2024. november 11., hétfő

Vörös ​Riviéra

 

Rehák Géza: Vörös ​Riviéra
A Balaton a Kádár-korszakban






                                                           






„A Kádár-rendszer rég a múlté, de a balatoni táj arculata, karaktere, épített környezete továbbra is tükrözi az egykori idők társadalmi-politikai valóságát.”








A Balaton hazánk nemzeti kincse, mindig hálás téma. Különösen az, történelmi köntösben, a szocializmus idejére visszatekintve. Milyen is volt a balatoni nyár, anno? A turizmus elég fontos, meghatározó eleme köré épül a tudományos visszatekintés. Trianon után erősen felértékelődött a Balaton szerepe, majd a politikai vezetés ráébredt, nyitni kell a nyugat felé, jó bevételi forrás lehet a tó és környéke. Ehhez azonban infrastuktúra is kellett.


    
A Balaton valóban a Riviéra volt a Kádár-rendszer idején, nem csak hazánk lakosainak. Hangzatos formában bizonygatták, a Balaton mindenkié... a magyar dolgozó nép a tó parton pihent, olyan ez, mint valami korabeli propaganda híradót hallanánk. Az biztosan igaz, felfedezték, ez mekkora lehetőség, kiaknázásra váró kincs hazánknak, a nyugati turistákhoz vezető, konvertibilis valutával kikövezett út. Azonban ez ennyire mégsem volt egyszerű menet.


A történész, politológus szakértő, Rehák Géza dokumentumok alapján tárja fel, mutatja be a múltat. A térség fejlesztése kiemelt szerepet játszott az ötéves tervek között, meghatározta Veszprém és Somogy, Zala megye életét. Az alapvetően mezőgazdasági terület, a szőlészet fontos szerepe nem elhanyagolható. A sorok között olvasva, és a lap alján található sok kiegészítést böngészve bukkanhatunk a lényegre. A Kádár-korszak tökéletes látlelete ez, remek kiegészítő háttérinformációk gyűjteménye. A folyamat hosszadalmas, de részletes bemutatása izgalmas olvasmányt ad. Sok esetben a bevételért olyan döntéseket kellett meghozni, ami a szocialista alapelvekkel nem igazán egyezett. Ha már azonban idejön a külföldi turista, tudja is elkölteni azt a kemény valutáját...kellettek ilyen lehetőségek, biztosítani kellett nekik szórakozást, kiemelt ellátást.
Hiányoltam a két Németoszág találkozási pontjaként elhíresült Balaton bemutatását. Nem tagadom, néhol túl szakértő, száraz ez a gyűjtemény, de határozottan érdekes. Az összefonódások, a pártállam vezető pozíciójai és a bevétel növelése sok érdekességet hozott. Gebin, hétvégi házak, és ideológia ütkézése ez.
Olvashatunk a Balaton szerepéről a második világháborúig, de a fejlődés kötelező elemeit sok gazdasági akadály hátráltatta. Propaganda ízű még most is, hogy hatemeletes szállodát húztak fel a téli hónapokban.... Itt a táj elcsúfítása sem jelentett akadályt. Motel vagy hotel? Mi van idényen kívül? A Balaton és környékének politikai döntései napjainkig láthatóak, éreztetik hatásukat. Északi part kontra Déli part és a környező üzemek fejlesztése, megléte volt befolyásoló tényező ezekben a döntésekben. A Nitrokémia háttere különösen informatív a tanulmányban. A mediterrán riviérák hazai változata, a történelmi emlékhelyek szerepe, ezek megtartása érthetően kiemelt volt a programban. A pártüdülőről is jó lett volna olvasni, Balatonaliga szerepéről. Jó kiegészítő ez a kötet az érdeklődöknek.
Tetszett viszont az irodalmi háttér, afféle kitekintés. Déry Tibor, Veress Péter, vagy Passuth László emlékidézése tökéletes lezárást ad.

















Jaffa, Budapest, 2024
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634759348

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése