rendelhető a könyv!









GABO, Budapest, 2025
496 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635668229 · Fordította: Komló Zoltán

2025. április 10., csütörtök

Londoni ​levelek

 



Nádasdy Ádám: Londoni ​levelek



                                          







Aki picit is ismeri a Tanár Úr életét, munkásságát, az a fülszöveg nélkül is tudja, jó ideje kétlaki életet él London és Budapest között. Ezen utazási tapasztalatok, látogatások élményei, megfigyelései sorakoznak a kis kötetben 30 levél formájában.


Érdekes és szórakoztató ezeket olvasni, hiszen igazi háttérinformációkat, történelmi és nyelvi érdekességeket kapunk a levelekből, afféle londoni életképeket. Nádasdy stílusa olvasmányos és jó megfigyelőként izgalmas képet fest nekünk. Az uniós kilépéssel indul, majd felbukkan többször is a Brexit és annak hatása, és természetesen a covid helyzetről is olvashatunk. Meglepően színes és hagyományokra épülő, őszinték és elgondolkodtatóak ezek a levelek, amik természetesen a finom humort sem nélkülözik. Őszinte, érzékeny megfigyelések, helyenként húsba vágóan ismerős pillanatokkal.

"London egy nagy piac" - írja Nádasdy. Kereskedő nemzet az angol, ez vitathatalan. Az angol szokások, hagyományok is megjelennek, sok történelmi háttérrel. Jó és meglepő volt egyszerre az élő, beszélt angol nyelvről olvasni, ami különös hatással írt első találkozásnak. A nyelv tényleg bonyolult, de izgalmas is egyszerre. A nyelv története valójában inkább kultúrtörténet is egyszerre. Mivel másabb az órai, tanult angol, mint a városi, beszélt? Kiderül az egyik levélből, hiszen angol tanárként ez is ad meglepetéseket. Ahogyan azt is megtudjuk miért London vagy Anglia és nem Skócia vagy éppen Írországot kell mondani. Több évtizedes utazási emlékek bukkannak fel a szocializmus idejéből, amikor bizony még trükközni kellett a kinti élethez. Az is kiderül, hogyan lehetett szőlőprést kivinni a nyolcvanas években Angliába, vagy miért nincs keverőcsap az angol fürdőszobákban. Az élmények mellé kapunk a bosszantó dolgokból is kis ízelítőt. Természetesen Arany János remek balladája is megidézésre kerül, de érthetően Shakespeare sem maradhatott ki.

Az első utazás emléke is felidéződik, ahogyan az angol szokásokról is jó volt olvasni: hagyománytisztelőek, még mindig szeretik az újságokat, virágokat. Kiderül az is, mi a kert és az angol park közötti különbség. Tetszett a keresztnév dilemmája is. A kétlaki életmód összehasonlításai  elgondolkodtatóak. Egy másik kultúra kel életre előttünk, saját tapsztalatok alapján. Érdekességnek számtalan közismert épület, színházi élet pillanatai vagy történések bukkan fel a közelmúltból. Az élettapasztalatok elkerülhetetlen összehasonlításai és a politikai háttér adott és azt gondolom nem ad sok meglepetést. Sosem leszünk ott, ahol az angolok már rég vannak, elértek.

A vírushelyzet is ad érdekes információkat, amit visszaolvasni négy év távlatából elég meglepő. Ez ott is hatással volt az egész életre. Üzletek, bankok, a kintlét, az utazás és az élet változott meg alaposan, kényszerűségből. Jó, hogy ezen túl vagyunk. Négy év élményei vannak a levelekben, de sokkal több emlék bukkan fel. Igazi világpolgárként Nádasdy Ádám tapasztalatai a hazai olvasónak is gondolkodtató és szórakoztató élmény egyszerre.

Ajánlom mindenkinek a kötetet, hiszen tetszett. Számomra Nádasdy közvetlen, megunhatatlan jó stílusában megírt levelei sok tanulságot is hordoznak.




Kedvezménnyel ITT megrendelhető a kötet!







  
Nádasdy Ádám 1947-ben született Budapesten. Költő, nyelvész, műfordító, az ELTE Angol Tanszékének egyetemi tanára.

