Georges Simenon: A vonat
Nagy kedvencem Maigret felügyelő, ám ezt az oldalát nem ismertem még Simenon-nak. Ugyanis ez nem krimi, nincs gyilkosság, nincs nyomozás benne, de legfőképpen nincs Maigret felügyelő sem. Igazi lélektani regény a háború árnyékában.
Pontosan 1940. május 10-én indul a történet, amikor a belga határt átlépik a német csapatok. Tankok jelennek meg az Ardennek falvaiban, ezzel alaposan és váratlanul felborítva az ott lakók életét. Valahogy mindenki bízott abban, hogy ez nem fog bekövetkezni. Marcel Feron kényelmesen unalmas életét is kizökkenti ez az esemény. Jól bejáratott műhelye van, rádióműszerész, boldog unalomban él feleségével és négy éves kislányával. A hirtelen jött helyzet elöl többen menekülőre fogják, ami érthető is. Nehezíti a helyzetüket, hogy Jeanne hét és fél hónapos terhes. A bonyodalomhoz ez is hozzá járul. Ugyanis, ahogy ez lenni szokott a vonatnál a gyerekek és nők külön vagonba kerülnek.
A hosszú vonat elindul, majd egyszerre ketté választják a szerelvényt.
Marcel elszakad ugyan családjától, de nem aggódik. A béke még belengi életüket, bíznak jó sorsukban. A zűrzavar hoz váratlan s jó dolgot is életébe. Feltűnik az egyik állomáson az utasok közt egy fekete ruhás, poggyász nélküli, magányos nő. Láthatóan titok veszi körül. Hamarosan megismerkednek, az összezártság okán, sőt, egy hirtelen kialakuló viszony is kivirágzik. Marcel váratlanul egészen más érzések közt találja magát, amit félve ugyan, de nagyon is élvezettel fogad. Váratlanul jött szabadságérzete tudatában ez a viszony férfiúi életében is jelentőssé válik. Nem kérdeznek, nem faggatják jobban egymást. Az is csak menet közben tudatosul Macel fejében, hogy
a nő Namur állomásán szállt fel, ahol a női börtön van. Anna tisztán látja és érzi helyzetük nem tarthat soká, kapcsolatuknak esélye sincs. A köztük kialakuló bensőséges viszony alatt sokat beszélgetnek egymás és a világ dolgairól. Remek pillanatokat ad a férfi és női lélek titkairól.
A férfi még saját feleségének is vallja, amikor táborba kerülnek. Anna ugyanis német származású zsidó nő. Nem számít a múltjuk, a jövő pedig bizonytalan. Csak a ma fontos. Érdekes adalék, hogy Anna segíti keresni Marcel családját.
A Simenon teremtette eredeti atmoszféra működik. A háború árnyai, léleknyomorító hatásai kezdik hatásukat éreztetni. Inkább lélektani regény tehát, nem krimi. Rövid és velős, különleges hatású a téma. Az emberek jelleme, és átalakulása a háború árnyékában mégis egy izgalmas és meglepő végkifejlethez vezetnek. A szöveg sokrétűen izgalmas jellemeket mutat az olvasónak. Értem, hogy Simenon-nak szívfájdalma volt a Maigret-skatulya. Szépirodalmi munkássága kevesebb sikert, érdeklődést hozott.
Az elkerülhetetlen elválással ugyan elismerik egymásnak ezt a rövidke boldogságot. Marcel visszatér feleségéhez, családjához. Életének ez a rövidke kalandja lezárult. Nem Simenon lenne, ha nem adna egy végső és váratlan csavart a befejezésnek. Anna története mély nyomot hagy Marcel lelkében, ez nem kérdéses. Azonban mi is az a fordulat a regény végén? Olvassátok el, érdemes!
Már az is ezt támasztja alá, hogy a filmesek is lecsaptak rá. A regény 1973-ban került filmre Romy Schneider és Jean-Louis Trintignant főszereplésével.
Georges Simenon (1903. február 13. (Liège, Belgium) – 1989. szeptember 4. (Lausanne, Svájc) a XX. század egyik legtermékenyebb írója volt. Irodalomjegyzéke majd 200 regényt, több mint 150 novellát, néhány önéletrajzi művet, számos cikket és rengeteg ponyvaregényt tartalmaz, amiket több mint két tucat név alatt írt. Összesen körülbelül 1,4 milliárd példányt nyomtattak műveiből.
1927-ben már sikeres és anyagilag is elismert szerző. Tizennyolc különböző álnéven publikál bűnügyi, szerelmes, erotikus, humoros novellákat és regényeket.Tíz év elteltével megjelennek a Maigret-sorozat első kötetei, ami nagy sikert arat. Detektívje hírnevet és gazdagságot hoz neki, de küzd vele. Szinte féltékeny a népszerű felügyelőre, Ötven év után úgy dönt, elég volt az írásból. Az 1972-ben megjelenő Maigret et monsieur Charles című regényben egy busszal halálra gázoltatja az akkor 85 éves felügyelőt.
1984-ben Simenonon agytumor műtétet hajtottak végre, amiből sikeresen felgyógyult, a következő években azonban folyamatosan romlott az állapota. Utolsó tv-riportját 1988 decemberében adta.
1989. szeptember 4-ére virradó éjszaka Georges Simenon Svájci otthonában, Lausanne-ban meghalt.
Eredeti megjelenés éve: 1961
Agave Könyvek, Budapest, 2017
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634192411 · Fordította: Barta Tamás
2017. február 27., hétfő
2017. február 24., péntek
Jackie
Jackie
A Kennedyekről könyvtárnyi kötet jelent meg, filmen is többen, többféleképpen feldolgozták életüket, szerepüket. Kétségtelenül az amerikai történelem egyik legközismertebb és legdrámaibb alakja lett 1963. november 22-én a dallasi merénylet áldozatává vált JFK. Ő volt az államok 35. elnöke. Felesége a csodálatos és bájos, okos Jacqueline Bouvier Kennedy, akt a világ csak Jackie-ként ismert meg. Korának első ünnepelt és rajongásig szeretett alakja, a 20. század egyik legmeghatározóbb asszonya volt. 31 évesen került a Fehér Házba, és 34 évesen lett özvegy.
A chilei rendezőre bízott film Pablo Larraín első angol nyelvű munkája.
Jackie Kennedy életrajzi filmje több újszerű megoldást is mutat a szokásos sablonos életrajzi filmek között. Csupán alig pár napra koncentrál, hiszen a kiindulópont a Kennedy elleni 1963. november 22-i dallasi merénylet, majd a három nappal későbbi temetése adja a film alapjait.
Larraín ebben a rövidke időben mindent megmutat az özvegyen maradt asszony érzéseiből, nézőpontjából. Natalie Portman pedig csodásan hozza a nemzet fiatal özvegyét. Ehhez a keretet egy interjú szolgáltatja, aminek során megidéződnek ezek a pillanatok, valamint korábbi a Fehér Házban töltött életük is felvillan. Mesélt az elvesztett gyerekeiről, a férje kicsapongásairól, amit el kellett viselnie, hiszen mindezek ellenére: szerette.
Az újságíró szerepében Billy Crudup-ot láthatjuk. Remekül adja a végszavakat a volt fist ladynek, bátran, de érzőn közelíti meg a megtört nőt. Jackie itt már erősnek, határozottnak mutatkozik, ő diktál, ám ez csak a külvilágnak szánt álarc. Pontosan tudja, mit várnak el tőle. Vért és könnyeket, drámát, ám ő ezt érthető módon magának szeretné megtartani.
Natalie Portman valóban átlényegül Jackie alakjában, amihez nem csak a csodás kosztümök, haj és smink segíti. Árad belőle a gyász, melankólia, önsajnálat és a kétségbeesés. A híressé vált rózsaszín Chanel-kosztüm, a repülőn letett elnöki eskü képei beivódnak a nézőbe, ahogyan a megtört anya és gyermekei is erős, hatásos képek. A nemzet fiatal özvegye drámai fordulatot vett életét, érzéseit, gondolatait ismerhetjük meg ebből a néhány napból.
A temetés méltó megszervezése mellett félelmeit, hogy a történelem megismétli önmagát és ő is a nagy példakép, Lincoln özvegyének sorsára jut, aki nincstelenül halt meg. Ez a párhuzam visszatérő eleme a filmnek. Elképesztően nagy nyomás nehezedett rá hirtelen. Hiteles, drámai alkotás született.
Korhű és elgondolkodtató, Natalie Portman remek alakítást nyújt.
Ahogyan az is, hogy JFK mit adott a világnak, milyen helye lesz a történelemben, hogyan fognak
rá emlékezni. Már ott és akkor ráébredt erre a jelentős tényre, hogy hiteles kép maradjon meg az elnökről. Kitartóan ápolta élete során is férje emlékét, hagyatékát. Nincs összeesküvés elmélet, nem
a gyilkossággal foglalkozik, JFK is mellékszereplő. Az eseményeket Jackie nézőpontjából látjuk, inkább a család szétesése hangsúlyos. Tartalmas film született. Portman alakítása a fájdalomtól megtört nő sorsában nem egy újabb emlékművet kíván állítani, emberközelbe hozza Jackie alakját. Hazafias, ám giccsmentes a történet, amihez a zene léleksimogatóan finoma simul hozzá.
Igazán izgalmas és érzékeny jelenetsor a temetés előtti találkozás a John Hurt által alakított pappal. Életről, halálról és Isten hatalmáról elmélkedve ennek új értelmet ad
a láthatóan már igen törékeny Hurt nemrég bekövetkezett halála. (2017. 01. 25.)
Hurt jelenléte, alakítása plusz tartalmat ad ezeknek a képeknek.
A végkicsengés a film végén, hogy Jackie a Fehér Házban töltött éveket Arthur király mitikus Camelotjához hasonlította. Jól állt nekik a Fehér Ház, bájosan fiatalok és erősek voltak. Kennedy a korszak férfiideálja volt, míg Jackie vonzó és intelligens, stílusát világszerte utánozták. Boldogok voltak. Ehhez fogható talán azóta sem volt az USA történetében. Akit mélyebben érdekel a téma, ajánlom ezt
a könyvet. Billy O'Reilly – Martin Dugard: Kennedy A gyilkosság, amely véget vetett az amerikai Camelotnak. Ez egy jó összefoglalás arról, ami lehetséges módon történt…. Az igazságot persze sosem tudjuk meg.
A film ebben a három kategóriában jelölt az Oscar-díjra 2017-ben:
Legjobb női főszereplő, legjobb eredeti filmzene, legjobb kosztüm.
Idén a mezőny nagyon erős női fronton az idei szezon üdvöskéjével, a Kaliforniai álom Emma Stone-jával és az Elle nagyszerű Isabelle Huppertjével kell versenyeznie a Jackie Natalie Portmanjének. Drukkolok neki, megérdemelné.
http://www.mafab.hu/movies/jackie-275271.htm
A Kennedyekről könyvtárnyi kötet jelent meg, filmen is többen, többféleképpen feldolgozták életüket, szerepüket. Kétségtelenül az amerikai történelem egyik legközismertebb és legdrámaibb alakja lett 1963. november 22-én a dallasi merénylet áldozatává vált JFK. Ő volt az államok 35. elnöke. Felesége a csodálatos és bájos, okos Jacqueline Bouvier Kennedy, akt a világ csak Jackie-ként ismert meg. Korának első ünnepelt és rajongásig szeretett alakja, a 20. század egyik legmeghatározóbb asszonya volt. 31 évesen került a Fehér Házba, és 34 évesen lett özvegy.
A chilei rendezőre bízott film Pablo Larraín első angol nyelvű munkája.
Jackie Kennedy életrajzi filmje több újszerű megoldást is mutat a szokásos sablonos életrajzi filmek között. Csupán alig pár napra koncentrál, hiszen a kiindulópont a Kennedy elleni 1963. november 22-i dallasi merénylet, majd a három nappal későbbi temetése adja a film alapjait.
Larraín ebben a rövidke időben mindent megmutat az özvegyen maradt asszony érzéseiből, nézőpontjából. Natalie Portman pedig csodásan hozza a nemzet fiatal özvegyét. Ehhez a keretet egy interjú szolgáltatja, aminek során megidéződnek ezek a pillanatok, valamint korábbi a Fehér Házban töltött életük is felvillan. Mesélt az elvesztett gyerekeiről, a férje kicsapongásairól, amit el kellett viselnie, hiszen mindezek ellenére: szerette.
Az újságíró szerepében Billy Crudup-ot láthatjuk. Remekül adja a végszavakat a volt fist ladynek, bátran, de érzőn közelíti meg a megtört nőt. Jackie itt már erősnek, határozottnak mutatkozik, ő diktál, ám ez csak a külvilágnak szánt álarc. Pontosan tudja, mit várnak el tőle. Vért és könnyeket, drámát, ám ő ezt érthető módon magának szeretné megtartani.
