Rados Virág Makón
A városi könyvtár meghívására érkezett városunkba Rados Virág írónő december második hétvégéjén. A jól sikerült író-olvasó találkozó után beszélgettem Virággal.
1: Elmondtad, orosz-magyar szakos tanár voltál, tanítottál, majd jött az újságírás.
Amikor megírtad az első könyved, hogyan találtál rá a Jaffa Kiadóra?
A Bipolárist 2009 nyarán írtam, utána rácsuktam a laptopot a kéziratra azzal, hogy erre úgysem lesz kíváncsi senki. Nem akaródzott nekiállni kilincselni, féltem a visszautasítástól. Aztán két és fél év múlva, 2011 decemberében a férjem hazahozott egy könyvet – álnéven írt beszámoló volt a szerző depressziójáról. A Jaffa adta ki. Megijedtem, hogy „elírják” előlem a témát, és ijedtemben felhívtam a kiadót telefonon. Előadtam, hogy láttam a kiadványukat, és hogy nekem a bipoláris zavarról van egy saját élményű regényem. Azonnal ráharaptak.
2: Merészen és bátran írtál komoly betegségekről. Nem tartottál tőle, hogyan fogadják, ha ezeket megírod?
Egyáltalán nem. Egyik betegségemből sem származott semmiféle hátrányom a magánéletben. A környezetem, a családom, a barátaim, kollégáim, ismerőseim mind tudták rólam, hogy bipoláris vagyok, később pedig a rákkal való küzdelmemet asszisztálták végig. Nagyon sokan segítettek. Így hát nem féltem mindezt regény formába önteni. Sőt, ezek elkötelezett regények, amelyek társadalmi problémákról szólnak, hiszen a mentális betegség és a rák széles réteget érint.
3: Új regényed, az Ádám asszonyai már kitalált történet. A szereplők jó karakterek, ismerősek lehetnek mindenkinek az életből. Témáidat mi alapján választod ki?
Lélektani regényeket írok, mert leginkább az foglalkoztat, miképpen küzd meg az egyén a saját pszichés erőit mozgósítva egy-egy válsággal, legyen az betegség, rossz partnerkapcsolat vagy zátonyra futott házasság.
4: Év végén tartasz számvetést, vagy a következő évre vannak kitűzött terveid?
Nem kötöm dátumhoz a számvetést. Szinte mindennap felteszem magamnak a kérdést, jó úton járok-e a magánéletemben és a pályámon egyaránt. Amióta találkoztam a férjemmel, akivel boldog házasságban élek, illetve belevágtam a szépírói munkába, a mérleg pozitív. De azért résen vagyok, állandóan figyelek, értékelem, amit teszek, és ami velem történik.
5: Mi a véleményed a mai magyar irodalomról, mennyire szórakoztató vagy komoly?
Vannak ilyen és olyan művek is, jók és rosszak egyaránt. Egy magas irodalmi mű is lehet kiábrándító színvonalú, és a szórakoztató műfajokban is akadnak remek szerzők. Sajnos az utóbbiban nálunk elég kevés, aminek egyik oka, hogy a ezeket a műfajokat és alkotókat a magyar irodalmi élet „megmondóemberei” igazságtalanul alábecsülik. Pedig a jó romantikus regényekre, krimikre, sci-fikre szükség van. Nem tudom eléggé hangsúlyozni ezek értékét – az embernek joga van ilyen formában is kikapcsolódni. Ráadásul, amint nemrég olvastam, a Stanford Egyetem kutatói megállapították, a szórakozásból való, laza olvasás növeli az agy vérbőségét. Tehát egészséges.
6: Mit olvas, mit néz, mit hallgat RV, ha lazít? Neked mi jelent kikapcsolódást?
Szeretem a jó krimiket, thrillereket, az ügynökös és gengszterfilmeket. Viccesen úgy szoktam mondani, nekem mindegy, csak lőjenek benne. Az amerikai mozinak nincsen párja – ők nagyon tudnak filmet csinálni.
7: Kávé vagy tea? Sós vagy édes?
Kávé, szigorúan feketén, sós és édes felváltva. Ami finom, minden jöhet – kivéve, ha diétázom. Akkor nagyon önmagtartóztató vagyok.
8: Szerinted mi az az 1-2-3 könyv, amit fontos lenne elolvasni mindenkinek?
Úgy gondolom, ezt az egy-két-három könyvet mindenkinek magának kell kiválasztania. Senkire sem erőltetnék rá semmit. Vannak emberek, akiknek A kis herceg mond el valami fontosat a világról, másoknak a Háború és béke.
9: Volt meghatározó nagy találkozás jelentős íróval az életedben, még akkor, amikor nem írtál? Mi vitt az irodalom felé?
Mindig az irodalom volt a kedvenc tárgyam. Otthon a lakásunk tele volt könyvekkel. Kisgyerekként alig vártam, hogy én is megtanuljak olvasni, mert láttam, milyen élvezettel merülnek el a szüleim a könyvekben. Jóval később Esterházy Péterrel volt egy emlékezetes találkozásom. Villáminterjút készítettem vele telefonon, nagyon kedves volt, így a végén megkérdeztem, meg lehetne-e valahogy oldani, hogy dedikálja nekem a Harmonia caelestist. Ez 2001-ben történt, akkor jelent meg a regény. Az óbudai Angelika cukrászdában adott találkozót, külön a kedvemért jött el. Dedikálta a könyvet, majd félórát beszélgettünk a regényről és a posztmodern írástechnikáról. Boldog voltam, hogy egyenrangú szellemi partnernek tekint. Utána azzal búcsúzott: „Angyalom, én már olyan rég nem találkoztam idegen nőkkel.” Igazából akkor nem gondoltam volna, hogy tíz év múlva én is azok között leszek, akiket megkérnek, dedikálják a könyveiket.
A találkozót a Makói Múzeumért és Kultúráért Alapítvány támogatta.
Köszönöm a beszélgetést! Jó pihenést, további sikereket és Búék!
Készül az új "Vendégkönyv" első bejegyzése:
2014. december 28., vasárnap
2014. december 20., szombat
Hepi börszdéj
Ferenczik Adrienne: Hepi börszdéj
Ferenczik Adrienne harmadik regénye, a Hepi börszdéj három házaspár életének mindennapjain keresztül mutatja meg a mai családok boldogságkeresését, válságát, miközben fordulatokkal, humorral teli, elgondolkodtató történetet ad az olvasó kezébe. Számomra az idei év egyik meglepetéskönyve lett. Elmondom miért.
A könyv fülszövegéből:
Hat születésnap, hat kerti parti, hat csokitorta, s az ünnepi gyertyák elfújásánál évről évre ugyanaz a kívánság: csak minden maradjon így. De semmi nem marad úgy, mert az életben csak egy az állandó: a változás. A születésnapot ünneplő baráti társaságot így minden évben meglepetés éri. A párok megunják, megcsalják, elhagyják egymást, szerelem szövődik, házasság bomlik fel, miközben mindenkiben ott bujkál a kérdés: szabad-e, lehet-e, érdemes-e új életet kezdeni.
Főhősünk, Zoltán végre megszerezte álmai tárgyát: nyaralót vett a Duna-partján. Ami éppen egybeesik 45. születésnapjával. A baráti társaság a szülinappal kombinált nyaralóavatón megfogadja, minden évben összejönnek és jól megünneplik Zoltánt. Aki nem igazán lelkesedik a szülinapi örömködésért, visszafogottan ünnepelné önmagát. A csokitortához viszont ragaszkodik, és igazából talán csak kéreti magát.
Persze beadja a derekát az évenkénti bulikra, de csak azzal a feltétellel: az 50. lesz az utolsó.
Ő eljutott életének abba a szakaszába, amikor már megijed: lassan, de biztosan közelít az ötvenedik szülinapja. A négyest felváltja az ötös, amitől kissé tart. Ez bizony ugyanúgy megviseli a férfiak lelkét.
Akaratlanul is számvetésre késztetik az ünneplések. Már örömmel üldögél a Duna-parton, hullámokat nézve, elmélázva hallgatja a madarakat. Lassít, élvezi, figyeli a körülötte lévő világot.
Felesége, Edit, végig igazi "házisárkány" üzemmódban csipkelődik, nem tud, nem is akar osztozni a férje örömében. Folyamatos idegeskedésével, aggódásaival mérgezi a hangulatot. Ez a típusú nő az, aki mindig mindenkinek meg akar felelni, attól retteg: "jajj, mit szólnak a barátok, szomszédok".
Zoltán végiggondolja életét és rájön: már csak együtt élnek, de nincs és talán soha nem is volt
semmi kölcsönös érzelem közöttük. Már régen elidegenedtek egymástól. Edit végig unszimpatikus karakter volt számomra. Csipkelődésivel, állandó gunyorosan gúnyos megszólalásaival nem tudta megszerettetni magát.
Ezek a beszólási ellenére a nyaralóavató-szülinap jól sikerül. A szereplők mesélik el, emlékeznek vissza életük addigi állomásaira. Innen tudjuk meg a három házaspár életének alakulását, gondjaikat, örömeiket. Egy születésnap, egy buli, és egy év eseményeit olvashatjuk. Események azok vannak, hiszen életünk állandó kísérője a változás. Ez a szereplők életében is így van. Házasságok bomlanak fel, új szerelmek szövődnek, újabb barátok jelennek meg.
Minden alkalommal cserélődnek, valaki valamiért mindig kimarad, újabbak jönnek. A koreográfia ismétlődik: készülődés, hússütés, evés-ivás és az elmaradhatatlan csokitorta.
Linda kérésére Zoltán mindig kíván valamit: mindig ugyanazt: minden maradjon így!
Mert épp akkor minden úgy jó, ezt érzi. Azonban semmi nem marad úgy... ahogyan az életben sem.
Hiszen a boldogság nem egy végtelen állapot. Sok-sok életpillanatból tevődik össze.
Nagyszerű karaktereket írt nekünk Ferenczik Adrienne. Életszerű, friss, mai a történet.
Az összetartozásuk példaértékű lehet. Van itt gyenge, elkényeztetett orvosfeleség, aki képtelen az önálló életre, Rita pedig éppen ennek ellentéte: karakteres, talpraesett, ügyes nő. Az ő férje a "lassú víz partot mos" típusú Robi. Aki inkább egy felnőtt gyerek, mint férj. Lassúsága pedig lustaság... Rita életében is eljön az a pillanat, amikor egy merész váltásra kényszerül.
Zoli pedig... én vagyok. Adrienne úgy írt meg, hogy nem ismert. Vajon, még hányan fognak az olvasók közül önmagukra, vagy barátaikra ismerni? Ez adja amúgy a könyv egyik erősségét: valós és hiteles a történet folyama. Mennyi sok ismerős pillanatra találtam olvasás közben!
Amikor Zoltán végre külön megy Edittől, és első önálló vásárlása, berendezési tárgya egy kávéfőző volt! Nálam is ez történt, de álltam én is, mint egy hülye idióta, a volt családi házunk kapujában, mikor visszakísértem a gyerekeket... Volt karácsonyi ebéd kettőkor, hogy háromkor jöjjön az angyal, mert négyre már anyánál kellett lenni a gyerekeknek...
A kapcsolatok alakulása, gyermeknevelés kérdései és az új élet bimbózó romantikája ott van a sorokban.
Hétköznapi emberek napi gondjaitól, örömeitől válik hitelessé a regény.
A Duna-parti idill tehát a megteremtett saját édent súgja. Az édenkertbe kell egy "Éva", aki ez esetben Alíz. Nagyszerű alakja a történetnek. Nyugodt, igazi társa Zoltánnak Jó cserét csinált Zoli ezzel a nővel.
Nem akar "pótanyukájuk" lenni a gyerekeknek sem. Tetszett, hogy ő is álmodik közös gyerekről.
Sajnos az ötvenedik ünnepre alig maradtak a régi szereplőkből: Béci és Zsanett nagyon kivagyi, buta és felszínes alakok, jól hozzák ezt a formát. Jól sikerült az idegesítő embereket összeterelni egy kertbe.
Alíznak ki is fakad Zoltán: "Kik ezek az emberek, mit keresnek itt a kertemben?"
Remélem összejön még a társaság és megjelennek az eltűnt szereplők is. Érdekes lenne olvasni életük újabb fordulatairól. Rita nagyon hiányzott nekem a végén, bár igazoltan volt távol.
Jó volt ott lenni gondolatban ezekkel a figurákkal. Jó volt elmerengeni, felidézni nekem is az elmúlt öt évet.
Sok humorral és remek karakterekkel ez a történet egy nagyon olvasmányos és megindítóan szép történetté vált. Külön tetszett, hogy nem tört pálcát, nem mondott ítéletet egyik szereplője felett sem az írónő.
Csak megmutatta, ezzel tükröt tartva nekünk olvasóknak. Életszagú és nagyon valós, olvastatta magát a könyv, vitt a történet sodra.
A borítón meglepődtem, hiszen csak lábakat látunk a sok léggömbtől, arcok nem látszanak.
Talán ezzel is azt sugallva: bárki ott állhat, bárkiről szólhat ez a regény, akár rólad is, kedves olvasó!
Köszönöm az élményt! Hepi börszdéj, Adrienne!