Fontosabb díjai

Déry Tibor-jutalom (1990), Graves-díj (1993), Füst Milán-díj (2000), Üveggolyó-díj (2010), Artisjus Irodalmi Nagydíj (2017), Aegon irodalmi díj (2020)
Fotó: Valuska Gábor

Magvető, Budapest, 2025
230 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631445329

2025. április 8., kedd

Mindenki ​lelép

 



Dorosz Dávid: Mindenki ​lelép
Thriller a mai Magyarországról


                                          







Kicsit kettős érzés kavarog bennem olvasás után. Dorosz Dávid nem a megszokott utat választotta krimijében. Ami nem baj, mert amúgy nagyon egyben van. Jól illeszkedik az írói stílus a témához, a Balaton jó helyszín, bár keveselltem, a szereplők érdekesek, a sztori olvasmányos. A témák amiket feldolgoz, családon belüli erőszak, nők helyzete - anyaság, menni vagy maradni kérdése, a barátságok és régi titkok, a rendszerváltozás ideje és hatása jó hátteret adnak.


Voltak ugyan meglepetések a könyvben, amin igazából annyira meg sem lepődtem, várható, kitalálható volt… a kötelezően kihagyhatatlan meleg-vonal itt is megjelenik. A lezárás, a befejezés hirtelen jön, a nyomozás egy vicc, hiszen konkrétan nincs is. Kicsit sok, hogy a rendőr is terhelt, küzd a helyzetével a többi karakter mellett. Nem sok szerep jut neki.


A regény pszichológiai dráma, lélektani krimi, a hat főhős élete tele nyavalygással, ami egy darabig érdekes, mégis egy ponton átfordul és sok lesz már. Most dicsekszenek, vagy panaszkodnak? Akadnak néhol unalmas, művi leírások, zavaros helyzetek a kevés izgalom mellé. Nincs egy szimpatikus szereplő/karakter, itt mindenki álarcot hord, a márkák bűvöletében él, és minden csak látszólag csilivili, tökéletes. Csak a falak mögött derül némi fény a múlt és a jelen kínos titkaira. Amiről igyekszünk nem tudomást venni...


Az alaptörténet: hatan, régi egyetemi barátok összejönnek megünnepelni a Londonban élő Ágit, aki 40 éves lett. A szuper villa Tihanyban pazar, a luxus mellé azonban önvád, félelem társul. Az egyes fejezetek olvastatták magukat, minden egyes elbeszélő fejezetében azt éreztem, hogy tud valami újat, valami fordulatot, valami olyat hozni vagy mutatni, ami miatt kíváncsiak vagyunk a következőkre. Az időben való ugrálás néha zavaró. A szerző sok mindent nem mond ki nyíltan: sokáig nem tudjuk meg példának okáért azt sem, ki(k) is az áldozat(ok). Avagy az sem derül ki, kié is a villa, ki a titokzatos és félelmetes Ádám, akinek mindenki a barátja akar lenni. A látszatboldogságok, a csalóka mosolyok mögött rengeteg feszültség, régi sértődés áll. Mindenki csak látszólag boldog, hazudnak egymásnak és önmaguknak is a szereplők.

   
       
A mozaikok szép lassan illeszkednek egymáshoz, a szereplők egy részéről továbbra sem lehet sokat tudni, ráadásul nem egy visszatérő karakterről derülnek ki olyan dolgok, amelyek egészen új megvilágításba helyezik őt. A szerző olyan kérdéseket is boncolgat a történet során, minthogy hol és hogyan, mitől siklik félre egy-egy emberi élet. Dorosz Dávid kétségtelenül jól ír, könnyű volt olvasni, érdekes és sokszor nyomasztó a téma. A sorok között is lehet olvasni... ami végképp elkeserítő.


"Ami ebben az országban zajlik, az a krimi."


És tényleg...a cím kifejező, de mindenki nem mehet el, nem léphet le... aki marad talán nem csak kalandvágyból marad itthon. Még mindig le vagyunk és érzésem szerint le is leszünk maradva még sokáig Európától. Semmit nem dolgoztunk le igazából a rendszerváltozás óta. A szereplők pénzhajszoló, trendi élete, a felszínes csillogás hamis fényében ragyog. Egy házasság összeomlásának lehetünk tanúi, kiderül szavakkal, tettekkel is lehet ölni. A belső kényszer, megfelelni-vágyás, zaklatott családi háttér, generációs problémák és szeretetvágy, a pénz hajszolása, a hatalomvágy adja a történet alapjait. Minden szereplő megküzd a maga démonaival, a titkok és a valóság párharca lenyűgözően izgalmas, váratlan fordulatokat tartogat. A karakterek felvonultatását tekintve megtévesztő, amiért mindenképp jár a piros pont. Van benne potenciál. A mai magyar krimiáradatban a borvidék-féle krimiktől magasan jobb, erősebb. Érdeklődve várom a következő dobását a szerzőnek. 