Natalie Portman valóban átlényegül Jackie alakjában, amihez nem csak a csodás kosztümök, haj és smink segíti. Árad belőle a gyász, melankólia, önsajnálat és a kétségbeesés. A híressé vált rózsaszín Chanel-kosztüm, a repülőn letett elnöki eskü képei beivódnak a nézőbe, ahogyan a megtört anya és gyermekei is erős, hatásos képek. A nemzet fiatal özvegye drámai fordulatot vett életét, érzéseit, gondolatait ismerhetjük meg ebből a néhány napból.
A temetés méltó megszervezése mellett félelmeit, hogy a történelem megismétli önmagát és ő is a nagy példakép, Lincoln özvegyének sorsára jut, aki nincstelenül halt meg. Ez a párhuzam visszatérő eleme a filmnek. Elképesztően nagy nyomás nehezedett rá hirtelen. Hiteles, drámai alkotás született.
Korhű és elgondolkodtató, Natalie Portman remek alakítást nyújt.
Ahogyan az is, hogy JFK mit adott a világnak, milyen helye lesz a történelemben, hogyan fognak
rá emlékezni. Már ott és akkor ráébredt erre a jelentős tényre, hogy hiteles kép maradjon meg az elnökről. Kitartóan ápolta élete során is férje emlékét, hagyatékát. Nincs összeesküvés elmélet, nem
a gyilkossággal foglalkozik, JFK is mellékszereplő. Az eseményeket Jackie nézőpontjából látjuk, inkább a család szétesése hangsúlyos. Tartalmas film született. Portman alakítása a fájdalomtól megtört nő sorsában nem egy újabb emlékművet kíván állítani, emberközelbe hozza Jackie alakját. Hazafias, ám giccsmentes a történet, amihez a zene léleksimogatóan finoma simul hozzá.
Igazán izgalmas és érzékeny jelenetsor a temetés előtti találkozás a John Hurt által alakított pappal. Életről, halálról és Isten hatalmáról elmélkedve ennek új értelmet ad
a láthatóan már igen törékeny Hurt nemrég bekövetkezett halála. (2017. 01. 25.)
Hurt jelenléte, alakítása plusz tartalmat ad ezeknek a képeknek.
A végkicsengés a film végén, hogy Jackie a Fehér Házban töltött éveket Arthur király mitikus Camelotjához hasonlította. Jól állt nekik a Fehér Ház, bájosan fiatalok és erősek voltak. Kennedy a korszak férfiideálja volt, míg Jackie vonzó és intelligens, stílusát világszerte utánozták. Boldogok voltak. Ehhez fogható talán azóta sem volt az USA történetében. Akit mélyebben érdekel a téma, ajánlom ezt
a könyvet. Billy O'Reilly – Martin Dugard: Kennedy A gyilkosság, amely véget vetett az amerikai Camelotnak. Ez egy jó összefoglalás arról, ami lehetséges módon történt…. Az igazságot persze sosem tudjuk meg.
A film ebben a három kategóriában jelölt az Oscar-díjra 2017-ben:
Legjobb női főszereplő, legjobb eredeti filmzene, legjobb kosztüm.
Idén a mezőny nagyon erős női fronton az idei szezon üdvöskéjével, a Kaliforniai álom Emma Stone-jával és az Elle nagyszerű Isabelle Huppertjével kell versenyeznie a Jackie Natalie Portmanjének. Drukkolok neki, megérdemelné.
http://www.mafab.hu/movies/jackie-275271.htm
2017. február 22., szerda
Elvarázsolt dollárok
Lee Child: Elvarázsolt dollárok
Jack Reacher 1.
Számomra az idei év egyik nagyon várt kötete már megérkezett! Amikor 2014 telén felfedeztem magamnak a sorozatot, sorra olvastam Jack történeteit. Az eddig megjelent 20 történetből kettő van, amit nem találtam sehol. Éppen az első regény volt az egyik, amit nem tudtam beszerezni. Sem a könyvesboltokban, antikváriumokban nem lehetett már elérni, de a könyvtárakban is "hiánycikk" lett az Elvarázsolt dollárok.
Ez eredetileg 1999-ben jelent meg idehaza. A General Press Kiadó azóta rendszeresen hozza nekünk az újabb krimiket. Eleinte a "Világsiker" sorozatukban jelentek meg a regények, majd két éve már megújult külsővel és a szerző nevével fémjelzett sorozatban. Most vééégre! ismét megjelent csinos, szép borítóval.
A sorozatot nyitó könyv 1997-ben rögtön elnyerte az Anthony-díj és a Barry-díj „a legjobb debütáló regénynek” járó kitüntetését. Jó indítás volt.Tömör tőmondatai, pergő stílusa, a fordulatos történet új hang a krimik világában. Lee Child ma az egyik legnépszerűbb krimiíró a világon.
Jó volt olvasni Jack múltjáról, hogy ki ő és mit csinált, merre járt eddig a világban, miért és hogyan lett azzá, aki. Jack Reacher katonai nyomozóként kemény iskolát járt végig az amerikai hadseregben. Amikor 13 év szolgálat után leszerelik és elbocsájtják Amerika országútjait rója. Mindig éppen úton van valahová. Szinte mint egy különös, törvényen kívüli személyként éli mindennapjait. Nincs állandó háza, bejelentett címe. Ha elpiszkolódott a ruhája, újat vesz, a régit kidobja. Nincs saját kocsija, telefonja sem. Nagyon jó megfigyelő, mindig éber. Ami még szimpatikussá tette Jack karakterét, a kávéfüggősége.
Megjelenése eltéveszthetetlen: Jack 195 cm magas, 100-120 kg-os nagydarab, szőke, erős férfi.
Ez ebben a történetben is fontos jellemző, mert alig érkezik meg a vidéki kisvároskába, már le is tartóztatják gyilkosságért. Éppen maga a rendőrfőnök látta a tett helyszínéről elsétálni... Jack bajban van, de ő nem az az aggódós fajta. Pontosan tudja, ez nem igaz. Természetesen ezt tudja is igazolni, ám mire ezt lenyomozzák, előzetesbe helyezik. Maga mellé kapja a városka egyik nagymenőjét, aki retteg. Mitől és miért azt nem árulnám el, de Hubble karaktere maga az amerikai álom: bankár volt, Rolex óra, Bentley, csinos feleség két gyerek, nagy ház.... van mit féltenie. Az események már a börtönfogdán beindulnak.
Az igazi fordulatot az hozza, hogy kiderül, valóban egy hasonló férfi járt arra, akinek a holttestét
is megtalálják. Amiért érintett lesz Jack is, és beszáll az igazság kiderítésébe az az, hogy kiderül
a pénzügyminisztériumban dolgozó testvéréről van szó.
A csinos és okos Rosco őrmester lesz Jack segítségére. Érezhető a feszült, kisvárosi légkör, a helyi kiskirály gyáros uralma azonban megtörni látszik. Mindenki "zsebben van", lefizettek rendőröket, börtönőröket. Valami nagy bűn lehet a háttérben, a szálak magasba vezetnek. Tetszett az ügy maga. Eredeti és igazán meglepő dolog áll a hátérben. Egy egészen egyszerű, leleményes módszer az, amit leleplez majd Jack. A bosszú és az igazság kiderítése véres, kemény akciók sorát adja. Reacher és Rosco teszi amit jónak gondol és sajátos módszerrel megoldást is találnak.
Lee Child jó érzékkel adagolja a feszültséget és a fordulatokat, sok egyéb érdekesség is napfényre kerül a városka életéből. Érezhetően jól felépített, részletesen kidolgozott a történet. Ez esetben is akad politikai összefüggés, külföldre vezető szál. Szereplői sokszor nem azok, akiknek gondoljuk őket. Izgalmas volt a válasz, mitől és hogyan lesznek elvarázsoltak a dollárok. Bepillanthatunk az amerikai pénzpiac titkaiba. Megtudjuk mi áll a vezető valuta mögött, mitől a legjobb a világban a dollár.
A történetben szereplő Blind Blake blues énekes szál jól színesíti és enyhíti a feszültséget. Ugyanis egykor régen itt Margrave-ban ölték meg az énekest. Az csak hab a tortán, hogy kiderül, ki is volt
az egykori elkövető. A zenei részek még másik oldalon is feltűnnek a történetben. A Beatles-imádó bankár személyében lesz hangsúlyos. Mellékszereplők, de a két öreg fodrász karaktere jelentős még, eredeti két fazon. Hangulatot és humort adnak a cselekménynek. Lee Child egyenletes minőségben, jól ír, ezt állíthatom.
Összességében tetszett a könyv. Az író egyedi, jellegzetessé lett stílusát már megszerettem. Minden krimi rajongónak ajánlom. Engem az elejétől a végéig lekötött, Lee Child alapos, kidolgozott története nem véletlen lett sikersorozat.
Február 23-án érkezik a legújabb Reacher történet az Esti iskola is!!
ITT megvásárolhatod kedvezménnyel ezt is!
Lee Child, eredeti nevén Jim Grant Coventryben született 1954. október 29-én. Angol író, de New York államban él feleségével. Első regénye az Elvarázsolt dollárok (Killing Floor) megnyerte az Anthony Award Legjobb első regény díját. Lee Child minden regénye az egykori amerikai katonai rendész, Jack Reacher kalandjait követi nyomon az Egyesült Államokban. Önálló történetek, csupán Reacher személye köti össze a sorozatot.
Díjai: Anthony Award, Barry Award, Dilys Award, Macavity Award, WH Smith Thumping Good Read Award
A szerző honlapja: http://www.leechild.com/
General Press, Budapest, 2017
392 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636439057 · Fordította: Beke Zsolt · Megjelenés időpontja: 2017. február 23.
Jack Reacher 1.
Számomra az idei év egyik nagyon várt kötete már megérkezett! Amikor 2014 telén felfedeztem magamnak a sorozatot, sorra olvastam Jack történeteit. Az eddig megjelent 20 történetből kettő van, amit nem találtam sehol. Éppen az első regény volt az egyik, amit nem tudtam beszerezni. Sem a könyvesboltokban, antikváriumokban nem lehetett már elérni, de a könyvtárakban is "hiánycikk" lett az Elvarázsolt dollárok.
Ez eredetileg 1999-ben jelent meg idehaza. A General Press Kiadó azóta rendszeresen hozza nekünk az újabb krimiket. Eleinte a "Világsiker" sorozatukban jelentek meg a regények, majd két éve már megújult külsővel és a szerző nevével fémjelzett sorozatban. Most vééégre! ismét megjelent csinos, szép borítóval.
A sorozatot nyitó könyv 1997-ben rögtön elnyerte az Anthony-díj és a Barry-díj „a legjobb debütáló regénynek” járó kitüntetését. Jó indítás volt.Tömör tőmondatai, pergő stílusa, a fordulatos történet új hang a krimik világában. Lee Child ma az egyik legnépszerűbb krimiíró a világon.
Jó volt olvasni Jack múltjáról, hogy ki ő és mit csinált, merre járt eddig a világban, miért és hogyan lett azzá, aki. Jack Reacher katonai nyomozóként kemény iskolát járt végig az amerikai hadseregben. Amikor 13 év szolgálat után leszerelik és elbocsájtják Amerika országútjait rója. Mindig éppen úton van valahová. Szinte mint egy különös, törvényen kívüli személyként éli mindennapjait. Nincs állandó háza, bejelentett címe. Ha elpiszkolódott a ruhája, újat vesz, a régit kidobja. Nincs saját kocsija, telefonja sem. Nagyon jó megfigyelő, mindig éber. Ami még szimpatikussá tette Jack karakterét, a kávéfüggősége.
Megjelenése eltéveszthetetlen: Jack 195 cm magas, 100-120 kg-os nagydarab, szőke, erős férfi.
Ez ebben a történetben is fontos jellemző, mert alig érkezik meg a vidéki kisvároskába, már le is tartóztatják gyilkosságért. Éppen maga a rendőrfőnök látta a tett helyszínéről elsétálni... Jack bajban van, de ő nem az az aggódós fajta. Pontosan tudja, ez nem igaz. Természetesen ezt tudja is igazolni, ám mire ezt lenyomozzák, előzetesbe helyezik. Maga mellé kapja a városka egyik nagymenőjét, aki retteg. Mitől és miért azt nem árulnám el, de Hubble karaktere maga az amerikai álom: bankár volt, Rolex óra, Bentley, csinos feleség két gyerek, nagy ház.... van mit féltenie. Az események már a börtönfogdán beindulnak.