5/5
Atlantic Press, Budapest, 2014
Ferenczik Adrienne harmadik regénye, a Hepi börszdéj három házaspár életének mindennapjain keresztül mutatja meg a mai családok boldogságkeresését, válságát, miközben fordulatokkal, humorral teli, elgondolkodtató történetet ad az olvasó kezébe. Számomra az idei év egyik meglepetéskönyve lett. Elmondom miért.
A könyv fülszövegéből:
Hat születésnap, hat kerti parti, hat csokitorta, s az ünnepi gyertyák elfújásánál évről évre ugyanaz a kívánság: csak minden maradjon így. De semmi nem marad úgy, mert az életben csak egy az állandó: a változás. A születésnapot ünneplő baráti társaságot így minden évben meglepetés éri. A párok megunják, megcsalják, elhagyják egymást, szerelem szövődik, házasság bomlik fel, miközben mindenkiben ott bujkál a kérdés: szabad-e, lehet-e, érdemes-e új életet kezdeni.
Főhősünk, Zoltán végre megszerezte álmai tárgyát: nyaralót vett a Duna-partján. Ami éppen egybeesik 45. születésnapjával. A baráti társaság a szülinappal kombinált nyaralóavatón megfogadja, minden évben összejönnek és jól megünneplik Zoltánt. Aki nem igazán lelkesedik a szülinapi örömködésért, visszafogottan ünnepelné önmagát. A csokitortához viszont ragaszkodik, és igazából talán csak kéreti magát.
Persze beadja a derekát az évenkénti bulikra, de csak azzal a feltétellel: az 50. lesz az utolsó.
Ő eljutott életének abba a szakaszába, amikor már megijed: lassan, de biztosan közelít az ötvenedik szülinapja. A négyest felváltja az ötös, amitől kissé tart. Ez bizony ugyanúgy megviseli a férfiak lelkét.
Akaratlanul is számvetésre késztetik az ünneplések. Már örömmel üldögél a Duna-parton, hullámokat nézve, elmélázva hallgatja a madarakat. Lassít, élvezi, figyeli a körülötte lévő világot.
Felesége, Edit, végig igazi "házisárkány" üzemmódban csipkelődik, nem tud, nem is akar osztozni a férje örömében. Folyamatos idegeskedésével, aggódásaival mérgezi a hangulatot. Ez a típusú nő az, aki mindig mindenkinek meg akar felelni, attól retteg: "jajj, mit szólnak a barátok, szomszédok".
Zoltán végiggondolja életét és rájön: már csak együtt élnek, de nincs és talán soha nem is volt
semmi kölcsönös érzelem közöttük. Már régen elidegenedtek egymástól. Edit végig unszimpatikus karakter volt számomra. Csipkelődésivel, állandó gunyorosan gúnyos megszólalásaival nem tudta megszerettetni magát.
Ezek a beszólási ellenére a nyaralóavató-szülinap jól sikerül. A szereplők mesélik el, emlékeznek vissza életük addigi állomásaira. Innen tudjuk meg a három házaspár életének alakulását, gondjaikat, örömeiket. Egy születésnap, egy buli, és egy év eseményeit olvashatjuk. Események azok vannak, hiszen életünk állandó kísérője a változás. Ez a szereplők életében is így van. Házasságok bomlanak fel, új szerelmek szövődnek, újabb barátok jelennek meg.
Minden alkalommal cserélődnek, valaki valamiért mindig kimarad, újabbak jönnek. A koreográfia ismétlődik: készülődés, hússütés, evés-ivás és az elmaradhatatlan csokitorta.
Linda kérésére Zoltán mindig kíván valamit: mindig ugyanazt: minden maradjon így!
Mert épp akkor minden úgy jó, ezt érzi. Azonban semmi nem marad úgy... ahogyan az életben sem.
Hiszen a boldogság nem egy végtelen állapot. Sok-sok életpillanatból tevődik össze.
Nagyszerű karaktereket írt nekünk Ferenczik Adrienne. Életszerű, friss, mai a történet.
Az összetartozásuk példaértékű lehet. Van itt gyenge, elkényeztetett orvosfeleség, aki képtelen az önálló életre, Rita pedig éppen ennek ellentéte: karakteres, talpraesett, ügyes nő. Az ő férje a "lassú víz partot mos" típusú Robi. Aki inkább egy felnőtt gyerek, mint férj. Lassúsága pedig lustaság... Rita életében is eljön az a pillanat, amikor egy merész váltásra kényszerül.
Zoli pedig... én vagyok. Adrienne úgy írt meg, hogy nem ismert. Vajon, még hányan fognak az olvasók közül önmagukra, vagy barátaikra ismerni? Ez adja amúgy a könyv egyik erősségét: valós és hiteles a történet folyama. Mennyi sok ismerős pillanatra találtam olvasás közben!
Amikor Zoltán végre külön megy Edittől, és első önálló vásárlása, berendezési tárgya egy kávéfőző volt! Nálam is ez történt, de álltam én is, mint egy hülye idióta, a volt családi házunk kapujában, mikor visszakísértem a gyerekeket... Volt karácsonyi ebéd kettőkor, hogy háromkor jöjjön az angyal, mert négyre már anyánál kellett lenni a gyerekeknek...
A kapcsolatok alakulása, gyermeknevelés kérdései és az új élet bimbózó romantikája ott van a sorokban.
Hétköznapi emberek napi gondjaitól, örömeitől válik hitelessé a regény.
A Duna-parti idill tehát a megteremtett saját édent súgja. Az édenkertbe kell egy "Éva", aki ez esetben Alíz. Nagyszerű alakja a történetnek. Nyugodt, igazi társa Zoltánnak Jó cserét csinált Zoli ezzel a nővel.
Nem akar "pótanyukájuk" lenni a gyerekeknek sem. Tetszett, hogy ő is álmodik közös gyerekről.
Sajnos az ötvenedik ünnepre alig maradtak a régi szereplőkből: Béci és Zsanett nagyon kivagyi, buta és felszínes alakok, jól hozzák ezt a formát. Jól sikerült az idegesítő embereket összeterelni egy kertbe.
Alíznak ki is fakad Zoltán: "Kik ezek az emberek, mit keresnek itt a kertemben?"
Remélem összejön még a társaság és megjelennek az eltűnt szereplők is. Érdekes lenne olvasni életük újabb fordulatairól. Rita nagyon hiányzott nekem a végén, bár igazoltan volt távol.
Jó volt ott lenni gondolatban ezekkel a figurákkal. Jó volt elmerengeni, felidézni nekem is az elmúlt öt évet.
Sok humorral és remek karakterekkel ez a történet egy nagyon olvasmányos és megindítóan szép történetté vált. Külön tetszett, hogy nem tört pálcát, nem mondott ítéletet egyik szereplője felett sem az írónő.
Csak megmutatta, ezzel tükröt tartva nekünk olvasóknak. Életszagú és nagyon valós, olvastatta magát a könyv, vitt a történet sodra.
A borítón meglepődtem, hiszen csak lábakat látunk a sok léggömbtől, arcok nem látszanak.
Talán ezzel is azt sugallva: bárki ott állhat, bárkiről szólhat ez a regény, akár rólad is, kedves olvasó!
Köszönöm az élményt! Hepi börszdéj, Adrienne!
5/5
Atlantic Press, Budapest, 2014
480 oldal · ISBN: 9786155332623
2014. december 18., csütörtök
Fegyvert s vitézt éneklek
Fegyvert s vitézt éneklek
Történetek a török hódoltság korából
szerk: Bíró Szabolcs
A Fiatal magyar prózaírók negyedik kötete a török hódoltság éveibe kalauzolja el olvasóit.
Ahogy az előző novellaválogatásoknál most is egy témára fűzték fel a kötet írásait.
Kis történelmi kitekintő:
Az 1520-as elején az oszmánok nagy lendülettel támadtak a déli magyar végvárrendszerre, amit sikeresen át is törték. Ezt követte az ország belseje ellen intézett támadás 1526-ban, amely a mohácsi vereséghez és azt követően az egységes Magyar Királyság felbomlásához vezetett. Ekkor még kivonultak a török csapatok Budáról, és Bécs sikertelen 1529-es ostroma után sem maradt megszálló erő az ország középső részén. A kirobbanó magyar belviszály miatt 1541-ben az török csapatok elfoglalták Budát, ezzel a Magyar Királyság három részre szakadt: a Királyi Magyarországra, a Keleti Magyar Királyságra, ami 1570-től Erdélyi fejedelemség lett, illetve a hódoltság területére.
A nyitó novella és a záró mindig fontos. Ennél már csak a közti részek tartalommal való megtöltése nehezebb. Ez esetben remekül működik a könyv.
A legnagyobb búzaszem című kezdő novella a barátságot helyezi a középpontba.
Egy török és egy magyar fiúcska barátságát meséli el F. Kosztyu Viola. Az idegengyűlölet és a szülői féltés keveredik benne.
A két kisfiú önfeledten játszik, ismerkedik egymással. Azonban a szülők mindkét részről elültetik bennük a gyűlölet kis búzaszemét. Ami természetesen tragédiába torkollik. A békés egymás mellett élés, elfogadás itt nem működik. "Háborúban nincs barátság". Ez a mondat adja történet lényegét.
Igaz ugyan, hogy történelmünket mi magunk irányítjuk, írjuk, azonban ellenségek igaz baráttá
nem tudnak válni háború idején.
A záró novella is egy női szerző alkotása. Pusztai Andrea novellája A vörös lobogó Zrínyi Ilona alakját idézi fel. Munkács várának elfoglalása egy sakkjátszmában ölt képet. Amikor az ellenfél elismeri a másik nagyszerűségét és tisztelettel adózik nemcsak női mivoltának, hanem a stratégiai
hadviselésének is. 1688-ban a tél is kemény és hideg volt. Nagyszerű hangulati képekkel indul a novella. A labanc tábor a vár alatt időzik már jó ideje, Zrínyi Ilona pedig mint a vár hős védője
éppen babát vár. Azonban nemcsak a várat veszíti el, hanem a gyermeket is. Ez az egyéni tragédia mégis erőt ad neki a helytállásban. Pedig akkoriban ez főleg nem volt egyszerű egy védtelen nőnek.
A császári seregek parancsnoka tárgyalni akar, ami az említett sakkjátszmán csúcsosodik ki.
A tét: Munkács vára. Azonban hiába nyeri a partit Zrínyi Ilona, Lipót császár amnesztiájának a vár feladása a tétje. Ötletes és fordulatos, jó karakterekkel, helyzetekkel megtűzdelt novella zárja a kötetet.
A kötet többi tizenkét novellája is sok tragédiát, fordulatot tartalmaz, néhol humorral vegyítve.
Olvashatunk Buda cselvetéssel való elfoglalásáról, aminél bevallom, elszorult a torkom. Vízkeleti Krisztián nagyszerű emberábrázolása jól megjelenik ebben a kis történetben. Nyomot hagy az olvasóban.
Ignácz Ágoston egy legendáról írt, hogyan keletkezett az a történet, amit A Vár-völgy szelleme mesél el nekünk. A hősiességről, hazaszeretetről a Hősök zsoldja írás ad képet. Az emberi odaadás, összetartás jó példájáról ír ebben a történetben Gönczi Gergő.
Bevallom, egyik kedvencem lett Szőllősi-Kovács Péter novellája, az Akik kincsre leltek.
A törökök által egykor elrabolt magyar fiú sorsa, tragédiája bontakozik ki benne. Janicsárrá való kiképzése teljesen azért nem ölte ki belőle magyar mivoltát. Az elásott kincs keresés közben azonban a véletlen sors sokkal nagyobb kincset juttat neki. Nem árulom el a történet végét, sem a drámát, de nagyon remek, ütős írás lett!
Sárgai-Szabó Anna talán minden eddigi kötetben szerepelt remek írásaival. Most is élmény volt olvasni sorait. A Haza című novellája hatalmast szól.Tartalma hasonló, ám egy másik szemszögből láttatja azt. Olvassátok el, érdemes!
Bökös Borbála novelláját emelném még a kedvenceim közé. Az aga fia története szívet melengető. Az apai szeretet, és a gyermek féltése, majd elvesztéséről mesél. Hiszen a törökök is emberek voltak, az utódlás kérdése pedig mindig is fontos kérdés volt. A vér szerinti öröklés pedig nem mindig sikerült.
Losonczy Attila ...és pernyét könnyezett az Úr! novellája pedig a másik kiemelkedő alkotás.
Olvashatunk még Szolnok ostromáról Szabó Lilla írásában, vagy Oláh Tibortól azt is megtudjuk, Hogyan születik a vers?
Méltó folytatása az előző novellaválogatásoknak ez a könyv is. Hangulatában, stílusában és tartalomban is kiváló. Volt, amit megkönnyeztem…, de volt dráma és humor is a történetekben.
Jó kikapcsolódás és szórakoztató történelem óra. Emlékezés történelmünk egyik fontos részére, hőseinkre, harcokra. Amit nem mindig csak fegyverekkel vívtak.
A könyvborítón Székely Bertalan: Egri nők festménye nagyszerű emlékezés a hősies nőkre.
Hiszen ők is részesei voltak ezeknek a harcoknak.
A kötet novellái:
F. Kosztyu Viola: A legnagyobb búzaszem
Petyovszki Tamás: Lila alkony
Ignácz Ágoston: A Vár-völgy szelleme
Vízkeleti Krisztián: Őrségben
Gönczi Gergő: Hősök zsoldja
Szőllősi-Kovács Péter: Akik kincsre leltek...