A borító nem nyűgözött le, elég sötét és nem túl figyelemfelkeltő szerintem. Tulajdonképpen mégis jó kikapcsolódást nyújtó, atmoszférájában erős, fordulatos regényt kaptunk.
A végkifejlettel kapcsolatosan kissé kettős érzéseim vannak. Túl hirtelen jön, de itt végre tényleg filmszerűen felpörögnek az események. Sajátosan tökéletes látlelet a történet, mai magyar keserű valóság. Nem mindegy az sem, ki milyen háttérrel indul hódítani. A felszínes, kiüresedett életeknek ára van... és ugye nem is tart soká a látszat-boldogság. 
Azért ez is lehetne egy figyelmeztetés a mai kor szerencselovagjainak, illene tanulni a múltból és a következményekből. A bukás mindig borítékolható, bár mindig kitermelődik egy újabb ilyen réteg.






A krimi ITT rendelhető kedvezménnyel!







Cser, Budapest, 2025
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632787848

2025. április 6., vasárnap

Azután ​hazamentem

 



Karin Smirnoff: Azután ​hazamentem

(Jana Kippo 3.)



                                              








A trilógia zárása is jól megírt, izgalmas, néhol megható, vicces, csúnyán drámai és megrendítő, de mindenképpen átgondolt, érzelmeket megmozgató befejezés. A Jana Kippo-történetének záró részében mélyebben elmerülünk a főhős stockholmi tinédzser éveiben, követjük művészi identitásként való fejlődését, és lelkének különféle hullámzásait.

A sorozat összességében nagy, nehéz témákat állít a középpontba a családon belüli erőszakról a gyereknevelésről, a közösség erejéről és általában az emberi kapcsolatokról. Kifejezetten erős, ütős darab az első két rész, de most az utolsó részben szerintem Smirnoff átlép egy bizonyos vonalat, így a narratíva néhol melodrámába csúszik. Bár a karakterábrázolás itt már kevéssé erős, de az a tény, hogy végre Jana bosszút áll, kimondottan jólesett olvasni a lelkemnek. A magányát és tetteit még mindig öcsi határozza meg. A családi rettegés talán sosem fog megszűnni körülötte. Van itt mindenféle tragédia, ahogy kell. Sorjáznak a traumák, mélyütések, repülnek a pofonok, gyomrosok az élettől. Jana pedig küzd, nem adja fel.

Megtiszteltetés volt megismerni Jana & Smirnoff hihetetlen narratív képességeit. Élénk, natur leírásokkal a regények egy küzdelmes, traumákkal terhelt életet örökítettek meg, ahol az igazi feloldás még várat magára. A könyvek megvilágították milyen az életet Stockholmon túl, Norrlandban az erdő mélyén, valamint a hegyekben, a kisvárosokban. Ezekben a történetekben élet van, és halál. A legmélyebb sötétség lelketölő emberi drámája. Szeretem Karin Smirnoff szűkszavú nyelvezetét. Írásmódjával megteremtette saját univerzumát, amiben a karakterek és a környezet a maga nyers meztelenségében rendkívül más, mint amit megszokhattunk más íróktól.


Varázslatos, eredeti és egyedi mindhárom könyv, olyan, ami azonnal a cselekménybe vonja be az olvasót. Az egész tele van sötétséggel, szorongással és Jana most küzdelmes, hosszú út után végre hazaért. Nem volt könnyű útja. Tetszett, hogy a művészet az, ami lelkileg feloldja, kiteljesedéshez vezeti. A stockholmi kiállítás sikere szinte meglepő, de léleksimogató, ami nagyon kell már neki. A múlt ugyan menthetetlenül megy vele, ott van, küzdenie kell vele, de felvillan valami boldogság-féle lehetőség. Patat Bence fordítása ismét pazar, érzelemgazdag. 

