Hidas Judit: Seb
Van ilyen olvasóbarát társadalom ábrázolás, ami mindenkit megtalálhat. A mai magyar valóság ezer sebből vérzik, ettől sajnálatosan hiteles a kép. Súlyos problémákról, fontos kérdéseket feszegetve mesél az írónő rólunk.
A regény cselekménye a 2008-as hitelválság idején játszódik, amikor hetek, sokszor napok alatt dőltek be, mentek csődbe vállalkozások, adósodtak el családok.
Helyszín a főváros közeli városka, ahol három különböző társadalmi osztályba tartozó család életét, mindennapjaikat láthatjuk. Az ő szenvedéseiken keresztül ismerjük meg a kialakult helyzetet, hogy taszította a mélybe a hitelválság az egész társadalmat. Nyomon követhetjük a szereplők sorsát, egymás közötti kapcsolataikat, hiszen történetük mesterien összefonódik.
Az írónő néhány mondattal is remekül átélhetővé teszi sorsukat, alaposan és sok oldalról láttatja ezeket a figurákat. Sok esetben önmaguknak is köszönhetik ellehetetlenített életüket, mégis szeretettel, empátiával vannak jelen a történetben. Ez nagyon tetszett, nem ítélkezik egyik szereplő sorsa felett sem, nem tör pálcát.
A szociálisan valós történet főhősei a menő étterem-tulajdonos Alex és az önmagát kereső, depresszióval küzdő neje, Emma. Neki még a gyermeke is nyűg lesz egy idő után, elképesztően nem volt szimpatikus figura. A jó helyzetével sem tud mit kezdeni. A főszereplők problémái, a közöttük felmerülő konfliktusok nem csak a férfi-nő kapcsolatról adnak remek képet. A regény erőssége a mondanivaló mellett a nagyszerű, életteli, valós karakterek. Az olvasó jól tud azonosulni ezekkel az életpillanatokkal, ismerős helyzetekkel. A történet sodró, néhol humorosan vicces. A napról napra való küzdelem, a túlélés esélye lebeg a szereplők előtt. A fojtogató pénzügyi gondok érintenek mindenkit. Alexet a millióival a villában, remek panorámával, érzelemszegény kapcsolatában, mint Gyalut vagy Flórit is. Persze, ezt egyénileg mindenki másképp érzi, éli meg. A gondok, problémák sokasodnak, újabbak keletkeznek. Ebbe mindenki beleeshet, küzdhet vele. Elrontott életek, kihagyott helyzetek és a napi túlélés gondjai, cigi, alkohol nélkül elképzelhetetlen. Mindenki jobbra vágyik, álmodozik, vágyakozik. A boldogság pedig, ismét kiderül, nem pénzfüggő. A villában élő Alex és Emma sem boldog egymással. Ha van egy "okos" barátnő az tovább ronthat a helyzeten. Őszinteség nélkül nem megy egy kapcsolat sem.
Gyalu is jobb sorsra érdemes, ő a család fekete báránya. Pedig kiderül, a családjáért vállalta el a lehetőséget, ami a börtönbe vitte húszévesen. Ők a lecsúszott középosztályt képviselik. Nehezen kapaszkodva igyekszenek a látszatot fenntartani, ami nekik sem megy. Flóri és Ildi pedig az etnikum
a napról napra élni művészei. Ők sajnos a legesélytelenebbek. Nekik csak vágyak maradnak, még
az adódó lehetőségekkel sem tudnak mit kezdeni hosszú távon. A végső terv a nagy boldogságra előre esélytelen, de ezt sem látják át. Tipikusan magyaros mentalitás, más kárán előrébb jutni. Itt már-már krimibe hajlik a történet.
Hiába a jól szervezett, dolgos élet, a kitartás. Az élet egy pillanat alatt is összeomlik, és a bank visz mindent könyörtelenül. Mi lesz a két gyermek sorsa? Érdekes és nyitott kérdés marad a végére, mint egy körforgás, kezdődik minden újra. Berta útja simább lehet, míg Roland egy új Flóri lesz.
A felszíni apró kis horzsolásokból hogyan lesznek mély, életre szóló lelki sebek. Ezek a sebek mindenki lelkén ott vannak, sőt, újabbak keletkeznek. Hozott anyagból építkezünk életünk során.
A szülői háttér, illetve annak hiánya, a rátermettség és a "majd lesz valahogy" reménye adja történet erejét. Túlélni, bizakodva várva a jövőt. Realista kép a mai Magyarországról. Tetszik vagy nem, ez van. A sorsfordító döntések súlyát, a párkapcsolati és megélhetési dilemmákat, a hétköznapok szorongásait hozza közel a Seb. A megoldást, a kiutat hiányoltam csupán. Valami fényt az alagút végén a szereplőknek és nekünk olvasóknak is jó lett volna. Marad a napi túlélés küzdelme, a remény. Figyelemre méltó, erős történet, emlékezetes olvasmány a Seb.
Részlet a fülszövegből:
“A Seb, noha kíméletlen látlelet a mai magyar társadalom egy részéről, mégsem szomorú könyv. A sorsok vigasztalanságát ellensúlyozza a cselekményszövés ritmusa és lendülete, a szereplők élettelisége és a szituációkban megmutatkozó visszafogott, finom irónia. Hidas Judit munkája nyeresége a kortárs magyar prózának – és az olvasónak is.” (Márton László)
Hidas Judit: író eddigi kötetei: Hotel Havanna (2013)Anyátlan nemzedék (2015) Seb (2016)
Díjak
Magyarország képviselője az Európai Elsőkönyvesek Fesztiválján (2014)
Kalligram, Pozsony, 2016
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155603419
2017. január 29., vasárnap
2017. január 26., csütörtök
Marina
Carlos Ruiz Zafón: Marina
"Lelkünk padlásán valamennyien őrzünk egy-egy titkot."
Zafón előző két sikerregénye a kedvenceim közt van évek óta. Remek zsánerregények, jó történetek ezek. Így érdeklődéssel kezdtem bele a végre magyarul is kiadott Marina olvasásába.
Tudtam, hogy a könyv 1999-ben jelent meg, nem mai darab, ráadásul ifjúsági regény.
A szél árnyéka és az Angyali játszma csupán ez után következett. Nagy volt az elvárásom, ami a csalódást szinte biztosan előre is vetíti. Mégis ajánlom, mert itt már érezhető Zafón kiváló mesélős stílusa, remek hangulatú képei, történeteinek fordulatos varázsa.
1980-ban veszi kezdetét a gótikus, misztikusan sötét történet. Különös rejtelmek, sötét titkok nyomába eredünk Barcelona utcáin. A Marina két párhuzamos történetet mesél el az olvasónak. Főhősünk Óscar Drai egy óvárosi bentlakásos iskola tanulója. Kamaszos képzelete szívesen barangol az iskola környékén omladozó régi paloták közt. Egy alkalommal be is merészkedik az egyik elhagyatottnak látszó épületbe, ahol a látszat ellenére laknak: egy festőművész és kamasz lánya, az írói ambíciókat dédelgető bátor, szépséges Marina. A véletlenül elvitt óra segítségével a két fiatal között lassanként kialakuló, megható barátság szövetséggé, majd szerelemmé mélyül. Mind a két fiatal magányos, elszigetelten él. A regény az összetartozásról is szól.
A régi Barcelona képei közé sűrű eső, köd gomolyog be, és felsejlik egy misztikus történet. A két fiatal nyomozni kezd a fekete fátyolos nő és a felirat nélküli, csupán egy fekete pillangóval jelölt sír titka után. Ez adja a potenciális krimiszálat a történethez.
A régmúlt rejtélye és a jelen idősíkjai váltakozva jelennek meg. Zafón erőssége az atmoszféra teremtése remekül érvényesül. Csodás leírásokat olvashatunk Barcelonáról, híres épületeiről. Érezhetően szereti és ismeri a város múltját, épületeit. Barcelona fontos epizódszereplő a regényben. A külföldi kiadások borítóján is jól mutatnak ezek a képek. Az elhagyott, magányos paloták bizony komoly titkokat rejtenek. Mire szereplőink A pontból B-hez érnek sok rejtélyt fednek fel.Közben elhagyott temetők, alagutak, csatornák mélyén járhatunk, ódon épületek közt barangolunk. Érezzük az illatokat, vagy a csatorna bűzt. Képbe kerül egy furcsa album, újra feltűnik a fekete pillangó. 40-50 évet repülünk vissza az időben.
Itt kezdődtek a történettel a gondjaim: az első hatvan oldalig nem voltam lenyűgözve, sőt. Aztán a
két főhősünk kamasz, szinte gyerek. Olyan régi rejtélyeket oldanak meg könnyedén, ami már csoda számba megy. Az idős, magányos, elszigetelten élő szereplők egyből megnyílnak nekik, elmesélik életük féltve őrzött titkait. Így ők simán lerántják az évtizedes titkokról a fátylat. Akár a a régi inas-sofőr, de a rendőrfőnök, vagy Shelley doktor is ilyen. A nála tett látogatás során érezhető, vannak még váratlan történések, fordulatok.
Nem csak a fantáziaelemek, de a szürreális képek is erősen keverednek a regényben. Néhol már-már morbiddá változik a történet. Fontos elem a protézisek, művégtagok gyártása, az emberi test működésének fenntartása. Akár mindenáron, szembe szállva a természet törvényeivel.
A szereplők kidolgozottságával és a történet kivitelezésével nem teljesen voltam elégedett. Oké,
a fekete fátyolos nő személye meglepett engem is, rá nem számítottam.
A természet törvényeit felülbíráló, abba önkényesen beleavatkozó Kolvenik élettörténete elképesztő
és izgalmas. Ahogyan a színház és cirkusz világa is jól színezi az eseményeket. A szerelem mindenre képes. Ezzel kapunk magyarázatot tetteire, bár számomra ez nem volt igazán meggyőző. Egy másik friss olvasmányban ezt sokkal jobban ábrázolták. Marina és Germán élettörténetét is nagyon szívesen olvastam volna jobban kibontva. A regény vége pedig pedig torokszorító.
Még így is minden megvan benne, ami miatt Zafón írásait kedvelem: remek elbeszélőkészsége, fantáziája érvényesül, a romantikus elemek jól keverednek a regényben.
A misztikum a "rémtörténetek" izgalmával jelenik meg. Ezek teszik a Marinát maradandó olvasmánnyá.
Carlos Ruiz Zafón (1964. szeptember 25. Barcelona) világszerte elismert, díjakkal elhalmozott, rendkívül népszerű spanyol író. Az 1990-es években ifjúsági prózával próbálkozott: 1993-ban jelent meg első regénye A köd hercege. Ezt még további három követte. A szél árnyéka című első felnőtteknek szóló regénye hatalmas nemzetközi sikert aratott. Műveit több mint ötven nyelvre lefordították.
Eredeti mű: Carlos Ruiz Zafón: Marina (spanyol)
Eredeti megjelenés éve: 1999
Európa, Budapest, 2016
272 oldal · ISBN: 9789634055327 · Fordította: Tomcsányi Zsuzsanna
"Lelkünk padlásán valamennyien őrzünk egy-egy titkot."
Zafón előző két sikerregénye a kedvenceim közt van évek óta. Remek zsánerregények, jó történetek ezek. Így érdeklődéssel kezdtem bele a végre magyarul is kiadott Marina olvasásába.
Tudtam, hogy a könyv 1999-ben jelent meg, nem mai darab, ráadásul ifjúsági regény.
A szél árnyéka és az Angyali játszma csupán ez után következett. Nagy volt az elvárásom, ami a csalódást szinte biztosan előre is vetíti. Mégis ajánlom, mert itt már érezhető Zafón kiváló mesélős stílusa, remek hangulatú képei, történeteinek fordulatos varázsa.
1980-ban veszi kezdetét a gótikus, misztikusan sötét történet. Különös rejtelmek, sötét titkok nyomába eredünk Barcelona utcáin. A Marina két párhuzamos történetet mesél el az olvasónak. Főhősünk Óscar Drai egy óvárosi bentlakásos iskola tanulója. Kamaszos képzelete szívesen barangol az iskola környékén omladozó régi paloták közt. Egy alkalommal be is merészkedik az egyik elhagyatottnak látszó épületbe, ahol a látszat ellenére laknak: egy festőművész és kamasz lánya, az írói ambíciókat dédelgető bátor, szépséges Marina. A véletlenül elvitt óra segítségével a két fiatal között lassanként kialakuló, megható barátság szövetséggé, majd szerelemmé mélyül. Mind a két fiatal magányos, elszigetelten él. A regény az összetartozásról is szól.
A régi Barcelona képei közé sűrű eső, köd gomolyog be, és felsejlik egy misztikus történet. A két fiatal nyomozni kezd a fekete fátyolos nő és a felirat nélküli, csupán egy fekete pillangóval jelölt sír titka után. Ez adja a potenciális krimiszálat a történethez.
A régmúlt rejtélye és a jelen idősíkjai váltakozva jelennek meg. Zafón erőssége az atmoszféra teremtése remekül érvényesül. Csodás leírásokat olvashatunk Barcelonáról, híres épületeiről. Érezhetően szereti és ismeri a város múltját, épületeit. Barcelona fontos epizódszereplő a regényben. A külföldi kiadások borítóján is jól mutatnak ezek a képek. Az elhagyott, magányos paloták bizony komoly titkokat rejtenek. Mire szereplőink A pontból B-hez érnek sok rejtélyt fednek fel.Közben elhagyott temetők, alagutak, csatornák mélyén járhatunk, ódon épületek közt barangolunk. Érezzük az illatokat, vagy a csatorna bűzt. Képbe kerül egy furcsa album, újra feltűnik a fekete pillangó. 40-50 évet repülünk vissza az időben.
Itt kezdődtek a történettel a gondjaim: az első hatvan oldalig nem voltam lenyűgözve, sőt. Aztán a
két főhősünk kamasz, szinte gyerek. Olyan régi rejtélyeket oldanak meg könnyedén, ami már csoda számba megy. Az idős, magányos, elszigetelten élő szereplők egyből megnyílnak nekik, elmesélik életük féltve őrzött titkait. Így ők simán lerántják az évtizedes titkokról a fátylat. Akár a a régi inas-sofőr, de a rendőrfőnök, vagy Shelley doktor is ilyen. A nála tett látogatás során érezhető, vannak még váratlan történések, fordulatok.
Nem csak a fantáziaelemek, de a szürreális képek is erősen keverednek a regényben. Néhol már-már morbiddá változik a történet. Fontos elem a protézisek, művégtagok gyártása, az emberi test működésének fenntartása. Akár mindenáron, szembe szállva a természet törvényeivel.
A szereplők kidolgozottságával és a történet kivitelezésével nem teljesen voltam elégedett. Oké,
a fekete fátyolos nő személye meglepett engem is, rá nem számítottam.
A természet törvényeit felülbíráló, abba önkényesen beleavatkozó Kolvenik élettörténete elképesztő
és izgalmas. Ahogyan a színház és cirkusz világa is jól színezi az eseményeket. A szerelem mindenre képes. Ezzel kapunk magyarázatot tetteire, bár számomra ez nem volt igazán meggyőző. Egy másik friss olvasmányban ezt sokkal jobban ábrázolták. Marina és Germán élettörténetét is nagyon szívesen olvastam volna jobban kibontva. A regény vége pedig pedig torokszorító.
Még így is minden megvan benne, ami miatt Zafón írásait kedvelem: remek elbeszélőkészsége, fantáziája érvényesül, a romantikus elemek jól keverednek a regényben.
A misztikum a "rémtörténetek" izgalmával jelenik meg. Ezek teszik a Marinát maradandó olvasmánnyá.
Carlos Ruiz Zafón (1964. szeptember 25. Barcelona) világszerte elismert, díjakkal elhalmozott, rendkívül népszerű spanyol író. Az 1990-es években ifjúsági prózával próbálkozott: 1993-ban jelent meg első regénye A köd hercege. Ezt még további három követte. A szél árnyéka című első felnőtteknek szóló regénye hatalmas nemzetközi sikert aratott. Műveit több mint ötven nyelvre lefordították.
Eredeti mű: Carlos Ruiz Zafón: Marina (spanyol)
Eredeti megjelenés éve: 1999
Európa, Budapest, 2016
272 oldal · ISBN: 9789634055327 · Fordította: Tomcsányi Zsuzsanna
2017. január 25., szerda
Téged nem lehet elfelejteni
Mary Higgins Clark: Téged nem lehet
elfelejteni
Mary Higgins Clark tud valamit. Ő az amerikai bestsellerek egyik királynője, könyveinek olvasottsága, sikere elképesztő. Több mint hatvan könyvet jegyez, világszerte százmilliós példányszámban fogynak ezek a könyvek.
Nos, én mégis komoly bajban vagyok ezzel a történettel. Krimiként nem tudom értékelni. Igazából
ez egy életpillanatsor bemutatása a felső tízezer életéből. Persze, akad gyilkosság, de nem izgalmas, nem kötött le. Mégis, olvastatta magát a történet, érdekelt, hová jutunk. Szerintem ez egy rutinból összedobott sztori. Sokkal több lenne benne, de nincs kibontva, kidolgozva. Langyos, mondhatnám lapos. Sok helyen eltúlzott, elnyújtott, nem eléggé izgalmas. A Kékszeműnek vélt fő szál egészen ellaposodik, majd a végén jön elő ismét, egy komolytalan befejezéssel. Pedig egészen lendületesen indul a bevezető történet. Laurie Moran férjét brutálisan lelövik, a hároméves Timmy fia szeme láttára. A gyilkos átható kék szeme még öt évvel később is kísérti álmában Timmyt. Mondjuk,
ezen semmi meglepő nincs. A gyerek mégis egy szívhez szóló kellék marad csupán a történésekben.
Hogy közben mi történik? Igazi amerikai a sztori. Egy új tv-műsor, afféle realyti-show kezdeteibe pillanthatunk bele. Csináljunk pénzt azaz műsort régi megoldatlan gyilkossági ügyekről. Afféle "döglött akták" kerülnek elő, hogy a nagy nyilvánosság előtt, végre megoldódjanak. Mondjuk,
nem kicsit érdekes az, hogy a rendőrség nem tudja megoldani immár húsz éve az ügyet, ám a tv-stáb pár interjú után megtalálja és leleplezi a bűnöst....
Gyilkosság árnyékolta be a húsz évvel ezelőtt történt végzős fiatalok estélyét. Ki a tettes? Erre keressük a választ húsz év után. Hat lehetséges tettesünk is akad, akik a házban voltak azon a bizonyos éjszakán. A férj, a házvezetőnő és a négy frissen diplomázott lány. Mindenki gyanús!
Mary Higgins Clark életpillanatokat villant fel, sorosokat mutat be néhány mondattal. Kiderülnek apróbb, majd súlyosabb titkok a múltból. Természetesen nem meglepő módon az is kiderül: az áldozat igazi bestia, valódi némber volt. Több szempontól is, de ezt nem részletezném.
Betsy, a társasági élet központja, igazi dáma lett egy jól sikerült házasság révén. Ezt az elért
pozícióját foggal-körömmel meg is akarta tartani.