Háromszéki Nándor: Váradi ráják
Sárgai-Szabó Anna: Haza
Szabó Lilla: Szolnok ostroma
Oláh Tibor: Hogyan születik a vers?
Bökös Borbála: Az aga fia
Losonczy Attila: ... és pernyét könnyezett az Úr!
Sz. Perjési Katalin: A szalamander vár bukása
Pusztai Andrea: A vörös lobogó
Historium, Dunaszerdahely, 2014
Történetek a török hódoltság korából
szerk: Bíró Szabolcs
A Fiatal magyar prózaírók negyedik kötete a török hódoltság éveibe kalauzolja el olvasóit.
Ahogy az előző novellaválogatásoknál most is egy témára fűzték fel a kötet írásait.
Kis történelmi kitekintő:
Az 1520-as elején az oszmánok nagy lendülettel támadtak a déli magyar végvárrendszerre, amit sikeresen át is törték. Ezt követte az ország belseje ellen intézett támadás 1526-ban, amely a mohácsi vereséghez és azt követően az egységes Magyar Királyság felbomlásához vezetett. Ekkor még kivonultak a török csapatok Budáról, és Bécs sikertelen 1529-es ostroma után sem maradt megszálló erő az ország középső részén. A kirobbanó magyar belviszály miatt 1541-ben az török csapatok elfoglalták Budát, ezzel a Magyar Királyság három részre szakadt: a Királyi Magyarországra, a Keleti Magyar Királyságra, ami 1570-től Erdélyi fejedelemség lett, illetve a hódoltság területére.
A nyitó novella és a záró mindig fontos. Ennél már csak a közti részek tartalommal való megtöltése nehezebb. Ez esetben remekül működik a könyv.
A legnagyobb búzaszem című kezdő novella a barátságot helyezi a középpontba.
Egy török és egy magyar fiúcska barátságát meséli el F. Kosztyu Viola. Az idegengyűlölet és a szülői féltés keveredik benne.
A két kisfiú önfeledten játszik, ismerkedik egymással. Azonban a szülők mindkét részről elültetik bennük a gyűlölet kis búzaszemét. Ami természetesen tragédiába torkollik. A békés egymás mellett élés, elfogadás itt nem működik. "Háborúban nincs barátság". Ez a mondat adja történet lényegét.
Igaz ugyan, hogy történelmünket mi magunk irányítjuk, írjuk, azonban ellenségek igaz baráttá
nem tudnak válni háború idején.
A záró novella is egy női szerző alkotása. Pusztai Andrea novellája A vörös lobogó Zrínyi Ilona alakját idézi fel. Munkács várának elfoglalása egy sakkjátszmában ölt képet. Amikor az ellenfél elismeri a másik nagyszerűségét és tisztelettel adózik nemcsak női mivoltának, hanem a stratégiai
hadviselésének is. 1688-ban a tél is kemény és hideg volt. Nagyszerű hangulati képekkel indul a novella. A labanc tábor a vár alatt időzik már jó ideje, Zrínyi Ilona pedig mint a vár hős védője
éppen babát vár. Azonban nemcsak a várat veszíti el, hanem a gyermeket is. Ez az egyéni tragédia mégis erőt ad neki a helytállásban. Pedig akkoriban ez főleg nem volt egyszerű egy védtelen nőnek.
A császári seregek parancsnoka tárgyalni akar, ami az említett sakkjátszmán csúcsosodik ki.
A tét: Munkács vára. Azonban hiába nyeri a partit Zrínyi Ilona, Lipót császár amnesztiájának a vár feladása a tétje. Ötletes és fordulatos, jó karakterekkel, helyzetekkel megtűzdelt novella zárja a kötetet.
A kötet többi tizenkét novellája is sok tragédiát, fordulatot tartalmaz, néhol humorral vegyítve.
Olvashatunk Buda cselvetéssel való elfoglalásáról, aminél bevallom, elszorult a torkom. Vízkeleti Krisztián nagyszerű emberábrázolása jól megjelenik ebben a kis történetben. Nyomot hagy az olvasóban.
Ignácz Ágoston egy legendáról írt, hogyan keletkezett az a történet, amit A Vár-völgy szelleme mesél el nekünk. A hősiességről, hazaszeretetről a Hősök zsoldja írás ad képet. Az emberi odaadás, összetartás jó példájáról ír ebben a történetben Gönczi Gergő.
Bevallom, egyik kedvencem lett Szőllősi-Kovács Péter novellája, az Akik kincsre leltek.
A törökök által egykor elrabolt magyar fiú sorsa, tragédiája bontakozik ki benne. Janicsárrá való kiképzése teljesen azért nem ölte ki belőle magyar mivoltát. Az elásott kincs keresés közben azonban a véletlen sors sokkal nagyobb kincset juttat neki. Nem árulom el a történet végét, sem a drámát, de nagyon remek, ütős írás lett!
Sárgai-Szabó Anna talán minden eddigi kötetben szerepelt remek írásaival. Most is élmény volt olvasni sorait. A Haza című novellája hatalmast szól.Tartalma hasonló, ám egy másik szemszögből láttatja azt. Olvassátok el, érdemes!
Bökös Borbála novelláját emelném még a kedvenceim közé. Az aga fia története szívet melengető. Az apai szeretet, és a gyermek féltése, majd elvesztéséről mesél. Hiszen a törökök is emberek voltak, az utódlás kérdése pedig mindig is fontos kérdés volt. A vér szerinti öröklés pedig nem mindig sikerült.
Losonczy Attila ...és pernyét könnyezett az Úr! novellája pedig a másik kiemelkedő alkotás.
Olvashatunk még Szolnok ostromáról Szabó Lilla írásában, vagy Oláh Tibortól azt is megtudjuk, Hogyan születik a vers?
Méltó folytatása az előző novellaválogatásoknak ez a könyv is. Hangulatában, stílusában és tartalomban is kiváló. Volt, amit megkönnyeztem…, de volt dráma és humor is a történetekben.
Jó kikapcsolódás és szórakoztató történelem óra. Emlékezés történelmünk egyik fontos részére, hőseinkre, harcokra. Amit nem mindig csak fegyverekkel vívtak.
A könyvborítón Székely Bertalan: Egri nők festménye nagyszerű emlékezés a hősies nőkre.
Hiszen ők is részesei voltak ezeknek a harcoknak.
A kötet novellái:
F. Kosztyu Viola: A legnagyobb búzaszem
Petyovszki Tamás: Lila alkony
Ignácz Ágoston: A Vár-völgy szelleme
Vízkeleti Krisztián: Őrségben
Gönczi Gergő: Hősök zsoldja
Szőllősi-Kovács Péter: Akik kincsre leltek...
Háromszéki Nándor: Váradi ráják
Sárgai-Szabó Anna: Haza
Szabó Lilla: Szolnok ostroma
Oláh Tibor: Hogyan születik a vers?
Bökös Borbála: Az aga fia
Losonczy Attila: ... és pernyét könnyezett az Úr!
Sz. Perjési Katalin: A szalamander vár bukása
Pusztai Andrea: A vörös lobogó
Historium, Dunaszerdahely, 2014
232 oldal · ISBN: 9788089649167
2014. december 17., szerda
Sisterland - Ikerország
Curtis Sittenfeld: Sisterland
Ikerország
Kedves blogolvasók! Most következik az, ami még nem volt! Egy könyv - két értékelés.
A vonzó és igen kedves borító érezteti, ez valami női történet, igazi csajos eseményeket
olvashatunk a lapokon. Így aztán megkértem egy kedves moly társam, aki történetesen két gyönyörű gyermek édesanyja, hogy olvassa el és értékelje ezt a könyvet. Ő az idén kezdett olvasmányairól írni. Íme Cilee "vendégposztja" a történetről:
Adott egy ikerpár: Vi és Daisy Kate.
Vi nem törődik másokkal, úgy él, ahogy neki tetszik, papucsot visel mindenhová és ha olyanja van, lányokkal randizik, s akár ciki, akár nem, megérzéseit felhasználva médiumként tengeti az életét.
Kate ellenben nagyon is ad mások véleményére, tökéletes felesége egy tudósnak és anyja két gyerekének. De Kate korábban Daisy volt, megérzésekkel megáldva, pont, mint ikertestvére. Csakhogy semmi normális nincs egy jövőbe látó emberben, pedig Kate csak normális akar lenni, ezért ő az adottságát szigorúan elnyomva él teljesen hétköznapi életet.
A történet kezdetén kisebb földrengés rázta meg Kate és férje Jeremy otthonát. Másnap Vi megjósolja, hogy egy sokkal nagyobb földrengés fogja megrázni a várost, földrengésszezonról beszél. A geológus professzor Jeremy, és munkatársa (egyben szomszédjuk és jó barátjuk) a nagy tudású, elismert szaktekintély Courtney is kizártnak, és semmiképpen sem megjósolhatónak tartják az esetleges újabb, komolyabb földrengést.
elelátunk a
kisgyermekes anyuka életébe, a hétköznapokba, hogyan zajlik a napi
rutin, hogyan jár naponta a gyerekekkel és a szomszéd GYES-es apukával
(hogy divatos magyar kifejezést használjak Hank-re) és kislányával a
játszótérre. Milyen monoton, milyen kimerítő a két imádott kicsi gyermek gondozása, ellátása.
Folyamatos flashback-ekkel láthatjuk Vi és Daisy gyerek és kamaszkorát, főiskolás éveit, valamint fiatal felnőtt korát.
Gyermekként teljesen egyformák voltak, aztán ahogy a lelkük megváltozott úgy külsőre is egyre jobban eltértek egymástól. A hízásra hajlamos Vi meghízott, figyelemfelkeltő aszimmetrikus frizurát vágatott, míg Kate vékony maradt és igyekezett tökéletesen normális kinézetű maradni.
Eleinte Kate fogott meg. Annyira saját magamat láttam benne. Egy féléves és egy kétéves gyereket egyszerre nevelni nem egy leányálom. ..
A körülményes indulások, a szoptatással járó nehézségek (szex melltartóban :-D) vagy éppen vigyázni a nagyobb épségére, mikor a kicsi éppen szopizik.És a betegségtől való rettegés. Rosie betegsége, Kate rettegése annyira, de annyira ismerős volt, hogy a szívem szakadt érte. A rettenetes megfelelési kényszer, a tökéletességre törekvése, az, hogy soha ne ejtsen hibát óhatatlanul előre vetítette, hogy igenis fog hibát véteni.
Kedvenc szerepők:
* Kate. Lehet utálni, nekem igazi anyatigris volt, bár sok dologban ki nem állhattam és felpofoztam volna
* Jeremy. Szerintem nagyszerű férj és apa.
* Josie :-)
(Írhatnám Vi-t mert valóban vannak jó beszólásai, de igazán nem ismerjük meg)
Utáltam szereplők:
* Courtney: igazi ellenszenves karakter.
A fentiekhez annyit tennél hozzá:
Curtis Sittenfeld könyve 2013-ban a New York Times bestsellere lett, könyvét eddig huszonöt nyelvre fordították le!
Köszönetem kedves Cilee! Róla és könyveiről még továbbiakat is olvashattok:
Köszönet a Tarandus Kiadónak!
Ikerország
Kedves blogolvasók! Most következik az, ami még nem volt! Egy könyv - két értékelés.
A vonzó és igen kedves borító érezteti, ez valami női történet, igazi csajos eseményeket
olvashatunk a lapokon. Így aztán megkértem egy kedves moly társam, aki történetesen két gyönyörű gyermek édesanyja, hogy olvassa el és értékelje ezt a könyvet. Ő az idén kezdett olvasmányairól írni. Íme Cilee "vendégposztja" a történetről:
Adott egy ikerpár: Vi és Daisy Kate.
Vi nem törődik másokkal, úgy él, ahogy neki tetszik, papucsot visel mindenhová és ha olyanja van, lányokkal randizik, s akár ciki, akár nem, megérzéseit felhasználva médiumként tengeti az életét.
Kate ellenben nagyon is ad mások véleményére, tökéletes felesége egy tudósnak és anyja két gyerekének. De Kate korábban Daisy volt, megérzésekkel megáldva, pont, mint ikertestvére. Csakhogy semmi normális nincs egy jövőbe látó emberben, pedig Kate csak normális akar lenni, ezért ő az adottságát szigorúan elnyomva él teljesen hétköznapi életet.
A történet kezdetén kisebb földrengés rázta meg Kate és férje Jeremy otthonát. Másnap Vi megjósolja, hogy egy sokkal nagyobb földrengés fogja megrázni a várost, földrengésszezonról beszél. A geológus professzor Jeremy, és munkatársa (egyben szomszédjuk és jó barátjuk) a nagy tudású, elismert szaktekintély Courtney is kizártnak, és semmiképpen sem megjósolhatónak tartják az esetleges újabb, komolyabb földrengést.
Ám mikor
Kate (bár küzd a megérzések ellen) a katasztrófa napját is megálmodja
(október 16) Vi küldetésének érzi, hogy tájékoztasson erről mindenkit,
és megmentse, akit tud. Pánik és hatalmas médiacirkusz keveredik, Kate
kénytelen sajtóst fogadni egy vagyonért, hogy Vit megmentse a
firkászoktól.