Az igazi fordulatot az hozza, hogy kiderül, valóban egy hasonló férfi járt arra, akinek a holttestét
is megtalálják. Amiért érintett lesz Jack is, és beszáll az igazság kiderítésébe az az, hogy kiderül
a pénzügyminisztériumban dolgozó testvéréről van szó.
A csinos és okos Rosco őrmester lesz Jack segítségére. Érezhető a feszült, kisvárosi légkör, a helyi kiskirály gyáros uralma azonban megtörni látszik. Mindenki "zsebben van", lefizettek rendőröket, börtönőröket. Valami nagy bűn lehet a háttérben, a szálak magasba vezetnek. Tetszett az ügy maga. Eredeti és igazán meglepő dolog áll a hátérben. Egy egészen egyszerű, leleményes módszer az, amit leleplez majd Jack. A bosszú és az igazság kiderítése véres, kemény akciók sorát adja. Reacher és Rosco teszi amit jónak gondol és sajátos módszerrel megoldást is találnak.
Lee Child jó érzékkel adagolja a feszültséget és a fordulatokat, sok egyéb érdekesség is napfényre kerül a városka életéből. Érezhetően jól felépített, részletesen kidolgozott a történet. Ez esetben is akad politikai összefüggés, külföldre vezető szál. Szereplői sokszor nem azok, akiknek gondoljuk őket. Izgalmas volt a válasz, mitől és hogyan lesznek elvarázsoltak a dollárok. Bepillanthatunk az amerikai pénzpiac titkaiba. Megtudjuk mi áll a vezető valuta mögött, mitől a legjobb a világban a dollár.
A történetben szereplő Blind Blake blues énekes szál jól színesíti és enyhíti a feszültséget. Ugyanis egykor régen itt Margrave-ban ölték meg az énekest. Az csak hab a tortán, hogy kiderül, ki is volt
az egykori elkövető. A zenei részek még másik oldalon is feltűnnek a történetben. A Beatles-imádó bankár személyében lesz hangsúlyos. Mellékszereplők, de a két öreg fodrász karaktere jelentős még, eredeti két fazon. Hangulatot és humort adnak a cselekménynek. Lee Child egyenletes minőségben, jól ír, ezt állíthatom.
Összességében tetszett a könyv. Az író egyedi, jellegzetessé lett stílusát már megszerettem. Minden krimi rajongónak ajánlom. Engem az elejétől a végéig lekötött, Lee Child alapos, kidolgozott története nem véletlen lett sikersorozat.
Február 23-án érkezik a legújabb Reacher történet az Esti iskola is!!
ITT megvásárolhatod kedvezménnyel ezt is!
Lee Child, eredeti nevén Jim Grant Coventryben született 1954. október 29-én. Angol író, de New York államban él feleségével. Első regénye az Elvarázsolt dollárok (Killing Floor) megnyerte az Anthony Award Legjobb első regény díját. Lee Child minden regénye az egykori amerikai katonai rendész, Jack Reacher kalandjait követi nyomon az Egyesült Államokban. Önálló történetek, csupán Reacher személye köti össze a sorozatot.
Díjai: Anthony Award, Barry Award, Dilys Award, Macavity Award, WH Smith Thumping Good Read Award
A szerző honlapja: http://www.leechild.com/
General Press, Budapest, 2017
392 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636439057 · Fordította: Beke Zsolt · Megjelenés időpontja: 2017. február 23.
2017. február 20., hétfő
Rókalyuk
Arnaldur Indridason: Rókalyuk
Erlendur felügyelő visszatér gyermekkora színhelyére, a
Keleti Fjordvidékre. A családját ért régi tragédia, 8 éves öccse eltűnése végére szeretne pontot tenni. Eközben egy másik, még régebbi, hatvanéves eltűnési ügy is előtérbe kerül.
Az erős érzelmi alapokra épülő és a múltba révedő történet hibátlanul felépített.
Sötét, érzékeny, kegyetlen. Aki egyetlen Erlendur történetet is olvasott, tudja, hogy az őt ért gyerekkori trauma hatása, önmaga keresése a felnőtt létben, mindig megjelenik. Szomorú sorsa, aminek nem kellett volna így alakulnia gyermekkorába vezet vissza. Önmaga hibáztatása jellemzi egész eddigi életét, hiszen amikor apjukkal elindultak azt a néhány elkóborolt juhot megkeresni az apa csak nagyobbik fiát -Erlendurt- akarta magával vinni. Az a bizonyos akkor elhangzott mondata (Beggi is jöjjön) egész életére kihatott.
A szereplők visszaemlékezéseiből bontakozik ki a történet, ami két szálon fut. Tömör és feszes a történetvezetés. A múlt régi apró titkaiból kell felépíteni az egykor ott éltek életét. Az izlandi emberek gondolkodása, lelkivilága, hagyományai is kirajzolódnak a történések során. A Hipotermia hangulata áll talán legközelebb ehhez a történethez. Itt is jelentős szerepet kap ez a jelenség.
Néhány régi emlékdarabka ad támpontot. Aprólékos kutatás során jutunk közelebb az igazsághoz.
Ezek a mozaikok régi levelekből, újságokból állnak össze. Mindenki tud, vagy tudni vél egy kis igazságmorzsát. Erlendur egy buldog kitartásával teszi a dolgát, fejti meg mi is történet valójában. Sallangmentesen a lényegre törően megírt krimit olvashattam. Az évtizedes titkok mellett a "miért" lélektani hatása még érdekesebb és elgondolkodtatóbbá teszi a cselekményt. Egy nem hétköznapi módon elkövetett gyilkosságra bukkanunk. Igazi pszicho-thrillert alkotott Indridason.
Fontos és erős mellékszereplők a regényben Ezra, Boás, és a rég eltűnt fiatalasszony, Matthildur
idős húga. Matthildur egy váratlanul feltámadó hóviharban 1942-ben tűnt el a falu és a férje szerint.
Testét soha nem találták meg, ahogyan Bergur testét sem. A két eltűnés nem hagyja nyugodni Erlendurt, aki egyedül, magányosan nyomoz. Az igazság kiderítése persze nem minden érintettnek tetszik. Az egykori szereplők közül már csak kevesen élnek. Jakob a férj is elhalt már egy tengeri viharban.
Mégis lassan egy szerelmi háromszög bontakozik ki az emlékekből. Az olvasó pontosan érzékeli, Matthildur sorsáért nem a hóvihar a felelős. Boas a rókavadász az izlandi tél és mondavilág ad
keretet a történéseknek. Érezzük a jeges, hideg szelet, ami végigsöpör a fjordokon. Erlendur lázálmaiból és az emlékekből kikerekedik a valóság. A szereplők jelleme mélyrehatóan bemutatásra kerül. Különösen Ezra élete válik érdekessé. Hosszú, magányos életének titka, fájdalma az olvasót
is megrendíti. Elképesztően jó atmoszférateremtés jellemzi a nagyszerű karakterábrázolás mellett.
Kit, mi motivált, mi és hogyan történt. A felvillanó gyerekkori emlékképekből pedig Erlendur családja történetét is megismerjük aprólékosan. Hogyan változott meg az életük, alakultak a családon belüli viszonyok kisebbik gyermekük elvesztése után. Hogyan lehet évtizedeken át őrizi egy titkot, hordozni a fájdalmat?
A Rókalyuk talán a legsötétebb az eddigi Indridason regények közt. Meditálós, múltból építkező a történet. Igazi nyomozás talán nincs is, Erlendur egyedül keresi a maga igazságát, rakosgatja a történet puzzle-darabjait, miközben Matthildur történetét is megfejti. Hoz-e megnyugvást a végkifejlet a szereplők életébe ez kiderül a lezárásból. Erlendur háborgó lelke talán most enyhülésre talál. Bár jellemébe alaposan beépült az évtizedeken át hurcolt bűntudat.
A tél és a hó birodalmában a róka az úr. Nem véletlen a találó cím. Arnaldur Indridason ezúttal is
egy különös hangulatú, nagyszerű történettel örvendezteti meg olvasóit. Számomra a három legjobb mellé csatlakozott: A Kihantolt bűnök, Távoli hangok és a Hipotermia kedvenceim mellé.
Arnaldur Indriðason (Reykjavik, 1961. január 28. – ) izlandi krimiíró Izland fővárosában született. Nagyapja költő, az apja pedig író volt. Ő a helyi egyetem történelem szakán végzett 1996-ban, 35 évesen. Majd újságíróként, forgatókönyvíróként dolgozott.
Első regénye (Synir duftsins) 1997-ben jelent meg, ebben már Erlendur felügyelő a főszereplő, aki 2014-ig tizenhárom Indriðason-regény központi alakja.
Könyvei eddig huszonhat országban jelentek meg. 2002-ben (a Vérvonallal) és 2003-ban (a Kihantolt bűnökkel) is elnyerte a a skandináv krimiírók szövetségének díját. 2005-ben neki ítélték a brit krimiírók szövetségének Arany Tőr nevű díját Kihantolt bűnök című regényéért. Ő volt az első nem angolszász díjazott szerző. A Vérvonal című regényből 2006-ban Izland legismertebb rendezője, Baltasar Kormákur készített filmet, amely több nemzetközi díjat is elnyert.
Hazánkban a sorozatból megjelent:Vérvonal, Kihantolt bűnök, Távoli hangok, Hidegzóna, Hideg nyomon Hipotermia és a Gyalázat.
Eredeti cím: Furðustrandir - 2010
Animus, Budapest, 2017
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633244852 · Fordította: Németh Anikó Annamária ·
Erlendur felügyelő visszatér gyermekkora színhelyére, a
Keleti Fjordvidékre. A családját ért régi tragédia, 8 éves öccse eltűnése végére szeretne pontot tenni. Eközben egy másik, még régebbi, hatvanéves eltűnési ügy is előtérbe kerül.
Az erős érzelmi alapokra épülő és a múltba révedő történet hibátlanul felépített.
Sötét, érzékeny, kegyetlen. Aki egyetlen Erlendur történetet is olvasott, tudja, hogy az őt ért gyerekkori trauma hatása, önmaga keresése a felnőtt létben, mindig megjelenik. Szomorú sorsa, aminek nem kellett volna így alakulnia gyermekkorába vezet vissza. Önmaga hibáztatása jellemzi egész eddigi életét, hiszen amikor apjukkal elindultak azt a néhány elkóborolt juhot megkeresni az apa csak nagyobbik fiát -Erlendurt- akarta magával vinni. Az a bizonyos akkor elhangzott mondata (Beggi is jöjjön) egész életére kihatott.
A szereplők visszaemlékezéseiből bontakozik ki a történet, ami két szálon fut. Tömör és feszes a történetvezetés. A múlt régi apró titkaiból kell felépíteni az egykor ott éltek életét. Az izlandi emberek gondolkodása, lelkivilága, hagyományai is kirajzolódnak a történések során. A Hipotermia hangulata áll talán legközelebb ehhez a történethez. Itt is jelentős szerepet kap ez a jelenség.
Néhány régi emlékdarabka ad támpontot. Aprólékos kutatás során jutunk közelebb az igazsághoz.
Ezek a mozaikok régi levelekből, újságokból állnak össze. Mindenki tud, vagy tudni vél egy kis igazságmorzsát. Erlendur egy buldog kitartásával teszi a dolgát, fejti meg mi is történet valójában. Sallangmentesen a lényegre törően megírt krimit olvashattam. Az évtizedes titkok mellett a "miért" lélektani hatása még érdekesebb és elgondolkodtatóbbá teszi a cselekményt. Egy nem hétköznapi módon elkövetett gyilkosságra bukkanunk. Igazi pszicho-thrillert alkotott Indridason.
Fontos és erős mellékszereplők a regényben Ezra, Boás, és a rég eltűnt fiatalasszony, Matthildur
idős húga. Matthildur egy váratlanul feltámadó hóviharban 1942-ben tűnt el a falu és a férje szerint.
Testét soha nem találták meg, ahogyan Bergur testét sem. A két eltűnés nem hagyja nyugodni Erlendurt, aki egyedül, magányosan nyomoz. Az igazság kiderítése persze nem minden érintettnek tetszik. Az egykori szereplők közül már csak kevesen élnek. Jakob a férj is elhalt már egy tengeri viharban.
Mégis lassan egy szerelmi háromszög bontakozik ki az emlékekből. Az olvasó pontosan érzékeli, Matthildur sorsáért nem a hóvihar a felelős. Boas a rókavadász az izlandi tél és mondavilág ad
keretet a történéseknek. Érezzük a jeges, hideg szelet, ami végigsöpör a fjordokon. Erlendur lázálmaiból és az emlékekből kikerekedik a valóság. A szereplők jelleme mélyrehatóan bemutatásra kerül. Különösen Ezra élete válik érdekessé. Hosszú, magányos életének titka, fájdalma az olvasót
is megrendíti. Elképesztően jó atmoszférateremtés jellemzi a nagyszerű karakterábrázolás mellett.