MINDENKINEK alapos oka lett volna megölni azon a bizonyos éjszakán. Az olvasó valóban mindenkit bűnösnek vél az olvasás során, ahogyan egyesével megismeri sorosukat. Itt talán a sikertelen színésznőcske anya, és lánya Nina a legérdekesebb karakterek.
Az áldozat saját egyetlen lánya sem kivétel. Talán éppen az ő sorsa lett volna a legdrámaibb, de
nem igazán volt kibontva ez sem. Jók a karakterek, de keveset tudunk meg róluk. Minden szereplő
az önsajnálatban tocsog immár húsz éve nem tud tovább lépni. A technikai részek nevetségesek voltak: Kedvencem a kávés rész, ami többször ismétlődik, és harmadfokú égést okoz MINDKÉT kezén…. aha… gondolom, egy vödörnyi kávét vitt éppen… Karakterek ábrázolása helyett ruha, ékszer, smink! és ebéd-menü leírásokra szorítkozott. Pedig a szálak érdekesen bonyolódnak, lett volna anyag benne. Sokat elárul, hogy az alig 300 oldalas történetecske 97 fejezet... akad nem egy, ami fél, egy oldalnyi.
Sajnálom, hogy a kivitel, a kidolgozás ellaposodott, pedig tényleg szórakoztató és izgalmasabb lehetett volna. A felső tízezer életét nem túl jó fényben mutatja meg. A pénz motiválta, felszínes emberi kapcsolatok jó példája a történet. A Timmy-féle sztori azonban inkább kellék, díszlet maradt, számomra hiteltelenné vált. Ahogyan a kékszemű indoka is erősen eltúlozott. Ja, ki volt a gyilkos a házban? Kiderül, persze az, akinek a legkevésbé komoly oka lett volna. Mondhatnám, semmit nem ért el, totál értelmetlen volt ezért megölni Betsyt. A befejezés vígjátékba illően zárul.
Kezdő krimi kedvelőknek, nyugdíjasoknak egy hosszú vonatútra megteszi, hiszen a szálak érdekesen bonyolódnak. Akik olvasmányos, szórakoztató, könnyed és borzalmaktól mentes krimire vágynak szintén ajánlott. Nincsenek nagy fordulatok, sem drámák. Vér sem folyik patakokban, bár nem is ettől jó egy krimi.
Aki olvasott és szereti az írónő könyveit, bizonyára ebben sem fog csalódni
A tv-show alap a sorozatban, a következő eset: A Hamupipőke-gyilkosság már a boltokban!
Ez a krimi és a kiadó további sikerei kedvezménnyel ITT megrendelhetőek: http://21.szazadkiado.hu/ ·
Eredeti cím: I've Got You Under My Skin
Eredeti megjelenés éve: 2014
XXI. Század, Budapest, 2016
302 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155373879 · Fordította: Simonyi Ágnes
elfelejteni
Mary Higgins Clark tud valamit. Ő az amerikai bestsellerek egyik királynője, könyveinek olvasottsága, sikere elképesztő. Több mint hatvan könyvet jegyez, világszerte százmilliós példányszámban fogynak ezek a könyvek.
Nos, én mégis komoly bajban vagyok ezzel a történettel. Krimiként nem tudom értékelni. Igazából
ez egy életpillanatsor bemutatása a felső tízezer életéből. Persze, akad gyilkosság, de nem izgalmas, nem kötött le. Mégis, olvastatta magát a történet, érdekelt, hová jutunk. Szerintem ez egy rutinból összedobott sztori. Sokkal több lenne benne, de nincs kibontva, kidolgozva. Langyos, mondhatnám lapos. Sok helyen eltúlzott, elnyújtott, nem eléggé izgalmas. A Kékszeműnek vélt fő szál egészen ellaposodik, majd a végén jön elő ismét, egy komolytalan befejezéssel. Pedig egészen lendületesen indul a bevezető történet. Laurie Moran férjét brutálisan lelövik, a hároméves Timmy fia szeme láttára. A gyilkos átható kék szeme még öt évvel később is kísérti álmában Timmyt. Mondjuk,
ezen semmi meglepő nincs. A gyerek mégis egy szívhez szóló kellék marad csupán a történésekben.
Hogy közben mi történik? Igazi amerikai a sztori. Egy új tv-műsor, afféle realyti-show kezdeteibe pillanthatunk bele. Csináljunk pénzt azaz műsort régi megoldatlan gyilkossági ügyekről. Afféle "döglött akták" kerülnek elő, hogy a nagy nyilvánosság előtt, végre megoldódjanak. Mondjuk,
nem kicsit érdekes az, hogy a rendőrség nem tudja megoldani immár húsz éve az ügyet, ám a tv-stáb pár interjú után megtalálja és leleplezi a bűnöst....
Gyilkosság árnyékolta be a húsz évvel ezelőtt történt végzős fiatalok estélyét. Ki a tettes? Erre keressük a választ húsz év után. Hat lehetséges tettesünk is akad, akik a házban voltak azon a bizonyos éjszakán. A férj, a házvezetőnő és a négy frissen diplomázott lány. Mindenki gyanús!
Mary Higgins Clark életpillanatokat villant fel, sorosokat mutat be néhány mondattal. Kiderülnek apróbb, majd súlyosabb titkok a múltból. Természetesen nem meglepő módon az is kiderül: az áldozat igazi bestia, valódi némber volt. Több szempontól is, de ezt nem részletezném.
Betsy, a társasági élet központja, igazi dáma lett egy jól sikerült házasság révén. Ezt az elért
pozícióját foggal-körömmel meg is akarta tartani.
MINDENKINEK alapos oka lett volna megölni azon a bizonyos éjszakán. Az olvasó valóban mindenkit bűnösnek vél az olvasás során, ahogyan egyesével megismeri sorosukat. Itt talán a sikertelen színésznőcske anya, és lánya Nina a legérdekesebb karakterek.
Az áldozat saját egyetlen lánya sem kivétel. Talán éppen az ő sorsa lett volna a legdrámaibb, de
nem igazán volt kibontva ez sem. Jók a karakterek, de keveset tudunk meg róluk. Minden szereplő
az önsajnálatban tocsog immár húsz éve nem tud tovább lépni. A technikai részek nevetségesek voltak: Kedvencem a kávés rész, ami többször ismétlődik, és harmadfokú égést okoz MINDKÉT kezén…. aha… gondolom, egy vödörnyi kávét vitt éppen… Karakterek ábrázolása helyett ruha, ékszer, smink! és ebéd-menü leírásokra szorítkozott. Pedig a szálak érdekesen bonyolódnak, lett volna anyag benne. Sokat elárul, hogy az alig 300 oldalas történetecske 97 fejezet... akad nem egy, ami fél, egy oldalnyi.
Sajnálom, hogy a kivitel, a kidolgozás ellaposodott, pedig tényleg szórakoztató és izgalmasabb lehetett volna. A felső tízezer életét nem túl jó fényben mutatja meg. A pénz motiválta, felszínes emberi kapcsolatok jó példája a történet. A Timmy-féle sztori azonban inkább kellék, díszlet maradt, számomra hiteltelenné vált. Ahogyan a kékszemű indoka is erősen eltúlozott. Ja, ki volt a gyilkos a házban? Kiderül, persze az, akinek a legkevésbé komoly oka lett volna. Mondhatnám, semmit nem ért el, totál értelmetlen volt ezért megölni Betsyt. A befejezés vígjátékba illően zárul.
Kezdő krimi kedvelőknek, nyugdíjasoknak egy hosszú vonatútra megteszi, hiszen a szálak érdekesen bonyolódnak. Akik olvasmányos, szórakoztató, könnyed és borzalmaktól mentes krimire vágynak szintén ajánlott. Nincsenek nagy fordulatok, sem drámák. Vér sem folyik patakokban, bár nem is ettől jó egy krimi.
Aki olvasott és szereti az írónő könyveit, bizonyára ebben sem fog csalódni
A tv-show alap a sorozatban, a következő eset: A Hamupipőke-gyilkosság már a boltokban!
Ez a krimi és a kiadó további sikerei kedvezménnyel ITT megrendelhetőek: http://21.szazadkiado.hu/ ·
Eredeti cím: I've Got You Under My Skin
Eredeti megjelenés éve: 2014
XXI. Század, Budapest, 2016
302 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155373879 · Fordította: Simonyi Ágnes
2017. január 22., vasárnap
A kartell
Don Winslow: A kartell
"Ha az ördög eljön, angyalszárnyakon érkezik."
A Drogháború hatalmas sikere után tíz évvel elkészült a folytatás. Főhőseink visszatérnek egy
utolsó, mindent eldöntő végső ütközetre. Don Winslow ezúttal is alapos munkát végzett, kitett magáért. Ami számtalan folytatásra sajnálatosan jellemző, itt nem érezhető a kényszer, nincs "még egy bőr-t a rókáról" érzése az olvasónak. Jól felépített és naprakész történettel örvendezteti meg olvasóit. A kartell hibátlan, kegyetlen és nagyot üt.
Bevallom ennyire átfogó, olvasmányos regény nem is volt a kezemben ebben a témában. Talán itt keleten el sem tudjuk igazán képzelni, milyen Mexikóban az élet, mennyire másképpen mennek a dolgok. A Drogháború és A kartell legfeszültebb pillanatai számomra a legjobb maffiafilmeket idézte meg. A keresztapa, Sebhelyesarcú, a Nagymenők és a Casino kiemeledő epizódjai villannak fel emlékeimben.
A Barrera-klán a legnagyobb, a drogterjesztő piac egyeduralkodó klánja lett. Hosszú és véres, harminc éves út vezetett idáig. Art Keller az amerikai drogellenes ügynökség elszánt ügynöke
végül sikerrel járt: Barrera, aki valaha a barátja volt börtönbe került. Keller ügynök harcát siker koronázta, ő megtette a dolgát. Elvonultan, csendes magányban éli napjait, amikor Barrera hamarosan megszökik.
A kartell egyértelműen mestermű. Letaglózó, kegyetlenül brutális és mégis szórakoztató. Kíméletlen őszinteséggel, valósághűen ábrázolja ezt a véget nem érő háborút, ahol ártatlan kisemberek, gyerekek és családok az áldozatok. Számokat nem is említek, Winslow megteszi ezt regényében. Kinél van a pénz, ott a hatalom, erről szól a történet. Politikai ármánykodás, manipulációk, árulások, zsarolások és gyilkosságok adják az alapot. Természetesen mindenki magának akarná a hatalmat, minden lehetséges módon. Csak ez számít, ezért semmi nem drága. Az emberek gondolkodására, tetteikre
is kihat a drog. Történelmi tényekkel igazolt ámokfutás ez, ahol az erkölcs és az elvek már rég elvesztek. Ki is áll a háttérben, ki pénzeli, támogatja az egészet? Meglepő módon az USA kormánya nyakig merült, érintett a dologban. Ahogyan a rendőrség és a hadsereg is... A történések és azok hatásai elképesztően őszintén jelennek meg. Talán az egyik ilyen meglepő pillanat, amikor maga Barrera is elmereng: mennyire más volt a szűkebb hazája, Mexiko. Felemlítve neves írókat, képzőművészeket, zenészeket, akik egészen másféle hírét vitték el a világban.
Tetszettek a karakterek, itt most a nők több fontos szerephez jutnak. Az egyik legalaposabb és érdekes pillanat a drogbáró érdekszövetség-házassága, annak körülményei. Van egy agilis rendőrnő, az újságíró és volt felesége története, valamint a régi szerető is jelentős része az eseményeknek. Sajnálatosan ezek a sorsok legtöbbször szomorú és drámai módon érnek véget. Ám a gondolataik, a tetteik adnak reményt, erős próbálkozások, komoly ellenállások. Winslow ezeket a sorsokat mesterien építi be a regény eseményeibe, együttérzően jeleníti meg egyéni drámáikat. A regény a valóságon alapul. Kőkemény, véres, nem kicsit durva. Mexikóban farkastörvények uralkodnak.
Külön könyvet érdemelne Jesús, a gyerek története. Erről nem is említek többet. A lebilincselő folytatás egyik kiemelkedő alakja ő lett. Winslow karakterei emberiek, reálisak, a maguk nyomorult mocskosságában. A legjobb akcióthrillereket megidéző, letisztul, cseppet sem öncélú drámák ezek. Nagyszerű szórakozás, izgalmas és meglepő, váratlan fordulatok színezik a történetet. Viszi az olvasót, lüktet az adrenalin, letehetetlen regény. Nagyon egyben van, zseniális mű lett. Megemlíteném a remek fordítást, ami jól adja vissza mind a hangulatot, a történet kifejező nyelvezetét és teszi emlékezetes olvasmánnyá A kartell-t.
Art Keller háborúja a Barrera-kartell ellen végül sikerrel zárul, ez nem is kérdés talán. Azonban van
egy olyan érzésem ez a siker csupán időszakos. Csupán idő kérdése, mikor lép színre egy másik "Barrera".
A kartellből Ridley Scott készül filmet forgatni.
Don Winslow:
1953. október 31-én, New Yorkban született. Anyja könyvtáros, édesapja a haditengerészet altisztje. A Nebraskai Egyetemre járt, újságírásból és afrikai történelemből diplomázott, de később hadtörténelemből is diplomát szerzett.
Kritikusai a legszakavatottabb írónak tartják a drogellenes témában. Több regénye is ezzel foglalkozik. Első regénye a Bobby Z. halála és élete 1997-ben jelent meg, amiből 2007-ben film is készült. A nagy áttörést 2005-ben a Drogháború hozta el neki. A regény folytatását A kartell címmel 2015-ben publikálta.
Nős, egy gyermek édesapja.
Eredeti megjelenés: 2015
Agave Könyvek, Budapest, 2016
688 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634191698 · Fordította: Orosz Anna
"Ha az ördög eljön, angyalszárnyakon érkezik."
A Drogháború hatalmas sikere után tíz évvel elkészült a folytatás. Főhőseink visszatérnek egy
utolsó, mindent eldöntő végső ütközetre. Don Winslow ezúttal is alapos munkát végzett, kitett magáért. Ami számtalan folytatásra sajnálatosan jellemző, itt nem érezhető a kényszer, nincs "még egy bőr-t a rókáról" érzése az olvasónak. Jól felépített és naprakész történettel örvendezteti meg olvasóit. A kartell hibátlan, kegyetlen és nagyot üt.
Bevallom ennyire átfogó, olvasmányos regény nem is volt a kezemben ebben a témában. Talán itt keleten el sem tudjuk igazán képzelni, milyen Mexikóban az élet, mennyire másképpen mennek a dolgok. A Drogháború és A kartell legfeszültebb pillanatai számomra a legjobb maffiafilmeket idézte meg. A keresztapa, Sebhelyesarcú, a Nagymenők és a Casino kiemeledő epizódjai villannak fel emlékeimben.
A Barrera-klán a legnagyobb, a drogterjesztő piac egyeduralkodó klánja lett. Hosszú és véres, harminc éves út vezetett idáig. Art Keller az amerikai drogellenes ügynökség elszánt ügynöke
végül sikerrel járt: Barrera, aki valaha a barátja volt börtönbe került. Keller ügynök harcát siker koronázta, ő megtette a dolgát. Elvonultan, csendes magányban éli napjait, amikor Barrera hamarosan megszökik.
A kartell egyértelműen mestermű. Letaglózó, kegyetlenül brutális és mégis szórakoztató. Kíméletlen őszinteséggel, valósághűen ábrázolja ezt a véget nem érő háborút, ahol ártatlan kisemberek, gyerekek és családok az áldozatok. Számokat nem is említek, Winslow megteszi ezt regényében. Kinél van a pénz, ott a hatalom, erről szól a történet. Politikai ármánykodás, manipulációk, árulások, zsarolások és gyilkosságok adják az alapot. Természetesen mindenki magának akarná a hatalmat, minden lehetséges módon. Csak ez számít, ezért semmi nem drága. Az emberek gondolkodására, tetteikre
is kihat a drog. Történelmi tényekkel igazolt ámokfutás ez, ahol az erkölcs és az elvek már rég elvesztek. Ki is áll a háttérben, ki pénzeli, támogatja az egészet? Meglepő módon az USA kormánya nyakig merült, érintett a dologban. Ahogyan a rendőrség és a hadsereg is... A történések és azok hatásai elképesztően őszintén jelennek meg. Talán az egyik ilyen meglepő pillanat, amikor maga Barrera is elmereng: mennyire más volt a szűkebb hazája, Mexiko. Felemlítve neves írókat, képzőművészeket, zenészeket, akik egészen másféle hírét vitték el a világban.
Tetszettek a karakterek, itt most a nők több fontos szerephez jutnak. Az egyik legalaposabb és érdekes pillanat a drogbáró érdekszövetség-házassága, annak körülményei. Van egy agilis rendőrnő, az újságíró és volt felesége története, valamint a régi szerető is jelentős része az eseményeknek. Sajnálatosan ezek a sorsok legtöbbször szomorú és drámai módon érnek véget. Ám a gondolataik, a tetteik adnak reményt, erős próbálkozások, komoly ellenállások. Winslow ezeket a sorsokat mesterien építi be a regény eseményeibe, együttérzően jeleníti meg egyéni drámáikat. A regény a valóságon alapul. Kőkemény, véres, nem kicsit durva. Mexikóban farkastörvények uralkodnak.
Külön könyvet érdemelne Jesús, a gyerek története. Erről nem is említek többet. A lebilincselő folytatás egyik kiemelkedő alakja ő lett. Winslow karakterei emberiek, reálisak, a maguk nyomorult mocskosságában. A legjobb akcióthrillereket megidéző, letisztul, cseppet sem öncélú drámák ezek. Nagyszerű szórakozás, izgalmas és meglepő, váratlan fordulatok színezik a történetet. Viszi az olvasót, lüktet az adrenalin, letehetetlen regény. Nagyon egyben van, zseniális mű lett. Megemlíteném a remek fordítást, ami jól adja vissza mind a hangulatot, a történet kifejező nyelvezetét és teszi emlékezetes olvasmánnyá A kartell-t.
Art Keller háborúja a Barrera-kartell ellen végül sikerrel zárul, ez nem is kérdés talán. Azonban van
egy olyan érzésem ez a siker csupán időszakos. Csupán idő kérdése, mikor lép színre egy másik "Barrera".
A kartellből Ridley Scott készül filmet forgatni.
Don Winslow:
1953. október 31-én, New Yorkban született. Anyja könyvtáros, édesapja a haditengerészet altisztje. A Nebraskai Egyetemre járt, újságírásból és afrikai történelemből diplomázott, de később hadtörténelemből is diplomát szerzett.
Kritikusai a legszakavatottabb írónak tartják a drogellenes témában. Több regénye is ezzel foglalkozik. Első regénye a Bobby Z. halála és élete 1997-ben jelent meg, amiből 2007-ben film is készült. A nagy áttörést 2005-ben a Drogháború hozta el neki. A regény folytatását A kartell címmel 2015-ben publikálta.
Nős, egy gyermek édesapja.