Most, hogy mind a hármat elolvastam, csak annyiban tudom összefoglalni, hogy az elsőt a testvérnek, a másodikat az anyának szentelte Karin, a harmadikban pedig követhetjük Janát, ahogy próbál eligazodni az életében. Próbáljuk megérteni tetteit, követhetjük az útját, látjuk mi befolyásolta őt a különböző életszakaszokban. Smirnoff ügyesen hagy egy kiskaput, talán még találkozhatunk Jana Kippoval. 

Májusban a könyvbemutatóra Budapestre látogat Karin Smirnoff. Gyertek el ti is!



  A regény és a trilógia ITT vásárolható meg kedvezménnyel. 


               

Karin Smirnoff (1964. szeptember 24.) svéd író, Umeå-ban született.
A debütáló könyvét August-díjra jelölték. A Jana Kippo-trilógia első részének köteteiből több mint 700 000 példány kelt el Svédországban.
2021 decemberében bejelentették, hogy Smirnoff lesz a Millennium sorozat könyveinek új szerzője.




Scolar, Budapest, 2025
360 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635099184 · Fordította: Patat Bence

2025. április 4., péntek

a ​harmadik ég

 



Török Ábel: a ​harmadik ég





                                









Török Ábel új regénye már az első sorától kezdve rabul ejt, magával ragadó utazásra visz. Mesés hangulatot, misztikus atmoszférát és remek ritmust teremtve merülhetünk el ebben a varázslatos világban. Az északi erdők és lakóinak lenyűgöző univerzumát ismeretjük meg. Török Ábel regényének már a csodaszép borítója megadja a hangulatot. A szerző járatos ebben a világban, hiszen számos nagyszerű fordítást köszönhetünk neki, mely történetek szintén ezen a vidéken játszódnak. Aki ismeri és szereti az északi szépirodalmat annak kihagyhatatlan ez a regény. Mintha Jón Kalman Steffanson nyomdokain járnánk, cseppet sem marad el szépírásban, és történetmesélésben! Északi mondák és szereplőik elevenednek meg előttünk színes képi világgal, e népek küzdelmes de szépséges életét elmesélve. Új meséket alkotott a fiatal szerző, amelyek atmoszférája tökéletesen jelenik meg.

Igazán különleges kötet került a kezembe, ilyennel ritkán találkoztam. Meglepő módon kisbetűvel kezdődnek a mondatok, és ez eleinte némi fejtörésre adott okot. Azonban hamar világossá vált a koncepció értelme, hiszen találkoztam már ilyen megoldással. Gördülékeny, lendületes olvasást biztosított ez a forma, sem a hangulatot, sem a történetet nem törte meg. Új kalandként boldogan feledkeztem bele az olvasásba, szinte azonnal belesimultam a szövegbe. Sietni nem érdemes az olvasással, hiszen folyamatosan gyönyörű tájleírásokba, hasonlatokba, metaforákba botlunk, melyek legtöbbször az embert, és gondolatait kötötték össze a természettel. Igényes szépirodalmi csemege a fiatal szerző kötete.

Egy észak-vidéki félreeső kis faluban élnek szereplőink, akik szinte mind szerethetőek, és hamar a szívünkbe zárhatjuk őket. Gondolataikon keresztül ismerjük meg életüket, szerelmeiket, szenvedélyeiket, félelmeiket és fájdalmaikat. Egyszerű, de csodálatos gondolatok ezek, meleg szívről és nemes lélekről tanúskodnak. Nehéz errefelé az élet, példaértékű az az összetartás, ahogy egymást támogatják. Sorsukat elfogadva, senki sem csak magáért küzd, a vadász az egész falunak szerez betevőt télire, a pék szintén nem hagy éhezni másokat. Külön tetszett, hogy fenn, északon játszódik a történet, vagy a pásztor alakja a kecskékkel, ahogyan megjelenik. Az ember és természet kapcsolata erős, végig meghatározó a regényben.