Kit, mi motivált, mi és hogyan történt. A felvillanó gyerekkori emlékképekből pedig Erlendur családja történetét is megismerjük aprólékosan. Hogyan változott meg az életük, alakultak a családon belüli viszonyok kisebbik gyermekük elvesztése után. Hogyan lehet évtizedeken át őrizi egy titkot, hordozni a fájdalmat?
A Rókalyuk talán a legsötétebb az eddigi Indridason regények közt. Meditálós, múltból építkező a történet. Igazi nyomozás talán nincs is, Erlendur egyedül keresi a maga igazságát, rakosgatja a történet puzzle-darabjait, miközben Matthildur történetét is megfejti. Hoz-e megnyugvást a végkifejlet a szereplők életébe ez kiderül a lezárásból. Erlendur háborgó lelke talán most enyhülésre talál. Bár jellemébe alaposan beépült az évtizedeken át hurcolt bűntudat.
A tél és a hó birodalmában a róka az úr. Nem véletlen a találó cím. Arnaldur Indridason ezúttal is
egy különös hangulatú, nagyszerű történettel örvendezteti meg olvasóit. Számomra a három legjobb mellé csatlakozott: A Kihantolt bűnök, Távoli hangok és a Hipotermia kedvenceim mellé.
Arnaldur Indriðason (Reykjavik, 1961. január 28. – ) izlandi krimiíró Izland fővárosában született. Nagyapja költő, az apja pedig író volt. Ő a helyi egyetem történelem szakán végzett 1996-ban, 35 évesen. Majd újságíróként, forgatókönyvíróként dolgozott.
Első regénye (Synir duftsins) 1997-ben jelent meg, ebben már Erlendur felügyelő a főszereplő, aki 2014-ig tizenhárom Indriðason-regény központi alakja.
Könyvei eddig huszonhat országban jelentek meg. 2002-ben (a Vérvonallal) és 2003-ban (a Kihantolt bűnökkel) is elnyerte a a skandináv krimiírók szövetségének díját. 2005-ben neki ítélték a brit krimiírók szövetségének Arany Tőr nevű díját Kihantolt bűnök című regényéért. Ő volt az első nem angolszász díjazott szerző. A Vérvonal című regényből 2006-ban Izland legismertebb rendezője, Baltasar Kormákur készített filmet, amely több nemzetközi díjat is elnyert.
Hazánkban a sorozatból megjelent:Vérvonal, Kihantolt bűnök, Távoli hangok, Hidegzóna, Hideg nyomon Hipotermia és a Gyalázat.
Eredeti cím: Furðustrandir - 2010
Animus, Budapest, 2017
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633244852 · Fordította: Németh Anikó Annamária ·
2017. február 17., péntek
Mindig van holnap
Nicolas Sparks: Mindig van holnap
"Nem, nem vagyok szívtipró (…) megtört szívű vagyok."
Nicholas Sparks-tól egy olvasmányos, megható, érzelmes-tragikus történetet olvashatunk, amiben sok érzelmi-erkölcsi dilemmával szembesülnek a szereplők.
A szerzőtől ez volt a második regény, amelyet olvastam. Azt kell hogy mondjam Nicholas Sparks bizony jól ír. Egy számomra meglepően lebilincselő, izgalmas, fordulatos, picit romantikus, de nem kifejezetten csak szerelmi történet olvashattam. Talán inkább drámai volt, mint romantikus a krimi-szál miatt, és pont ezért volt ilyen jó.
A két évvel ezelőtti, cserbenhagyásos baleset felderítése adja a történet alapját. Főhősünk Miles Ryan a kisváros seriffhelyettese. Az ő boldog és biztonságot adó élete tört egy pillanat alatt ketté, ugyanis felesége Missy volt a baleset áldozata. Már a regény elején nagyon is emberi érzésekkel találkozhatunk, miközben Sparks bemutatja a férfit. Megismerjük belső vívódásait, lelkének viharait. Gondolatait kitölti a bosszú és a düh. Minden lehetséges módon szeretné elkapni a tettest, vélt igazát már-már mániákusan akarja valósággá váltani. A lelke egy darabja is Missyvel halt, a jelenben ugyan gépiesen teszi a dolgát, de csak "van", sodródik a mindennapokban. Hétéves fia, Jonas tartja a valóság talaján apját. A kölcsönös egymásra utaltságukba csöppen bele az új tanerő, Sarah.
Az ő megjelenése újabb problémákat, később örömöt vet fel: rájön a kisfiúnak komoly írás-olvasási nehézségei vannak. A két sérült lelkű felnőtt, gyorsan egymásra talál. Sarah frissen elvált, Miles félénk félszegsége, már-már kamaszos esetlensége megkapó. Keresik a boldogságot, a reményt a közös életre, amire Jonasnak is nagy szüksége van. Ez az egymásra találás főszerepet kap, óvatosan bontakozik ki. Tétova, egymást kereső bizonytalanságból, mint két kamasz élik meg ezt az új, számukra is mámorító érzést. Csakhogy milyen áron lesznek boldogok? Merre vezet leendő közös jövőjük, hogyan is alakul ez a friss és törékeny boldogság? Erről szól a regény, és én nem árulom el
a titkot, mi lesz a megoldás.
Jó volt olvasni a belső vívódásukról, alakuló, megélt érzelmeikről. Miles harminckét évesen éppen úgy viselkedik, éli meg ezt a szerelmet, mint egy kamasz. Sarah hasonlóan tétova, aminek nyomós oka van. Érzik, hogy szeretik egymást, szükségük is van egymásra. A boldogságuk útjába éppen az a régi baleset áll... Miles cipeli magával a nyomasztó emlékeket. Éppen a bölcs, sokat látott, de életvidám szomszéd néni mondja ki a férfinak: Mindig van holnap! Csak tovább kell lépni... a kisfiú boldogsága eljövendő élete miatt is. Jonas tisztán átlátja, érzi a felnőttek vívódásait. Egymásra találásuk mindenkinek csak jót hoz életébe. Mégsem lesz olyan sima út a boldogságukig. Jonas igazi vagány kisfiú, nagyon fontos szereplő. Spark ügyesen egyensúlyozott a romantika, és a krimi között.
A váratlanul meglelt boldogság nem fordul át rózsaszínbe, jön a hirtelen zuhanás. A fékek működnek, az utolsó előtti pillanatig adva okot a félelmetes igazságra, ami a boldogság függvénye lesz.
Remek karakterek népesítik be a regényt. Sarah családja, Charlie a seriff és felesége Brenda mellett
a városka rosszfiúi is szerepet kapnak. Persze, az túl egyszerű megoldás lenne, ha ott lapulna az igazság. Beleélhetjük magunkat a felmerülő érzelmi-erkölcsi dilemmákba. Az olvasó is szembesül
a szereplők gondjaival, belelátunk gondolatvilágukba, érzéseikbe.
Mondhatni egyszerű, hétköznapi a történet, bárkivel megtörténhet. A fordulatok mellett a bujkáló tettes gondolatait, érzéseit is megismerjük. Néhány dőlt betűs fejezetben a lelki kínjai mellett a történet is kibomlik. Megtudjuk hogyan és mi is történt azon a végzetes este. Megoldásnak pedig Sparks egy hasonló helyzetet teremt Miles számára.
Nem rajongok a csöpögős sztorikért, de most bizony drukkoltam a boldog vég-ért. Megszenvedik, megdolgoznak érte, nem is rögtön jön el, nem lesz kézenfekvően biztos a boldog befejezés.
Milesre nehéz feladat vár, ahogyan Sarah sincs könnyű helyzetben. Sparks jól tálalta a karakterek érzéseit, a felmerülő újabb problémákat.Jól át tudtam érezni mindannyiuk helyzetét. Ez egy felnőtt-romantikus-szerelem története, drámával. Jöhet a következő Sparks könyv.
Nicholas Sparks amerikai bestsellerszerző 1965. december 31-én született Omahában.
Az egyetem után megpróbált munkába állni egy kiadónál, illetve jogi tanulmányokat folytatni, de egyik sem sikerült. A következő három évben volt ingatlanközvetítő, pincér, telefonos értékesítő és saját vállalkozásba is kezdett. Első művének sikere után New Bernbe költöztek. Ezt követően sorozatban írta a nemzetközi bestsellereket, és 12 művéből film is készült. Feleségével és gyermekeikkel a mai napig New Bernben élnek.
Regényeinek témája többek között az Istenben való hit, a szerelem, tragédia és sors. Több regényéből film is készült: Üzenet a palackban (1999), Séta a múltba (2002), Szerelmünk lapjai (2004), Éjjel a parton (2008), Kedves John (2010), Az utolsó dal (2010), Igaz hittel (2011),Szerencsecsillag (2012)
A regény Veszélyes kanyar címmel is megjelent.
Eredeti mű: Nicholas Sparks: A Bend in the Road
Eredeti megjelenés éve: 2001
General Press, Budapest, 2016
344 oldal · ISBN: 9789636439279 · Fordította: Loósz Vera
"Nem, nem vagyok szívtipró (…) megtört szívű vagyok."
Nicholas Sparks-tól egy olvasmányos, megható, érzelmes-tragikus történetet olvashatunk, amiben sok érzelmi-erkölcsi dilemmával szembesülnek a szereplők.
A szerzőtől ez volt a második regény, amelyet olvastam. Azt kell hogy mondjam Nicholas Sparks bizony jól ír. Egy számomra meglepően lebilincselő, izgalmas, fordulatos, picit romantikus, de nem kifejezetten csak szerelmi történet olvashattam. Talán inkább drámai volt, mint romantikus a krimi-szál miatt, és pont ezért volt ilyen jó.
A két évvel ezelőtti, cserbenhagyásos baleset felderítése adja a történet alapját. Főhősünk Miles Ryan a kisváros seriffhelyettese. Az ő boldog és biztonságot adó élete tört egy pillanat alatt ketté, ugyanis felesége Missy volt a baleset áldozata. Már a regény elején nagyon is emberi érzésekkel találkozhatunk, miközben Sparks bemutatja a férfit. Megismerjük belső vívódásait, lelkének viharait. Gondolatait kitölti a bosszú és a düh. Minden lehetséges módon szeretné elkapni a tettest, vélt igazát már-már mániákusan akarja valósággá váltani. A lelke egy darabja is Missyvel halt, a jelenben ugyan gépiesen teszi a dolgát, de csak "van", sodródik a mindennapokban. Hétéves fia, Jonas tartja a valóság talaján apját. A kölcsönös egymásra utaltságukba csöppen bele az új tanerő, Sarah.
Az ő megjelenése újabb problémákat, később örömöt vet fel: rájön a kisfiúnak komoly írás-olvasási nehézségei vannak. A két sérült lelkű felnőtt, gyorsan egymásra talál. Sarah frissen elvált, Miles félénk félszegsége, már-már kamaszos esetlensége megkapó. Keresik a boldogságot, a reményt a közös életre, amire Jonasnak is nagy szüksége van. Ez az egymásra találás főszerepet kap, óvatosan bontakozik ki. Tétova, egymást kereső bizonytalanságból, mint két kamasz élik meg ezt az új, számukra is mámorító érzést. Csakhogy milyen áron lesznek boldogok? Merre vezet leendő közös jövőjük, hogyan is alakul ez a friss és törékeny boldogság? Erről szól a regény, és én nem árulom el
a titkot, mi lesz a megoldás.
Jó volt olvasni a belső vívódásukról, alakuló, megélt érzelmeikről. Miles harminckét évesen éppen úgy viselkedik, éli meg ezt a szerelmet, mint egy kamasz. Sarah hasonlóan tétova, aminek nyomós oka van. Érzik, hogy szeretik egymást, szükségük is van egymásra. A boldogságuk útjába éppen az a régi baleset áll... Miles cipeli magával a nyomasztó emlékeket. Éppen a bölcs, sokat látott, de életvidám szomszéd néni mondja ki a férfinak: Mindig van holnap! Csak tovább kell lépni... a kisfiú boldogsága eljövendő élete miatt is. Jonas tisztán átlátja, érzi a felnőttek vívódásait. Egymásra találásuk mindenkinek csak jót hoz életébe. Mégsem lesz olyan sima út a boldogságukig. Jonas igazi vagány kisfiú, nagyon fontos szereplő. Spark ügyesen egyensúlyozott a romantika, és a krimi között.
A váratlanul meglelt boldogság nem fordul át rózsaszínbe, jön a hirtelen zuhanás. A fékek működnek, az utolsó előtti pillanatig adva okot a félelmetes igazságra, ami a boldogság függvénye lesz.