Eredeti megjelenés: 2015
Agave Könyvek, Budapest, 2016
688 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634191698 · Fordította: Orosz Anna
2017. január 20., péntek
Festői szerelmek
Nyáry Krisztián: Festői szerelmek
Eddig is kedveltem a Nyáry Krisztián által összegyűjtött irodalmi történeteket, hiszen olyan oldalát mutatta meg a magyar művészvilágnak, hozta emberközelbe őket, amik eddig nem voltak annyira közismertek. Az Igazi hősök és a Merész magyarok kötet olyan kiválóságok életútját elevenítette fel, akik sok esetben életüket adták hazájukért. Sorsuk és a történelem akarva-akaratlan fonódott össze. Most a képzőművészeté a főszerep.
A legújabb kötet alapötlete ismét megnyerő: megismerteti az olvasót fontos és kiváló művészekkel, akik a festőművészet terén alkottak maradandót. Hogyan éltek, alkottak, kiket is láthatunk vásznaikon? Kik ők, akik életre szóló hatással voltak a magyar festészetre? A csodás képek létrejöttéről, az alkotások múzsáiról, festő és a modell kapcsolatáról mesélnek. A magánélet és az alkotói folyamatok elválaszthatatlanok. A híres írók és költők életrajzai, levelezései vagy naplói elérhetőbbek, mint egy kép keletkezésének háttere. Ezek az emberi sorsok mögött sok esetben a magyar történelmet is megismerhetjük, jelen van, hiszen a művészek életére is hatással volt, tette tönkre vagy lehetetlenítette el őket.
Nyáry Krisztián kellően lebilincselően, érdekességekkel megtűzdelve, összeszedetten tárja fel
a festők életrajzát, szerelmeiket. Ezáltal nemcsak a sok ismerősen csengő névhez társultak fontos életrajzi információk, újabb adalékok, hanem bepillantást ad az életükre ható eseményeknek is.
Akit érdekelnek az emberi sorsok, életek, azok számára nagyszerű és tanulságos olvasmány lesz.
Nők, férfiak, szerelmek és a történelem a gyönyörű képek mögött.
Sok esetben felemelő és inspiráló, vagy kétségbe ejtő és szívszorító sorsok ezek. Nyáry Krisztián remekül válogatta könyvébe ezeket a művészeket. Elérte, hogy több személyt megszerettem az olvasás folyamán és kíváncsi lettem életükre, művészetükre. Talán a legközismertebb festőink élete
is tartogat olyan meglepő és új információkat, ami még élvezetesebbé, érdekesebbé teszi az olvasást.
Számomra is akadtak ilyenek. Kedvenceim közül Berény Róbert és Lotz Károly élete volt ilyen.
Lotz a saját nevelt lányába volt szerelmes, róla festette híresen gyönyörű képeit, köztük aktokat is.
Mit is tud az átlag olvasó Csinszkáról, Ady múzsájáról? Milyen élete lett a költő halála után, kit szeretett, kinek lett
a múzsája? Alig 40 évesen halt meg, mégis mély nyomot hagyott maga után és nem csak az irodalomban. Csinszka alakja nagyon megkapó, játékosan vidám nő lehetett. Mit is tudunk Márffy Ödön életéről, képeiről, szerelméről? Most talán kicsit jobban megismerhetjük.
Ki volt, meddig és hogyan élt Szinyei Merse Pál múzsája, ki is a Lila ruhás nő vagy a Pacsirta modellje? Életük szorosan fonódott össze, drámáktól nem mentesen. Probstner Zsófia 101 évet élt meg. A kötet egyik legizgalmasabb élete az övé.
Hogyan ismerkedett meg az idősödő Rippl-Rónai József éppen felesége segítségével, Bányai Zorkával, aki a magyar festészet egyik legtöbbet ábrázolt modellje lett? A Zorka-képek hihetetlenül bájos modelljéről sok varázslatos kép született. Mi lett, hogyan alakult a nő sorsa a mester halála után?
Mednyánszki László és Kurdi Bálint szerelme sem egyedülálló a művészvilágban. A grófi származású festő kapcsolata alig négy évig tartott, mégis élete végéig a fiú arca köszön vissza képeiről, naplójában neki üzent. Zichy Mihály elhagyta családját és orosz feleségét, miközben
ő tanítványából lett szeretőjével bejárta Európát. Erotikus rajzainak ő maga is modellje volt.
Megrázó volt olvasni az alig negyven évet megélt Derkovits sorsáról, vagy Ámos Imre drámaian küzdelmes életéről. Csoda, hogy alkotni tudtak a kényszermunka, és lágerbe való elhurcolás mellett. Nem sok boldog pillanat jutott nekik. Ahogyan Koszta Józsefnek vagy a szinte a nagyközönség számára ismeretlen Egan Viktornak sem. Czigány Dezső elképesztően remek képei mellett négy embert gyilkolt meg, köztük saját családját...
Sok estben a múzsák sors is furcsán alakult szerelmük, imádott párjuk mellett. A festmények megőrizték hamvas bájukat, szépségüket, ők azonban a háttérben maradtak. A már említett Berény Róbert neje, Bauer Eta házasságuk alatt képtelen volt tovább zenélni, csellózni. A miértre választ kapunk. Ahogyan arra is meghökkentő adalékkal szolgál Nyáry Krisztián, hogyan lett véletlenül
egy hollywoodi filmnek köszönhetően ismét felkapott, felfedezett festő Berény napjainkban.
A könyv címlapján is látható, közismert Csellózó nő modellje szerelemből egész életét alárendelte férjének, ahogyan Czóbel Béláné született Modok Mária sem lett közismert csak
szűk körben. Halála után fedezték fel remek képeit, amit most a férjéről elnevezett emlékház egyik szobájában, szinte eldugva lehet megtekinteni Szentendrén.
Munkácsy és Ferenczy Károly életrajza talán közismertebb, (ő 1888-ban Fialka Olga festőművésznővel kötött házasságot). Ferenczy Károly művészi pályája alig több mint egy negyedszázad. Rövid élete, munkássága, szakmai sikere kora egyik meghatározó alakjává tette. Ami mögött Fialka Olga állt. Hogyan adott 4 Ferenczyt a magyar művészeti életnek? Kiderül a könyvből.
Sorolhatnám még az érdekes és meglepő, drámai fordulatokat a művészek életét megismerni akaróknak, hiszen Szántó Piroska és Vas István sorsa is sok kanyart és fordulatot tartogatott a leélt közös évek alatt. Lesz itt még katarzis és bánat. A XX. század súlyos drámái mellett a személyes sorsok, életek kelnek életre a kötet lapjain.
Az elvégzett háttérmunka óriási lehet. Nyáry Krisztián pedig ismét egy nagyszerű és olvasmányos kötetet ad olvasói kezébe. Nagyon élveztem minden sorát. Informatív, szórakoztatva tanít. Tetszetős, mind a külső, mind a belső tartalom, figyelem felkeltő a további olvasásra. Sokat tanultam belőle. Mindenkinek csak ajánlani tudom!
Nyáry Krisztián
1972. július 6-án Budapesten született. Kommunikációs szakember, könyvkiadó, író, irodalomtörténész.
Az Így szerettek ők 1–2., az Igazi hősök – 33 magyar, a Merész magyarok – 30 emberi történet és a Festői szerelmek című könyvek szerzője.
Az Így szerettek ők c. kötete a 2012-es év egyik könyvsikere volt. A kötet olvasásnépszerűsítő hatása miatt 2013-ban elnyerte a Magyar Könyvtárosok Egyesülete által adományozott Fitz József-könyvdíjat és XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál irodalomtanárokból álló zsűrijének Budai-díját.
Corvina, Budapest, 2016
248 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631363869
Eddig is kedveltem a Nyáry Krisztián által összegyűjtött irodalmi történeteket, hiszen olyan oldalát mutatta meg a magyar művészvilágnak, hozta emberközelbe őket, amik eddig nem voltak annyira közismertek. Az Igazi hősök és a Merész magyarok kötet olyan kiválóságok életútját elevenítette fel, akik sok esetben életüket adták hazájukért. Sorsuk és a történelem akarva-akaratlan fonódott össze. Most a képzőművészeté a főszerep.
A legújabb kötet alapötlete ismét megnyerő: megismerteti az olvasót fontos és kiváló művészekkel, akik a festőművészet terén alkottak maradandót. Hogyan éltek, alkottak, kiket is láthatunk vásznaikon? Kik ők, akik életre szóló hatással voltak a magyar festészetre? A csodás képek létrejöttéről, az alkotások múzsáiról, festő és a modell kapcsolatáról mesélnek. A magánélet és az alkotói folyamatok elválaszthatatlanok. A híres írók és költők életrajzai, levelezései vagy naplói elérhetőbbek, mint egy kép keletkezésének háttere. Ezek az emberi sorsok mögött sok esetben a magyar történelmet is megismerhetjük, jelen van, hiszen a művészek életére is hatással volt, tette tönkre vagy lehetetlenítette el őket.
Nyáry Krisztián kellően lebilincselően, érdekességekkel megtűzdelve, összeszedetten tárja fel
a festők életrajzát, szerelmeiket. Ezáltal nemcsak a sok ismerősen csengő névhez társultak fontos életrajzi információk, újabb adalékok, hanem bepillantást ad az életükre ható eseményeknek is.
Akit érdekelnek az emberi sorsok, életek, azok számára nagyszerű és tanulságos olvasmány lesz.
Nők, férfiak, szerelmek és a történelem a gyönyörű képek mögött.
Sok esetben felemelő és inspiráló, vagy kétségbe ejtő és szívszorító sorsok ezek. Nyáry Krisztián remekül válogatta könyvébe ezeket a művészeket. Elérte, hogy több személyt megszerettem az olvasás folyamán és kíváncsi lettem életükre, művészetükre. Talán a legközismertebb festőink élete
is tartogat olyan meglepő és új információkat, ami még élvezetesebbé, érdekesebbé teszi az olvasást.
Számomra is akadtak ilyenek. Kedvenceim közül Berény Róbert és Lotz Károly élete volt ilyen.
Lotz a saját nevelt lányába volt szerelmes, róla festette híresen gyönyörű képeit, köztük aktokat is.
Mit is tud az átlag olvasó Csinszkáról, Ady múzsájáról? Milyen élete lett a költő halála után, kit szeretett, kinek lett
a múzsája? Alig 40 évesen halt meg, mégis mély nyomot hagyott maga után és nem csak az irodalomban. Csinszka alakja nagyon megkapó, játékosan vidám nő lehetett. Mit is tudunk Márffy Ödön életéről, képeiről, szerelméről? Most talán kicsit jobban megismerhetjük.
Ki volt, meddig és hogyan élt Szinyei Merse Pál múzsája, ki is a Lila ruhás nő vagy a Pacsirta modellje? Életük szorosan fonódott össze, drámáktól nem mentesen. Probstner Zsófia 101 évet élt meg. A kötet egyik legizgalmasabb élete az övé.
Hogyan ismerkedett meg az idősödő Rippl-Rónai József éppen felesége segítségével, Bányai Zorkával, aki a magyar festészet egyik legtöbbet ábrázolt modellje lett? A Zorka-képek hihetetlenül bájos modelljéről sok varázslatos kép született. Mi lett, hogyan alakult a nő sorsa a mester halála után?
Mednyánszki László és Kurdi Bálint szerelme sem egyedülálló a művészvilágban. A grófi származású festő kapcsolata alig négy évig tartott, mégis élete végéig a fiú arca köszön vissza képeiről, naplójában neki üzent. Zichy Mihály elhagyta családját és orosz feleségét, miközben
ő tanítványából lett szeretőjével bejárta Európát. Erotikus rajzainak ő maga is modellje volt.
Megrázó volt olvasni az alig negyven évet megélt Derkovits sorsáról, vagy Ámos Imre drámaian küzdelmes életéről. Csoda, hogy alkotni tudtak a kényszermunka, és lágerbe való elhurcolás mellett. Nem sok boldog pillanat jutott nekik. Ahogyan Koszta Józsefnek vagy a szinte a nagyközönség számára ismeretlen Egan Viktornak sem. Czigány Dezső elképesztően remek képei mellett négy embert gyilkolt meg, köztük saját családját...
Sok estben a múzsák sors is furcsán alakult szerelmük, imádott párjuk mellett. A festmények megőrizték hamvas bájukat, szépségüket, ők azonban a háttérben maradtak. A már említett Berény Róbert neje, Bauer Eta házasságuk alatt képtelen volt tovább zenélni, csellózni. A miértre választ kapunk. Ahogyan arra is meghökkentő adalékkal szolgál Nyáry Krisztián, hogyan lett véletlenül
egy hollywoodi filmnek köszönhetően ismét felkapott, felfedezett festő Berény napjainkban.
A könyv címlapján is látható, közismert Csellózó nő modellje szerelemből egész életét alárendelte férjének, ahogyan Czóbel Béláné született Modok Mária sem lett közismert csak
szűk körben. Halála után fedezték fel remek képeit, amit most a férjéről elnevezett emlékház egyik szobájában, szinte eldugva lehet megtekinteni Szentendrén.
Munkácsy és Ferenczy Károly életrajza talán közismertebb, (ő 1888-ban Fialka Olga festőművésznővel kötött házasságot). Ferenczy Károly művészi pályája alig több mint egy negyedszázad. Rövid élete, munkássága, szakmai sikere kora egyik meghatározó alakjává tette. Ami mögött Fialka Olga állt. Hogyan adott 4 Ferenczyt a magyar művészeti életnek? Kiderül a könyvből.
Sorolhatnám még az érdekes és meglepő, drámai fordulatokat a művészek életét megismerni akaróknak, hiszen Szántó Piroska és Vas István sorsa is sok kanyart és fordulatot tartogatott a leélt közös évek alatt. Lesz itt még katarzis és bánat. A XX. század súlyos drámái mellett a személyes sorsok, életek kelnek életre a kötet lapjain.
Az elvégzett háttérmunka óriási lehet. Nyáry Krisztián pedig ismét egy nagyszerű és olvasmányos kötetet ad olvasói kezébe. Nagyon élveztem minden sorát. Informatív, szórakoztatva tanít. Tetszetős, mind a külső, mind a belső tartalom, figyelem felkeltő a további olvasásra. Sokat tanultam belőle. Mindenkinek csak ajánlani tudom!
Nyáry Krisztián
1972. július 6-án Budapesten született. Kommunikációs szakember, könyvkiadó, író, irodalomtörténész.
Az Így szerettek ők 1–2., az Igazi hősök – 33 magyar, a Merész magyarok – 30 emberi történet és a Festői szerelmek című könyvek szerzője.
Az Így szerettek ők c. kötete a 2012-es év egyik könyvsikere volt. A kötet olvasásnépszerűsítő hatása miatt 2013-ban elnyerte a Magyar Könyvtárosok Egyesülete által adományozott Fitz József-könyvdíjat és XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál irodalomtanárokból álló zsűrijének Budai-díját.
Corvina, Budapest, 2016
248 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631363869
2017. január 17., kedd
44 meghökkentő eset
Bánó Attila: 44 meghökkentő eset
a magyar történelemből
Becsület
A régmúlt mindig tartogat titkokat, váratlan fordulatokat.
A Becsület témáját járja körbe, erre fűzi fel a 44 rejtélyes történetet Bánó Attila új kötetében. A könyv mintegy folytatása az „55, illetve 33 meghökkentő eset a magyar történelemből” című korábbi munkáinak.
Az új válogatásban szereplő történetek jó része sokak számára valóban meghökkentő lesz, hiszen
a szerző új kutatási eredmények felhasználásával tovább bővíti már meglévő történelmi ismereteinket. Ezek a rövid, frappáns és sok esetben tényleg meglepő esetek olvasása közben még szórakoztatva tanítanak is. Történelem zanzásítva, izgalmas fordulatokkal, adomákkal, a régmúlt idők ködéből.
Az évszázadokkal ezelőtt élt emberekről szóló, legendák mellett a valós képet igyekszik megmutatni. Régi oklevelek, levéltári anyagok segítségével von le következtetéseket. Az igazság bizony legtöbbször nem fekete-fehér. Sőt, régen is előfordult, nem újdonság, hogy nem éppen azt és úgy jegyezték fel, ahogyan valóban történtek a dolgok. Erről is lesz példa a könyvben.
Persze ezeknek a legendáknak is van valóság alapja, a régen élt személyiségeknek is volt olyan oldala, tulajdonsága, amikről inkább jótékonyan megfeledkeztek, míg a jót kissé felnagyítva eltúlozták. A szereplők emberi tulajdonságai hangsúlyosak a történetekben.
Bánó Attila hat évszázadnyi érdekességekről lebbenti fel a fátylat. Átgondolhatjuk Anjou Mária titokzatos véletlenségű lovasbalesetét, ami nem egyedülálló történelmünkben. A Zrínyi család karizmatikus alakja a magyar történelemnek. Mit is tudunk róluk? Szigetvár, vadkan, Ilona alakja és Munkács várának 2 éves ostroma. Hogyan, miként halt ki ez a régi nemesi család? Milyen sors jutott az utódoknak a Habsburgok börtönében? Szomorú végük lett, az bizonyos. Olvashatunk a Szent Korona titkáról, a megalkuvást nem ismerő II. Rákóczi Ferenc alakja is megidézésre kerül, ahogyan felbukkan egyik kedvenc költőm, Csokonai szomorú sorsa is.
Számomra a legérdekesebb esetek közé Antonio Caraffa élete tartozott. Ő több, mostanában olvasott történelmi regényben játszott fontos ám nem kifejezetten pozitív szerepet. Jó volt olvasni sorsáról, életéről, ami a magyar történelemre is nagy hatással volt. A Zrínyiek sorsa is összefonódott sajnálatos módon vele.
A másik meglepő érdekesség a magyar történelem egyik legnagyobb és legfájóbb döntését járta körbe: Trianon. Megdöbbentő dolgokat tár fel az olvasónak. Igazán meghökkentő volt az egri hős, Mekcsey István haláláról szóló írás is. Sajnálatosan olyan "tipikusan" magyaros... Elkeserítően szomorú.
A becsület és erkölcs témában megkerülhetetlenül a paráznaság is beletartozik. Nos, egykori nagyjaink életéből sem hiányzott. Ettől színes az élet és a könyv egyik fejezete is kitér erre. Olyan meghökkentő esetről is olvashatunk belső információkat, mint Ady Endre és Tisza István közti ellentét valódi oka. Igazán megfelelőnek tartom az ilyen könyveket azoknak, akik gyorsan akarnak konkrétumokat megtudni. Figyelemfelkeltő, érdekességek sokasága van egy-egy történetbe beépítve. Rávilágít események hátterére, összefüggéseire. A leírtak megfelelő hosszúságúak, a történetek színesek, kellő betekintést adnak a múlt ködös homályába. Sok történelmi regényt olvasok, mindig közel állt hozzám a történelem. Így is találtam benne jócskán olyat, amit még nem ismertem.
Szóval a magyar történelmet szeretőknek ajánlott darab.
Azoknak is érdekes és szórakoztató olvasmány lehet, akiket amúgy nem foglalkoztat a történelem mélységeiben, akiket meg igen, az sok apró adalékot, információt kaphat. A könyv súlyos olvasmány, mégis gyakorlatias, jól használható. Igazán szép kivitelű könyv, sok érdekes témával ajándékozza meg a kíváncsi olvasót.
Bánó Attila: 1945. május 4-én született.