Érzelmeket látunk szövődni, szinte könnyűnek tűnik a szerelem, olyan magától értetődően szeretik egymást ezek az emberek. Epizódszerűen villannak fel előttünk a jelenetek, a révbe érő kapcsolatok szépsége megrendítő. Fiatalok útkeresésének lehetünk tanúi, akik a nehézségek közepette egymáshoz fordulnak, gyakran kérve és megfogadva a barátok tanácsait. Vigyázó mesemondója is van a falunak, fent lakik a hegyen egy barlangban myrkvi, akiről mindenki gondoskodni igyekszik. Az őt felkereső fiúknak, lányoknak meséket mond, regél, melyek sokszor utat mutatnak, és segítenek eligazodni az élet rögös útján. Ezek a mesék áthatják a történetet, és bármennyire elrugaszkodottak a valóságtól, megteszik szerepüket. Ezek az emberek kitartóak és állhatatosak, sokat tanulhatunk tőlük egy-egy szakma elsajátításáról, gyakorlásról. Tisztán látszik a jó és a rossz, az értékrendek világosak. Értékes gondolatokkal teli utazás részesei lehetünk a döcögő szekéren.

A táj és a természet leírásai lenyűgözőek, eleven képekkel kelnek életre. A hideg vagy az éhség leírása, húsba maróan érzékletes. Az erdő varázsa a tenger közelsége meghatározó. Mindeközben robognak a szavak és az évek, a gyerekek felnőnek, házasodnak, boldogok vagy éppen menekülnek. Az emlékek meghatározóak, fontosak lesznek. Elmerenghetünk a sokszor kegyetlenek és embert próbáló sorsokon, az élet nagy kérdésein gondolkodhatunk. Meglepő módon a belenyugvás is elérkezik. A cím is fantasztikus módon nyer értelmet, egy csodás mese a három égről, aminek minden szavát ittam és elhittem, a szívembe véstem, mert gyönyörű hitvallást regél. Az olvasás friss élménye után, megannyi kérdés és gondolat kavarog még bennem. 



Az egész regény mese a mesében, csipetnyi varázslat az emberek szívében és lelkében. Azt hiszem ezt nem elég egyszer olvasni, bármikor érdemes lehet elővenni, és akárhol felütni, újra ott találjuk majd magunkat ebben a csodás, varázslatosan nyugodt faluban. 
Mély érzelmeket megmozgató a történet. Jól megírt, izgalmas, megható, néhol vicces vagy éppen hátborzongató, lebilincselően elgondolkodtató a kalandos történet. Gyönyörű, szimbolikus képekkel és párhuzamokkal kel életre előttünk ez a mesevilág. A mágikus realista „faluregény"- ként aposztrofált kötet az idei tavasz egyik meglepetése számomra. Csak ajánlani tudom a történetet! Nem mindennapi olvasmány, amelyet nem felejt egykönnyen az olvasó. Köszönöm az előolvasás megtisztelő lehetőségét. 




A regény kedvezménnyel ITT rendelhető!



                   
Török Ábel 1999-ben született. Klasszika-filológus, bizantinológus. Munkája mellett műfordítással foglalkozik. Könyvei: A gonosz erdő meséi - Animus, 2022, a harmadik ég - Kalligram, 2025



Pesti Kalligram, Budapest, 2025
328 oldal · ISBN: 9789634685425

2025. április 1., kedd

Törékeny ​csodák

 



Nicholas Sparks: Törékeny ​csodák





                                             






Sparks egész életműve az andalító, szerelmes, romantikus történetekre épül. Nagyon tud valamit, hiszen több könyve került filmvászonra. A hírek szerint ebből is tv-sorozat készül. Minden adott is hozzá, van múltbéli titok, apját kereső főhős, negyvenesek szerelme, hely és életcél keresés, kisvárosi dráma, egy magányosan élő öreg férfi, idilli táj és az egészet a bibliai idézetek mellé a fehér szarvas legendája szövi át.