Remek karakterek népesítik be a regényt. Sarah családja, Charlie a seriff és felesége Brenda mellett
a városka rosszfiúi is szerepet kapnak. Persze, az túl egyszerű megoldás lenne, ha ott lapulna az igazság. Beleélhetjük magunkat a felmerülő érzelmi-erkölcsi dilemmákba. Az olvasó is szembesül
a szereplők gondjaival, belelátunk gondolatvilágukba, érzéseikbe.
Mondhatni egyszerű, hétköznapi a történet, bárkivel megtörténhet. A fordulatok mellett a bujkáló tettes gondolatait, érzéseit is megismerjük. Néhány dőlt betűs fejezetben a lelki kínjai mellett a történet is kibomlik. Megtudjuk hogyan és mi is történt azon a végzetes este. Megoldásnak pedig Sparks egy hasonló helyzetet teremt Miles számára.
Nem rajongok a csöpögős sztorikért, de most bizony drukkoltam a boldog vég-ért. Megszenvedik, megdolgoznak érte, nem is rögtön jön el, nem lesz kézenfekvően biztos a boldog befejezés.
Milesre nehéz feladat vár, ahogyan Sarah sincs könnyű helyzetben. Sparks jól tálalta a karakterek érzéseit, a felmerülő újabb problémákat.Jól át tudtam érezni mindannyiuk helyzetét. Ez egy felnőtt-romantikus-szerelem története, drámával. Jöhet a következő Sparks könyv.
Nicholas Sparks amerikai bestsellerszerző 1965. december 31-én született Omahában.
Az egyetem után megpróbált munkába állni egy kiadónál, illetve jogi tanulmányokat folytatni, de egyik sem sikerült. A következő három évben volt ingatlanközvetítő, pincér, telefonos értékesítő és saját vállalkozásba is kezdett. Első művének sikere után New Bernbe költöztek. Ezt követően sorozatban írta a nemzetközi bestsellereket, és 12 művéből film is készült. Feleségével és gyermekeikkel a mai napig New Bernben élnek.
Regényeinek témája többek között az Istenben való hit, a szerelem, tragédia és sors. Több regényéből film is készült: Üzenet a palackban (1999), Séta a múltba (2002), Szerelmünk lapjai (2004), Éjjel a parton (2008), Kedves John (2010), Az utolsó dal (2010), Igaz hittel (2011),Szerencsecsillag (2012)
A regény Veszélyes kanyar címmel is megjelent.
Eredeti mű: Nicholas Sparks: A Bend in the Road
Eredeti megjelenés éve: 2001
General Press, Budapest, 2016
344 oldal · ISBN: 9789636439279 · Fordította: Loósz Vera
2017. február 15., szerda
Eliza
Wass Albert: Eliza
Az élet olyan, mint a víz: csak folyik, egyre folyik, soha nem áll meg egy pillanatra sem, hanem magával ragad mindent, ami beleesik, magával ragadja valahová, amit az ember úgy hív, hogy "örökkévalóság".
Wass Albert Erély hegyeit elhagyva, második választott hazája történetét dolgozza fel ebben a regényében. Egy könyv a tisztességről, a becsületről, az őszinte szerelemről és emberi érzésekről, gyarlóságról a világ változásairól mesél. Mindenről, ami fontos lehet az életben, ember és természet kapcsolatában. Kemény világ ez, sokszor embertelen, de mégis emberközpontú.
Az író történelmi regénynek nevezi. Érdekes volt olvasni ezt a színes és mozgalmas, a 19. századi Amerikában játszódó történetet, ahogy a szemünk előtt "felépítik" , alakítják ki a betelepülők.
A cselekmény 1832-től az évszázad hetvenes éveinek elejéig terjed, nem árulok el nagy titkot, Eliza halálával zárul. Férje, Jacob Heatherington nem csak házat épít, de emlékművet állít szeretett feleségének. Ezzel elismerve ragaszkodó, tiszta szerelmüket, összetartozásukat. Az életük során tíz gyermeket szült és nevelt fel a nő, amiből kettőt különböző betegségek miatt elveszítettek.
A könyv Ohio állam 18. századbeli úttörőinek éppúgy állít emléket, amint azt az író maga is bevallja, ez a regény történelmi jellege ellenére, vagy talán éppen azért, a máról és a ma emberének szól.
Jacob és Eliza az elsők, a vadnyugat első telepesei, az ő küzdelmüket, életüket mutatja be a könyv. Jacob tizennyolc éves, egyszerű szénbányász fiú, aki önálló útra lép. Ezt családja, különösen zsarnok anyja nem nézi jó szemmel, további konfliktusokhoz is vezet. Olvasni sem tud, ám van két ügyes, dolgos keze és tervei, kitartása és hite, hogy többre vigye az életben. Eliza szintén egy egyszerű lány, anyja neveli, akivel egy fogadóban dolgozik. Jacob ötleteivel, erejével, jó munkabírásával egyre több mindent ér el, egyre nagyobb hatalom veszi körül őket önálló életükben.
A regény letisztult nyelvezetével, természet- és emberszeretetével, megszemélyesítésekkel mutatja
be az Ohió-parti kisváros kialakulását, az észak-déli háborún át, (minden részrehajlás nélkül) a 19. század Amerikájának folyamatos fejlődését. Mellékszereplők közt angolokat, skótokat, németeket találunk akik ezen a tájon keresik a boldogulásukat. A történetben kalandorok, prémvadászok is feltűnnek a menekülő néger rabszolgák mellett. A szereplők valamiféle tisztább, romlatlanabb élet reményében költöznek ebbe az új, maguk teremtette világba. A regény jó példája annak, hogyan csináltak egykor az emberek a semmiből valamit. Megművelve a földeket, bányát építve, puszta két kezük munkájával, kitartással előrébb jutva. Fontos szereplő Jack, az öszvér is! A kétkezi munka diadala, elismerése a regény. Iskola, templom és közösség épült. Jacob Heatherington a vidék gazdagság egyik megteremtőjévé válik. Sokszínű paletta ez a regény. A különböző életek és sorsok ábrázolásával egy egységes egészben áll össze. Minden körülmények között becsülettel dolgozni
és helyt állni.
Az is elgondolkodtató, hogy egy családban a sok gyerek mind-mind más jellemű ember lesz, hiába a
jó szülői példa, ugyanazok a körülmények és nevelési elvek. Jacob elsőszülött fiával való konfliktusa ide vezethető vissza. Kár, hogy ezek csak felvillannak, nincsenek kibontva, ábrázolva. Inkább csupán tényszerűen jelennek meg a regényben. Wass Albert történetei mindig meghatóak és szívhez szólóak, de ez az egyik leginkább ilyen szép története. Az élet szeretete van benne.
„Háromféle ember van a világon: azok, aki a maguk urai, azok, akik másoknak dolgoznak, valamint azok, akik egyszerűen kerülik a munkát. Akik a maguk urai, azok a mindentudók, mert uralják a sorsot. Ők azok, akik városokat, országokat, nemzeteket képesek felépíteni. Ők azok, akik a világot olyanná teszik, amilyennek lennie kell,” - mondja el véleményét Jacobnak a folyami gőzős kapitánya, Otis McDuff.
Az Eliza című könyvet Wass Albert amerikai feleségének, Elizabethnek és családjának ajánlotta.
A regény Eliza és a ház amit Jacob épített címmel is megjelent a Mentor Kiadónál.
Wass Albert erdélyi magyar író, költő:
1908. január 8. (Válaszút) – 1998. február 17. (Astor, USA)
Művei hazánkban a rendszerváltás óta jelennek meg, korábban itt szinte ismeretlen volt. 2005-ben
a Nagy Könyv című magyarországi szavazáson az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult:
A funtineli boszorkány című művét az olvasók a legnépszerűbb 12 magyar regény közé választották, az 50 legnépszerűbb magyar regény között pedig további két műve is szerepel: az Adjátok vissza a hegyeimet! és a Kard és kasza.
Végső kívánsága teljesült azzal, hogy hamvai Erdélyben, a marosvécsi (az egykori Kemény-) kastély kertjében nyugszanak.
Kráter, Pomáz, 2004
384 oldal · ISBN: 9639472816
Az élet olyan, mint a víz: csak folyik, egyre folyik, soha nem áll meg egy pillanatra sem, hanem magával ragad mindent, ami beleesik, magával ragadja valahová, amit az ember úgy hív, hogy "örökkévalóság".
Wass Albert Erély hegyeit elhagyva, második választott hazája történetét dolgozza fel ebben a regényében. Egy könyv a tisztességről, a becsületről, az őszinte szerelemről és emberi érzésekről, gyarlóságról a világ változásairól mesél. Mindenről, ami fontos lehet az életben, ember és természet kapcsolatában. Kemény világ ez, sokszor embertelen, de mégis emberközpontú.
Az író történelmi regénynek nevezi. Érdekes volt olvasni ezt a színes és mozgalmas, a 19. századi Amerikában játszódó történetet, ahogy a szemünk előtt "felépítik" , alakítják ki a betelepülők.
A cselekmény 1832-től az évszázad hetvenes éveinek elejéig terjed, nem árulok el nagy titkot, Eliza halálával zárul. Férje, Jacob Heatherington nem csak házat épít, de emlékművet állít szeretett feleségének. Ezzel elismerve ragaszkodó, tiszta szerelmüket, összetartozásukat. Az életük során tíz gyermeket szült és nevelt fel a nő, amiből kettőt különböző betegségek miatt elveszítettek.
A könyv Ohio állam 18. századbeli úttörőinek éppúgy állít emléket, amint azt az író maga is bevallja, ez a regény történelmi jellege ellenére, vagy talán éppen azért, a máról és a ma emberének szól.
Jacob és Eliza az elsők, a vadnyugat első telepesei, az ő küzdelmüket, életüket mutatja be a könyv. Jacob tizennyolc éves, egyszerű szénbányász fiú, aki önálló útra lép. Ezt családja, különösen zsarnok anyja nem nézi jó szemmel, további konfliktusokhoz is vezet. Olvasni sem tud, ám van két ügyes, dolgos keze és tervei, kitartása és hite, hogy többre vigye az életben. Eliza szintén egy egyszerű lány, anyja neveli, akivel egy fogadóban dolgozik. Jacob ötleteivel, erejével, jó munkabírásával egyre több mindent ér el, egyre nagyobb hatalom veszi körül őket önálló életükben.
A regény letisztult nyelvezetével, természet- és emberszeretetével, megszemélyesítésekkel mutatja
be az Ohió-parti kisváros kialakulását, az észak-déli háborún át, (minden részrehajlás nélkül) a 19. század Amerikájának folyamatos fejlődését. Mellékszereplők közt angolokat, skótokat, németeket találunk akik ezen a tájon keresik a boldogulásukat. A történetben kalandorok, prémvadászok is feltűnnek a menekülő néger rabszolgák mellett. A szereplők valamiféle tisztább, romlatlanabb élet reményében költöznek ebbe az új, maguk teremtette világba. A regény jó példája annak, hogyan csináltak egykor az emberek a semmiből valamit. Megművelve a földeket, bányát építve, puszta két kezük munkájával, kitartással előrébb jutva. Fontos szereplő Jack, az öszvér is! A kétkezi munka diadala, elismerése a regény. Iskola, templom és közösség épült. Jacob Heatherington a vidék gazdagság egyik megteremtőjévé válik. Sokszínű paletta ez a regény. A különböző életek és sorsok ábrázolásával egy egységes egészben áll össze. Minden körülmények között becsülettel dolgozni
és helyt állni.
Az is elgondolkodtató, hogy egy családban a sok gyerek mind-mind más jellemű ember lesz, hiába a
jó szülői példa, ugyanazok a körülmények és nevelési elvek. Jacob elsőszülött fiával való konfliktusa ide vezethető vissza. Kár, hogy ezek csak felvillannak, nincsenek kibontva, ábrázolva. Inkább csupán tényszerűen jelennek meg a regényben. Wass Albert történetei mindig meghatóak és szívhez szólóak, de ez az egyik leginkább ilyen szép története. Az élet szeretete van benne.
„Háromféle ember van a világon: azok, aki a maguk urai, azok, akik másoknak dolgoznak, valamint azok, akik egyszerűen kerülik a munkát. Akik a maguk urai, azok a mindentudók, mert uralják a sorsot. Ők azok, akik városokat, országokat, nemzeteket képesek felépíteni. Ők azok, akik a világot olyanná teszik, amilyennek lennie kell,” - mondja el véleményét Jacobnak a folyami gőzős kapitánya, Otis McDuff.
Az Eliza című könyvet Wass Albert amerikai feleségének, Elizabethnek és családjának ajánlotta.
A regény Eliza és a ház amit Jacob épített címmel is megjelent a Mentor Kiadónál.