Író, újságíró, szerkesztő, grafikus. 1969-1990 között szabadfoglalkozású grafikus volt. 1975-1989 között ismeretterjesztő könyveket illusztrált, hanglemez- és könyvborítókat, plakátokat, bélyegeket tervezett. 1990-1991 között a Ludas Matyi munkatársaként dolgozott. 1995-1996 között a Reform külső munkatársa volt. 1995-1997 között a Móricz Zsigmond Újságíró Iskola oktatója volt.
Az Athenaeum Kiadónál megjelent művei:
Régi Magyar családok - Mai sorsok (2004)
Magyar titkok nyomában (2005)
A főnyeremény - Bánó Attila gondolatai (2006)
Rejtélyek a magyar múltból (2007)
A magyar nemes vitézsége (2009)
55 meghökkentő eset a magyar történelemből (2011)
Újabb 33 meghökkentő eset a magyar történelemből (2013)
Athenaeum, Budapest, 2016
392 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632935898
a magyar történelemből
Becsület
A régmúlt mindig tartogat titkokat, váratlan fordulatokat.
A Becsület témáját járja körbe, erre fűzi fel a 44 rejtélyes történetet Bánó Attila új kötetében. A könyv mintegy folytatása az „55, illetve 33 meghökkentő eset a magyar történelemből” című korábbi munkáinak.
Az új válogatásban szereplő történetek jó része sokak számára valóban meghökkentő lesz, hiszen
a szerző új kutatási eredmények felhasználásával tovább bővíti már meglévő történelmi ismereteinket. Ezek a rövid, frappáns és sok esetben tényleg meglepő esetek olvasása közben még szórakoztatva tanítanak is. Történelem zanzásítva, izgalmas fordulatokkal, adomákkal, a régmúlt idők ködéből.
Az évszázadokkal ezelőtt élt emberekről szóló, legendák mellett a valós képet igyekszik megmutatni. Régi oklevelek, levéltári anyagok segítségével von le következtetéseket. Az igazság bizony legtöbbször nem fekete-fehér. Sőt, régen is előfordult, nem újdonság, hogy nem éppen azt és úgy jegyezték fel, ahogyan valóban történtek a dolgok. Erről is lesz példa a könyvben.
Persze ezeknek a legendáknak is van valóság alapja, a régen élt személyiségeknek is volt olyan oldala, tulajdonsága, amikről inkább jótékonyan megfeledkeztek, míg a jót kissé felnagyítva eltúlozták. A szereplők emberi tulajdonságai hangsúlyosak a történetekben.
Bánó Attila hat évszázadnyi érdekességekről lebbenti fel a fátylat. Átgondolhatjuk Anjou Mária titokzatos véletlenségű lovasbalesetét, ami nem egyedülálló történelmünkben. A Zrínyi család karizmatikus alakja a magyar történelemnek. Mit is tudunk róluk? Szigetvár, vadkan, Ilona alakja és Munkács várának 2 éves ostroma. Hogyan, miként halt ki ez a régi nemesi család? Milyen sors jutott az utódoknak a Habsburgok börtönében? Szomorú végük lett, az bizonyos. Olvashatunk a Szent Korona titkáról, a megalkuvást nem ismerő II. Rákóczi Ferenc alakja is megidézésre kerül, ahogyan felbukkan egyik kedvenc költőm, Csokonai szomorú sorsa is.
Számomra a legérdekesebb esetek közé Antonio Caraffa élete tartozott. Ő több, mostanában olvasott történelmi regényben játszott fontos ám nem kifejezetten pozitív szerepet. Jó volt olvasni sorsáról, életéről, ami a magyar történelemre is nagy hatással volt. A Zrínyiek sorsa is összefonódott sajnálatos módon vele.
A másik meglepő érdekesség a magyar történelem egyik legnagyobb és legfájóbb döntését járta körbe: Trianon. Megdöbbentő dolgokat tár fel az olvasónak. Igazán meghökkentő volt az egri hős, Mekcsey István haláláról szóló írás is. Sajnálatosan olyan "tipikusan" magyaros... Elkeserítően szomorú.
A becsület és erkölcs témában megkerülhetetlenül a paráznaság is beletartozik. Nos, egykori nagyjaink életéből sem hiányzott. Ettől színes az élet és a könyv egyik fejezete is kitér erre. Olyan meghökkentő esetről is olvashatunk belső információkat, mint Ady Endre és Tisza István közti ellentét valódi oka. Igazán megfelelőnek tartom az ilyen könyveket azoknak, akik gyorsan akarnak konkrétumokat megtudni. Figyelemfelkeltő, érdekességek sokasága van egy-egy történetbe beépítve. Rávilágít események hátterére, összefüggéseire. A leírtak megfelelő hosszúságúak, a történetek színesek, kellő betekintést adnak a múlt ködös homályába. Sok történelmi regényt olvasok, mindig közel állt hozzám a történelem. Így is találtam benne jócskán olyat, amit még nem ismertem.
Szóval a magyar történelmet szeretőknek ajánlott darab.
Azoknak is érdekes és szórakoztató olvasmány lehet, akiket amúgy nem foglalkoztat a történelem mélységeiben, akiket meg igen, az sok apró adalékot, információt kaphat. A könyv súlyos olvasmány, mégis gyakorlatias, jól használható. Igazán szép kivitelű könyv, sok érdekes témával ajándékozza meg a kíváncsi olvasót.
Bánó Attila: 1945. május 4-én született.
Író, újságíró, szerkesztő, grafikus. 1969-1990 között szabadfoglalkozású grafikus volt. 1975-1989 között ismeretterjesztő könyveket illusztrált, hanglemez- és könyvborítókat, plakátokat, bélyegeket tervezett. 1990-1991 között a Ludas Matyi munkatársaként dolgozott. 1995-1996 között a Reform külső munkatársa volt. 1995-1997 között a Móricz Zsigmond Újságíró Iskola oktatója volt.
Az Athenaeum Kiadónál megjelent művei:
Régi Magyar családok - Mai sorsok (2004)
Magyar titkok nyomában (2005)
A főnyeremény - Bánó Attila gondolatai (2006)
Rejtélyek a magyar múltból (2007)
A magyar nemes vitézsége (2009)
55 meghökkentő eset a magyar történelemből (2011)
Újabb 33 meghökkentő eset a magyar történelemből (2013)
Athenaeum, Budapest, 2016
392 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632935898
2017. január 16., hétfő
Megint hazavárunk
Kun Árpád: Megint hazavárunk
"Rájöttem, hogy én vagyok az új Odüsszeusz, aki férfitársaság helyett Pénelopét és pereputtyát vitte magával bolyongásaira. Azt éreztem, hogy egy másik ember lettem."
Érdeklődéssel vártam ezt a könyvet, hiszen a 213-ban megjelent Boldog Észak is egy különleges hangvételű, eredeti stílusú írás volt.
Az otthontalanság és az otthonra találás, az érzelmek vállalása, ezek ábrázolása, a két világ, két kultúra találkozásáról és egy szerelemről mesélt. Aimé Billion pedig abszolút olyan karakter, akiről érdemes írni. 2014-ben AEGON Díjban részesült a szerző a Boldog Észak című könyvéért.
A Megint hazavárunk egyik érdekessége, hogy a főhőst is Kun Árpádnak hívják. Mégsem egy kimondott életrajz a történet, bár vitathatatlanul sok a valós elem. A másik erénye lenyűgözően
őszinte stílusa. Mintha a szerzővel ülnénk egy kávéházi asztalnál és mesélne, anekdotázna.
Életéről, múltjáról, érzéseiről, gondolatairól és jelenlegi közösen vállalt sorsuk rezdüléseiről.
2006-ban egy magyar család élhetőbb közeget keresve elindult a "mi autónkkal" egy rozoga Suzukival megtalálni a boldogságot. Papa, mama és a gyerekek nekivágtak az ismeretlennek, Norvégiát választva új életük színterévé. Ennek a több napos, kalandokat sem nélkülöző utazásnak lehetünk tanúi.
A költözés és a hosszú út történései közben felvillannak az utazás pillanatai és a múlt képei.
Megelevenednek a Sopronban töltött gyerekkor emlékei, traumái, iskolás csínyei. Apa-fiú kapcsolat mellett a testvér karaktere volt, ami meghatározóvá vált, annak betegsége miatt. A gyermekkori emlékek a szocialista világ elmúlt időszakát jól elevenítik meg a regényben. A felnőtté válás, az első szerelem hatása szintén erős képeket eredményez a kamasz lelkében.Tetszett a katonaság elkerülésére bátran bevállalt ujjtörés, ahogyan a párizsi diákévek és a kinti lét mindennapjainak színes képei is.
Tiszta, őszinte stílusa sok meghökkentő pillanatot eredményez. A CD-k módszeres és sorozatos ellopásai már már tökélyre fejlesztett leírása mellett a szerelmi kalandok képei is ilyenek. Ám ezek
a történetek fogva tartják az olvasót: ki nem hamisított ellenőrzőbe szülői aláírást? A családi élet megjelenítése, büntetésekkel is nagyon átélhető, szemléletesen őszinte, ahogyan a szülők kapcsolata, majd apja elvesztése is. Első felesége hamar lelép, boldog családi élet megteremtésére képtelennek véli a valljuk be eléggé szerencsétlenkedő férfit. Egy új kapcsolat ad esélyt arra, hogy a közös boldogság kialakuljon. Érik, komolyodik, a fiúból ifjú férj, majd apa lesz. Kétszeresen is. A gyerekek pedig adnak feladatot, új kihívások elé állítva szüleiket. Nem csak a parkolóban hagyott kedvenc plüssfigura gyors pótlására gondolok. Ami mellesleg saját döntésüket is megkönnyíti. Nem futamodnak meg, bátran néznek az ismeretlen kihívások elé. Olvasmányos, kalandos életmese önmagunk kereséséről.
A boldogság alapja az anyagi háttér két kisgyerek mellett bizony fontos tényező. Sok fiatal nem találja a helyét idehaza, lehetőség és megbecsülés terén. A Norvégiában felkínált állás új lehetősége kihagyhatatlan. A beilleszkedés helykeresés meglepően könnyen ment, a nyelv tudása pedig sokat segített ebben. Emberien esendő csetlő-botló, bénázó hősünk igazi kisember. Mégis felnő a feladathoz, sok párhuzamot adva az olvasó életével. Életmorzsák, emlékek halmaza a múlt, amin virágozni kezd a jövő. Főhősünket az indulástól az érkezésig kísérjük, a beilleszkedés és a kinti élet megélt pillanatai, a két kisebb gyermek születése már egy újabb kötet témája lehet.
Érdeklődve várom milyen az élet a fjordok közt, milyenek is a norvég emberek, mennyire tud gyökeret ereszteni egy magyar család ebben a közegben. Mennyire befogadóak a norvégok, mennyiben változott a jelen életük, mint a kitelepüléskor. A gyerekek beilleszkedése, hagyományok és új szokások hatásairól, avagy Norvégiai életképek egy magyar család szemével. Biztosan sok váratlan és érdekes élethelyzet jelenik meg ezekből az új regényben.
Kun Árpád:
1965. március 22. József Attila -díjas író, költő, műfordító.
1984-től jelennek meg írásai. 1985-1991 között az ELTE BTK magyar-történelem szakos hallgatója volt. 1991-1994 között a Széphalom Könyvműhely irodalmi szerkesztője volt. 1995-től Párizsban a Sorbonne-on tanult, francia irodalomból diplomázott. 1996-tól az ELTE BTK esztétika szakán is tanult. 2003 és 2005 között a Bordeaux-i egyetemen volt magyar lektor. 2006 óta feleségével és négy gyermekével Norvégiában lakik, szépirodalmi tevékenységén kívül időskorúak mellett dolgozik házi kisegítőként.
Könyvei:
Bál (versek, 1991), Esőkönyv (novellaciklus, 1995), Medárdus énekel (versek, 1998), Véletlen madár (versek, 2003), Szülsz (2011)
Díjai
Holmi Kritikapályázat 1. díj (1992), Móricz Zsigmond Irodalmi Ösztöndíj (1993), NKA Irodalmi Ösztöndíj (1994, 2011), Soros Irodalmi Ösztöndíj (1999), Déry Tibor-jutalom (2000), Merész mandulafácska epigrammapályázat 1. díj (2009), József Attila-díj (2013), Aegon Művészeti Díj (2014)
Könyvei a Magvető Kiadónál
Boldog Észak (2013), Megint hazavárunk (2016)
Magvető, Budapest, 2016
420 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631434149
"Rájöttem, hogy én vagyok az új Odüsszeusz, aki férfitársaság helyett Pénelopét és pereputtyát vitte magával bolyongásaira. Azt éreztem, hogy egy másik ember lettem."
Érdeklődéssel vártam ezt a könyvet, hiszen a 213-ban megjelent Boldog Észak is egy különleges hangvételű, eredeti stílusú írás volt.
Az otthontalanság és az otthonra találás, az érzelmek vállalása, ezek ábrázolása, a két világ, két kultúra találkozásáról és egy szerelemről mesélt. Aimé Billion pedig abszolút olyan karakter, akiről érdemes írni. 2014-ben AEGON Díjban részesült a szerző a Boldog Észak című könyvéért.
A Megint hazavárunk egyik érdekessége, hogy a főhőst is Kun Árpádnak hívják. Mégsem egy kimondott életrajz a történet, bár vitathatatlanul sok a valós elem. A másik erénye lenyűgözően
őszinte stílusa. Mintha a szerzővel ülnénk egy kávéházi asztalnál és mesélne, anekdotázna.
Életéről, múltjáról, érzéseiről, gondolatairól és jelenlegi közösen vállalt sorsuk rezdüléseiről.
2006-ban egy magyar család élhetőbb közeget keresve elindult a "mi autónkkal" egy rozoga Suzukival megtalálni a boldogságot. Papa, mama és a gyerekek nekivágtak az ismeretlennek, Norvégiát választva új életük színterévé. Ennek a több napos, kalandokat sem nélkülöző utazásnak lehetünk tanúi.
A költözés és a hosszú út történései közben felvillannak az utazás pillanatai és a múlt képei.
Megelevenednek a Sopronban töltött gyerekkor emlékei, traumái, iskolás csínyei. Apa-fiú kapcsolat mellett a testvér karaktere volt, ami meghatározóvá vált, annak betegsége miatt. A gyermekkori emlékek a szocialista világ elmúlt időszakát jól elevenítik meg a regényben. A felnőtté válás, az első szerelem hatása szintén erős képeket eredményez a kamasz lelkében.Tetszett a katonaság elkerülésére bátran bevállalt ujjtörés, ahogyan a párizsi diákévek és a kinti lét mindennapjainak színes képei is.
Tiszta, őszinte stílusa sok meghökkentő pillanatot eredményez. A CD-k módszeres és sorozatos ellopásai már már tökélyre fejlesztett leírása mellett a szerelmi kalandok képei is ilyenek. Ám ezek
a történetek fogva tartják az olvasót: ki nem hamisított ellenőrzőbe szülői aláírást? A családi élet megjelenítése, büntetésekkel is nagyon átélhető, szemléletesen őszinte, ahogyan a szülők kapcsolata, majd apja elvesztése is. Első felesége hamar lelép, boldog családi élet megteremtésére képtelennek véli a valljuk be eléggé szerencsétlenkedő férfit. Egy új kapcsolat ad esélyt arra, hogy a közös boldogság kialakuljon. Érik, komolyodik, a fiúból ifjú férj, majd apa lesz. Kétszeresen is. A gyerekek pedig adnak feladatot, új kihívások elé állítva szüleiket. Nem csak a parkolóban hagyott kedvenc plüssfigura gyors pótlására gondolok. Ami mellesleg saját döntésüket is megkönnyíti. Nem futamodnak meg, bátran néznek az ismeretlen kihívások elé. Olvasmányos, kalandos életmese önmagunk kereséséről.
A boldogság alapja az anyagi háttér két kisgyerek mellett bizony fontos tényező. Sok fiatal nem találja a helyét idehaza, lehetőség és megbecsülés terén. A Norvégiában felkínált állás új lehetősége kihagyhatatlan. A beilleszkedés helykeresés meglepően könnyen ment, a nyelv tudása pedig sokat segített ebben. Emberien esendő csetlő-botló, bénázó hősünk igazi kisember. Mégis felnő a feladathoz, sok párhuzamot adva az olvasó életével. Életmorzsák, emlékek halmaza a múlt, amin virágozni kezd a jövő. Főhősünket az indulástól az érkezésig kísérjük, a beilleszkedés és a kinti élet megélt pillanatai, a két kisebb gyermek születése már egy újabb kötet témája lehet.
Érdeklődve várom milyen az élet a fjordok közt, milyenek is a norvég emberek, mennyire tud gyökeret ereszteni egy magyar család ebben a közegben. Mennyire befogadóak a norvégok, mennyiben változott a jelen életük, mint a kitelepüléskor. A gyerekek beilleszkedése, hagyományok és új szokások hatásairól, avagy Norvégiai életképek egy magyar család szemével. Biztosan sok váratlan és érdekes élethelyzet jelenik meg ezekből az új regényben.
Kun Árpád:
1965. március 22. József Attila -díjas író, költő, műfordító.
1984-től jelennek meg írásai. 1985-1991 között az ELTE BTK magyar-történelem szakos hallgatója volt. 1991-1994 között a Széphalom Könyvműhely irodalmi szerkesztője volt. 1995-től Párizsban a Sorbonne-on tanult, francia irodalomból diplomázott. 1996-tól az ELTE BTK esztétika szakán is tanult. 2003 és 2005 között a Bordeaux-i egyetemen volt magyar lektor. 2006 óta feleségével és négy gyermekével Norvégiában lakik, szépirodalmi tevékenységén kívül időskorúak mellett dolgozik házi kisegítőként.
Könyvei:
Bál (versek, 1991), Esőkönyv (novellaciklus, 1995), Medárdus énekel (versek, 1998), Véletlen madár (versek, 2003), Szülsz (2011)
Díjai
Holmi Kritikapályázat 1. díj (1992), Móricz Zsigmond Irodalmi Ösztöndíj (1993), NKA Irodalmi Ösztöndíj (1994, 2011), Soros Irodalmi Ösztöndíj (1999), Déry Tibor-jutalom (2000), Merész mandulafácska epigrammapályázat 1. díj (2009), József Attila-díj (2013), Aegon Művészeti Díj (2014)
Könyvei a Magvető Kiadónál
Boldog Észak (2013), Megint hazavárunk (2016)
Magvető, Budapest, 2016
420 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631434149
2017. január 15., vasárnap
A második fiú
Alexander Söderberg: A második fiú
A nagy sikerű Andalúziai szerető folytatása a regény. Önálló történetként is olvasható, működik, érthető az események láncolata. A visszautalások az előzményekről világos képet adnak. Persze sok apróság bújik meg ezekben a részletekben. Az első krimi történéseinek további hatásairól olvashatunk, az események onnan indulnak igazán.