Folyamatos flashback-ekkel láthatjuk Vi és Daisy gyerek és kamaszkorát, főiskolás éveit, valamint fiatal felnőtt korát.
Megtudjuk,
hogy az anyjuk átokként élte meg, hogy ikrei születtek, apjukat pedig
sose szerette, majd az idő előrehaladtával a depresszió mélyére
süllyedt. Anyjuk kimondottan gyűlölt minden olyan dolgot, ami
ikerségükre utalt, például mikor egymás gondolatait találták ki
játékként.
Sisterland a két lány közös külön világa, szobájuk ajtajára írták gyerekként:
lakosság: 2 fő
Gyermekként teljesen egyformák voltak, aztán ahogy a lelkük megváltozott úgy külsőre is egyre jobban eltértek egymástól. A hízásra hajlamos Vi meghízott, figyelemfelkeltő aszimmetrikus frizurát vágatott, míg Kate vékony maradt és igyekezett tökéletesen normális kinézetű maradni.
Azt hittem a történet majd a szuper képességekről fog szólni.
És nem.
Aztán azt hittem, majd a földrengésről és a jóslatról fog szólni.
És nem.
És nem.
Aztán azt hittem, majd a földrengésről és a jóslatról fog szólni.
És nem.
Eleinte Kate fogott meg. Annyira saját magamat láttam benne. Egy féléves és egy kétéves gyereket egyszerre nevelni nem egy leányálom. ..
A körülményes indulások, a szoptatással járó nehézségek (szex melltartóban :-D) vagy éppen vigyázni a nagyobb épségére, mikor a kicsi éppen szopizik.És a betegségtől való rettegés. Rosie betegsége, Kate rettegése annyira, de annyira ismerős volt, hogy a szívem szakadt érte. A rettenetes megfelelési kényszer, a tökéletességre törekvése, az, hogy soha ne ejtsen hibát óhatatlanul előre vetítette, hogy igenis fog hibát véteni.
Ami miatt
különösen haragudtam rá, az az volt, hogy milyen sokszor hagyta a
testvérét magára, csak hogy a külső szemlélődők felé jó arcát mutassa.
Jeremy a szinte tökéletes férj.
Hűséges, higgadt, logikus, emellett helyes, jó szerető, okos és jól keres.
Ami mégis zavart benne az a kissé lekezelő modor időnként Kate felé, és hogy tök hibbantnak nézte a sógornőjét.
Végre olyan
jól esett egy olyan férfit látni, aki nem gondolja, hogy egész nap
tévézett az asszony, semmit se csinált odahaza. Jeremy tudja, hogy
mennyi gond van a gyerkőcökkel és a háztartással napközben. Hűséges, higgadt, logikus, emellett helyes, jó szerető, okos és jól keres.
Ami mégis zavart benne az a kissé lekezelő modor időnként Kate felé, és hogy tök hibbantnak nézte a sógornőjét.
Tükörképe a családnak Courtney és Hank Ameliával.
Itt a férfi maradt otthon karrierjét feladva a kislányával, míg a nő 7-4-ig dolgozik, konferenciákra utazik.
Itt a férfi maradt otthon karrierjét feladva a kislányával, míg a nő 7-4-ig dolgozik, konferenciákra utazik.
És Hank ráadásul a legészakibb déli államban fekete.
Nagyon kedveltem őt a könyv 3/4 részéig, aztán én is kissé eltávolodtam tőle Kate-tel karöltve. Courtney és
Jeremy a művelt kenyérkereső fele a sztorinak, jó barátok, munkatársak,
gyakorlatilag együtt töltik a napjaikat, míg párjaik, a háztartásbelik.
És így eljutottam oda, hogy ez a könyv sokkal több egy sima kis katasztrófás-misztikus regénynél.
Nagyon komolyan boncolgat nagyon komoly témákat.
A felelősségünket szülőként: ki a jó szülő? A lányok anyja, aki rájuk se bagózott, a saját lelkében elmerülve magára zárta a szobája ajtaját, de önállóságra nevelte a gyerekekeit, vagy Kate, aki az áfonyát is elfelezi Rosie-nak? Veti fel a kérdést éppen Vi.
Nagyon komolyan boncolgat nagyon komoly témákat.
A felelősségünket szülőként: ki a jó szülő? A lányok anyja, aki rájuk se bagózott, a saját lelkében elmerülve magára zárta a szobája ajtaját, de önállóságra nevelte a gyerekekeit, vagy Kate, aki az áfonyát is elfelezi Rosie-nak? Veti fel a kérdést éppen Vi.
Az
aggodalom: meddig kell, és honnan felesleges? Hagyjuk-e, hogy az aggódás
belekússzon a mindennapjainkba? Vagy égessük el egy papírcetlin?
A jóslat,
média és pánik: vajon mennyire szükséges, mennyire helyes a médiában
felfújni mindent, miért akarjuk a közszereplőknek a fehérnemű méretét is
tudni, mikor a párunkét se tudjuk?
A féltékenység, a bizalom és a megbocsájtás: mi az amit elbír egy kapcsolat? Minden megbocsájtható?
Faji kérdések: biztos, hogy minden fekete férfi züllött alak?
Engem kicsit
zavartak az erotikus részek, bár talán nem is nevezném igazán annak,
inkább szexbeszámolók. Valahogy a többihez annyira nem illett, és nem
értettem, miért kell bele. Nem vitte előre a sztorit, főleg a
tinédzserkoriak.
Úgy éreztem, hogy a könyv hosszabb a kelleténél. Sok-sok felesleges infó, sok-sok oldal. Pörgőbb, feszesebb lehetett volna a történet, így kissé magyarázós, ismétlős.
Úgy éreztem, hogy a könyv hosszabb a kelleténél. Sok-sok felesleges infó, sok-sok oldal. Pörgőbb, feszesebb lehetett volna a történet, így kissé magyarázós, ismétlős.
Kedvenc szerepők:
* Kate. Lehet utálni, nekem igazi anyatigris volt, bár sok dologban ki nem állhattam és felpofoztam volna
* Jeremy. Szerintem nagyszerű férj és apa.
* Josie :-)
(Írhatnám Vi-t mert valóban vannak jó beszólásai, de igazán nem ismerjük meg)
Utáltam szereplők:
* Courtney: igazi ellenszenves karakter.
Kedvenc rész:
* Vi és Daisy gyerekek
* gyerekneveléssel kapcsolatos rémesen élethű részek
* Apa titka
* Vi és Daisy gyerekek
* gyerekneveléssel kapcsolatos rémesen élethű részek
* Apa titka
Idegesítő rész:
* Minden Kate-féle marhaság, amikor tökéletes akar lenni.
* Október 16 este :-(
Értékeléseink pontokban:
7,5/10
Jó Könyv (JK)
* Minden Kate-féle marhaság, amikor tökéletes akar lenni.
* Október 16 este :-(
Értékeléseink pontokban:
7,5/10
Jó Könyv (JK)
A fentiekhez annyit tennél hozzá:
Curtis Sittenfeld könyve 2013-ban a New York Times bestsellere lett, könyvét eddig huszonöt nyelvre fordították le!
Olvasmányos történet az összetartozásról, testvéri szeretetről. Különösen érdekessé teszi, hogy egypetéjű ikrekről szól későbbi életük hogyan fonódik össze. A szülők felelőssége, kapcsolatuk a gyermekeikkel és a sok kisgyermekes családok életében megjelenő problémák teszik még tartalmasabbá. Fiatal anyukának lesz ez kedves, kedvenc története. Apukák is olvashatják, nem fog megártani, ha a női lélek rejtélyeibe a gyermekgondozás és nevelés titkaiba, problémáiba elmerülnek. Bár valóban a büfiztetés, pelenkacsere és a szoptatás körüli bonyodalmakkal nem igazán tud mit kezdeni egy férfiember. Ahogyan eleinte a gyerekkel sem...
Tehát elsődlegesen kisgyermekes anyukáknak ajánlanám, vagy nagymamáknak.
Ők tuti jól fognak szórakozni!
Tehát elsődlegesen kisgyermekes anyukáknak ajánlanám, vagy nagymamáknak.
Ők tuti jól fognak szórakozni!
Köszönetem kedves Cilee! Róla és könyveiről még továbbiakat is olvashattok:
http://cileekonyv.blogspot.hu/
Köszönet a Tarandus Kiadónak!
2014. december 15., hétfő
Menon Club
Benedikty Béla: Menon Club
A Teleki-merénylet
A könyvet olvasva egy 1997-es Mel Gibson film jutott eszembe. Az Összesesküvés-elmélet című örökbecsű opusza.
Valami gáz van, egészen biztosan. Rajtunk kívül álló erők határozzák meg az életünket. A összefüggések keresését persze nem lehet feladni, bármennyire kuszák is a dolgok, és töredékesek a valódi információk. Esetleg nincsenek is, vagy meghamisították...
Benedikty Béla regényében Teleki Pál néhai miniszterelnökünk öngyilkosságát vitatja.
Ehhez írt egy sodró, olvasmányos, krimielemeket sem nélkülöző regényt. Ami bizony még igaz is lehet. Ajánlom a böngészők használatát, sok érdekességre bukkanhatunk. Akár a Horthy kormányzóhoz írt búcsúlevélre is. Ami további titkokat rejt.
A könyv is alátámasztja, hogy nem Teleki szóhasználata olvasható a sorokban.
Bár az írás az igazinak tűnik. Ugye, hamisítókról már hallott mindenki?
Mi a titokzatos Menon Club? Kik a tagjai? Néha, még ők maguk sem tudják ezt. A tagok nem minden esetben ismerik egymást. A világ titkos ügynökei, kémszervezetei egymást is figyelik.
Minden mindennel összefügg, nem történik véletlenül. Sötét erők lapulnak a történések mögött.
Vagy érdekek ütközhetnek. Mert ugye azzal mindenki tisztában van: nincs az a baj, amiből valaki ne húzna hasznot. Gondoljunk csak a háborúkra: a fegyvergyártóknak érdeke fűződik ezekhez és nagy hasznot húznak belőle. Akár vallási alapokon, akár területszerzés áll az egész mögött. A békét is fegyverrel kell védeni...
A politikai gyilkosságok mögött sok esetben olyan okok vannak, amit nem tárnak a nagyközönség elé. Nem véletlenül titkosítják, teszik elérhetetlenné ezeket az iratokat hosszú évekre.
Nem minden van úgy, ahogyan azt elhitetik velünk.
A könyv fülszövege:
Benedikty Béla örvénylő történelmi regényt írt a világot mozgató láthatatlan erőkről, az államok kiszolgáltatottságáról, az államférfiak végzetéről és a civilizációnkat irányító titkos gondolatról. Magyarország, 1941. A Trianon revízióját szem előtt tartó „vonakodó szövetséges" és a jugoszlávok „örök barátja" pengeélen táncolva próbál kívül maradni az Európát feldúló háborúból. Hiába, az ország miniszterelnöke, Teleki Pál öngyilkosságot követ el. De valóban öngyilkosság volt? És ha nem, ki állhatott a talán nem is igazán váratlan merénylet mögött? Kiváló hírszerzők (a titokzatos Menon Club tagjai) Európában és a Közel-Keleten nyomozva próbálták elhárítani a magyar állam vezetőit fenyegető veszélyt, miközben fényt derítettek a kontinens sorsát a háttérből irányító pénzemberek európai és közel-keleti terveire is.
Nagyon elgondolkoztató, kalandos és elképesztő összefonódásokra mutat rá az író is. A szálak
messziről indulnak, sok esetben egymáshoz nincs is közük. Ez a látszat. A valós érdekek és
ki kinek mennyire elkötelezettje, kiszolgáltatottja azok a titkok a könyv lapjain elevenednek meg.
Remek és olvasmányos kémtörténet ez, sok történelmi adalékkal. tetszett és meglepett az okfejtése.
Ez a felirat olvasható Teleki Pál síremlékén:
"DOLGOZOTT A CSERKÉSZETÉRT ÉS ÉLETÉT ADTA A MAGYAR NÉP BECSÜLETÉÉRT".
Még ma is elgondolkodtató sor. A valóságot talán soha nem fogjuk már megtudni, de van remény
a töredékes igazságra. Ehhez nyújt segítséget ez a könyv.
Köszönet a kiadónak!
Athenaeum, Budapest, 2014
A Teleki-merénylet
A könyvet olvasva egy 1997-es Mel Gibson film jutott eszembe. Az Összesesküvés-elmélet című örökbecsű opusza.
Valami gáz van, egészen biztosan. Rajtunk kívül álló erők határozzák meg az életünket. A összefüggések keresését persze nem lehet feladni, bármennyire kuszák is a dolgok, és töredékesek a valódi információk. Esetleg nincsenek is, vagy meghamisították...
Benedikty Béla regényében Teleki Pál néhai miniszterelnökünk öngyilkosságát vitatja.
Ehhez írt egy sodró, olvasmányos, krimielemeket sem nélkülöző regényt. Ami bizony még igaz is lehet. Ajánlom a böngészők használatát, sok érdekességre bukkanhatunk. Akár a Horthy kormányzóhoz írt búcsúlevélre is. Ami további titkokat rejt.
A könyv is alátámasztja, hogy nem Teleki szóhasználata olvasható a sorokban.
Bár az írás az igazinak tűnik. Ugye, hamisítókról már hallott mindenki?