Wass Albert erdélyi magyar író, költő:
1908. január 8. (Válaszút) – 1998. február 17. (Astor, USA)
Művei hazánkban a rendszerváltás óta jelennek meg, korábban itt szinte ismeretlen volt. 2005-ben
a Nagy Könyv című magyarországi szavazáson az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult:
A funtineli boszorkány című művét az olvasók a legnépszerűbb 12 magyar regény közé választották, az 50 legnépszerűbb magyar regény között pedig további két műve is szerepel: az Adjátok vissza a hegyeimet! és a Kard és kasza.
Végső kívánsága teljesült azzal, hogy hamvai Erdélyben, a marosvécsi (az egykori Kemény-) kastély kertjében nyugszanak.
Kráter, Pomáz, 2004
384 oldal · ISBN: 9639472816
2017. február 14., kedd
New York
Edward Rutherfurd: New York
A város, ahol az álmok születnek
Régóta szeretnék olvasni a szerzőtől, már több előző kötete felkeltette az érdeklődésem. Így, amikor megjelent a New York tudtam, itt az idő! Lenyűgöző, monumentális várostörténet, kalandos családregénybe oltva, ha röviden kellene jellemezzem a könyvet. New York hálás téma filmen, irodalomban egyaránt. Nem mellesleg az USA legnépesebb városa, 1785 és 1790 között a fővárosa is. Közkedvelt elnevezése még a Big Apple (Nagy Alma), ami már a húszas évek végén is elterjedt volt. Annyit jelent: mindenkinek jár egy harapás.
Senki ne rémüljön meg a féltégla méret és a 800 oldalnyi terjedelem láttán! Olvasmányos, lendületes történetvezetés jellemzi a regény felépítését. Élmény volt számomra ez az egy hetes kalandozás a városban, annak múltjában.
A cselekmény jó háromszáz évet ölel fel történelmi tényekkel hitelesítve a kitalált és valós szereplők életét. 1664-ben veszi kezdetét a regény fonala Új Amszterdamban. Képet kapunk a holland telepesek mindennapjairól, az indiánokkal való viszonyukról és a meggazdagodásukról. Az angol hódítók elleni küzdelmeikről, aminek behódolás lett a vége. Innen ered a New York név is, az angliai York herceg tiszteletéra vették fel.
Elsőnek a Van Dyck családdal ismerkedhetünk meg. Az apa titkos viszonyából született Sápadt Toll megajándékozza apját egy kagylópénzekből álló övvel. Ennek végig jelentősége lesz, mesterien vonul végig, épül be a regény eseményeibe az az öv. A kereskedőcsalád élete egyéb meglepetéseket is ad az olvasónak. Megjegyzem, a történet lendületesen halad, sok dolgot csak felvillant és az olvasó képzeletére bízza a kibontást. Néha 20-30-50 évet is ugrik a történet, de ettől lesz mozgalmas. A családnevét továbbörökítők, fiúk és unokák, egyéb leszármazottak életét követve a szemünk előtt alakul, változik és fejlődik New York is. Képet ad az Észak-Dél ellentétről, az Unio-elleni lázadásukról, a Szabadság-szobor érkezéséről, vagy George Washington beiktatásáról, de gondoltad volna, hogy a Wall Street már 1783-ban létezett?
Elsősorban a gazdag, befolyásos családok életéről olvashatunk, akik jelentős szerepet viseltek
a város képének alakításában. Astorok, bankemberek, mágnások mellett a Master család életét követhetjük évtizedeken át. Ám később az ír, olasz, zsidó bevándorlókról is kapunk több fejezetet, hiszen ők éppen úgy a városkép részesei, mint a gazdagok. Csak írekből 200 000 élt akkoriban New Yorkban... Különösen egy olasz bevándorlócsalád a Salvatorék lesznek kiemelve. Tetszett, hogy több irodalmi érdekesség is van a regénybe építve. A Tamás bátya kunyhója akkoriban erősen lázító olvasmány volt. Nem maradunk le az 1835-ös elhíresült tűzvészről sem, ami a városban pusztított. Igaz, ez hatalmas fejlődést eredményezett a későbbiekben.
A bevándorlók által épített felhőkarcolók: a Chrysler Building éppen a tőzsdekrach idején emelkedett. Az épület 61. emeletén található sas a másolata, az 1928-as Chrysler motorháztetején megtalálható díszsasnak, ahogyan az épület fontossága kirajzolódik a másik nevezetes épület az Empire State Building is szerepet kap a regényben. Mindezen események remekül épülnek be a szereplők életébe, vannak rá hatással.
Rutherfurd zseniális módon szövi egybe az egyének és a családok történtét évszázadokon át követve őket, megmutatva különböző generációk életét az adott korban. Érdekesség még a Metropolitan opera is a helyszínek között, vagy a Brooklyn-híd. Mindezeket családi ellentétek, szerelmek és háborúk is színezi. A regény célja New York fejlődésének bemutatása volt, és ez sikerült is neki, ha nem is tudományos szinten. Mindenképpen sok érdekességet, háttér-információt tartalmaz és eredeti, izgalmas a regény felépítése.
Egészen napjainkig követhetjük a város életét, azokat meghatározó események sorát. Figyelemmel kísérhetjük azt is, hogy az 1980-as években a Wall Street újjászületésével New York ismét a világ egyik vezető pénzügyi központjává vált. Manhattan-ban az elhíresült ikertornyoknál zárul le a regény. A 2001. szeptember 11. ismét egy sajnálatosan szomorú, meghatározó mérföldkő, nem csak New York, de a világ életében is.
Rutherfurd a társadalmi változások mellett, a korszellemről,
az emberek gondolkodásáról és a város hangulatról is tudósít.
A hangsúly persze a családok történetén van, de a háttérben csodásan megjelennek a jelentős, nagy történelmi események.
New York: a világ egyik legizgalmasabb és legösszetettebb városa. Az amerikai álom és a szabadság szimbóluma.
Ennek a városnak az életét meséli el Edward Rutherfurd.
Teszi ezt olvasmányos formában, egy nagyívű várostörténeti regényt adva az érdeklődő olvasó kezébe.
Rutherfurdtól ez volt az első könyv, amit olvastam, de biztosan folytatom és keresem az eddig megjelenteket
Edward Rutherfurd: 1948-ban született az angliai Salisburyben. Tanulmányait a Cambridge-i Egyetemen és Stanfordban végezte. Első regénye 1987-ben jelent meg, Sarum címmel. Ezt több monumentális történelmi városregénye követte Párizsról, Dublinról, Londonról.
Eredeti mű: Edward Rutherfurd: New York 2009
Alexandra, Pécs, 2016
800 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633579428 · Fordította: Babits Péter
A város, ahol az álmok születnek
Régóta szeretnék olvasni a szerzőtől, már több előző kötete felkeltette az érdeklődésem. Így, amikor megjelent a New York tudtam, itt az idő! Lenyűgöző, monumentális várostörténet, kalandos családregénybe oltva, ha röviden kellene jellemezzem a könyvet. New York hálás téma filmen, irodalomban egyaránt. Nem mellesleg az USA legnépesebb városa, 1785 és 1790 között a fővárosa is. Közkedvelt elnevezése még a Big Apple (Nagy Alma), ami már a húszas évek végén is elterjedt volt. Annyit jelent: mindenkinek jár egy harapás.
Senki ne rémüljön meg a féltégla méret és a 800 oldalnyi terjedelem láttán! Olvasmányos, lendületes történetvezetés jellemzi a regény felépítését. Élmény volt számomra ez az egy hetes kalandozás a városban, annak múltjában.
A cselekmény jó háromszáz évet ölel fel történelmi tényekkel hitelesítve a kitalált és valós szereplők életét. 1664-ben veszi kezdetét a regény fonala Új Amszterdamban. Képet kapunk a holland telepesek mindennapjairól, az indiánokkal való viszonyukról és a meggazdagodásukról. Az angol hódítók elleni küzdelmeikről, aminek behódolás lett a vége. Innen ered a New York név is, az angliai York herceg tiszteletéra vették fel.
Elsőnek a Van Dyck családdal ismerkedhetünk meg. Az apa titkos viszonyából született Sápadt Toll megajándékozza apját egy kagylópénzekből álló övvel. Ennek végig jelentősége lesz, mesterien vonul végig, épül be a regény eseményeibe az az öv. A kereskedőcsalád élete egyéb meglepetéseket is ad az olvasónak. Megjegyzem, a történet lendületesen halad, sok dolgot csak felvillant és az olvasó képzeletére bízza a kibontást. Néha 20-30-50 évet is ugrik a történet, de ettől lesz mozgalmas. A családnevét továbbörökítők, fiúk és unokák, egyéb leszármazottak életét követve a szemünk előtt alakul, változik és fejlődik New York is. Képet ad az Észak-Dél ellentétről, az Unio-elleni lázadásukról, a Szabadság-szobor érkezéséről, vagy George Washington beiktatásáról, de gondoltad volna, hogy a Wall Street már 1783-ban létezett?
Elsősorban a gazdag, befolyásos családok életéről olvashatunk, akik jelentős szerepet viseltek
a város képének alakításában. Astorok, bankemberek, mágnások mellett a Master család életét követhetjük évtizedeken át. Ám később az ír, olasz, zsidó bevándorlókról is kapunk több fejezetet, hiszen ők éppen úgy a városkép részesei, mint a gazdagok. Csak írekből 200 000 élt akkoriban New Yorkban... Különösen egy olasz bevándorlócsalád a Salvatorék lesznek kiemelve. Tetszett, hogy több irodalmi érdekesség is van a regénybe építve. A Tamás bátya kunyhója akkoriban erősen lázító olvasmány volt. Nem maradunk le az 1835-ös elhíresült tűzvészről sem, ami a városban pusztított. Igaz, ez hatalmas fejlődést eredményezett a későbbiekben.
A bevándorlók által épített felhőkarcolók: a Chrysler Building éppen a tőzsdekrach idején emelkedett. Az épület 61. emeletén található sas a másolata, az 1928-as Chrysler motorháztetején megtalálható díszsasnak, ahogyan az épület fontossága kirajzolódik a másik nevezetes épület az Empire State Building is szerepet kap a regényben. Mindezen események remekül épülnek be a szereplők életébe, vannak rá hatással.
Rutherfurd zseniális módon szövi egybe az egyének és a családok történtét évszázadokon át követve őket, megmutatva különböző generációk életét az adott korban. Érdekesség még a Metropolitan opera is a helyszínek között, vagy a Brooklyn-híd. Mindezeket családi ellentétek, szerelmek és háborúk is színezi. A regény célja New York fejlődésének bemutatása volt, és ez sikerült is neki, ha nem is tudományos szinten. Mindenképpen sok érdekességet, háttér-információt tartalmaz és eredeti, izgalmas a regény felépítése.
Egészen napjainkig követhetjük a város életét, azokat meghatározó események sorát. Figyelemmel kísérhetjük azt is, hogy az 1980-as években a Wall Street újjászületésével New York ismét a világ egyik vezető pénzügyi központjává vált. Manhattan-ban az elhíresült ikertornyoknál zárul le a regény. A 2001. szeptember 11. ismét egy sajnálatosan szomorú, meghatározó mérföldkő, nem csak New York, de a világ életében is.
Rutherfurd a társadalmi változások mellett, a korszellemről,
az emberek gondolkodásáról és a város hangulatról is tudósít.
A hangsúly persze a családok történetén van, de a háttérben csodásan megjelennek a jelentős, nagy történelmi események.
New York: a világ egyik legizgalmasabb és legösszetettebb városa. Az amerikai álom és a szabadság szimbóluma.
Ennek a városnak az életét meséli el Edward Rutherfurd.
Teszi ezt olvasmányos formában, egy nagyívű várostörténeti regényt adva az érdeklődő olvasó kezébe.
Rutherfurdtól ez volt az első könyv, amit olvastam, de biztosan folytatom és keresem az eddig megjelenteket
Edward Rutherfurd: 1948-ban született az angliai Salisburyben. Tanulmányait a Cambridge-i Egyetemen és Stanfordban végezte. Első regénye 1987-ben jelent meg, Sarum címmel. Ezt több monumentális történelmi városregénye követte Párizsról, Dublinról, Londonról.
Eredeti mű: Edward Rutherfurd: New York 2009
Alexandra, Pécs, 2016
800 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633579428 · Fordította: Babits Péter
2017. február 9., csütörtök
Oroszlán
Saroo Brierley: Oroszlán
"A Facebook ugyanúgy segített visszatalálni a családomhoz, mint a Google Earth."
Ismét tanúbizonyságot nyert, hogy az élet írja a legjobb, legeredetibb történeteket. Ez egy megrendítő, valós történet egy ötéves kisfiúról. Igazi életmese, mert ilyet bizony kitalálni sem lehetne.