Békés, idilli képpel, mégis lendületesen veszi kezdetét a regény. Ez a lendület végig kitart, az események, akciók egymást érik a lapokon. Az olvasó csak kapkodhatja a fejét, egy valódi akció-tűzijáték részese lehettem. Egy újabb, sok szálon futó, feszes thrillert olvashattam. A nemzetközi szervezett bűnözés életéből kapunk ízelítőt emberi sorsok kereszttüzében
A felrajzolt kép a hatalmi harcokról nagyon valós, hihető. Nemzetközi, hiszen Spanyolország, Svédország mellett Németország a főbb helyszínek. A nemzetközi kábítószer-csempészet, korrupt zsaruk, és egyetlen védtelen nő, egy anya áll a középpontban. Sophie Brinkmann ápolónő véletlenül került ebbe a helyzetbe. Szerelmes lett egy ápoltjába, aki persze nem az, akinek első pillanatban megismerte. Hector Guzmán az andalúziai szerető és egy bűnbanda vezetője, aki kettős életet él. A szerelem azonban mindent legyőz. A férfi bizalommal van a nő felé, aminek eredménye ez az újabb kialakult helyzet. Az első részben történtek hatásai tovább bonyolódnak, miután előkerül egy titkos széf kulcsa.
Így válik a regény a klasszikus dráma és a bűnügyi történet tökéletes kombinációjává. Filmszerűen izgalmas sztori, gördülékenyen elmesélve. Egy folyamatos adok-kapok láncolat, harc a hatalomért. Aminek természetesen ártatlan áldozatai is vannak sajnálatos módon. Maga Guzmán is kómába kerül egy lövöldözés után, ami jó alap az ellenfélnek hatalmuk erősítésére. A cím többszörösen is remekül illik a történetre, ez kiderül a regényből. A második fiú sorsa meghatározó tényezővé válik. Ki is lesz az igazi második fiú? Érdekes választ kapunk erre.
Sophie Brinkmann okos nő, ő áll a figyelem középpontjában. Ügyesen mozgatja a szálakat, pedig számára ismeretlen világba került. Emberismerete, női érzéke mellett anyai ösztöne segíti. Neki is van egy kamasz fia előző kapcsolatából, aki fontos tényezővé válik.
Nem meglepő módon a hatalom és a bűn összefonódik. Fontos és az események egyik legjobb, ám egyben leggonoszabb karaktere Tommy Jansson főfelügyelő. A férfi magánéleti problémái, lelki vívódásai jól megjelenítésre kerülnek, ahogyan a hatalmával való gátlástalan visszaéléséről is képet kapunk. Valójában döbbenetesen borzasztó, hogy a rendőrök is ugyanolyan gonoszak és bűnösek, mint a kegyetlen bűnözők. Remek szereplők ellenpólusnak a két kis zsaru, Miles és Antónia.
Belőlük válik igazán pozitív hős, jellemfejlődésük látványos.
Drogcsempészet, korrupt rendőrök, zsarolás, szervezett bűnözés, bandaháború, némi szerelem, tényleg minden megtalálható a könyvben. Senki nem az, akinek elsőre látszik. Semmi nem számít, kíméletlenül és érzelmek nélkül átgázolnak mindenkin. Tulajdonképpen ez indítja be ismét az események láncolatát. A korrupciót a büntető igazságszolgáltatás tükrében láttatja, hogy a szervezett bűnözést a hatalom inkább elnézi, néhol még talán segíti is.
Söderberg magabiztosan szövi a szálakat és egy fordulatos cselekményű krimit ad olvasói kezébe.
A lezárásban ugyan van ami megoldódik, mégis a lebegtetés fenntartja a további érdeklődést az olvasóban. Élveztem a lendületes, sodró történetet, pörgős sztorit, a drámai pillanatokat. Volt kikért izgulni, elképesztő kalandok részesei lehettem, szerintem a jobb skandináv regények közé tartozik. Már külföldön megjelent a sorozat lezáró része, remélem hamarosan hozzánk is eljut.
Alexander Söderberg: 1970. január 1-én született.
Dolgozott mint televíziós forgatókönyvíró. Az első regénye az Andalúziai szerető volt. A svéd író bűnügyi sorozata nemcsak hazájában, de közel 30 országban kiemelkedő sikert aratott, már a filmjogokat is megvették. Jelenleg dél-Svédországban él feleségével és gyermekeivel.
Eredeti cím: Den andre sonen
Libri, Budapest, 2016
444 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633105580 · Fordította: Tótfalusi István
2017. január 12., csütörtök
Non nobis, Domine
Bíró Szabolcs: Non nobis, Domine
Kelet oroszlánja / Az utolsó vörös barát
Bíró Szabolcs 2007. óta publikál, jelennek meg írásai. Kezdetben Francis W. Scott álnéven, majd 2010. óta saját nevén jegyzi könyveit. Első komolyabb sikerét a Sub Rosa c. regényének köszönheti. A szakmai hírnevet és a közönség figyelmét a Non nobis, Domine hozta meg számára, ami akkor két kötetben jelent meg. A jelen kötet a két regény átdolgozott, bővített kiadása.
A könyv olvastatja magát, senkinek ne szegje kedvét a mérete és a 800 oldal. A jól felépített, lendületes cselekmény, remek karakterek viszik előre a történéseket, az olvasó kalandok sorát élheti át. Kezdésnek Akkon-ban járunk 1291-ben. Megismerjük egyik főhősünket, Bátor Vilmost, aki meghasonlott önmagával és hitével. Csalódott egy eszmében, megértette: vége, nincs tovább.
23 év kemény csatákkal, harcokkal átélt küzdelmei után haza indul Magyarországra.
Sok öröm idehaza sem várja a megkeseredett lovagot. Szeretett húga halott, annak öt éves fia
részeg apja mellett nyomorban él. Attila nyújt neki vigaszt, ad új reményt. Magához veszi, apja
helyett apja lesz: neveli, tanítja, lovagot akar belőle faragni. Benne látja a megszégyenült
Templomos Lovagrend új reményét, a tökéletes és gáncstalan lovagot.
A leendő keresztes lovag felcseperedéséről és férfivá éréséről szól az első kötet. Vilmos és Attila közös élete belső vívódásokkal, kalandokkal teli, mégis a kitartás és az elhívatottság diadala.
Az egyik legérdekesebb mellék alja a regénynek Umberto a bukott énekes, és László a gyerekkori barátból fegyvernökké előlépő hű barát.
Imádtam a szerelmi szálat, mert a kamaszodó fiú bizony szerelembe esik Ágnessel a budai fogadós lányával. Megható, mély szerelemről mesél. Vegytiszta érzelmek ezek. A testnek ugye, lehet parancsolni, de a szívnek nem! A szenvedélyesen őszinte érzéseket a regényben ez a kölcsönös szerelem adja. Ez a romantikus vonal a regényben hozza emberközelbe igazán Attilát, jó arányban keveredik a történelmi részekkel. Afféle könyv a könyvben Ágnes könyve, ahol a lány gondolatairól, vágyairól, félelmeiről és érzelmeiről olvashatunk. A levendulaillata kifejezetten jót tesz a véres harcok után.
Persze a lovagi nevelés a preceptóriumi élet mellett, ami igen sok további fordulatot ad az eseményeknek, maga Károly király alakja az, aki egy lovagi torna után újat hoz Attila életébe. Hosszú események bonyolult láncolatán át jutott el Károly Róbert a Magyar Királyság tényleges, teljhatalmú irányításához. A kiskirályok gáncsoskodásai, harc a koronáért, egyáltalán, hogy elfogadtassa magát, mint az ország királya, nem ment egyszerűen. A véres ostromok és csaták, hűség és köpönyegforgatás, őszinteség és csalfa hazugságok során át vitt az út. Attila választani kénytelen, liliomos lovag lesz, a király lovagja, bizalmasa és barátja. Ezt a döntést Vilmos nem fogadja örömmel, ahogyan a fiú házasságkötését sem.
Tetszett az a kor és a hangulata, amit Bíró Szabolcs a könyvben megteremtett. Nem csak a Károly Róbert korabeli Magyarország leírása, de külföldi kitekintést is kapunk az eseményekre. A Franciaországban zajló templomosok üldözése, kínvallatásai, hogyan ér el, terjed idehaza is.
Az író valósághűen eleveníti fel a történelem ezen eseményeit, világít rá összefüggésekre. Teszi mindezt színes, mozgalmas képekkel közérthető módon. Bátorságról, hűségről és eretnekségről szól
a történet.
A regény második felében már a férfivá és sikeres lovaggá érett Attila története mellett
Anjou Károly lesz főszereplő. I. Károly magyar király koronáért vívott harcai, valamint a tartományurakkal való háborúskodása, hatalmának megszilárdítása kerül előtérbe. Érdekes és humoros alakja a történetnek Wittelsbach Ottó, aki a Szent Koronával Erdélybe menekül, hogy
a vajdától kérjen segítséget. A XIV. század kemény kiskirályharcai, Anjou Károly hatalmának megszilárdulás sok véres csatán át ért célt.
Részesei lehetünk Buda ostromának, a lángoló ország sorsa az elhíresült Rozgonyi csatánál teljesedik ki. Szemléletes, mozgalmas lezárása a regénynek. Attila a király lovagjaként véres harcok hőse, élete és sorsa szorosan összefonódik az országéval. Vilmos haragja is messze száll, múltjáról sokat megtudhatunk, amikor Attilával kibékül. Kelet oroszlánja hősként, harcoshoz méltóan tér meg őseihez.
A Templomosok üldözése egész Európán át, a bukásuk okai, remekül megírt történetbe szőve olvashatóak. Beépítve a magyar történelem alakulását, a harcok hatásaival olyan letehetetlenül izgalmas kalandok során át, korhű, izgalmas könyvet ad olvasói kezébe Bíró Szabolcs.
Nekem az egyik kedvenc történelmi regényem a Non nobis, Domine. Lendületes történetvezetése, színes karakterei és az alaptörténet egy kiváló regényt eredményezett.
Nagyszerű és érdekfeszítő olvasmány lehet minden történelmet szerető olvasónak. Különösen ajánlom az Anjouk sorozat kedvelőinek ezt az előzmény történetet, hiszen a sorozat hőseinek életéről itt is sokat megtudhatnak. A sorozatnak eddig három része jelent meg az Athenaeum Kiadónál. Liliom és vér, Lángmarta dél, Az utolsó tartományúrig.
A két regény külön-külön is megjelent, Kelet oroszlánja és Az utolsó vörös barátcímmel. A jelen kötet a két regény átdolgozott, bővített kiadását tartalmazza.
Bíró Szabolcs 1988-ban született a felvidéki Dunaszerdahelyen. Tizenhat évesen kezdett aktív kulturális tevékenységbe: íróként, újságíróként és rockénekesként is bontogatta szárnyait.
Regényíróként 2007-ben debütált, Francis W. Scott álnéven. 2010 óta kizárólag polgári nevén publikál, fő témájának a középkort és
a magyar történelmet tekinti. Az írás mellett tizenegy éven keresztül aktívan énekelt, elsősorban a Csak Van zenekar tagjaként. 2011-ben jött létre egyéni vállalkozása, mely által a könyvkiadói és rendezvényszervezői munkába is belekóstolt. 2014-ben többedmagával megalapította a Csallóközi Anjou Károly Bandérium névre keresztelt hagyományőrző közösséget, mely sokat segít az Anjouk világának érzékletesebb megteremtésében. Bíró Szabolcs szerető férj és büszke édesapa.
Kamaszkora óta kerekesszékben él, ám határokat nem igazán ismer. 2016-ban, a Szent György Lovagrend alapításának 690. évfordulóján, Visegrádon lovaggá ütötték.
Athenaeum, Budapest, 2016
800 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632936048
Kelet oroszlánja / Az utolsó vörös barát
Bíró Szabolcs 2007. óta publikál, jelennek meg írásai. Kezdetben Francis W. Scott álnéven, majd 2010. óta saját nevén jegyzi könyveit. Első komolyabb sikerét a Sub Rosa c. regényének köszönheti. A szakmai hírnevet és a közönség figyelmét a Non nobis, Domine hozta meg számára, ami akkor két kötetben jelent meg. A jelen kötet a két regény átdolgozott, bővített kiadása.
A könyv olvastatja magát, senkinek ne szegje kedvét a mérete és a 800 oldal. A jól felépített, lendületes cselekmény, remek karakterek viszik előre a történéseket, az olvasó kalandok sorát élheti át. Kezdésnek Akkon-ban járunk 1291-ben. Megismerjük egyik főhősünket, Bátor Vilmost, aki meghasonlott önmagával és hitével. Csalódott egy eszmében, megértette: vége, nincs tovább.
23 év kemény csatákkal, harcokkal átélt küzdelmei után haza indul Magyarországra.
Sok öröm idehaza sem várja a megkeseredett lovagot. Szeretett húga halott, annak öt éves fia
részeg apja mellett nyomorban él. Attila nyújt neki vigaszt, ad új reményt. Magához veszi, apja
helyett apja lesz: neveli, tanítja, lovagot akar belőle faragni. Benne látja a megszégyenült
Templomos Lovagrend új reményét, a tökéletes és gáncstalan lovagot.
A leendő keresztes lovag felcseperedéséről és férfivá éréséről szól az első kötet. Vilmos és Attila közös élete belső vívódásokkal, kalandokkal teli, mégis a kitartás és az elhívatottság diadala.
Az egyik legérdekesebb mellék alja a regénynek Umberto a bukott énekes, és László a gyerekkori barátból fegyvernökké előlépő hű barát.
Imádtam a szerelmi szálat, mert a kamaszodó fiú bizony szerelembe esik Ágnessel a budai fogadós lányával. Megható, mély szerelemről mesél. Vegytiszta érzelmek ezek. A testnek ugye, lehet parancsolni, de a szívnek nem! A szenvedélyesen őszinte érzéseket a regényben ez a kölcsönös szerelem adja. Ez a romantikus vonal a regényben hozza emberközelbe igazán Attilát, jó arányban keveredik a történelmi részekkel. Afféle könyv a könyvben Ágnes könyve, ahol a lány gondolatairól, vágyairól, félelmeiről és érzelmeiről olvashatunk. A levendulaillata kifejezetten jót tesz a véres harcok után.
Persze a lovagi nevelés a preceptóriumi élet mellett, ami igen sok további fordulatot ad az eseményeknek, maga Károly király alakja az, aki egy lovagi torna után újat hoz Attila életébe. Hosszú események bonyolult láncolatán át jutott el Károly Róbert a Magyar Királyság tényleges, teljhatalmú irányításához. A kiskirályok gáncsoskodásai, harc a koronáért, egyáltalán, hogy elfogadtassa magát, mint az ország királya, nem ment egyszerűen. A véres ostromok és csaták, hűség és köpönyegforgatás, őszinteség és csalfa hazugságok során át vitt az út. Attila választani kénytelen, liliomos lovag lesz, a király lovagja, bizalmasa és barátja. Ezt a döntést Vilmos nem fogadja örömmel, ahogyan a fiú házasságkötését sem.
Tetszett az a kor és a hangulata, amit Bíró Szabolcs a könyvben megteremtett. Nem csak a Károly Róbert korabeli Magyarország leírása, de külföldi kitekintést is kapunk az eseményekre. A Franciaországban zajló templomosok üldözése, kínvallatásai, hogyan ér el, terjed idehaza is.
Az író valósághűen eleveníti fel a történelem ezen eseményeit, világít rá összefüggésekre. Teszi mindezt színes, mozgalmas képekkel közérthető módon. Bátorságról, hűségről és eretnekségről szól
a történet.
A regény második felében már a férfivá és sikeres lovaggá érett Attila története mellett
Anjou Károly lesz főszereplő. I. Károly magyar király koronáért vívott harcai, valamint a tartományurakkal való háborúskodása, hatalmának megszilárdítása kerül előtérbe. Érdekes és humoros alakja a történetnek Wittelsbach Ottó, aki a Szent Koronával Erdélybe menekül, hogy
a vajdától kérjen segítséget. A XIV. század kemény kiskirályharcai, Anjou Károly hatalmának megszilárdulás sok véres csatán át ért célt.
Részesei lehetünk Buda ostromának, a lángoló ország sorsa az elhíresült Rozgonyi csatánál teljesedik ki. Szemléletes, mozgalmas lezárása a regénynek. Attila a király lovagjaként véres harcok hőse, élete és sorsa szorosan összefonódik az országéval. Vilmos haragja is messze száll, múltjáról sokat megtudhatunk, amikor Attilával kibékül. Kelet oroszlánja hősként, harcoshoz méltóan tér meg őseihez.
A Templomosok üldözése egész Európán át, a bukásuk okai, remekül megírt történetbe szőve olvashatóak. Beépítve a magyar történelem alakulását, a harcok hatásaival olyan letehetetlenül izgalmas kalandok során át, korhű, izgalmas könyvet ad olvasói kezébe Bíró Szabolcs.
Nekem az egyik kedvenc történelmi regényem a Non nobis, Domine. Lendületes történetvezetése, színes karakterei és az alaptörténet egy kiváló regényt eredményezett.
A két regény külön-külön is megjelent, Kelet oroszlánja és Az utolsó vörös barátcímmel. A jelen kötet a két regény átdolgozott, bővített kiadását tartalmazza.
Bíró Szabolcs 1988-ban született a felvidéki Dunaszerdahelyen. Tizenhat évesen kezdett aktív kulturális tevékenységbe: íróként, újságíróként és rockénekesként is bontogatta szárnyait.
Regényíróként 2007-ben debütált, Francis W. Scott álnéven. 2010 óta kizárólag polgári nevén publikál, fő témájának a középkort és
a magyar történelmet tekinti. Az írás mellett tizenegy éven keresztül aktívan énekelt, elsősorban a Csak Van zenekar tagjaként. 2011-ben jött létre egyéni vállalkozása, mely által a könyvkiadói és rendezvényszervezői munkába is belekóstolt. 2014-ben többedmagával megalapította a Csallóközi Anjou Károly Bandérium névre keresztelt hagyományőrző közösséget, mely sokat segít az Anjouk világának érzékletesebb megteremtésében. Bíró Szabolcs szerető férj és büszke édesapa.
Kamaszkora óta kerekesszékben él, ám határokat nem igazán ismer. 2016-ban, a Szent György Lovagrend alapításának 690. évfordulóján, Visegrádon lovaggá ütötték.
Athenaeum, Budapest, 2016
800 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632936048
2017. január 9., hétfő
Vörösbegy
Jo Nesbo: Vörösbegy
A Vörösbegy című krimi Jo Nesbø Harry Hole-sorozatának harmadik része. A világon mindenütt ezzel a regényével kezdték a sorozatot, így idehaza is, pedig nem ez volt az első
Harry Hole-történet. Viszont témája miatt az egyik legerősebb.
Az egykori norvég futballistatehetség, majd térdsérülése után rocksztár, első regényének kéziratát álnéven küldte el egy kiadóhoz. Ez volt a Flaggermusmannen (Denevérember), ami 1997-ben jelent meg. Nagy sikert aratva ezzel nem csak az olvasók, de a szakma előtt is.
Harry Hole az oslói rendőrség gyilkossági osztályának magányos alakja. Előzőleg már két ügyben sikerrel nyomozott: (az ausztráliai Denevérember, majd a Csótányok a bangkoki eset) emiatt ismeri
a sorozatgyilkosok lélektanát. A sportosan laza megjelenésű férfi, 1.90 magas, majdnem kopaszra nyírt, gyűrött arcú negyvenes, aki Levi’s farmerban, Martens bakancsban és feliratos pólókban jár. Kinézetében is inkább bűnözőnek tűnik, mint rendőrnek.