Mi a titokzatos Menon Club? Kik a tagjai? Néha, még ők maguk sem tudják ezt. A tagok nem minden esetben ismerik egymást. A világ titkos ügynökei, kémszervezetei egymást is figyelik.
Minden mindennel összefügg, nem történik véletlenül. Sötét erők lapulnak a történések mögött.
Vagy érdekek ütközhetnek. Mert ugye azzal mindenki tisztában van: nincs az a baj, amiből valaki ne húzna hasznot. Gondoljunk csak a háborúkra: a fegyvergyártóknak érdeke fűződik ezekhez és nagy hasznot húznak belőle. Akár vallási alapokon, akár területszerzés áll az egész mögött. A békét is fegyverrel kell védeni...
A politikai gyilkosságok mögött sok esetben olyan okok vannak, amit nem tárnak a nagyközönség elé. Nem véletlenül titkosítják, teszik elérhetetlenné ezeket az iratokat hosszú évekre.
Nem minden van úgy, ahogyan azt elhitetik velünk.
A könyv fülszövege:
Benedikty Béla örvénylő történelmi regényt írt a világot mozgató láthatatlan erőkről, az államok kiszolgáltatottságáról, az államférfiak végzetéről és a civilizációnkat irányító titkos gondolatról. Magyarország, 1941. A Trianon revízióját szem előtt tartó „vonakodó szövetséges" és a jugoszlávok „örök barátja" pengeélen táncolva próbál kívül maradni az Európát feldúló háborúból. Hiába, az ország miniszterelnöke, Teleki Pál öngyilkosságot követ el. De valóban öngyilkosság volt? És ha nem, ki állhatott a talán nem is igazán váratlan merénylet mögött? Kiváló hírszerzők (a titokzatos Menon Club tagjai) Európában és a Közel-Keleten nyomozva próbálták elhárítani a magyar állam vezetőit fenyegető veszélyt, miközben fényt derítettek a kontinens sorsát a háttérből irányító pénzemberek európai és közel-keleti terveire is.
Nagyon elgondolkoztató, kalandos és elképesztő összefonódásokra mutat rá az író is. A szálak
messziről indulnak, sok esetben egymáshoz nincs is közük. Ez a látszat. A valós érdekek és
ki kinek mennyire elkötelezettje, kiszolgáltatottja azok a titkok a könyv lapjain elevenednek meg.
Remek és olvasmányos kémtörténet ez, sok történelmi adalékkal. tetszett és meglepett az okfejtése.
Ez a felirat olvasható Teleki Pál síremlékén:
"DOLGOZOTT A CSERKÉSZETÉRT ÉS ÉLETÉT ADTA A MAGYAR NÉP BECSÜLETÉÉRT".
Még ma is elgondolkodtató sor. A valóságot talán soha nem fogjuk már megtudni, de van remény
a töredékes igazságra. Ehhez nyújt segítséget ez a könyv.
Köszönet a kiadónak!
Athenaeum, Budapest, 2014
576 oldal · ISBN: 9789632933627
2014. december 13., szombat
Best of avagy leg-ek 2014-ben BookTag
Best of avagy leg-ek 2014-ben BookTag
avagy: ma 2 éves a Gabó olvas blog!
Szülinapi évértékelés.
A következő kategóriákba gyűjtöttem a leg-eket
(csak idén olvasott könyvekre vonatkozik).
1. A 2014-es év legjobban tetsző könyvei:
Bevallom, cseppet sincs könnyű dolgom! Egyrészt: valóban nagyon sok jó történet megfordult nálam, másrészt 220 olvasott könyvből kell választanom. Nem rangsorolok, de minimum 3 - 5 könyvet felsorolok a kategóriáknál. Annyit még: nem ömlesztve jönnek. Krimi kategóriát is készítettem és történelmit is, mivel ezekből is jelentős mennyiséget olvastam. Lássuk a legjobb, engem leginkább megérintő történeteket!
1. Kim Leine: A Végtelen-fjord prófétái (Scolar Kiadó). Mert idén ez volt az első, márciusban, amire azt mondtam: húazta! Gyönyörű szép a borítója is.
2: Grecsó Krisztián: Megyek utánad (Magvető). Daru én is lehetnék, voltam, vagyok, leszek?
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/06/megyek-utanad.html
3: Fredrick Backman: Az ember, akit Ovénak hívnak (Animus). Egyszerűen remek, kötelező darab. Olvasd el és rá fogsz jönni! Az élet valóban figyelemre méltó dolog.
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/10/fredrik-backman-az-ember-akit-ovenak.html
4: Tan Twan Eng: Az Esti ködök kertje (Tarandus). Olyan mesés és hangulatos, visz magával! Sok érdekes információval egy másik kultúra hagyományairól, szokásairól, titkairól. A borítója is pazar. http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/10/az-esti-kodok-kertje.html
5: Kőrösi Zoltán: Szívlekvár (Libri). Mert Kőrösit olvasni kell(ene, mindenkinek), és mert mély, de mégis ironikus. Életszerető könyv. Jó hatással van az életfunkcióimra.
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/11/szivlekvar.html
6: Urbánszki László: Vérszagra gyűl (Gold Book).
Laci első komolyan nagy dobása. Minden rendben van, olvasmányosan kalandos, tanítva szórakoztat. Szóhasználata, tájleírása és a humora, pazar! Élmény volt olvasni!
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/10/verszagra-gyul.html
7: Nyáry Krisztián: Igazi hősök - 33 magyar
Ehhez nincs mit hozzátenni. Pazar kivitel, igényes, értékes tartalommal. Kihagyhatatlan.
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/12/igazi-hosok-33-magyar.html
8: Oravecz Imre: Ondrok gödre és a Kaliforniai fürj
Nagyívű és olvasmányos családregény. Szeretem az ilyen történeteket.
9: Benkő László A vér törvénye és Aranyasszony
Nagyon jó folytatások, a Viharlovasok 2. és 3. része.
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/07/aranyasszony.html
10: Lévai Balázs: Lovasi
Olyan, mintha melletted ülne egy sör vagy pohár bor mellett és mesélné az életét. Sztáréletrajz egészen másképpen, mint megszoktuk.
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/07/lovasi.html
2. A 2014-es olvasások közül citromdíjas avagy a nekem legkevésbé tetsző könyvek:
1: Jodi Picoult: Találj rám (Athenaeum).
Nagyon nem találtunk egymásra, az eddig olvasott 9 könyvéből ez az első, ami nem jött be nekem.
2: Lanczkor Gábor: Folyamisten (Libri)
Eleje és vége jó, de a közepe, az indiai ámokfutás... még a gyönyörűséges borító sem mentség.
3: Yrsa Sigurdardóttir: Emlékszem rád
Így igazságos, ez a skandi nagyon nem jött össze velem, a szálak elvesztek a ködben, pedig a borítója az év egyik legjobbja is lehetne. A történet... (ezt, vajon miért adták ki?).
3. A legvidámabb történetek:
1: Orbán János Dénes: Alkalmi mesék idegbeteg fölnőtteknek
Ezt nem kommentálnám, ízes, humoros és pajzán. Remek!
2: Peter Stjernöström: A világ legjobb könyve
Mi más is lehetne, mint önironikusan humoros, a könyv írás és kiadás fonákja.
Mindkettő az Athenaeum Kiadónál jelent meg. Köszönet érte.
4. A legszomorúbb sztori:
1: Tóth Krisztina: Pillanatragasztó (Magvető).
Ez a novelláskötet után, komoly depibe estem, pedig csak falatonként birkóztam le... Nagyon szomorúak a történetek.
5. A legfelkavaróbb könyv:
1: Jesús Carrasco: Kegyetlen idő (Magvető).
Zseniális, pedig nem könnyű! Nagyot üt és nem ereszt el sokáig. De érdemes!
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/05/kegyetlen-ido.html
2: Carin Gerhardsen: Mama, papa, gyerekek (Athenaeum).
Sötét és izgalmas skandináv krimi, ahol a cím is súgja, a gyerekek a szenvedő alanyok.
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/10/mama-papa-gyerekek.html
3: Karin Alvtegen: Szégyen
Itt is a gyerekkori sérelmek, bántások állnak a középpontban. Hová jutnak azok a gyerekek? Miért nem tud egy szülő szeretni, elfogadni? Amivel a saját gyermeke felnőtt életét teszi tönkre, módszeresen.
4: Jodi Picoult: Sorsfordítók
Az írónő 5. könyve idehaza májusban jelent meg. Témáihoz mindig merészen nyúl. Most is. Felkavaró, megrázóan döbbenetes a két fiatal tragédiába forduló története. Olvassátok, keressétek! És gondolkodjatok.
5: Harlan Coben: Hiányzol
Mennyi sok magányos, társtalan ember keresi a párját. Amikor azt reméli: na, most! van, lesz valaki... Lesz. Aki mindezt kihasználja és vissza él vele, ami akár az életébe is kerülhet. Csak óvatosan a netes ismerkedős oldalakkal!
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/11/hianyzol.html
6. Dragomán György: Máglya
A Fehér király párja, kidolgozott és elgondolkodtató, megható és megrázó. Bővebben az ajánlómban. Nem könnyű darab ez sem:
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/11/maglya.html
6) A legdizájnosabb borító:
1: OJD: Alkalmi mesék... hatalmas, poénos. Illeszkedik az egyik történethez. Igen, az az, aminek látod!
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/11/alkalmi-mesek.html
2: Kim Leine: A Végtelen-fjord prófétái
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/04/a-vegtelen-fjord-profetai.html
3: Emile Ajar: Salamon király szorong (Park).
Ne hagyd ki! Életigenlő, fricska a halálnak:
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/11/salamon-kiraly-szorong.html
4: Irvine Welsh: Mocsok (Trubadúr).
Hibátlanul ábrázolja azt a világot, amiben játszódik. Olvasmányosan, humorral. Jó volt elmerülni benne.
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/10/mocsok.html
5: Gerard Van Emmerik: Csibefiú (Tarandus).
Találó és kifejező, nagyon hangulatos, kiemelkedően jó borító.
Igazi "lélek-kapirga".
6: Arne Dahl: Rossz vér (Scolar).
A színezett lapszélek még érdekesebbé teszik az elegáns borítót. A Misterioso remek párja!
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/11/rossz-ver.html
7) A legrondább borítójú könyv:
Sajnálatomra egy skandináv író könyvéé ez a cím: Tore Renberg: Charlotte Isabel Hansen
Háát, ő... ilyen lett: (a történet rendben van!).
Legyen egy magyar borító is, nagyon ronda és igénytelen grafikával: Nemere István krimije ez a Nincs idő meghalni.
8) A legkellemesebb meglepetés (Nem feltétlenül a legjobban tetsző könyv):
1: Réti Attila: Bagolyvár novellaválogatása kimondottan szeretni való, jó élmény volt. A borítója fogott meg és a címe.
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/05/bagolyvar.html
2: Daniel Pennac: Testnapló (Magvető).
Nagyon eredeti… humora, stílusa és persze a tartalom is.
Blogra bővebben:
http://gaboolvas.blogspot.hu/2014/08/testnaplo.html
3: Ferenczik Adrienn: Hepi börszdéj még nem írtam róla, de hamarosan pótolom. Élmény volt, mondhatnám: telibe talált. Friss, mai, remek karakterekkel. A férfi főhős... én vagyok! Bővebbet hamarosan! Olvassátok el addig!
Krimik: Az év legjobb nyomozásai!
1: Michael Hjort és Hans Rosenfeld: A tanítvány (Animus).
2: Carin Gerhardsen: Mama, papa, gyerekek (Athenaeum).
3: Jo Nesbo: A fiú (Animus).
4: Kristina Ohlsson: Dávidcsillagok (Animus).
5: Harlan Coben: Hiányzol (Jaffa).
6. Canilla Lackberg: Eltitkolt életek (Animus).
!!Történelem!!
1: Bíró Szabolcs: Ragnarök viking mese-fantasy
2: Benkő László: Aranyasszony a Viharlovasok 3. része.
3: Trux Béla: A templomos lovag és Akkon ostroma.
4: Urbánszki László: Vérszagra gyűl
A legrövidebb olvasmányom Bohumil Hrabal klasszikusa a Szigorúan ellenőrzött vonatok volt. 92. oldal, míg a leghosszabb Trux Béla Akkon ostroma volt a maga 815. oldalával.
Eddig 74.770 oldalt olvastam 220 könyvből. Átlag 340 oldalas így egy olvasott könyvem.
Köszi mindenkinek! Hasonlóan szép és tartalmas évet 2015-ben is!
„Ha azt olvasnám, amit a többi ember, gondolkodni is csak úgy tudnék, mint ők.” (Murakami Haruki)
2014. december 12., péntek
Dávidcsillagok
Kristina Ohlsson: Dávidcsillagok
(Fredrika Bergman 5.)
Az első könyve, a Mostohák óta olvasom, várom a sorozat részeit. Már a nyitó kötetnek is alaposan felépített, sötét és fordulatos krimit kaptam. Tudtam, hogy a nyomozópáros további kalandjait sem szabad kihagyni.
Aki még nem olvasott volna Kristinától, az is bátran kezdje el, érdemes. A skandináv krimik hazai rajongóinak egyik kedvenc írónőjének ez az ötödik kötete idehaza. Egyben a sorozat záró története, amit nem is akarok elhinni... hiányozni fognak a szereplők.