A szegénység és elmaradottság köztudottan nagy gondot okoz Indiában. A nagy lélekszámú országban a szegények szinte az utcán élnek. A lakhatás mellett az élelmezés és a tiszta víz hiánya
is komoly gondot okoz. Kilátástalanul nehéz, napról napra tengetik életüket. Saroo szülei vegyes házasságából született. "Anyám hindu volt, apám muszlim, ami akkoriban szokatlan párosításnak számított – nem is tartott sokáig a házasságuk." - írja erről.
Miután az apa elhagyta őket, anyja küzdelme a megélhetésükért már-már emberfelettivé vált. A mindennapi élet fenntartásához a gyerekekre is szükség volt. Saroo alig ötéves, ő a húgára vigyázott otthon, míg a két nagyobb bátyja szenet, hulladék zöldséget szedett össze a piacon, vagy a szénszállító vagonokból a pályaudvaron. Egy ilyen szénbeszerző akcióhoz csatlakozott Saroo is.
Ezzel nem tudta, hogy kis élete drámai fordulathoz érkezett. Bátyjától lemaradva, elvesztették egymást... ezzel megkezdődött egy 1500 km át tartó váratlan utazás, aminek a végállomása Ausztrália lett. Addig azonban sok idő és számtalan kaland, veszedelem akadt, amit le kellett küzdenie. Az életének megóvása, önmagát élelmezni egy több hetes túlélőfeladat volt a rémült kisfiú számára. Rossz vonatra szállt, bár ettől élete jobbra fordult a későbbiekben. Azonban ezt nem tudhatta előre.
Nem kell ecsetelni, nem nehéz elképzelni a kisfiút a nagyváros forgatagában, aki arra sem emlékszik pontosan, mi volt a kisváros nevére, ahonnan elindult. Tényleg elveszett volt! Valósággal a lehetetlent kellett leküzdenie, nem csak az országon belüli hatalmas távolság miatt. Saroo maga volt az a bizonyos tű a szénakazalban.
A hosszú vonatozással ugyanis Kalkuttába jutott, ahol csupán ösztöneire hagyatkozva maradt életben. A hajléktalanok közt a nagyvárosban, számára ismeretlen közegben, különféle veszedelmeket legyőzve, a saját létezéséért ügyeskedett. A nyelvjárásbeli eltérések is nehezítették helyzetét. A véletlen segített neki sok esetben túlélni. Több hetes csavargás, éhezés után egy jó szándékú asszony végül bevitte az árvaházba. A fordulatok és nehéz pillanatokból itt is kijutott neki bőven. Az örökbefogadás lehetősége adott volt, bár semmit nem tudtak róla. Sem a pontos helyet, ahol lakott, sem születési idejét, semmit. Mire emlékszünk saját életünkből ötévesen? Nem sokra. Az örökbefogadás hihetetlen gyorsan, szerencsésen megtörtént. Saroo hatévesen érkezett meg új szüleihez az óceánt átrepülve Ausztráliába. Ez történt 1986-ban.
Megismerjük a beilleszkedés mosolyogtató, szívszorító pillanatait, az iskolás éveket és a felnőtté válását. Saroo a nagyszerű körülmények közt sem felejtette el, honnan is jött. A gyermekkori emlékek, India színes, mozgalmas képei remek hátteret adnak az eseményeknek. Elgondolkoztató a szegénység, írástudatlanság, a nyomor. A testvéri összetartás, a szülők tisztelete, szeretet az ami mozgatja a szálakat. A vágy, a gyökereit keresve, a szülői otthon és a családja felkutatására ösztönzi.
A remény pedig a mai modern technika segítségével élni kezd. Saroo a laptopja és a Google Earth program segítségével igyekszik hazatalálni. Emlékei hiányosak, néhol tévesek, ami nem is csoda.
A Facebbok csoport is segítségére lesz, és megtörténik a csoda. Több év hiábavaló keresés után beazonosítja a helyet, ahol született és élete első öt évét leélte. Hihetetlen kitartás után érkezik a siker. A szülei segítségével hazautazik. Itt jegyezném meg, az örökbefogadó szülők indítékait tessék alaposan megszívlelni. Ezt is megtudjuk a történetből.
A családkeresés küzdelmei és a viszontagságos évek után jön létre az első találkozás. Szívszorító pillanatok ezek, sok meglepetéssel. Megindító történet, amibe az olvasó könnyedén beleképzelheti önmagát, gondolatban útján kísérve Saroot. Életútja a kitartás és a remény diadala lett. Miután megírta élettörténetét a filmesek is lecsaptak rá. Egy elveszett ötéves fiúcska kalandos és veszélyekkel teli útja Közép-India kis falucskájából, a mocskos kalkuttai pályaudvaron át Ausztráliába. Valóságos, lírai hangulatú életmese Saroo regénye. A megírásban Larry Buttrose szellemíró volt segítségére. Számomra meglepő volt az apa feltűnése, aki sok éve elhagyta és nem kereste őket. Viszont a kötetben térkép és sok eredeti fotó is található, ami igazán látványossá teszi ezt a hatalmas utat.
Irány a mozi, ám a képes beszámoló előtt a regény sorait is érdemes megismerni. Indiai életképek, és a valóság jelenik meg a lapokon. Nem válik szirupossá, nem lesz giccs. Őszintén mesél, a jólétről és a szegénységről is. Az otthon és a család fontosságáról, a szeretet összetartó csodás erejéről. A vérségi kötelék és a hagyományok, a két ország eltérő kultúrájáról.
A könyv alapján készült a többszörös díjnyertes, Oscar-díjra is jelölt film Nicole Kidman, Rooney Mara és Dev Patel főszereplésével február 16-tól kerül a hazai mozikba. ITT megnézheted az előzetesét!
A könyv már a boltok polcain! Kedvezménnyel ITT megvásárolható!
Athenaeum, Budapest, 2017
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632936383 · Fordította: Babits Péter
2017. február 8., szerda
Falak mögött
Réti László: Falak mögött
Réti László kilencedik könyve kihangsúlyozottan fikció, a
nem túl távoli jövőben 2033-ban játszódik. Mégis igazán aktuális, mai történet lett, ami mindenkit érint. Réti László egy zseni - írja a borító belső oldalán egy kedves olvasója. Kiegészíteném: Profi és zseni. Minden elfogódottság nélkül, hiszen nem ez az első olvasásom Réti Lászlótól. Alapos, felkészült és még szórakoztat is, miközben elülteti az olvasóban a kételyt: ez a valóság.
A regény története napokkal később is bennem kavarog, foglalkoztat. Okosan világít rá napjaink politikájára, minden állásfoglalás, szájbarágás nélkül. Tények alapján, mint a matematika. Bevallom, tartottam is ettől a történettől, az első hetven oldalig nem is igazán tetszett. Éppen a politika miatt. Aztán egy pillanat alatt került minden a helyére. Értelmet kapott a bevezető, a történet élni kezdett.
Bevándorlás, migrációs hullám, Európa elrablása - leigázása, Merkel bukása és a mi kerítésünk, amiből egész Európát behálózó Fal lett... Félelmetesen emlékeztet az egykori berlinire, nagyobb méretben. Ijesztő belegondolni ezekbe a lehetséges következményekbe, amit a regény története bemutat. Sötét korszakba vezet, elkeseredett emberek a kontinensen, anarchia, Magyarország is elég könnyű célpont. Azt félve teszem hozzá: sajnos mégis nagyon valós ez a kép!
Négy főhősünk van, akik a több szálon futó történetet mozgatják. Lendületes, sodró cselekmény, kalandok adják az alapot. A politikai részek is olvasmányosak, érthetőek, világos nyelvezete van.
Jól illeszkedik a regénybe, nem borul fel az egyensúly. Nem lesz politikai kiáltvány, mégis figyelmet érdemlő és helyre tesz dolgokat az olvasóban. Akkor is érthető, ha nem napi szinten követi valaki
a politika eseményeit. Megmarad a krimi-kaland-fikció egyensúly, a szereplők szerethetőek, tetteik mozgatórugója értelmet kap. Pontosan ábrázolja motivációjukat, ami minden esetben okot ad gondolkozni. Akár a világhíres, keresett terrorista Mukhtar érzéseit, gondolkodásmódját látjuk. Ő sem csak gonosz, elvetemült, sőt! Nagyon is tudatos, okos, jól képzett harcos. Emberi érzései pontosan és világosan megjelennek a kötet lapjain. Ahogyan a fiáé is. Apa-fiú konfliktus sem fordul át, csupán az érzelmeket, vélemények és gondolkodásbeli különbségeket ismerjük meg mind két fél szemszögéből. A fiút a gyermeke egészsége motiválja csupán. Ez a mellékszál is igen érdekes, izgalmak sorát adja.Tetszett a végkifejlet, a megoldása ennek a szálnak. Meglepett, hogy ekkora jellemfejlődésen ment át a férfi.
Az női vonal is egészen hiteles lett. Jól ábrázolja a szenzációra éhes, amerikai média képviselőjét, Sheila Ward alakját is. Kemény nő és néha elképesztően naiv, amire kissé rá is fizet. Mukhtar méltó társa lesz. Örültem, hogy nem lett érzelmes, romantikus szerelem közöttük, bár a lehetőség adott volt. Radnai őrnagy alakja valahogy kevéssé volt szimpatikus, nem csak a túl akaratos, bulldog módszerei miatt. A kiadó és szerkesztő baklövése, hogy a történet elején ZSUZSA néven mutatkozik be, majd... MAAARGIT!! néven tér vissza!! Szerencsére ez marad aztán végig.. Rémesen kár ezért. Az ő magánéleti problémái kissé túl nagy hangsúlyt kaptak a fiatalabb pasival az oldalán. Az Eszterke-vonal viszont remekül lett felvezetve, majd bemutatva, ki is Eszter, hogyan kötődik Margithoz. Nagyon hatásos, hangsúlyos része volt a történetnek, bár ez is egy mellékszál csupán. Itt is megmutatkozik a szerző precíz, alapos történetfelépítése.
Az egész regény letehetetlen, meglepően aktuális és mai. Minden fikció ellenére vagy éppen azért! Kiváló mellékfigurák is vannak: a budapesti (!) imám alakja, vagy az EBH vezetője Ambrus gyarló és aljas gondolatai elképesztőek. A budapesti helyszínek miatt különösen rémes belegondolni, hogy könnyen lehetünk célpontok - tudtunkon kívül (Aranykéz utca!). Remélem ez a jóslat sem válik valóra, nem ad tippet senkinek. Persze, ahhoz, hogy ezek az események véletlen se történhessenek meg napjaink politikusainak kellene másképp gondolkodni, tenni a dolgaikat. Sajnos erre látok legkevesebb esélyt, így válik ez a regény félelmetes valósággá. Minden eladó, megoldható, apró pontok vagyunk a terroristák, politikusok, emberkereskedők hálójában. Minden összefügg mindennel. Hatásos, ugyanakkor szórakoztatóan izgalmas a regény. Magasan kiemelkedik napjaink krimiáradatából, zsánerkönyveiből és nem csak a mindenkit érintő, hiteles, lebilincselő témája miatt!
Amerika pedig nem először önző a történelem során. Egy mondattal remekül érzékelteti, kifejezi mennyire nem érdekli Európa sorsa az amerikai társadalmat. A migrációs hullám sem igazán ér el oda, óceán veszi körbe.. Sheila is ezt erősíti meg.
Réti László komoly, mély gondolatokat vet fel, égető problémákat világít meg. Hová, merre tart Európa? Mi lesz 20 év múlva? Erről lenyűgözően eredeti, pontos képet fest. Amitől lehet nem lesz túl vidám az olvasó, sőt! Talán ez is cél volt, ahogy a borítón is szerepel: "Húzzuk ki a fejünket a homokból, amíg nem késő"
Talán a parlamentben és más európai vezetőknek is olvasniuk kellene Réti Lászlót!
Még egy apró, negatív észrevétel a kiadónak: igazán megérdemelt volna a könyv egy minőségi, erősebb füles-kartonált borítót. Egyrészt:550 oldal terjedelmet egy silány, vékonyka kartonlap fog össze. Komolyan: méregdrága könyvárak mellett, ez elvárható lenne, hogy erősebb tartósabb borítót kapjon a könyv. Egy jobb magazinnak masszívabb a címlapja...
Ne hagyd ki ezt remek kalandregényt, kedvezménnyel ITT tudod beszerezni!
Réti László: 1972. december 26-án született.
Rendőrtiszti főiskolát végzett, 20 évig volt rendőrtiszt, vezető beosztásban dolgozott Budapesten. Eleinte álnéven publikálta regényeit. Sikeres könyvei: Célpont Párizsban, Kaméleon, A parfümőr vagy A kandahári fogoly. Stílusa van, könyvei kidolgozottak.