A gyors észjárású, fanyar humorú, látszólagos lazaság mellett az alkohollal vívott küzdelmei jellemzik. Napi betevője a kávé, a cigaretta és a sör. A viselkedésében is lázadó Harry Hole a skandináv krimik egyik briliáns alakja. Magányos, nagyon emberi, szerethető figura, amolyan rossz arcú zsaru. Nem könnyű eset: lázító, arrogáns, önfejű, gonosz poénjai vannak, és nem áll tőle távol a bosszú vagy a gonoszkodó káröröm. Nagyon pozitív jellemvonása, hogy tud bocsánatot kérni, ha esetleg tévedne. Kedves kollégáit becsüli, elismeri szakmai tudásukat.
Nesbo-ben talán az az egyik legjobb, hogy eléggé egyenletes a kötetei színvonala. Ez például tökéletes krimi. Most is adott egy társadalmi probléma, amit az adott történetben feldolgoz. A Vörösbegynél rátalált egy érzékeny pontra, talán ezért is lett bombasiker ez a krimi. A sorozat további darabjaiban is felvillant valamit a társadalmi gondokból. A Nemeziszben az Észak-Európában élő cigányok moráljáról, egyik kedvencemben A Megváltóban a norvég főváros droghelyzetéről ad képet.
A Vörösbegy két fő szálon futó történet, afféle könyv a könyvben. Főhősünk véletlenül egy
érdekes jelentésre bukkan: egy Marklin márkájú, nagy pusztítóerővel rendelkező fegyver vásárlásáról, ami betiltott fegyver Norvégiában. Harry gyanakodni kezd és és a fegyver nyomába ered. Hamarosan egy rendkívül szövevényes ügy körvonalazódik előtte, melynek előtörténete visszanyúlik a második világháború lövészárkaiba. A cselekményvezetés is rendkívül hatásos, a jelenben, és a múltban játszódó fejezetek egyaránt izgalmasak, és végig mozgásban tartják az olvasó gondolatait. A főhőseinek jellemrajza részletgazdag, nem csak a munkájukba, de a magánéletükbe
is beláthatunk. Természetesen Harry a legérdekesebb figura, annak ellenére, hogy nem boldog, és eddig nem volt szerencséje az emberi kapcsolatokkal. Ez most változni látszik.
Jo Nesbø a norvég történelem kevésbé ismert időszakát, a világháború alatti német megszállást,
és annak a társadalomra gyakorolt hatását írta bele a napjainkban játszódó izgalmas krimibe. Hogyan függ össze, a második világháború keleti frontja és a mai, modern Oslo? Ki a vakmerő merénylet szervezője? Nagyon skandináv, nagyon jó krimi, eléggé politikai, kemény, férfias történet.
A végkifejlet zseniális. A múltbéli szál főhősének valós kilétére csupán a regény végén derül fény. Nem kis meglepetést okozva az olvasónak! Hangulata, a madártannal színesített II. világháborús történet, ami napjainkig vezet. Szerelemről és a hitről, kitartani egy eszme mellett, személyiségzavarról és az igazságról. Döbbenetes, a hangulatfestő tájleírásai is megkapóan szépek, már már szépirodalmi szintű. Lélek és jellemábrázolásai, valóságszerű, sodróan érdekes lendülete van.
Kerek, kidolgozott, csavaros, izgalmas történet. Tudom, elfogult vagyok, de nagyon sok egyéb is van ebben a nem csak krimiben.
Köszönöm az élményt, Mr. Nesbo!
Eredeti cím: Rødstrupe
Eredeti megjelenés éve: 2000
Animus, Budapest, 2008
446 oldal · ISBN: 9789639715479 · Fordította: Petrikovics Edit
A Vörösbegy című krimi Jo Nesbø Harry Hole-sorozatának harmadik része. A világon mindenütt ezzel a regényével kezdték a sorozatot, így idehaza is, pedig nem ez volt az első
Harry Hole-történet. Viszont témája miatt az egyik legerősebb.
Az egykori norvég futballistatehetség, majd térdsérülése után rocksztár, első regényének kéziratát álnéven küldte el egy kiadóhoz. Ez volt a Flaggermusmannen (Denevérember), ami 1997-ben jelent meg. Nagy sikert aratva ezzel nem csak az olvasók, de a szakma előtt is.
Harry Hole az oslói rendőrség gyilkossági osztályának magányos alakja. Előzőleg már két ügyben sikerrel nyomozott: (az ausztráliai Denevérember, majd a Csótányok a bangkoki eset) emiatt ismeri
a sorozatgyilkosok lélektanát. A sportosan laza megjelenésű férfi, 1.90 magas, majdnem kopaszra nyírt, gyűrött arcú negyvenes, aki Levi’s farmerban, Martens bakancsban és feliratos pólókban jár. Kinézetében is inkább bűnözőnek tűnik, mint rendőrnek.
A gyors észjárású, fanyar humorú, látszólagos lazaság mellett az alkohollal vívott küzdelmei jellemzik. Napi betevője a kávé, a cigaretta és a sör. A viselkedésében is lázadó Harry Hole a skandináv krimik egyik briliáns alakja. Magányos, nagyon emberi, szerethető figura, amolyan rossz arcú zsaru. Nem könnyű eset: lázító, arrogáns, önfejű, gonosz poénjai vannak, és nem áll tőle távol a bosszú vagy a gonoszkodó káröröm. Nagyon pozitív jellemvonása, hogy tud bocsánatot kérni, ha esetleg tévedne. Kedves kollégáit becsüli, elismeri szakmai tudásukat.
Nesbo-ben talán az az egyik legjobb, hogy eléggé egyenletes a kötetei színvonala. Ez például tökéletes krimi. Most is adott egy társadalmi probléma, amit az adott történetben feldolgoz. A Vörösbegynél rátalált egy érzékeny pontra, talán ezért is lett bombasiker ez a krimi. A sorozat további darabjaiban is felvillant valamit a társadalmi gondokból. A Nemeziszben az Észak-Európában élő cigányok moráljáról, egyik kedvencemben A Megváltóban a norvég főváros droghelyzetéről ad képet.
A Vörösbegy két fő szálon futó történet, afféle könyv a könyvben. Főhősünk véletlenül egy
érdekes jelentésre bukkan: egy Marklin márkájú, nagy pusztítóerővel rendelkező fegyver vásárlásáról, ami betiltott fegyver Norvégiában. Harry gyanakodni kezd és és a fegyver nyomába ered. Hamarosan egy rendkívül szövevényes ügy körvonalazódik előtte, melynek előtörténete visszanyúlik a második világháború lövészárkaiba. A cselekményvezetés is rendkívül hatásos, a jelenben, és a múltban játszódó fejezetek egyaránt izgalmasak, és végig mozgásban tartják az olvasó gondolatait. A főhőseinek jellemrajza részletgazdag, nem csak a munkájukba, de a magánéletükbe
is beláthatunk. Természetesen Harry a legérdekesebb figura, annak ellenére, hogy nem boldog, és eddig nem volt szerencséje az emberi kapcsolatokkal. Ez most változni látszik.
Jo Nesbø a norvég történelem kevésbé ismert időszakát, a világháború alatti német megszállást,
és annak a társadalomra gyakorolt hatását írta bele a napjainkban játszódó izgalmas krimibe. Hogyan függ össze, a második világháború keleti frontja és a mai, modern Oslo? Ki a vakmerő merénylet szervezője? Nagyon skandináv, nagyon jó krimi, eléggé politikai, kemény, férfias történet.
A végkifejlet zseniális. A múltbéli szál főhősének valós kilétére csupán a regény végén derül fény. Nem kis meglepetést okozva az olvasónak! Hangulata, a madártannal színesített II. világháborús történet, ami napjainkig vezet. Szerelemről és a hitről, kitartani egy eszme mellett, személyiségzavarról és az igazságról. Döbbenetes, a hangulatfestő tájleírásai is megkapóan szépek, már már szépirodalmi szintű. Lélek és jellemábrázolásai, valóságszerű, sodróan érdekes lendülete van.
Kerek, kidolgozott, csavaros, izgalmas történet. Tudom, elfogult vagyok, de nagyon sok egyéb is van ebben a nem csak krimiben.
Köszönöm az élményt, Mr. Nesbo!
Eredeti cím: Rødstrupe
Eredeti megjelenés éve: 2000
Animus, Budapest, 2008
446 oldal · ISBN: 9789639715479 · Fordította: Petrikovics Edit
2017. január 8., vasárnap
Zuhanás előtt
Noah Hawley: Zuhanás előtt
Az amerikai tévékben nagy siker a Fargo című tévésorozat. A szériát jegyző Emmy és Golden Globe-díjas Noah Hawley regényíróként is sikereket ért el. A Zuhanás előtt az ötödik regénye.
Furcsa, mondhatni különös felépítésű a történet. Ettől lesz mélylélektani dráma a furcsa karakterekkel benépesített regény.
Felszállás után alig 16 perccel a tengerbe zuhan egy luxus magánrepülőgép. A kisgép utasai közt
nem akárkik voltak. David Bateman médiamogul és családja, testőreik, valamint Ben Kipling, aki ellen éppen vádat akarnak emelni. De erről még senki nem tud. Az egyik túlélő a kakukktojásnak számító Scott Burroughs festő, és egy négyéves kisfiú. Ő a gépen utazó médiamogul kisfia. Egyedüli túlélő a családjából. Szerencsétlenség, vagy szándékos emberölés áll a tragédia mögött? Kinek volt érdeke ezeknek az embereknek a halála, ki lehetett a fő célpont? Ezt vizsgálja, próbálja kideríteni a regény története. Mi történt a felszállás előtt, és a zuhanás utóhatásai közötti párhuzam meghökkentő lesz.
A regény szerkezete igen érdekes. Gyors, lendületes indítás után a vizsgálat aprólékos ütemben bontakozik ki. Az összes szereplőt külön külön ismerhetjük meg, ám a szerző lassan csepegteti a pontos információt. Mindig csak egy kis szeletét ismerjük meg a történetnek. Minden egyes utas életét visszamenőleg tudjuk meg, bepillantást nyerve jóval a tragédia előtti életükbe, gondolataikba. Közvetlen az utolsó percek eseményéit kell kirakni a mozaikokból. A szálak visszanyúlnak, a médiaérdeklődés természetesen óriási. Beindul a gépezet, valósággal szétszedik az utasok addigi sorsát, elméleteket gyártanak. Valódi médiahisztéria tanúi lehetünk, ami a rokonok életére is hatással van. Legfőképpen mindenkit az izgat, miért és hogyan került a gépre a festő? Egyrészt ünneplik, hőssé válik, hiszen a kisfiút kimenti, másfelől őt sejtik a tragédia egyik szervezőjének, ami elég képtelen. Kissé extrém karaktere tetszett, ahogy a regény cselekménye is. A történet középpontja a repülőgép-szerencsétlenség, ám mégsem csak erről szó a könyv. Ennél sokkal összetettebb a története.
Itt érdemes megjegyezni: Különösen tetszettek még Scott festményeinek leírásai, szinte láthatja az olvasó maga előtt ezeket a képeket. Scott ugyanis különböző katasztrófák, balesetek képeit festi meg... Scott élete önmagában is sok titkot rejt. Sorsa éppen új lendületet kap, a siker kapujában áll a tragédia bekövetkezésekor.
Egyik kedvenc karakterem Eleanor, aki Bateman sógornője, a kisfiú gyámja lett. Hirtelen
válik anyává, jelentős feladat elé állítja az élet. Magánéletére is komoly hatással van a tragédia.
Scott lecsúszott élete éppen felfelé ívelt. Okokról, okozatokról olvashatunk. Talán nem is az a lényeg, hogy miért történt, hanem hogyan? Ki lehetett a valódi célpont? A roncsdarabok megtalálása, összeillesztése és az utasok utolsó pillanatai egészen másról mesélnek, mint amit a média kitalál. Érdekes és meglepő választ kapunk a miértekre a történet végén.
Azoknak ajánlom, akik szeretik az emberi sorsokat bemutató írásokat. A regény nem krimi, nem is thriller, ahol a klisséké lenne a főszerep. Ám kétségtelenül fordulatos regény, ami tisztes tempóban halad előre. Egyéni sorsok, drámák, élethelyzetek bontakoznak ki a lapokon.
Noah Hawley tökéletes történetmesélő, jól felépített története elvarázsolja az érdeklődő olvasót. Kibontakozik a két család élete, belső problémáik. A Bateman családban évekkel ezelőtt már volt
egy tragédia, ezt is megismerhetjük. Pontos képet kapunk az egykori gyermekrablás hátteréről, a személyzet fontosságáról, megbízhatóságról, barátságokról, Kiplingék élete is tartogat meglepő fordulatokat. A karakterek izgalmasak, érdekes világba vezeti be az olvasót a szerző. Mesterien szövi a szálakat egy feszült regényt olvashattam. A véletlenek szerepe életünkben meglepő és váratlan dolgokat képes okozni. Bár, mint tudjuk: véletlenek nincsenek!
Izgalmas, sokszor fájdalmas emberi sorsok részesei lehetünk. A jelen tragédia is sok sebet tép fel. Intrikák, hazugságok, karrier-vágy és az amerikai idill. A tizenegy ember gondolatai, életük apró momentumai kapnak hangsúlyt. A regény profi módon ábrázolja ezeket.
Az író az orromnál fogva vezetett, annyit elárulok. FBI, média-cirkusz, személyes sorsok, sokrétű karakterek és profi történetmesélés jellemzi a regényt. Karakterei élnek, hihetőek az ábrázolt sorsok. Mindez filmvásznon még hatásosabb lehet, borítékolhatóan sikerre számíthat. Látványos és érdekes a történet. Jó lenne még olvasni a szerzőtől magyarul.
A könyvet ITT tudod megrendelni!
A könyv trailere:
https://www.youtube.com/watch?v=QQ8ald5vqF0
Noah Hawley: (1967).
Író, forgatókönyvíró és producer. A Dr. Csont három évada is a nevéhez fűződik. A szerzőt milliók ismerik szerte a világon. Ő a több földrészen is rendkívüli sikert aratott Fargo filmsorozat sokszorosan díjnyertes írója. A zuhanás előtt filmjogait a Sony Pictures vásárolta meg.
Eredeti mű: Noah Hawley: Before the Fall
XXI. Század, Budapest, 2016
400 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155638152 ·
Fordította: Soproni András
Az amerikai tévékben nagy siker a Fargo című tévésorozat. A szériát jegyző Emmy és Golden Globe-díjas Noah Hawley regényíróként is sikereket ért el. A Zuhanás előtt az ötödik regénye.
Furcsa, mondhatni különös felépítésű a történet. Ettől lesz mélylélektani dráma a furcsa karakterekkel benépesített regény.
Felszállás után alig 16 perccel a tengerbe zuhan egy luxus magánrepülőgép. A kisgép utasai közt
nem akárkik voltak. David Bateman médiamogul és családja, testőreik, valamint Ben Kipling, aki ellen éppen vádat akarnak emelni. De erről még senki nem tud. Az egyik túlélő a kakukktojásnak számító Scott Burroughs festő, és egy négyéves kisfiú. Ő a gépen utazó médiamogul kisfia. Egyedüli túlélő a családjából. Szerencsétlenség, vagy szándékos emberölés áll a tragédia mögött? Kinek volt érdeke ezeknek az embereknek a halála, ki lehetett a fő célpont? Ezt vizsgálja, próbálja kideríteni a regény története. Mi történt a felszállás előtt, és a zuhanás utóhatásai közötti párhuzam meghökkentő lesz.
A regény szerkezete igen érdekes. Gyors, lendületes indítás után a vizsgálat aprólékos ütemben bontakozik ki. Az összes szereplőt külön külön ismerhetjük meg, ám a szerző lassan csepegteti a pontos információt. Mindig csak egy kis szeletét ismerjük meg a történetnek. Minden egyes utas életét visszamenőleg tudjuk meg, bepillantást nyerve jóval a tragédia előtti életükbe, gondolataikba. Közvetlen az utolsó percek eseményéit kell kirakni a mozaikokból. A szálak visszanyúlnak, a médiaérdeklődés természetesen óriási. Beindul a gépezet, valósággal szétszedik az utasok addigi sorsát, elméleteket gyártanak. Valódi médiahisztéria tanúi lehetünk, ami a rokonok életére is hatással van. Legfőképpen mindenkit az izgat, miért és hogyan került a gépre a festő? Egyrészt ünneplik, hőssé válik, hiszen a kisfiút kimenti, másfelől őt sejtik a tragédia egyik szervezőjének, ami elég képtelen. Kissé extrém karaktere tetszett, ahogy a regény cselekménye is. A történet középpontja a repülőgép-szerencsétlenség, ám mégsem csak erről szó a könyv. Ennél sokkal összetettebb a története.
Itt érdemes megjegyezni: Különösen tetszettek még Scott festményeinek leírásai, szinte láthatja az olvasó maga előtt ezeket a képeket. Scott ugyanis különböző katasztrófák, balesetek képeit festi meg... Scott élete önmagában is sok titkot rejt. Sorsa éppen új lendületet kap, a siker kapujában áll a tragédia bekövetkezésekor.
Egyik kedvenc karakterem Eleanor, aki Bateman sógornője, a kisfiú gyámja lett. Hirtelen
válik anyává, jelentős feladat elé állítja az élet. Magánéletére is komoly hatással van a tragédia.
Scott lecsúszott élete éppen felfelé ívelt. Okokról, okozatokról olvashatunk. Talán nem is az a lényeg, hogy miért történt, hanem hogyan? Ki lehetett a valódi célpont? A roncsdarabok megtalálása, összeillesztése és az utasok utolsó pillanatai egészen másról mesélnek, mint amit a média kitalál. Érdekes és meglepő választ kapunk a miértekre a történet végén.
Azoknak ajánlom, akik szeretik az emberi sorsokat bemutató írásokat. A regény nem krimi, nem is thriller, ahol a klisséké lenne a főszerep. Ám kétségtelenül fordulatos regény, ami tisztes tempóban halad előre. Egyéni sorsok, drámák, élethelyzetek bontakoznak ki a lapokon.
Noah Hawley tökéletes történetmesélő, jól felépített története elvarázsolja az érdeklődő olvasót. Kibontakozik a két család élete, belső problémáik. A Bateman családban évekkel ezelőtt már volt
egy tragédia, ezt is megismerhetjük. Pontos képet kapunk az egykori gyermekrablás hátteréről, a személyzet fontosságáról, megbízhatóságról, barátságokról, Kiplingék élete is tartogat meglepő fordulatokat. A karakterek izgalmasak, érdekes világba vezeti be az olvasót a szerző. Mesterien szövi a szálakat egy feszült regényt olvashattam. A véletlenek szerepe életünkben meglepő és váratlan dolgokat képes okozni. Bár, mint tudjuk: véletlenek nincsenek!
Izgalmas, sokszor fájdalmas emberi sorsok részesei lehetünk. A jelen tragédia is sok sebet tép fel. Intrikák, hazugságok, karrier-vágy és az amerikai idill. A tizenegy ember gondolatai, életük apró momentumai kapnak hangsúlyt. A regény profi módon ábrázolja ezeket.