Mielőtt Kristina Ohlsson 2012-ben főállású íróvá vált volna, dolgozott és tanított a Svéd Nemzetvédelmi Egyetemen, valamint a az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet terrorizmusellenes szakértőjeként is tevékenykedett. Ezek bizony jól érezhetőek a történetei kidolgozottságát tekintve. Otthonosan mozog ezen a talajon.
Az új krimi főbb szálai között olyan súlyos témák vannak, mint a terrorizmus, a bevándorlás,
a rasszizmus, a vallás, a gyermekek elleni erőszak pedig még sötétebbre festi a krimi történetét.
Az elmagányosodás és a kamaszok veszélyeztetettsége, a számítógépes ismerkedés veszélyei sem elhanyagolhatóak. A múlt sötét titkai régi gyermekkori traumákról rántják le a leplet.
A nyugodt és okos női nyomozónkat, Fredrika Bergmant és a végre társra lelt Alex Rechtet
kemény próba elé állítja a gyilkos most is. Ha a cím és a fülszöveg alapján azt gondolnánk,
hogy a krimi témája egy svédországi zsidó közösség ellen elkövetett, rasszista támadássorozat lesz,
alaposan tévedünk. Valóban, az első áldozat egy stockholmi zsidó óvoda előtt lelőtt, fiatal óvónő.
Természetes, hogy a rendőrség rasszista bűncselekményre gyanakszik, mikor kiderül, két tízéves zsidó iskolás fiú is eltűnt alig néhány órával később. Azonban a háttérben egészen más miatt zajlanak a történések. Ohlsson végig az orruknál fogva vezeti olvasóit, amikor azt gondoljuk,
hogy megértettük mi miért történik, egyetlen mondattal azonnal romba dönteni az addigi elképzeléseinket. Szövevényes és izgalmas a nyomozás, ahol a mellékszálak is hangsúlyosak. Jó írónőnek tartom Christina Ohlssont, aki remek cselekményfelépítésivel, emberközelivé teszi a történeteit.
Sajnos a spoileres fülszöveg sokat elárul a történésekből. Amikor másnap a fiúkat holtan találják,
a hóban fekve, mezítláb, fejükön egy-egy papírzacskóval, amelyekre a gyilkos emberi arcot rajzolt,
a nyomozás elakad. Felmerül egy régi izraeli legenda, aminek főszereplője a Papírfiú, de a rendőrség tanácstalan, a szülők pedig érezhetően titkolnak valamit. Hogyan kapcsolódik a régi izraeli legenda
a mostani gyilkosságokhoz? Ki a Papírfiú? A mítosz mögé fájdalmas történetet kerekített Ohlsson.
Mit titkolnak a szülők, mi volt az ok, amiért kivándoroltak Izraelből? Ki volt a két fiú titokzatos
chat partnere? A nyomozás szálai miatt, Fredrikának Izraelbe is el kell utaznia.
Ekkor tér vissza az 573-as járatból megismert Eden Lundell. A nagyon ügyes és talpraesett ügynöknő életébe is bepillanthatunk. Házassága válságban, saját kis titkainak csapdájában küzd a családja egyben tartásáért. Nincs könnyű helyzetben.
További titkok adódnak a rejtélyes Efraim Kiel körül. Ki is ő valójában? Ki az, aki héber nyelvű üzeneteket hagy neki? A Salamon Gyülekezet új biztonsági tisztje szerepében, Peder Rydh
nyomozó bukkan fel. Örültem, hogy szerepet kapott ebben a részben is.
Írhatnék még hosszú bekezdéseket, miért is jó ez a krimi, mennyire fordulatos, pergő és feszült.
A legelején megismert, de meg nem nevezett nő és annak családjáért végig izgulhatunk. Fontos szerep jut a történetben egy hegedűnek is. A jeges rémület markolászta végig a torkom, gyomrom!
Nagyszerűen szerkesztett, érdekfeszítő a történet. Többrétegű, nem tucatáru! Gördülékeny és lebilincselő, méltó befejezése a sorozatnak.
Végtelenül izgalmas krimit kapunk, érdemes elolvasni! Talán az eddigi legjobb Ohlsson krimi, bár nehéz választani.
5/5.
Az írónő eddigi kötetei idehaza, a Fredrika -sorozat részei:
Mostohák 2012., Elnémítva 2013., Őrangyalok 2013., Az 573-as járat 2014.
Animus, Budapest, 2014
(Fredrika Bergman 5.)
Az első könyve, a Mostohák óta olvasom, várom a sorozat részeit. Már a nyitó kötetnek is alaposan felépített, sötét és fordulatos krimit kaptam. Tudtam, hogy a nyomozópáros további kalandjait sem szabad kihagyni.
Aki még nem olvasott volna Kristinától, az is bátran kezdje el, érdemes. A skandináv krimik hazai rajongóinak egyik kedvenc írónőjének ez az ötödik kötete idehaza. Egyben a sorozat záró története, amit nem is akarok elhinni... hiányozni fognak a szereplők.
Mielőtt Kristina Ohlsson 2012-ben főállású íróvá vált volna, dolgozott és tanított a Svéd Nemzetvédelmi Egyetemen, valamint a az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet terrorizmusellenes szakértőjeként is tevékenykedett. Ezek bizony jól érezhetőek a történetei kidolgozottságát tekintve. Otthonosan mozog ezen a talajon.
Az új krimi főbb szálai között olyan súlyos témák vannak, mint a terrorizmus, a bevándorlás,
a rasszizmus, a vallás, a gyermekek elleni erőszak pedig még sötétebbre festi a krimi történetét.
Az elmagányosodás és a kamaszok veszélyeztetettsége, a számítógépes ismerkedés veszélyei sem elhanyagolhatóak. A múlt sötét titkai régi gyermekkori traumákról rántják le a leplet.
A nyugodt és okos női nyomozónkat, Fredrika Bergmant és a végre társra lelt Alex Rechtet
kemény próba elé állítja a gyilkos most is. Ha a cím és a fülszöveg alapján azt gondolnánk,
hogy a krimi témája egy svédországi zsidó közösség ellen elkövetett, rasszista támadássorozat lesz,
alaposan tévedünk. Valóban, az első áldozat egy stockholmi zsidó óvoda előtt lelőtt, fiatal óvónő.
Természetes, hogy a rendőrség rasszista bűncselekményre gyanakszik, mikor kiderül, két tízéves zsidó iskolás fiú is eltűnt alig néhány órával később. Azonban a háttérben egészen más miatt zajlanak a történések. Ohlsson végig az orruknál fogva vezeti olvasóit, amikor azt gondoljuk,
hogy megértettük mi miért történik, egyetlen mondattal azonnal romba dönteni az addigi elképzeléseinket. Szövevényes és izgalmas a nyomozás, ahol a mellékszálak is hangsúlyosak. Jó írónőnek tartom Christina Ohlssont, aki remek cselekményfelépítésivel, emberközelivé teszi a történeteit.
Sajnos a spoileres fülszöveg sokat elárul a történésekből. Amikor másnap a fiúkat holtan találják,
a hóban fekve, mezítláb, fejükön egy-egy papírzacskóval, amelyekre a gyilkos emberi arcot rajzolt,
a nyomozás elakad. Felmerül egy régi izraeli legenda, aminek főszereplője a Papírfiú, de a rendőrség tanácstalan, a szülők pedig érezhetően titkolnak valamit. Hogyan kapcsolódik a régi izraeli legenda
a mostani gyilkosságokhoz? Ki a Papírfiú? A mítosz mögé fájdalmas történetet kerekített Ohlsson.
Mit titkolnak a szülők, mi volt az ok, amiért kivándoroltak Izraelből? Ki volt a két fiú titokzatos
chat partnere? A nyomozás szálai miatt, Fredrikának Izraelbe is el kell utaznia.
Ekkor tér vissza az 573-as járatból megismert Eden Lundell. A nagyon ügyes és talpraesett ügynöknő életébe is bepillanthatunk. Házassága válságban, saját kis titkainak csapdájában küzd a családja egyben tartásáért. Nincs könnyű helyzetben.
További titkok adódnak a rejtélyes Efraim Kiel körül. Ki is ő valójában? Ki az, aki héber nyelvű üzeneteket hagy neki? A Salamon Gyülekezet új biztonsági tisztje szerepében, Peder Rydh
nyomozó bukkan fel. Örültem, hogy szerepet kapott ebben a részben is.
Írhatnék még hosszú bekezdéseket, miért is jó ez a krimi, mennyire fordulatos, pergő és feszült.
A legelején megismert, de meg nem nevezett nő és annak családjáért végig izgulhatunk. Fontos szerep jut a történetben egy hegedűnek is. A jeges rémület markolászta végig a torkom, gyomrom!
Nagyszerűen szerkesztett, érdekfeszítő a történet. Többrétegű, nem tucatáru! Gördülékeny és lebilincselő, méltó befejezése a sorozatnak.
Végtelenül izgalmas krimit kapunk, érdemes elolvasni! Talán az eddigi legjobb Ohlsson krimi, bár nehéz választani.
5/5.
Az írónő eddigi kötetei idehaza, a Fredrika -sorozat részei:
Mostohák 2012., Elnémítva 2013., Őrangyalok 2013., Az 573-as járat 2014.
Animus, Budapest, 2014
2014. december 10., szerda
Fegyver csörög
Urbánszki László: Fegyver csörög
Anno Domini 1242.
Urbánszki László remek kezű faműves mester és nagyszerű történelmi regényíró. Nevével 2010. óta találkozhatnak az irodalom kedvelők. Ekkor került a könyvesboltok polcaira az Odakint, a pusztában című novelláskötete. Ezt követte a Nemtelen nemesek, majd idén októberben a Vérszagra gyűl című regényét olvasgattuk nagy élvezettel. Ez a kötet az országunk IV. Béla uralkodása idején elszenvedett tatárjárást és az azt követő, küzdelmekkel teli korszakát idézi meg az olvasóknak.
Ennek a történetnek a folytatása az új regény a Fegyver csörög, amiben hőseink visszatérnek és újabb harcokban, kalandokban lesz részük. II. Frigyes osztrák herceg, aki a "Harcias" jelzőt is kiérdemelte, 1241-ben kizsarolta a mongolok elől menekülő királyunktól három határszéli megyénket. Frigyes kapzsi is volt, nem csak harcias, hiszen a feldúlt országot tovább fosztogatta, hadizsákmányért. 1242 tavaszán lerohanta Pozsony vármegyét. Komoly feladat elé állítva Hont-Pázmány Ehellős megyésispánt. Ő a hatalmát és embereit féltő nagyúr, aki nem válogathat a védekezés eszközeiben. Nemtelen, sőt aljas dolgokat is el kell követnie, amivel további szenvedést bocsát arra a népre, amelyet meg akar óvni. Szó szerint "minden áron" meg akarja őrizni hatalmát.
A tatárok kivonultak, kezdődhetne az új élet, az újjáépítés, földművelés. Állatvásárlás és egy készülődő esküvővel indul el a folytatás. A kialkudott marhák vételárában jó néhány különleges kelme is benne foglaltatik. Levente és társai elindulnak ezek megszerzésére. A néhány fős íjászokból álló csapat összeakad Frigyes fosztogató rablólovagjaival. Kalandok, mozgalmas epizódok adnak lendületet a történetnek. Itt már a tét a túlélés, életben maradni. A könyv szereplői továbbra is egyszerű, hétköznapi emberek. Külön említeném a regény népies-régies, ízes nyelvezetét, amit öröm volt olvasni!
A fogságba esett Lados kimentése ad még feladatot társainak. A folyamatos csaták és harcok szüneteiben folyik a bor, pálinka. A harcosok lazulós, "gőzt kiengedő" szórakozásaiban is részt vehetünk. Vagy elképzelhetjük a gyönyörűséges Szépát, fürdés közben. Szemléletesen festi le nekünk Urbánszki László. Levente finoman merész erotikus kalandjai is emlékezetes pillanatai a regénynek.
Elképesztő harcok, cselvetés és kalandok sora nem csak a hazáért, de az életben maradásért folyik. Ha nem védted magad, téged öltek le. Néhány kedves szereplőtől el is kell búcsúznunk. Szépa, Levente és társai mellett szénégetők, parasztok életébe, sorsuk drámájába pillanthatunk bele. Kerecse és a többi harcos humorral is fűszerezett kalandjai szórakoztatva oktatnak. Akik szerették a Trónok harca sorozatot ebben sem fognak csalódni!
Kár, hogy a magyar történelmi írók köteteit a fiatal olvasók kevésbé keresik. Pedig igazán sok
remek regény született és van forgalomban. Arról nem is szólva, hogy ez a mi történelmünk.
Annyi PR-rel, mint George R. R. Martin, vagy Dan Brown könyvei, ez is könnyedén lehetne világsiker. Már a Vérszagra gyűl is nagyszerű volt. Urbánszki remekül mesél, fordulatos és csavaros a történet. Igen, akár így is történhetett. Egy jó történelmi fantasy, sok harc és egyéni emberi dráma mellett az ország akkori állapotáról ad képet. A szereplői hús-vér magyarok. Sírnak, vagy mulatnak. Éreznek. A kapott sebeket igyekeznek visszaadni, megtorolni az igazságtalanságot. Kitartásukkal, leleményes harcukkal a ma emberének is példát adnak. Mind a szóhasználata, mind a leíró részek kiválóak. Élmény volt elmerülni, megismerni azt a kort, az emberek életmódját, gondolatait, harcait. Méltó párja az előző történetnek.