Kicsit úgy éreztem Spark kifogyott az eredeti ötletekből, pedig várom a könyveit. Most elővette az eddigi sikerek receptjeit, azokból mazsolázott. Beemelte a szövegbe a legtutibb részeket, összemixelte és kész, mehet az "új" könyv. Ettől kicsit több meglepetésre, fordulatra számítottam volna, mert annyira kiszámíthatóan sablonos minden. Persze a sztori olvasmányos, érdekes is helyenként, de sajnos nem az igazi. Nincs izgalom, nincs ereje. Eleinte mintha egy Reacher-lighttörténetbe csöppentem volna. Kell egy szimpatikus, karizmatikusan férfias főhős, ez Tanner Hughes. A férfi a tengerentúlon töltötte idejét, hiszen a hazáját védve katonaként élte életét. Nagyszülei nevelték fel, amolyan kedves, szerethető figura, magányos hős, aki nagymamája utolsó napjait igyekszik megkönnyíteni. Annyira szép, már szinte sírva is fakadtam... a nagyi, egy levelet ad a férfinak, amiben az apjára vonatkozó adatokat találja. Ez a kiindulópont, a bonyodalom kezdete. Tanner elindul sok év után apát keresni. Nem értem, ha tudták a nagyszülök, ki az apa, miért nem hamarabb árulták el ezt a férfinak? A lányuk ugyanis meghalt a fiú születésekor, tehát van itt tragédia bőven, szem nem marad szárazon.


Tanner azonnal az észak-karolinai Asheboróba indul az apja nyomait keresni. Ekkor még nem tudja, egész élete megváltozik, fordulathoz érkezett. Egy véletlen folytán találkozik Kaitlyn Cooperrel, egy elvált doktornővel, aki egyedülálló anyaként neveli két kamaszodó gyermekét. Casey és Mitch ad egy kis színt a történethez, hiszen ahogy kell, Tanner és Kaitlyn között azonnali vonzalom bontakozik ki. Nem kell izgulni, borítékolhatóan megtalálták a másik felüket... a negyvenes nő néhol pont mint egy szerelemes kamasz viselkedik. Végre egy értékelhető férfi, aki ránézett!
A Cooper család közelében él Jasper, egy nyolcvan-körüli, titokzatosan magányos remete, aki szörnyű égési sérüléseket szenvedett egy tűzben, amelyben meghalt a felesége és családja. Ez a titokzatos múltbéli szál, tragédia az ami lassanként bontakozik ki az olvasó előtt. Jasper az ifjú Mitch-cel tölti az idejét, faragni tanítja a fiút, törődik vele. Ám amikor meghallja a fehér szarvasról felbukkanását, Jasper elindul, hogy megkeresse, és megvédje az orvvadászoktól. Ebben a kutyája, Arlo is segítségére lesz. A mesét Tanner, Kaitlyn és Jasper szemszögéből ismerjük meg. Némi izgalmat hozhatott volna a történetbe a városka gazdag fejesének három elkényeztetett gyereke és Jasper összetűzése, de ez elmaradt.


A történetben végig bibliai idézetek, zsoltárok bukkannak fel, ami egyfelöl érdekes, másképp nézve egy idő után sok. Jób könyve ugyan illik a történetbe, de aki nem fogékony erre, azt ezek a betétek nem kötik le, egy idő után sok lesz. Történet a családról és a szerelemről, a származásunkról, az otthon és a lelki békénk megtalálásáról, a letelepedésről és a jövőről, az állatokról és arról, hogy mit jelent az ember számára a megbocsátás. Egy szívmelengetően olvasmányos, nem túl bonyolult történet arról, hogy az életben semmi sem pusztán a véletlen műve. Mint a legtöbb Nicholas Sparks-könyvnél, itt is minden jóra fordul. A boldog befejezés garantált. Sparks a válása óta még szentimentálisabb. A volt katona, akinek nincsen családja, az elvált nő, aki végre társra, boldogságra talál és Jasper a remete, aki mégis új rokonra akad. Szóval, szép az élet és végtelenül rózsaszín. Szórakoztató, de izgalommentes történet, biztos kikapcsolódás, a szerelemről és a szeretetről. A rajongók talán nem fognak csalódni. Tipikus Sparks történet.


Kedvezménnyel ITT rendelhető a könyv! 

         
Nicholas Sparks: 1965. december 31-én született amerikai szerző. Első művének sikere után New Bernbe költöztek. Ezt követően sorozatban írta a nemzetközi bestsellereket, és 12 művéből film is készült.


Regényeinek témája többek között az Istenben való hit, a szerelem, tragédia és sors. Több regényéből film is készült: Üzenet a palackban (1999), Séta a múltba (2002), Szerelmünk lapjai (2004), Éjjel a parton (2008), Kedves John (2010), Az utolsó dal (2010), Igaz hittel (2011),Szerencsecsillag (2012)
A kívánság (2022), Álmok földjén (2023). 


General Press, Budapest, 2025
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634529903 · Fordította: Szieberth Ádám