Az író az orromnál fogva vezetett, annyit elárulok. FBI, média-cirkusz, személyes sorsok, sokrétű karakterek és profi történetmesélés jellemzi a regényt. Karakterei élnek, hihetőek az ábrázolt sorsok. Mindez filmvásznon még hatásosabb lehet, borítékolhatóan sikerre számíthat. Látványos és érdekes a történet. Jó lenne még olvasni a szerzőtől magyarul.
A könyvet ITT tudod megrendelni!
A könyv trailere:
https://www.youtube.com/watch?v=QQ8ald5vqF0
Noah Hawley: (1967).
Író, forgatókönyvíró és producer. A Dr. Csont három évada is a nevéhez fűződik. A szerzőt milliók ismerik szerte a világon. Ő a több földrészen is rendkívüli sikert aratott Fargo filmsorozat sokszorosan díjnyertes írója. A zuhanás előtt filmjogait a Sony Pictures vásárolta meg.
Eredeti mű: Noah Hawley: Before the Fall
XXI. Század, Budapest, 2016
400 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155638152 ·
Fordította: Soproni András
2017. január 6., péntek
Lerepül a hülye fejetek
Hartay Csaba: Lerepül a hülye fejetek
Hartay Csaba szarvasi író-költő első prózakötete 2013 őszén jelent meg. A felnőtté válás rázós útját mutatja be az olvasónak a kilencvenes évek vidéki kisvárosban, annak minden hangulatával.
Nem volt könnyű akkor sem fiatalnak lenni, persze korszakonként mások voltak a fiatalok problémái. A szocializmus éppen leomlott, elkezdődött a nagy szabadság. A 6-8 fős fiútársaság barátsága és fő problémája a cigi-alkohol-buli háromszög körül forgott. Kétségtelenül feszegették önnön határaikat, önmagukat próbálgatták, nem kis feladatot adva ezzel a szülők idegrendszerének és tűrőképességének sem.
Milyen is volt kamasznak lenni a kilencvenes évek vidéki kisvárosában? Lakótelepi gyerekek a Holtág partján, a felnőtt élet küszöbén.
Szarvas és a Körös adta lehetőségek igen szerény teret adtak ennek, ám a fiúk jól feltalálták magukat és kihasználtak minden lehetséges alkalmat, megragadtak minden pillanatot egy egy számukra jó hecc, poén elkövetésére. Legyen az kamionok dobálása, gyümölcslopás a szomszéd telekről, ami később tejporlopássá nőtte ki magát, réz tollbetétből bomba gyártás, ahol elhangzik a címadó mondat, vagy buli a Nyúlzúgban télen-nyáron, orvhorgászat, és a "nagyfiúskodás" minden lehetséges pillanata. Öten egy száguldó Trabantban, ami szerencsés véget ér, kalandok, tréfák minden mennyiségben. Természetesen a poén kedvéért egymás ugratása sem maradhat el. Mondhatnám, ha szigorú lennék miért nem volt értelmes elfoglaltságuk ezeknek a fiúknak, ami lekösse őket? Így volt szép, ettől volt kerek a történet. Olyan emlékeket gyűjtöttek be, amire most jó visszaemlékezni. Egészen pontosan VAN mire! A baráti segítség sem marad el, ha ez szükséges. Pontosan tudják, mit akarnak hallani a szülők...
A felnőtté válás folyamatában az volt számomra az egyik legérdekesebb momentum, hogy maguk
a fiúk is tisztában voltak valahol azzal, hogy meddig mehetnek el. De addig el is mentek, megragadtak minden lehetőséget erre. A regény hangulata tökéletesen adja a vidéki élet forgatagát. Nyelvezete szókimondó, laza. Nem szépít, nem akar irodalmias, művészkedő lenni. Nevén nevezi a dolgokat, különösen a faluról városra bekerülő Vándor káromkodik minden ok nélkül is. Ugyanakkor vannak szép leíró részei: a téli Körös-part, horgászkalandok és a kollégiumbeli élet megjelenítése. Olvasmányos, átélhető kalandok ezek. Vagány, bátor srácok emlékeiről olvashatunk.
Főhősünk Shado, aki jó családi háttérrel rendelkezik, ám nagyon nem találja helyét az elit gimnázium maradi és szigorú tanerői között. Igazából laza, afféle óvatos duhaj fiú. Valójában csak azt tudja mit nem akar. Nem akar beállni a sorba, nem érdekli a tanulás, bukásra áll több tantárgyból. Számomra
is ismerős mondat volt a pedagógusok részéről: "Fiam, nem kötelező ide járni". Nos, ha nem, hát nem. Persze, mennyivel izgalmasabb biliárdozni napközben, kocsmázni-cigizni, mint kémiát magolni, vagy matekozni, a tízórai árát elhamburgerezni. Középpontba áll egy életérzés, amin keresztül minden érdekesnek, sajátosan szabadnak tűnik. Hiába az apai szigor, ha az csak ígéret maradt.
Volt olyan érzésem, talán apa is valahol a lelke mélyén büszke volt fia baromságaira, de ezt mégsem mondhatta. Maradtak a szigorú büntetések kilátásba helyezései, vagy a nadrágszíj csatos vége, de
erre sem került sor. Azt gondolom, ezeket sok fiú megélte kamasz élete során. Szép emlékek ezek, még ha ott és akkor átélni nem is tűnt annak. Miért is voltam én annyira jó fiú? Bevallom, így
olvasás után bizony van némi irigység bennem a srácok kalandjaira.
A történetek sora lendületes, stílusuk kötetlen. A különböző eseményekben a közös motorozások mellett a korszak zenéi is feltűnnek: The Cure, Depeche Mode dalai alap volt a menőséghez, ahogyan az első nagy fesztiválok is kiváló bulihelyszínnek bizonyultak. Szarvas után a szeghalmi kollégiumi élet, új barátok, új tanárok hozzák a lehetőséget, amit Shado megragad. Kezd önmagára találni, felfedezi az irodalmat és kiírja magából érzéseit, verselni kezd.
Haverok, bor és cigi nélkül nem megy, de végre ráérez: le kell érettségizni! Szép pillanatok voltak
az éjszakai kirándulás, a vendégszoba felfedezése és a búcsúzás. Amikor érzékelik, valami véget ért, lezárult fiatal életükben, felnőttek. Soha többet nem fogják kihívni a táblához, jön 2000, valami új kezdődik.
Érdekes lenne egy amolyan húsz év múlva novella, mi lett a fiúkkal?
Hogyan élték meg ezeket a változásokat, mennyire álltak be a sorba, mivé lettek. Rossz gyerek nincs, csak alkalom a hülyeségre. Emlékek, kalandok pedig kellenek. Jó volt elmerülni, megidézni ezt a nem is olyan távoli múltat.
A könyv fülszövege:
Hartay Csaba első regénye kőkemény életrajz a ’90-es évek Magyarországáról, gimis bulikról és haverokról. A nyelvében sem szépelgő sztori végül a 2000-es EFOTT-on zárul egy kimerítő éjszakával, ahol megszületik a Részegek Hadserege. Vadító és vidító könyv, semmi nem maradt ki belőle, amitől egy kamasz fejest ugrik az életbe – talán egy dolog, az iskola imádata. Shado és csapata. Lakótelep, holtág, kollégium – bandázás a gyermekkori tájban. Ha tényleg van olyan, akkor nemzedéki regény. Durr, egy pofon. (Kiss László, író, szerkesztő)
Miközben én létfilozófiai depressziótól sújtva Kafkát olvastam, Doors-ot hallgattam és Dallas-t bámultam, a Nyúlzugban ezer fokon izzott az élet. Húsz év távlatából különösen irigylem. (Benedek Szabolcs, író)
Semmi különös. A srác a szomszédból fogta a havat, lefagyasztott pár hógolyót, aztán nyáron előveszi és arcunkba vágja a mirelit múltat, úgy, hogy tényleg lerepül a hülye fejünk. Nekem betalált. (Nagy Péter, színész)
Hartay Csaba:
1977. június 16-án született Gyulán. Gyerekkorát
Szarvason töltötte, jelenleg is ott él.
1996-ban érettségizett a szeghalmi Péter András Gimnáziumban. 1997-ben jelent meg első verse a Sárkányfűben, azóta publikál rendszeresen irodalmi folyóiratokban. Tagja a Szépírók Társaságának és a József Attila Körnek. Eddig nyolc verseskötete és három regénye jelent meg. ( Nem boci! és a Holtág)
Családi vállalkozásban egy szarvasmarha telepen dolgozik.
Díjai:
Körösök Gyöngye díj - 2006
Bárka-díj - 2010
Szarvas város kulturális életéért díj - 2015
Megyei Príma Díj - 2015
Podmaniczky Művészeti Alapítvány, Balatonboglár, 2013
258 oldal · ISBN: 9789638985118
Hartay Csaba szarvasi író-költő első prózakötete 2013 őszén jelent meg. A felnőtté válás rázós útját mutatja be az olvasónak a kilencvenes évek vidéki kisvárosban, annak minden hangulatával.
Nem volt könnyű akkor sem fiatalnak lenni, persze korszakonként mások voltak a fiatalok problémái. A szocializmus éppen leomlott, elkezdődött a nagy szabadság. A 6-8 fős fiútársaság barátsága és fő problémája a cigi-alkohol-buli háromszög körül forgott. Kétségtelenül feszegették önnön határaikat, önmagukat próbálgatták, nem kis feladatot adva ezzel a szülők idegrendszerének és tűrőképességének sem.
Milyen is volt kamasznak lenni a kilencvenes évek vidéki kisvárosában? Lakótelepi gyerekek a Holtág partján, a felnőtt élet küszöbén.
Szarvas és a Körös adta lehetőségek igen szerény teret adtak ennek, ám a fiúk jól feltalálták magukat és kihasználtak minden lehetséges alkalmat, megragadtak minden pillanatot egy egy számukra jó hecc, poén elkövetésére. Legyen az kamionok dobálása, gyümölcslopás a szomszéd telekről, ami később tejporlopássá nőtte ki magát, réz tollbetétből bomba gyártás, ahol elhangzik a címadó mondat, vagy buli a Nyúlzúgban télen-nyáron, orvhorgászat, és a "nagyfiúskodás" minden lehetséges pillanata. Öten egy száguldó Trabantban, ami szerencsés véget ér, kalandok, tréfák minden mennyiségben. Természetesen a poén kedvéért egymás ugratása sem maradhat el. Mondhatnám, ha szigorú lennék miért nem volt értelmes elfoglaltságuk ezeknek a fiúknak, ami lekösse őket? Így volt szép, ettől volt kerek a történet. Olyan emlékeket gyűjtöttek be, amire most jó visszaemlékezni. Egészen pontosan VAN mire! A baráti segítség sem marad el, ha ez szükséges. Pontosan tudják, mit akarnak hallani a szülők...
A felnőtté válás folyamatában az volt számomra az egyik legérdekesebb momentum, hogy maguk
a fiúk is tisztában voltak valahol azzal, hogy meddig mehetnek el. De addig el is mentek, megragadtak minden lehetőséget erre. A regény hangulata tökéletesen adja a vidéki élet forgatagát. Nyelvezete szókimondó, laza. Nem szépít, nem akar irodalmias, művészkedő lenni. Nevén nevezi a dolgokat, különösen a faluról városra bekerülő Vándor káromkodik minden ok nélkül is. Ugyanakkor vannak szép leíró részei: a téli Körös-part, horgászkalandok és a kollégiumbeli élet megjelenítése. Olvasmányos, átélhető kalandok ezek. Vagány, bátor srácok emlékeiről olvashatunk.
Főhősünk Shado, aki jó családi háttérrel rendelkezik, ám nagyon nem találja helyét az elit gimnázium maradi és szigorú tanerői között. Igazából laza, afféle óvatos duhaj fiú. Valójában csak azt tudja mit nem akar. Nem akar beállni a sorba, nem érdekli a tanulás, bukásra áll több tantárgyból. Számomra
is ismerős mondat volt a pedagógusok részéről: "Fiam, nem kötelező ide járni". Nos, ha nem, hát nem. Persze, mennyivel izgalmasabb biliárdozni napközben, kocsmázni-cigizni, mint kémiát magolni, vagy matekozni, a tízórai árát elhamburgerezni. Középpontba áll egy életérzés, amin keresztül minden érdekesnek, sajátosan szabadnak tűnik. Hiába az apai szigor, ha az csak ígéret maradt.
Volt olyan érzésem, talán apa is valahol a lelke mélyén büszke volt fia baromságaira, de ezt mégsem mondhatta. Maradtak a szigorú büntetések kilátásba helyezései, vagy a nadrágszíj csatos vége, de
erre sem került sor. Azt gondolom, ezeket sok fiú megélte kamasz élete során. Szép emlékek ezek, még ha ott és akkor átélni nem is tűnt annak. Miért is voltam én annyira jó fiú? Bevallom, így
olvasás után bizony van némi irigység bennem a srácok kalandjaira.
A történetek sora lendületes, stílusuk kötetlen. A különböző eseményekben a közös motorozások mellett a korszak zenéi is feltűnnek: The Cure, Depeche Mode dalai alap volt a menőséghez, ahogyan az első nagy fesztiválok is kiváló bulihelyszínnek bizonyultak. Szarvas után a szeghalmi kollégiumi élet, új barátok, új tanárok hozzák a lehetőséget, amit Shado megragad. Kezd önmagára találni, felfedezi az irodalmat és kiírja magából érzéseit, verselni kezd.
Haverok, bor és cigi nélkül nem megy, de végre ráérez: le kell érettségizni! Szép pillanatok voltak
az éjszakai kirándulás, a vendégszoba felfedezése és a búcsúzás. Amikor érzékelik, valami véget ért, lezárult fiatal életükben, felnőttek. Soha többet nem fogják kihívni a táblához, jön 2000, valami új kezdődik.
Érdekes lenne egy amolyan húsz év múlva novella, mi lett a fiúkkal?
Hogyan élték meg ezeket a változásokat, mennyire álltak be a sorba, mivé lettek. Rossz gyerek nincs, csak alkalom a hülyeségre. Emlékek, kalandok pedig kellenek. Jó volt elmerülni, megidézni ezt a nem is olyan távoli múltat.
A könyv fülszövege:
Hartay Csaba első regénye kőkemény életrajz a ’90-es évek Magyarországáról, gimis bulikról és haverokról. A nyelvében sem szépelgő sztori végül a 2000-es EFOTT-on zárul egy kimerítő éjszakával, ahol megszületik a Részegek Hadserege. Vadító és vidító könyv, semmi nem maradt ki belőle, amitől egy kamasz fejest ugrik az életbe – talán egy dolog, az iskola imádata. Shado és csapata. Lakótelep, holtág, kollégium – bandázás a gyermekkori tájban. Ha tényleg van olyan, akkor nemzedéki regény. Durr, egy pofon. (Kiss László, író, szerkesztő)
Miközben én létfilozófiai depressziótól sújtva Kafkát olvastam, Doors-ot hallgattam és Dallas-t bámultam, a Nyúlzugban ezer fokon izzott az élet. Húsz év távlatából különösen irigylem. (Benedek Szabolcs, író)
Semmi különös. A srác a szomszédból fogta a havat, lefagyasztott pár hógolyót, aztán nyáron előveszi és arcunkba vágja a mirelit múltat, úgy, hogy tényleg lerepül a hülye fejünk. Nekem betalált. (Nagy Péter, színész)
Hartay Csaba:
1977. június 16-án született Gyulán. Gyerekkorát
Szarvason töltötte, jelenleg is ott él.
1996-ban érettségizett a szeghalmi Péter András Gimnáziumban. 1997-ben jelent meg első verse a Sárkányfűben, azóta publikál rendszeresen irodalmi folyóiratokban. Tagja a Szépírók Társaságának és a József Attila Körnek. Eddig nyolc verseskötete és három regénye jelent meg. ( Nem boci! és a Holtág)
Családi vállalkozásban egy szarvasmarha telepen dolgozik.
Díjai:
Körösök Gyöngye díj - 2006
Bárka-díj - 2010
Szarvas város kulturális életéért díj - 2015
Megyei Príma Díj - 2015
Podmaniczky Művészeti Alapítvány, Balatonboglár, 2013
258 oldal · ISBN: 9789638985118
2017. január 5., csütörtök
Az utolsó boszorkány lánya
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány lánya
Szeretem Fábián Janka történeteit, mert kidolgozottak, szórakoztatóak. Afféle léleksimogatóan romantikusak, andalítóak. Jó volt olvasni ezt a regényt is, pontosan azt kaptam, amit vártam: minőségi lektűrt, kalandos történelmi regényt, ami tuti siker a nőknél, ám férfi olvasókat is elvarázsol. Ahogyan engem is.
A történet mozgalmasan indul, Bécs hetedhét országra szóló esküvőre készül 1760 őszén.
A trónörökös József esküvőjének leírása, megjelenítése eleven, lüktető. Fábián Janka írásmódjával képzeletben szinte ott vagyunk abban a forgatagban. Együtt szívjuk a levegőt, izgulunk és tolongunk
a tömeggel, hogy lássuk a nagy esemény szereplőit: az aranyos hintókat, a magyar testőrséget, a színes és pompázatos bécsi udvar szereplőit.
A történet két fő részre bomlik: Bécs és Párizs a regény helyszínei.
Elsőnek Bécsben járunk. Felícia és családja élete egyenesbe került. Rendben, boldogan élnek,
vezetik a kávéházukat. Erről a kávéházról, kávézási szokásokról olvastam volna kicsit bővebben is. Milyen volt, hogyan is működött, kik tértek be kávézni. Felícia rendre bejáratos Mária Teréziához, afféle házi javasasszonya. Általa bepillanthatunk a Habsburg uralkodócsalád életébe. Meglepően okos nő módjára Felícia nem élt vissza ezzel a bizalmi helyzettel. Lányát, Zsófiát távol tartja a palotától, aminek jó oka van. Azonban a szerelem vak, és megtalálja a titkos kisajtókat, amibe akár
a véletlen is besegíthet. II. József és Marie Antoinette élete rajzolódik ki előttünk alaposabban. II. József fiatal, szinte kamasz mikor esküvőre kerül sor. Sajnálatosan nem túl boldog házassága rövid ideig tart. Mindkét felesége különös figurái a történetnek. II. József különcségeinek okára is kapunk választ, második házassága, álruhás kalandozásai és későbbi kikapós viselkedése színes pillanatai a regénynek. Talán ő az egyetlen erős férfi szereplő, a többiek csak igazi mellékalakok. A nők viszik
a prímet, körülöttük bonyolódnak az események. Vagy éppen ők maguk bonyolítják azt... Ami nem véletlen, hiszen Fábián Janka a női sorsok avatott ismerője.
Tetszett, hogy a császárné elsősorban mint nő, anya és feleség jelenik meg a regényben. Aggódik, gyászol, temet és persze szervezi a gyermeki és a birodalom életét. A súlya is több ízben téma, úgy tűnik ez már akkoriban is problémát jelentett az arisztokrata hölgyeknek, ahogyan a korral járó ráncok is.
A végén a haláláról és temetéséről is lehetett volna bővebben adagolni az információt. Nekem gyakran hiányérzetem volt, szívesen olvastam volna plusz információkat a felvillanó történelmi alakokról, történésekről. A második részt, ami Párizsban játszódik lendületesebbnek, sodróbbnak is éreztem. Talán a közelgő változások a forradalom miatt is.