4,5/5
Köszönet a szerzőnek a kötetért és a dedikációért!
Gold Book, Debrecen, 2014
352 oldal
Anno Domini 1242.
Urbánszki László remek kezű faműves mester és nagyszerű történelmi regényíró. Nevével 2010. óta találkozhatnak az irodalom kedvelők. Ekkor került a könyvesboltok polcaira az Odakint, a pusztában című novelláskötete. Ezt követte a Nemtelen nemesek, majd idén októberben a Vérszagra gyűl című regényét olvasgattuk nagy élvezettel. Ez a kötet az országunk IV. Béla uralkodása idején elszenvedett tatárjárást és az azt követő, küzdelmekkel teli korszakát idézi meg az olvasóknak.
Ennek a történetnek a folytatása az új regény a Fegyver csörög, amiben hőseink visszatérnek és újabb harcokban, kalandokban lesz részük. II. Frigyes osztrák herceg, aki a "Harcias" jelzőt is kiérdemelte, 1241-ben kizsarolta a mongolok elől menekülő királyunktól három határszéli megyénket. Frigyes kapzsi is volt, nem csak harcias, hiszen a feldúlt országot tovább fosztogatta, hadizsákmányért. 1242 tavaszán lerohanta Pozsony vármegyét. Komoly feladat elé állítva Hont-Pázmány Ehellős megyésispánt. Ő a hatalmát és embereit féltő nagyúr, aki nem válogathat a védekezés eszközeiben. Nemtelen, sőt aljas dolgokat is el kell követnie, amivel további szenvedést bocsát arra a népre, amelyet meg akar óvni. Szó szerint "minden áron" meg akarja őrizni hatalmát.
A tatárok kivonultak, kezdődhetne az új élet, az újjáépítés, földművelés. Állatvásárlás és egy készülődő esküvővel indul el a folytatás. A kialkudott marhák vételárában jó néhány különleges kelme is benne foglaltatik. Levente és társai elindulnak ezek megszerzésére. A néhány fős íjászokból álló csapat összeakad Frigyes fosztogató rablólovagjaival. Kalandok, mozgalmas epizódok adnak lendületet a történetnek. Itt már a tét a túlélés, életben maradni. A könyv szereplői továbbra is egyszerű, hétköznapi emberek. Külön említeném a regény népies-régies, ízes nyelvezetét, amit öröm volt olvasni!
A fogságba esett Lados kimentése ad még feladatot társainak. A folyamatos csaták és harcok szüneteiben folyik a bor, pálinka. A harcosok lazulós, "gőzt kiengedő" szórakozásaiban is részt vehetünk. Vagy elképzelhetjük a gyönyörűséges Szépát, fürdés közben. Szemléletesen festi le nekünk Urbánszki László. Levente finoman merész erotikus kalandjai is emlékezetes pillanatai a regénynek.
Elképesztő harcok, cselvetés és kalandok sora nem csak a hazáért, de az életben maradásért folyik. Ha nem védted magad, téged öltek le. Néhány kedves szereplőtől el is kell búcsúznunk. Szépa, Levente és társai mellett szénégetők, parasztok életébe, sorsuk drámájába pillanthatunk bele. Kerecse és a többi harcos humorral is fűszerezett kalandjai szórakoztatva oktatnak. Akik szerették a Trónok harca sorozatot ebben sem fognak csalódni!
Kár, hogy a magyar történelmi írók köteteit a fiatal olvasók kevésbé keresik. Pedig igazán sok
remek regény született és van forgalomban. Arról nem is szólva, hogy ez a mi történelmünk.
Annyi PR-rel, mint George R. R. Martin, vagy Dan Brown könyvei, ez is könnyedén lehetne világsiker. Már a Vérszagra gyűl is nagyszerű volt. Urbánszki remekül mesél, fordulatos és csavaros a történet. Igen, akár így is történhetett. Egy jó történelmi fantasy, sok harc és egyéni emberi dráma mellett az ország akkori állapotáról ad képet. A szereplői hús-vér magyarok. Sírnak, vagy mulatnak. Éreznek. A kapott sebeket igyekeznek visszaadni, megtorolni az igazságtalanságot. Kitartásukkal, leleményes harcukkal a ma emberének is példát adnak. Mind a szóhasználata, mind a leíró részek kiválóak. Élmény volt elmerülni, megismerni azt a kort, az emberek életmódját, gondolatait, harcait. Méltó párja az előző történetnek.
4,5/5
Köszönet a szerzőnek a kötetért és a dedikációért!
Gold Book, Debrecen, 2014
352 oldal
2014. december 8., hétfő
Tégla
Jeff Abbott: Tégla
Sam Capra immár negyedik kalandját olvashatjuk magyarul.
Az újabb, szédítő iramú krimiben minden együtt van, ami már az előzőekben is megtalálható volt. Filmszerűen pörgő eseménysorozat, akció jelenetek, gyilkosságok, ármány és cselszövés, némi romantikával meghintve. Igazi amerikai krimi, a műfajában a legjobbak közé tartozó.
Sam régi jó barátját, Steve-et, lelövik. Természetesen ez nem maradhat bosszú nélkül. A volt CIA-ügynök a gyilkosok nyomába ered. Valódi akciófilmbe illő, motoros üldözéssel veszi kezdetét a fordulatos történet. A szálak Miami egyik legbefolyásosabb családjához vezetnek. Akik bűnszervezetként is működnek... kegyetlen hajsza veszi kezdetét. Ide, a Varela családba épül be,
lesz "tégla" Sam.
A szövevényes történet szálai a régmúltba nyúlnak vissza. Döbbenetes titkok, eltűnések és összefonódások egész sorára derül szép lassan fény. Miből és hogyan alapozták meg a családi vagyont, amit tisztára akarnak mosni? Mi történik a függöny mögött? A legérdekesebb a családon belüli elkülönülés: vannak, akik mit sem tudnak mi is folyik a cég tevékenysége mögött.
Persze ez nem igazán tetszik a család tagjainak, minden elképzelhető módon próbálják Sam és
az igazság útját állni. Nincs kímélet, nincs kegyelem! Egyik fordulat követi a másikat, senki nem
az akinek vagy aminek először gondolná az ember. Igazi kőkemény és pörgős thriller, szereplői gyarló, hús-vér emberek. Akik olvasták az előző részeket nem fognak csalódni most sem!
A sok régi titokból talán az egyik legérdekesebb: hová tűnt el, nyom nélkül a család egyik tagja? Igazi maffia-történet részesei lehetünk a nyomozásban. Sam és segítője, Cordélia kapcsolata lassan-lassan elmélyül. Bár a történet itt-ott néha kiszámítható, mégis fenntartja az érdeklődést. Filmre kívánkozó történet ez. A dzsungel mélye, a titkos szuper-börtön okoz még meglepetéseket!
Az utolsó jelenet pedig San életére fog jelentősen kihatni.
De az már egy másik történet lesz.
Sam Capra eddigi történetei:
Az Adrenalin és Végjáték 2013-ban, míg a Bukás 2014 tavaszán jelent meg.
Jaffa, Budapest, 2014
Sam Capra immár negyedik kalandját olvashatjuk magyarul.
Az újabb, szédítő iramú krimiben minden együtt van, ami már az előzőekben is megtalálható volt. Filmszerűen pörgő eseménysorozat, akció jelenetek, gyilkosságok, ármány és cselszövés, némi romantikával meghintve. Igazi amerikai krimi, a műfajában a legjobbak közé tartozó.
Sam régi jó barátját, Steve-et, lelövik. Természetesen ez nem maradhat bosszú nélkül. A volt CIA-ügynök a gyilkosok nyomába ered. Valódi akciófilmbe illő, motoros üldözéssel veszi kezdetét a fordulatos történet. A szálak Miami egyik legbefolyásosabb családjához vezetnek. Akik bűnszervezetként is működnek... kegyetlen hajsza veszi kezdetét. Ide, a Varela családba épül be,
lesz "tégla" Sam.
A szövevényes történet szálai a régmúltba nyúlnak vissza. Döbbenetes titkok, eltűnések és összefonódások egész sorára derül szép lassan fény. Miből és hogyan alapozták meg a családi vagyont, amit tisztára akarnak mosni? Mi történik a függöny mögött? A legérdekesebb a családon belüli elkülönülés: vannak, akik mit sem tudnak mi is folyik a cég tevékenysége mögött.
Persze ez nem igazán tetszik a család tagjainak, minden elképzelhető módon próbálják Sam és
az igazság útját állni. Nincs kímélet, nincs kegyelem! Egyik fordulat követi a másikat, senki nem
az akinek vagy aminek először gondolná az ember. Igazi kőkemény és pörgős thriller, szereplői gyarló, hús-vér emberek. Akik olvasták az előző részeket nem fognak csalódni most sem!
A sok régi titokból talán az egyik legérdekesebb: hová tűnt el, nyom nélkül a család egyik tagja? Igazi maffia-történet részesei lehetünk a nyomozásban. Sam és segítője, Cordélia kapcsolata lassan-lassan elmélyül. Bár a történet itt-ott néha kiszámítható, mégis fenntartja az érdeklődést. Filmre kívánkozó történet ez. A dzsungel mélye, a titkos szuper-börtön okoz még meglepetéseket!
Az utolsó jelenet pedig San életére fog jelentősen kihatni.
De az már egy másik történet lesz.
Sam Capra eddigi történetei:
Az Adrenalin és Végjáték 2013-ban, míg a Bukás 2014 tavaszán jelent meg.
Jaffa, Budapest, 2014
424 oldal · ISBN: 9786155492020
Fordította: Huszár András
Fordította: Huszár András
2014. december 7., vasárnap
A kárhozat éjjele 1. (Róma).
Izolde Johannsen: A kárhozat éjjele 1.
Róma
Erre a könyvre az írónő facebook oldalán figyeltem fel. Történelem, ókortól évszázadokon átívelő kalandok sora, egészen Róma bukásáig. Valóban igaznak bizonyult a kötet fülszövege:
"Ahogy a történelmet még soha nem olvastad. Ókor, középkor, újkor egymást követő évszázadok, az idő forgatagában." Mindezt egy rabszolga sorsán át, aki halálával új életet nyer. Vele a bosszút, a hatalmat és a halhatatlanságot is kapja. Caspar, elbűvölő és remek karakter, örök ifjúsága nagyszerű álca, amit remekül használ. Egy már nem fiú, de még nem férfi, se nem élő se nem holt... azaz: vámpír történetbe fordul az események sora. Azonban senki ne gondoljon a szokásos vámpír történetre! Itt nem az erotikus-romantika vagy a szerelem van középpontban. Azért a szerelem ott van, megjelenik. Ez a szokásos komfortzónámon jóval kívül esik, de bevallom, lekötött, vitt a történet! Érezhető alapossággal megírt sorok ezek. Nem mondom, néha borzongtam, jobban, mint szoktam, de: a szöveg kidolgozott és szórakoztató volt.
Caspar, egy legyilkolt kelta törzs főnökének fiaként tengeti napjait rabszolgasorban. A néhány megmaradt törzstaggal és nővérével együtt másnak a tulajdonaként, billoggal a testén él. A szabadság és a család csak elbeszélésekből ismerős neki. Az erős szabadságvágya, párosul a halálvággyal. Ez lehetne a megváltás nekik. Ám a sors kegyes lesz hozzá. A környezetében bekövetkező változást kihasználva a bosszú és gyűlölet a birodalom, Róma ellen fordítja.
Mielőtt a féktelen bosszúvágyát elítélnénk, azért érezzük át Caspar helyzetét: családját, szeretteit a faluja összes lakójával kiirtották, gladiátornak használták. Egy nép tűnt el a történelem süllyesztőjében, mások szórakoztatására... érthető, hogy ezért kissé érzéketlenné válik, kegyetlenül büntet. Tét neki a túlélés. Mégsem kegyetlen, csak nem kíméli a bűnösöket.
A könyv remekül követi és bemutatja a történelem eseményeit: ott lehetünk, átélhetjük Pompeji pusztulását, egészen élethűre sikerült ez a rész is. A történet során megjelennek a vérfarkasok is. A támadások szemléletes leírásai, a farkaslélek ábrázolása jól sikerült, ami csak még izgalmasabbá és érdekesebbé teszi a történetet, tetszettek ezek a részek is. Egy jól megírt történelmi fantasyt olvashattam. Sablonoktól mentesen, Izolde Johannsen bebizonyította számomra, hogy nem csak szereti a történelmet, de értő módon vezet végig bennünket olvasókat, a régi korok helyszínein. Jól érezhető, látszik, sok háttérmunka van ebben a könyvben. Nem okozott csalódást, sok új és érdekes kalandban vehettem részt. A történet pörög, miközben végig visz Caspar oldalán a halhatatlanságba. Megtudjuk, halhatatlannak lenni nem egyszerű.
Érdeklődve várom a második részt is, köszönöm a lehetőséget és ezt az új szemlélet-látásmódot, ahogy ráközelítettünk erre a valóban izgalmas korra. Érdekes és tartalmas kirándulás volt.