A szépséges Marie Antoinette érdekházassága, aki hozzámegy
a francia XVI. Lajoshoz által jut a történet Párizsba. Itt talán már inkább a királyi pár a főbb szereplő. Róluk is több érdekességet megtudhatunk: az idős, beteg Lajos haldoklása, Madame Du Barry szerepe, a fiatal pár gyermekáldásának nehézségei mind érdekes, izgalmakat tartogatnak. Sok valós anekdota épül be az eseményekbe, teszi színessé.
Végre Zsófia is saját lábára kénytelen állni. Ebben lovagias segítséget kap férjétől. Sorsában kísértetiesen ismeri fel az olvasó Felícia történetét. A feketehimlő járvány is szerepet kap sajnálatosan néhány szereplőt elragad, kiírt a történetből. Ugyanakkor feltűnik Zsófia igazi apja is...
A regény első, Bécsben játszódó része Zsófia szerelmi életét, felnőtté válásáról és a Habsburgok helyzetéről mesél, a kötet második felében Zsófia már fiatalasszony, és a közelgő francia forradalom játszanak nagy szerepet. Ennek hatásai a családot sem kímélik. A történet véget ér ugyan, de lezárva még nincs a szereplők sorsa. Izgalmas folytatás várható.
Fábián Janka:
1973-ban született, írói álnevét nagymamája irántit tiszteletből vette fel.
Egy Pest melletti községben nőtt fel, de gyermekként sok időt töltött Kisnémediben is, ahol nagymamája született. Az érettségi vizsgát követően a Miskolci Egyetem angol–történelem szakát végezte el, majd pár évvel később az Eötvös Lóránd Tudományegyetem francia szakán szerzett oklevelet. Az írás mellett angol–francia nyelvtanárként és fordítóként munkálkodik.
Néhány sikerregénye: Emma-trilógia, Lotti öröksége, Adél és Alíz, Koszorúfonat, Az angyalos ház, A német lány, A francia nő.
Libri, Budapest, 2016
468 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633106693
Szeretem Fábián Janka történeteit, mert kidolgozottak, szórakoztatóak. Afféle léleksimogatóan romantikusak, andalítóak. Jó volt olvasni ezt a regényt is, pontosan azt kaptam, amit vártam: minőségi lektűrt, kalandos történelmi regényt, ami tuti siker a nőknél, ám férfi olvasókat is elvarázsol. Ahogyan engem is.
A történet mozgalmasan indul, Bécs hetedhét országra szóló esküvőre készül 1760 őszén.
A trónörökös József esküvőjének leírása, megjelenítése eleven, lüktető. Fábián Janka írásmódjával képzeletben szinte ott vagyunk abban a forgatagban. Együtt szívjuk a levegőt, izgulunk és tolongunk
a tömeggel, hogy lássuk a nagy esemény szereplőit: az aranyos hintókat, a magyar testőrséget, a színes és pompázatos bécsi udvar szereplőit.
A történet két fő részre bomlik: Bécs és Párizs a regény helyszínei.
Elsőnek Bécsben járunk. Felícia és családja élete egyenesbe került. Rendben, boldogan élnek,
vezetik a kávéházukat. Erről a kávéházról, kávézási szokásokról olvastam volna kicsit bővebben is. Milyen volt, hogyan is működött, kik tértek be kávézni. Felícia rendre bejáratos Mária Teréziához, afféle házi javasasszonya. Általa bepillanthatunk a Habsburg uralkodócsalád életébe. Meglepően okos nő módjára Felícia nem élt vissza ezzel a bizalmi helyzettel. Lányát, Zsófiát távol tartja a palotától, aminek jó oka van. Azonban a szerelem vak, és megtalálja a titkos kisajtókat, amibe akár
a véletlen is besegíthet. II. József és Marie Antoinette élete rajzolódik ki előttünk alaposabban. II. József fiatal, szinte kamasz mikor esküvőre kerül sor. Sajnálatosan nem túl boldog házassága rövid ideig tart. Mindkét felesége különös figurái a történetnek. II. József különcségeinek okára is kapunk választ, második házassága, álruhás kalandozásai és későbbi kikapós viselkedése színes pillanatai a regénynek. Talán ő az egyetlen erős férfi szereplő, a többiek csak igazi mellékalakok. A nők viszik
a prímet, körülöttük bonyolódnak az események. Vagy éppen ők maguk bonyolítják azt... Ami nem véletlen, hiszen Fábián Janka a női sorsok avatott ismerője.
Tetszett, hogy a császárné elsősorban mint nő, anya és feleség jelenik meg a regényben. Aggódik, gyászol, temet és persze szervezi a gyermeki és a birodalom életét. A súlya is több ízben téma, úgy tűnik ez már akkoriban is problémát jelentett az arisztokrata hölgyeknek, ahogyan a korral járó ráncok is.
A végén a haláláról és temetéséről is lehetett volna bővebben adagolni az információt. Nekem gyakran hiányérzetem volt, szívesen olvastam volna plusz információkat a felvillanó történelmi alakokról, történésekről. A második részt, ami Párizsban játszódik lendületesebbnek, sodróbbnak is éreztem. Talán a közelgő változások a forradalom miatt is.
A szépséges Marie Antoinette érdekházassága, aki hozzámegy
a francia XVI. Lajoshoz által jut a történet Párizsba. Itt talán már inkább a királyi pár a főbb szereplő. Róluk is több érdekességet megtudhatunk: az idős, beteg Lajos haldoklása, Madame Du Barry szerepe, a fiatal pár gyermekáldásának nehézségei mind érdekes, izgalmakat tartogatnak. Sok valós anekdota épül be az eseményekbe, teszi színessé.
Végre Zsófia is saját lábára kénytelen állni. Ebben lovagias segítséget kap férjétől. Sorsában kísértetiesen ismeri fel az olvasó Felícia történetét. A feketehimlő járvány is szerepet kap sajnálatosan néhány szereplőt elragad, kiírt a történetből. Ugyanakkor feltűnik Zsófia igazi apja is...
A regény első, Bécsben játszódó része Zsófia szerelmi életét, felnőtté válásáról és a Habsburgok helyzetéről mesél, a kötet második felében Zsófia már fiatalasszony, és a közelgő francia forradalom játszanak nagy szerepet. Ennek hatásai a családot sem kímélik. A történet véget ér ugyan, de lezárva még nincs a szereplők sorsa. Izgalmas folytatás várható.
Fábián Janka:
1973-ban született, írói álnevét nagymamája irántit tiszteletből vette fel.
Egy Pest melletti községben nőtt fel, de gyermekként sok időt töltött Kisnémediben is, ahol nagymamája született. Az érettségi vizsgát követően a Miskolci Egyetem angol–történelem szakát végezte el, majd pár évvel később az Eötvös Lóránd Tudományegyetem francia szakán szerzett oklevelet. Az írás mellett angol–francia nyelvtanárként és fordítóként munkálkodik.
Néhány sikerregénye: Emma-trilógia, Lotti öröksége, Adél és Alíz, Koszorúfonat, Az angyalos ház, A német lány, A francia nő.
Libri, Budapest, 2016
468 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633106693
2017. január 3., kedd
Elszabadul a pokol
Karin Fossum: Elszabadul a pokol
Sejer felügyelő történeteit szeretem, elgondolkodtatnak, miközben nem is a maga a konkrét nyomozás folyamata köti le az olvasó figyelmét, hanem az írónő, Karin Fossum által jól megrajzolt karakterek lelkivilága. Ez a történet is bárhol, bármikor, bárkivel megeshetne.
A békés, nyugodt, dél-norvégiai kertvároska lakói életét egy csapásra felforgatja valaki. Elsőnek Lily és Karsten Sundelin élete omlik össze, amikor a családi házuk udvarán babakocsijában békésen alvó kislányukat, vérben úszva találják... "Szerencsére" gyorsan kiderül, hogy csupán egy ízléstelen tréfa áldozatai lettek. A különös, gyerekesen vicces tréfák sorozata folytatódik: a halálos beteg emberhez megérkezik a halottas kocsi, vagy a városka kedvelt, idős lakójának fiktív gyászjelentése jelenik meg a helyi újságban, de nem sorolom, nem "lövöm le" a poénokat. Karin Fossum az emberi lélek remek ismerője. Hihetetlen alapos jellemrajzokat kapunk a karakterekről. A "tréfák" hatása súlyosabb, további sorsukban meghatározóvá válik. Érdekes és megható lelki pillanatok tanúi lehet az olvasó.
A "miértek" kapnak hangsúlyt a történetben.
Az gyorsan kiderül, hogy a gyerekes csínyek mögött egy elhanyagolt tizenhét éves fiú, Johnny Beskow áll. Magányos, apját nem ismeri, anyja alkoholista, nem törődik a fiúval, aki önmagát és helyét keresi a világban. Haraggal vegyes irigységgel nézi mások boldogságát, életét egyedül képtelen egyenesben tartani. Születése óta mellékvágányon halad kis élete, hiába próbálkozik, szeretne boldog lenni. Szeretné, ha szeretnék, ha tartozhatna valakihez. Egyedül ez nem megy neki, barátai sincsenek. Karin nem ítéli el, nem tör pálcát a fiú felett, aki a társadalom és a körülmények áldozata. Mégis, amikor a fiú lelkivilágába, gondolataiba betekintést ad, kiderül, mentálisan bizony sérült. Egyedül képtelen megküzdeni az élete kihívásaival, lelki békéjét nem találja.
Igazából a történet legmeglepőbb része éppen ez: az apró tréfái miatt egy egész kisváros közössége kezd rettegni, sok család életére örökre kihat a rémálom. Senki nincs igazán biztonságban, hiszen Johnny Beskow kétségtelenül szociopata, kifejezetten gonosz. Ezt tudja is magáról, álomvilágban él. Egyedül anyai nagyapjához ragaszkodik. Az idős, beteg ember valamelyest a normális úton tartja unokáját. Érezhetően ő is sejti, érzi, gondok vannak a fiúval, de tenni nem tud semmit. A legváratlanabb csavar a történetben itt lesz, itt fordul át a durva tréfák sora gyilkossággá. Elég meglepő módon, hiszen a "fagyi visszanyal".
Konrad Sejer felügyelő és társa, Jakob Skarre igen komolyan veszik a nyomozást. Természetesen alig akadnak nyomra, csupán figyelnek, a mozaikokat próbálják kirakni. Amikor az események nem várt fordulatot vesznek, és egy kisfiú ártatlanul hal szörnyű halált, valóban elszabadul a pokol. A lelki pszichothriller, a bűn és a bűnhődés nyomasztó hatásai emberek életét forgatják fel. Izgalom bőven akad, vér és brutális gyilkosságok nélkül is. Rövid, ütős történet, ami továbbgondolkodásra készteti az olvasót. Lélektan, feszültség garantálva. A vége is okoz meglepetést, hiszen váratlan fordulattal zárul a történet. Remélem a sorozat folytatódik és idén is kerül a boltokba egy újabb Sejer-felügyelő történet.
Karin Fossum
A norvég fővárostól jó száz kilométerre délre, a bálnavadász-hagyományokat őrző Sandefjordban született 1954. november 6-án. Fossumnak ez a hatodik Sejer-regénye magyarul a Scolar kiadónál. Irodalmi pályáját huszonévesen, érdekes módon két vékonyka verseskötettel indította. Azóta is ír költeményeket, igaz, egyelőre magának, a publikálással kivár.
Túl volt már a negyvenen, amikor megjelent Sejer felügyelő első – magyarul eddig még nem olvasható – nyomozása. Sejer felügyelő először 1995-ben tűnt fel, majd ezt követően sorra láttak napvilágot a rendkívül intelligens detektív izgalmasnál izgalmasabb esetei. A Ne nézz vissza című kötettel Fossum nemcsak az olvasóközönséget nyerte meg magának, hanem újfent irodalmi díjak sokaságát söpörhette be: a skandináv Üvegkulcs-díjat és a norvég Rivertont.
Karin Fossum az Indiai feleséggel (Elskede Poona) a világ legrangosabb krimidíjait megkapta. Többek közt megnyerte a Los Angeles Times könyvdíját, 2009-ben pedig a norvég Dagbladet „Minden idők legjobb norvég krimijé”-nek kiáltotta ki.
A siker nagyon meglepte, ahogy Sejer gyarapodó rajongótáborával sem tud mit kezdeni. A felügyelő figuráját többször átgyúrta, amíg kialakult a végleges karakter. Az első nekifutásra még agresszív és dühös özvegyemberből a magánéletében visszahúzódó, a nőkkel szemben kifejezetten szégyenlős, a munkájában viszont annál állhatatosabb, a tettesek után buldog módjára nyomozó intelligens férfi lett. – Mindent összevetve, rendes fickó – írta le „hősét” . Karin Fossumot a The Times magazin minden idők 50 legjobb krimiíróját felsoroló listájának megtisztelő 27. helyre sorolta.
Karin Fossum kötetei idehaza:
Ne nézz vissza, Indiai feleség, Aki fél a farkastól, Az ördög tartja a gyertyát, Aki mást szeret, Elszabadul a pokol.
Eredeti megjelenés éve: 2009
Scolar, Budapest, 2016
300 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632446202 · Fordította: Patat Bence
Sejer felügyelő történeteit szeretem, elgondolkodtatnak, miközben nem is a maga a konkrét nyomozás folyamata köti le az olvasó figyelmét, hanem az írónő, Karin Fossum által jól megrajzolt karakterek lelkivilága. Ez a történet is bárhol, bármikor, bárkivel megeshetne.
A békés, nyugodt, dél-norvégiai kertvároska lakói életét egy csapásra felforgatja valaki. Elsőnek Lily és Karsten Sundelin élete omlik össze, amikor a családi házuk udvarán babakocsijában békésen alvó kislányukat, vérben úszva találják... "Szerencsére" gyorsan kiderül, hogy csupán egy ízléstelen tréfa áldozatai lettek. A különös, gyerekesen vicces tréfák sorozata folytatódik: a halálos beteg emberhez megérkezik a halottas kocsi, vagy a városka kedvelt, idős lakójának fiktív gyászjelentése jelenik meg a helyi újságban, de nem sorolom, nem "lövöm le" a poénokat. Karin Fossum az emberi lélek remek ismerője. Hihetetlen alapos jellemrajzokat kapunk a karakterekről. A "tréfák" hatása súlyosabb, további sorsukban meghatározóvá válik. Érdekes és megható lelki pillanatok tanúi lehet az olvasó.
A "miértek" kapnak hangsúlyt a történetben.
Az gyorsan kiderül, hogy a gyerekes csínyek mögött egy elhanyagolt tizenhét éves fiú, Johnny Beskow áll. Magányos, apját nem ismeri, anyja alkoholista, nem törődik a fiúval, aki önmagát és helyét keresi a világban. Haraggal vegyes irigységgel nézi mások boldogságát, életét egyedül képtelen egyenesben tartani. Születése óta mellékvágányon halad kis élete, hiába próbálkozik, szeretne boldog lenni. Szeretné, ha szeretnék, ha tartozhatna valakihez. Egyedül ez nem megy neki, barátai sincsenek. Karin nem ítéli el, nem tör pálcát a fiú felett, aki a társadalom és a körülmények áldozata. Mégis, amikor a fiú lelkivilágába, gondolataiba betekintést ad, kiderül, mentálisan bizony sérült. Egyedül képtelen megküzdeni az élete kihívásaival, lelki békéjét nem találja.
Igazából a történet legmeglepőbb része éppen ez: az apró tréfái miatt egy egész kisváros közössége kezd rettegni, sok család életére örökre kihat a rémálom. Senki nincs igazán biztonságban, hiszen Johnny Beskow kétségtelenül szociopata, kifejezetten gonosz. Ezt tudja is magáról, álomvilágban él. Egyedül anyai nagyapjához ragaszkodik. Az idős, beteg ember valamelyest a normális úton tartja unokáját. Érezhetően ő is sejti, érzi, gondok vannak a fiúval, de tenni nem tud semmit. A legváratlanabb csavar a történetben itt lesz, itt fordul át a durva tréfák sora gyilkossággá. Elég meglepő módon, hiszen a "fagyi visszanyal".
Konrad Sejer felügyelő és társa, Jakob Skarre igen komolyan veszik a nyomozást. Természetesen alig akadnak nyomra, csupán figyelnek, a mozaikokat próbálják kirakni. Amikor az események nem várt fordulatot vesznek, és egy kisfiú ártatlanul hal szörnyű halált, valóban elszabadul a pokol. A lelki pszichothriller, a bűn és a bűnhődés nyomasztó hatásai emberek életét forgatják fel. Izgalom bőven akad, vér és brutális gyilkosságok nélkül is. Rövid, ütős történet, ami továbbgondolkodásra készteti az olvasót. Lélektan, feszültség garantálva. A vége is okoz meglepetést, hiszen váratlan fordulattal zárul a történet. Remélem a sorozat folytatódik és idén is kerül a boltokba egy újabb Sejer-felügyelő történet.
Karin Fossum
A norvég fővárostól jó száz kilométerre délre, a bálnavadász-hagyományokat őrző Sandefjordban született 1954. november 6-án. Fossumnak ez a hatodik Sejer-regénye magyarul a Scolar kiadónál. Irodalmi pályáját huszonévesen, érdekes módon két vékonyka verseskötettel indította. Azóta is ír költeményeket, igaz, egyelőre magának, a publikálással kivár.
Túl volt már a negyvenen, amikor megjelent Sejer felügyelő első – magyarul eddig még nem olvasható – nyomozása. Sejer felügyelő először 1995-ben tűnt fel, majd ezt követően sorra láttak napvilágot a rendkívül intelligens detektív izgalmasnál izgalmasabb esetei. A Ne nézz vissza című kötettel Fossum nemcsak az olvasóközönséget nyerte meg magának, hanem újfent irodalmi díjak sokaságát söpörhette be: a skandináv Üvegkulcs-díjat és a norvég Rivertont.
Karin Fossum az Indiai feleséggel (Elskede Poona) a világ legrangosabb krimidíjait megkapta. Többek közt megnyerte a Los Angeles Times könyvdíját, 2009-ben pedig a norvég Dagbladet „Minden idők legjobb norvég krimijé”-nek kiáltotta ki.
A siker nagyon meglepte, ahogy Sejer gyarapodó rajongótáborával sem tud mit kezdeni. A felügyelő figuráját többször átgyúrta, amíg kialakult a végleges karakter. Az első nekifutásra még agresszív és dühös özvegyemberből a magánéletében visszahúzódó, a nőkkel szemben kifejezetten szégyenlős, a munkájában viszont annál állhatatosabb, a tettesek után buldog módjára nyomozó intelligens férfi lett. – Mindent összevetve, rendes fickó – írta le „hősét” . Karin Fossumot a The Times magazin minden idők 50 legjobb krimiíróját felsoroló listájának megtisztelő 27. helyre sorolta.
Karin Fossum kötetei idehaza:
Ne nézz vissza, Indiai feleség, Aki fél a farkastól, Az ördög tartja a gyertyát, Aki mást szeret, Elszabadul a pokol.
Eredeti megjelenés éve: 2009
Scolar, Budapest, 2016
300 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632446202 · Fordította: Patat Bence