A könyvek itt megrendelhetőek, akár dedikálva is! A folytatás Angliába visz bennünket, olvasókat.
info.johannsen@gmail.com
http://undergroundbolt.hu/catalogsearch/result/…
Eredeti megjelenés éve: 2013.
Róma
Erre a könyvre az írónő facebook oldalán figyeltem fel. Történelem, ókortól évszázadokon átívelő kalandok sora, egészen Róma bukásáig. Valóban igaznak bizonyult a kötet fülszövege:
"Ahogy a történelmet még soha nem olvastad. Ókor, középkor, újkor egymást követő évszázadok, az idő forgatagában." Mindezt egy rabszolga sorsán át, aki halálával új életet nyer. Vele a bosszút, a hatalmat és a halhatatlanságot is kapja. Caspar, elbűvölő és remek karakter, örök ifjúsága nagyszerű álca, amit remekül használ. Egy már nem fiú, de még nem férfi, se nem élő se nem holt... azaz: vámpír történetbe fordul az események sora. Azonban senki ne gondoljon a szokásos vámpír történetre! Itt nem az erotikus-romantika vagy a szerelem van középpontban. Azért a szerelem ott van, megjelenik. Ez a szokásos komfortzónámon jóval kívül esik, de bevallom, lekötött, vitt a történet! Érezhető alapossággal megírt sorok ezek. Nem mondom, néha borzongtam, jobban, mint szoktam, de: a szöveg kidolgozott és szórakoztató volt.
Caspar, egy legyilkolt kelta törzs főnökének fiaként tengeti napjait rabszolgasorban. A néhány megmaradt törzstaggal és nővérével együtt másnak a tulajdonaként, billoggal a testén él. A szabadság és a család csak elbeszélésekből ismerős neki. Az erős szabadságvágya, párosul a halálvággyal. Ez lehetne a megváltás nekik. Ám a sors kegyes lesz hozzá. A környezetében bekövetkező változást kihasználva a bosszú és gyűlölet a birodalom, Róma ellen fordítja.
Mielőtt a féktelen bosszúvágyát elítélnénk, azért érezzük át Caspar helyzetét: családját, szeretteit a faluja összes lakójával kiirtották, gladiátornak használták. Egy nép tűnt el a történelem süllyesztőjében, mások szórakoztatására... érthető, hogy ezért kissé érzéketlenné válik, kegyetlenül büntet. Tét neki a túlélés. Mégsem kegyetlen, csak nem kíméli a bűnösöket.
A könyv remekül követi és bemutatja a történelem eseményeit: ott lehetünk, átélhetjük Pompeji pusztulását, egészen élethűre sikerült ez a rész is. A történet során megjelennek a vérfarkasok is. A támadások szemléletes leírásai, a farkaslélek ábrázolása jól sikerült, ami csak még izgalmasabbá és érdekesebbé teszi a történetet, tetszettek ezek a részek is. Egy jól megírt történelmi fantasyt olvashattam. Sablonoktól mentesen, Izolde Johannsen bebizonyította számomra, hogy nem csak szereti a történelmet, de értő módon vezet végig bennünket olvasókat, a régi korok helyszínein. Jól érezhető, látszik, sok háttérmunka van ebben a könyvben. Nem okozott csalódást, sok új és érdekes kalandban vehettem részt. A történet pörög, miközben végig visz Caspar oldalán a halhatatlanságba. Megtudjuk, halhatatlannak lenni nem egyszerű.
Érdeklődve várom a második részt is, köszönöm a lehetőséget és ezt az új szemlélet-látásmódot, ahogy ráközelítettünk erre a valóban izgalmas korra. Érdekes és tartalmas kirándulás volt.
A könyvek itt megrendelhetőek, akár dedikálva is! A folytatás Angliába visz bennünket, olvasókat.
info.johannsen@gmail.com
http://undergroundbolt.hu/catalogsearch/result/…
Eredeti megjelenés éve: 2013.
Underground, Budapest, 2013
522 oldal · ISBN: 9789630870948
2014. december 4., csütörtök
Igazi hősök 33 magyar
Nyáry Krisztián: Igazi hősök
33 magyar
Nyáry Krisztián nevéhez fűződik az elmúlt évek két nagy könyvsikere, az Így szerettek ők címmel megjelent irodalmi szerelmeskönyvek. Új könyvében olyan magyar emberek életét ismerhetjük meg a 19-20. századból, akik életükkel és döntéseikkel a ma emberének is példát adhatnak.
A méltán közismert nevek mellett, - mint Papp Laci, Cziffra György vagy Hugonnai Vilma - ,
olyan emberek életútját ismerhetjük meg, akikre sajnos már alig emlékszünk. Kner Izidor és Ganz Ábrahám neve közismert. Életükről a ma embere azonban igazán keveset tud. Sorsukat, munkásságukat nem ismerik. Most ez a kötet erre is alkalmat ad, hogy néhány fontos és kiemelkedő ember sorsa újra a figyelem középpontjába kerüljön.
Nagyon ízléses, igényes kivitelű album ez. Férfi olvasóként a sportolók életútja többé-kevéssé ismert volt nekem. Papp Laci élete, a tőle elvett lehetősége közismert. Szomorú, amikor a politika szól bele nem csak a sportolók életébe.
Csibi, azaz Elek Ilona neve is még élénken benne van a köztudatban, mint első női olimpiai aranyérmesünk. Sorsa elismerésre méltó, arról már jóval kevesebbet tudhattunk. Kitartása, elhivatottsága ma is minta lehet a feltörekvő sportolóknak is. Nekem rögtön a kötet nyitó története volt megható és drámai.
Halassy Olivér a világ első paraolimpikonja magyar volt. Rövid és sikeres pályája során kétszer szerzett olimpiai aranyérmet, háromszoros Európa-bajnok gyorsúszó volt - nyolcévesen amputálták bal lábfejét. Nemzetközi klasszis volt. 1946-ban egy szovjet katonai járőr intette le a taxiját...
A taxi eltűnt, Halassyt agyonlőtték. 37 éves volt, legkisebb lánya még újszülött. Az ügyet eltussolták... Ez volt akkor (is) Magyarország. Tetszett a záró mondat: "Amerikában már filmet csináltak volna életéről". Temetésén Hajós Alfréd mondott beszédet.
Ma vajon hányan emlékeznek a nevére, tudjál ki is volt Ő? A képen középen látható.
A sportolói teljesítmények mellett a tudomány, a művészet és erkölcs hőseinek sorsa mellett a katonahőseink életéből is kapunk bepillantást. Kiemelkedő életutak ezek. Elképesztő sok drámát hordoznak ezek a megtörtént emberi sorsok. Cziffra György zongoraművésszel követ törettek Recsken az ávósok, hogy soha többé ne tudjon hangszeren játszani, míg Semmelweis Ignác életének drámája a mai napig homályba vész. Nem kevés meglepetést okozott életéről olvasni!
Hugonnai Vilma az első diplomás orvosnő, akire a mai diplomás nők is elismeréssel gondolhatnak. Hat évig tanult Svájcban, majd a diplomáját idehaza 20 év harc után tudta elismertetni! Már akkor sem volt egyszerű a nők helyzete hazánkban.
Bányai Júlia élete is elismerést érdemlő: ő férfinek öltözve harcolta végig a szabadságharcot. Széchenyi Ödön neve sem igazán közismert, pedig neki köszönhetjük, hogy rengeteg munkával létrehozta Magyarország első tűzoltóságát.
Lakatos Menyhért sorsát is talán csak az irodalmárok ismerik jobban, ahogyan Madzsar József élete is kiemelkedő sorsot ábrázol. Sárközy Márta, Haynal Imre orvosprofesszor, vagy éppen Ocskay László élete is bemutatásra kerül. Kik voltak ők? Olyan magyar hősök, akik életükkel adtak példát. Értő, érző módon megrajzolt sorsok ezek.
Még sok olyan hős életét mutatja meg nekünk Nyáry Krisztián, akik "csak" tették a dolgukat szeretett hazájukért, Magyarországért. Nevüket pedig jegyezzük meg. Attól váltak hősökké, hogy döntéseik mellett kitartottak, még a nehéz helyzetekben is. Végig mertek menni a választott útjukon. Pedig ez sok esetben volt megalázó, nélkülözéshez vezető, vagy végződött börtönben.
Mégis hittek abban, amiért küzdöttek. Személyes döntéseikkel mutatva példát a ma emberének. Tartalmas, olvasmányos könyv, sok hasznos információval, remek fényképanyaggal. Szórakoztatva ad információt, hiánypótló mű. Minden korosztálynak ajánlom, haszonnal forgathatja mindenki ezt a szép albumot.
5/5
Köszönet a kiadónak!
Corvina, Budapest, 2014
33 magyar
Nyáry Krisztián nevéhez fűződik az elmúlt évek két nagy könyvsikere, az Így szerettek ők címmel megjelent irodalmi szerelmeskönyvek. Új könyvében olyan magyar emberek életét ismerhetjük meg a 19-20. századból, akik életükkel és döntéseikkel a ma emberének is példát adhatnak.
A méltán közismert nevek mellett, - mint Papp Laci, Cziffra György vagy Hugonnai Vilma - ,
olyan emberek életútját ismerhetjük meg, akikre sajnos már alig emlékszünk. Kner Izidor és Ganz Ábrahám neve közismert. Életükről a ma embere azonban igazán keveset tud. Sorsukat, munkásságukat nem ismerik. Most ez a kötet erre is alkalmat ad, hogy néhány fontos és kiemelkedő ember sorsa újra a figyelem középpontjába kerüljön.
Nagyon ízléses, igényes kivitelű album ez. Férfi olvasóként a sportolók életútja többé-kevéssé ismert volt nekem. Papp Laci élete, a tőle elvett lehetősége közismert. Szomorú, amikor a politika szól bele nem csak a sportolók életébe.
Csibi, azaz Elek Ilona neve is még élénken benne van a köztudatban, mint első női olimpiai aranyérmesünk. Sorsa elismerésre méltó, arról már jóval kevesebbet tudhattunk. Kitartása, elhivatottsága ma is minta lehet a feltörekvő sportolóknak is. Nekem rögtön a kötet nyitó története volt megható és drámai.
Halassy Olivér a világ első paraolimpikonja magyar volt. Rövid és sikeres pályája során kétszer szerzett olimpiai aranyérmet, háromszoros Európa-bajnok gyorsúszó volt - nyolcévesen amputálták bal lábfejét. Nemzetközi klasszis volt. 1946-ban egy szovjet katonai járőr intette le a taxiját...
A taxi eltűnt, Halassyt agyonlőtték. 37 éves volt, legkisebb lánya még újszülött. Az ügyet eltussolták... Ez volt akkor (is) Magyarország. Tetszett a záró mondat: "Amerikában már filmet csináltak volna életéről". Temetésén Hajós Alfréd mondott beszédet.
Ma vajon hányan emlékeznek a nevére, tudjál ki is volt Ő? A képen középen látható.
A sportolói teljesítmények mellett a tudomány, a művészet és erkölcs hőseinek sorsa mellett a katonahőseink életéből is kapunk bepillantást. Kiemelkedő életutak ezek. Elképesztő sok drámát hordoznak ezek a megtörtént emberi sorsok. Cziffra György zongoraművésszel követ törettek Recsken az ávósok, hogy soha többé ne tudjon hangszeren játszani, míg Semmelweis Ignác életének drámája a mai napig homályba vész. Nem kevés meglepetést okozott életéről olvasni!
Hugonnai Vilma az első diplomás orvosnő, akire a mai diplomás nők is elismeréssel gondolhatnak. Hat évig tanult Svájcban, majd a diplomáját idehaza 20 év harc után tudta elismertetni! Már akkor sem volt egyszerű a nők helyzete hazánkban.
Bányai Júlia élete is elismerést érdemlő: ő férfinek öltözve harcolta végig a szabadságharcot. Széchenyi Ödön neve sem igazán közismert, pedig neki köszönhetjük, hogy rengeteg munkával létrehozta Magyarország első tűzoltóságát.
Lakatos Menyhért sorsát is talán csak az irodalmárok ismerik jobban, ahogyan Madzsar József élete is kiemelkedő sorsot ábrázol. Sárközy Márta, Haynal Imre orvosprofesszor, vagy éppen Ocskay László élete is bemutatásra kerül. Kik voltak ők? Olyan magyar hősök, akik életükkel adtak példát. Értő, érző módon megrajzolt sorsok ezek.
Még sok olyan hős életét mutatja meg nekünk Nyáry Krisztián, akik "csak" tették a dolgukat szeretett hazájukért, Magyarországért. Nevüket pedig jegyezzük meg. Attól váltak hősökké, hogy döntéseik mellett kitartottak, még a nehéz helyzetekben is. Végig mertek menni a választott útjukon. Pedig ez sok esetben volt megalázó, nélkülözéshez vezető, vagy végződött börtönben.
Mégis hittek abban, amiért küzdöttek. Személyes döntéseikkel mutatva példát a ma emberének. Tartalmas, olvasmányos könyv, sok hasznos információval, remek fényképanyaggal. Szórakoztatva ad információt, hiánypótló mű. Minden korosztálynak ajánlom, haszonnal forgathatja mindenki ezt a szép albumot.
5/5
Köszönet a kiadónak!
Corvina, Budapest, 2014
ISBN: 9789631362626