Könyvmolyképző Kiadó, Szeged, 2016
550 oldal, puhatáblás, ISBN: 9789633996652
Réti László kilencedik könyve kihangsúlyozottan fikció, a
nem túl távoli jövőben 2033-ban játszódik. Mégis igazán aktuális, mai történet lett, ami mindenkit érint. Réti László egy zseni - írja a borító belső oldalán egy kedves olvasója. Kiegészíteném: Profi és zseni. Minden elfogódottság nélkül, hiszen nem ez az első olvasásom Réti Lászlótól. Alapos, felkészült és még szórakoztat is, miközben elülteti az olvasóban a kételyt: ez a valóság.
A regény története napokkal később is bennem kavarog, foglalkoztat. Okosan világít rá napjaink politikájára, minden állásfoglalás, szájbarágás nélkül. Tények alapján, mint a matematika. Bevallom, tartottam is ettől a történettől, az első hetven oldalig nem is igazán tetszett. Éppen a politika miatt. Aztán egy pillanat alatt került minden a helyére. Értelmet kapott a bevezető, a történet élni kezdett.
Bevándorlás, migrációs hullám, Európa elrablása - leigázása, Merkel bukása és a mi kerítésünk, amiből egész Európát behálózó Fal lett... Félelmetesen emlékeztet az egykori berlinire, nagyobb méretben. Ijesztő belegondolni ezekbe a lehetséges következményekbe, amit a regény története bemutat. Sötét korszakba vezet, elkeseredett emberek a kontinensen, anarchia, Magyarország is elég könnyű célpont. Azt félve teszem hozzá: sajnos mégis nagyon valós ez a kép!
Négy főhősünk van, akik a több szálon futó történetet mozgatják. Lendületes, sodró cselekmény, kalandok adják az alapot. A politikai részek is olvasmányosak, érthetőek, világos nyelvezete van.
Jól illeszkedik a regénybe, nem borul fel az egyensúly. Nem lesz politikai kiáltvány, mégis figyelmet érdemlő és helyre tesz dolgokat az olvasóban. Akkor is érthető, ha nem napi szinten követi valaki
a politika eseményeit. Megmarad a krimi-kaland-fikció egyensúly, a szereplők szerethetőek, tetteik mozgatórugója értelmet kap. Pontosan ábrázolja motivációjukat, ami minden esetben okot ad gondolkozni. Akár a világhíres, keresett terrorista Mukhtar érzéseit, gondolkodásmódját látjuk. Ő sem csak gonosz, elvetemült, sőt! Nagyon is tudatos, okos, jól képzett harcos. Emberi érzései pontosan és világosan megjelennek a kötet lapjain. Ahogyan a fiáé is. Apa-fiú konfliktus sem fordul át, csupán az érzelmeket, vélemények és gondolkodásbeli különbségeket ismerjük meg mind két fél szemszögéből. A fiút a gyermeke egészsége motiválja csupán. Ez a mellékszál is igen érdekes, izgalmak sorát adja.Tetszett a végkifejlet, a megoldása ennek a szálnak. Meglepett, hogy ekkora jellemfejlődésen ment át a férfi.
Az női vonal is egészen hiteles lett. Jól ábrázolja a szenzációra éhes, amerikai média képviselőjét, Sheila Ward alakját is. Kemény nő és néha elképesztően naiv, amire kissé rá is fizet. Mukhtar méltó társa lesz. Örültem, hogy nem lett érzelmes, romantikus szerelem közöttük, bár a lehetőség adott volt. Radnai őrnagy alakja valahogy kevéssé volt szimpatikus, nem csak a túl akaratos, bulldog módszerei miatt. A kiadó és szerkesztő baklövése, hogy a történet elején ZSUZSA néven mutatkozik be, majd... MAAARGIT!! néven tér vissza!! Szerencsére ez marad aztán végig.. Rémesen kár ezért. Az ő magánéleti problémái kissé túl nagy hangsúlyt kaptak a fiatalabb pasival az oldalán. Az Eszterke-vonal viszont remekül lett felvezetve, majd bemutatva, ki is Eszter, hogyan kötődik Margithoz. Nagyon hatásos, hangsúlyos része volt a történetnek, bár ez is egy mellékszál csupán. Itt is megmutatkozik a szerző precíz, alapos történetfelépítése.
Az egész regény letehetetlen, meglepően aktuális és mai. Minden fikció ellenére vagy éppen azért! Kiváló mellékfigurák is vannak: a budapesti (!) imám alakja, vagy az EBH vezetője Ambrus gyarló és aljas gondolatai elképesztőek. A budapesti helyszínek miatt különösen rémes belegondolni, hogy könnyen lehetünk célpontok - tudtunkon kívül (Aranykéz utca!). Remélem ez a jóslat sem válik valóra, nem ad tippet senkinek. Persze, ahhoz, hogy ezek az események véletlen se történhessenek meg napjaink politikusainak kellene másképp gondolkodni, tenni a dolgaikat. Sajnos erre látok legkevesebb esélyt, így válik ez a regény félelmetes valósággá. Minden eladó, megoldható, apró pontok vagyunk a terroristák, politikusok, emberkereskedők hálójában. Minden összefügg mindennel. Hatásos, ugyanakkor szórakoztatóan izgalmas a regény. Magasan kiemelkedik napjaink krimiáradatából, zsánerkönyveiből és nem csak a mindenkit érintő, hiteles, lebilincselő témája miatt!
Amerika pedig nem először önző a történelem során. Egy mondattal remekül érzékelteti, kifejezi mennyire nem érdekli Európa sorsa az amerikai társadalmat. A migrációs hullám sem igazán ér el oda, óceán veszi körbe.. Sheila is ezt erősíti meg.
Réti László komoly, mély gondolatokat vet fel, égető problémákat világít meg. Hová, merre tart Európa? Mi lesz 20 év múlva? Erről lenyűgözően eredeti, pontos képet fest. Amitől lehet nem lesz túl vidám az olvasó, sőt! Talán ez is cél volt, ahogy a borítón is szerepel: "Húzzuk ki a fejünket a homokból, amíg nem késő"
Talán a parlamentben és más európai vezetőknek is olvasniuk kellene Réti Lászlót!
Még egy apró, negatív észrevétel a kiadónak: igazán megérdemelt volna a könyv egy minőségi, erősebb füles-kartonált borítót. Egyrészt:550 oldal terjedelmet egy silány, vékonyka kartonlap fog össze. Komolyan: méregdrága könyvárak mellett, ez elvárható lenne, hogy erősebb tartósabb borítót kapjon a könyv. Egy jobb magazinnak masszívabb a címlapja...
Ne hagyd ki ezt remek kalandregényt, kedvezménnyel ITT tudod beszerezni!
Réti László: 1972. december 26-án született.
Rendőrtiszti főiskolát végzett, 20 évig volt rendőrtiszt, vezető beosztásban dolgozott Budapesten. Eleinte álnéven publikálta regényeit. Sikeres könyvei: Célpont Párizsban, Kaméleon, A parfümőr vagy A kandahári fogoly. Stílusa van, könyvei kidolgozottak.
Könyvmolyképző Kiadó, Szeged, 2016
550 oldal, puhatáblás, ISBN: 9789633996652
2017. február 6., hétfő
Túléltem az Everestet
Beck Weathers - Stephen G. Michaud: Túléltem az Everestet
"Az embert nem a teste viszi fel a hegyre, hanem az elméje."
Mindig csodálattal olvasok azokról az emberekről, akik leküzdik a lehetetlent, meghódítják a mélységet vagy a magasságot, elérik a sarkot, feljutnak a csúcsra. Ezzel komoly, emberpróbáló kihívást hajtanak végre, ami nem csak életük nagy kalandja. Tudomásunk szerint, 1953-ban Edmund Hillary és Tenzing Norgaj jutott föl elsőként a csúcsra. Igazán szép volt, hogy George Mallory-ről, a legendás brit hegymászóról is megemlékezik Beck a könyvében. Ő lehetett valószínűleg az első, bár sajnos bizonyíték erre nincs. Röviden ismerteti ezt az esetet, emléket állítva a brit hegymászónak. George Mallory történetét olvasva szerintem Ő végül elérte a célját. Érdekesség, hogy az unokája, George Mallory 1995-ben jutott fel a csúcsra: pontosan egy évvel a tragédia előtt, amiről ez a könyv mesél.
Mi történt valójában 1996 májusában a Mount Everesten? Az elhíresült, eddigi legnagyobb hegymászó-tragédiával járó túra mély indulatokat, érzéseket kavart világszerte. Erről a történetről
ez a harmadik könyv, a néhány éve elkészült film mellé. Miért kell megmászni a Mount-Everestet? Mert ott van - ez a híres angol hegymászó George Mallory gondolata is hozzá járult, hogy Beck Weathers kísérletet tegyen. 1996-ban két amerikai cég is pénzes jelentkezőket toborzott az Everestre, közéjük tartozott Beck is. Ebből született ez a lélektani dokumentumregény.
Az olvasó igazán kivételes helyzetben van, hiszen az ebben a könyvben is megemlített Jon Krakauer Ég és jég című könyve és az egyik túravezető a híres hegymászó, Anatolij Bukrejev által jegyzett Hegyi őrületet is ennek a tragédiába torkolló csúcstámadásnak állít emléket.
Az okokat boncolgatva a két könyv kétféle gondolkodásmód alapján, eltérően mutatja be a történteket. Az okok közt a pénz mellett súlyos emberi mulasztások is történtek. Maguk az áldozatok is okolhatók a szomorú végkifejlet miatt. Sajnálatosan kiemelkedő volt ez a baleset a Mount Everest történetében.
Miben más, miért érdemes elolvasni Beck Weathers regényét? A négy részre osztott történet egyből a sűrűjébe csap. Az első száz oldalon tényszerűen elmeséli a saját szemszögéből átélt történést. Más ebből írt több száz oldalas regényt, csak és kizárólag az Everestre koncentrálva. Beck bemutatja a sátorvárost a gleccseren, az indulás előzményeit, pillanatait, és a többi csoport tagjait. Nem meglepő, mennyire kiszolgáltatottak ott fenn az emberek az időjárás viszontagságainak. Hiába
a több évtizedes tapasztalat, a menő hegymászó-felszerelés, ha hirtelen lecsap a hóvihar. A 8000 méteren túli "halálzóna" veszélyeit lehetetlen felmérni.
A 130 km/óra erejű szél jég és hótörmelékkel dúsítva, embert próbáló és lehetetlen küldetés elé állítja az embert. Elképesztő és elgondolkodtató, hogy mennyire leterheli a szervezetet már a szintkülönbség is. Az ebből fakadó oxigén hiánya, hatásai, a hóvakság, mennyire súlyos sérüléseket tud okozni a hideg, a folyadékhiány. Ezt igazán előre lehetetlen felmérni, készülni rá, ott azonban az életük múlhat ezeken.
Beck megpróbálja a motivációt, az emberi oldalát is ábrázolni, a történtek életére való hatását bemutatni. Miért is ment oda, hogyan jutott el az Everestig? A problémái gyökere egészen gyerekkorára nyúlik vissza. Katona édesapja és vándorló életmódjuk, beilleszkedési gondjai, barátok hiánya vezetett el az önértékelési zavarokhoz, önbizalomhiányához, ami fiatal felnőttként depresszióba torkollt. Ezen a házassága, gyermekei születése sem sokat segített. A szürkeségből kitörni, bizonyítás vágy ott munkált benne. A kihívás keresésében jutott el a hegymászás szenvedélyéig. Ezekről is sok apró és fontos momentumot elmesél, amíg a végső kihívásnak eljut
az Everestre. Kissé ugrálós a történetmesélése így, és magáról az Everesten történtekről dokumentumszerűen tájékoztatja az olvasóit.
Az élet az Everest után talán döbbenetesebb hatású. Belegondolni is kemény, mit veszített, hogyan élte túl... Már ezért is érdemes megismerni Beck történetét.
Nem volt egyszerű megélni a műtétek sorozatát, plasztikai és egyéb korrekciós műtéteket, visszailleszkedni a "normális" hétköznapi életébe. Hiszen valóban túlélte, ám elképesztő árat fizetett érte - szerintem. Kétségtelen, hogy laza gondolkodása, humora ebben sokat segített. Élvezetes hegymászó-napló, amiből betekintést nyerünk a hegymászók lelki világába. Nehéz megérteni, elfogadni azt az egyszerű embernek miért teszik kockára életüket ezek az emberek. Viszont hihetetlenül tisztelni kell a halált megvető bátorságukat, kitartásukat.
Házasságuk válsága is aprólékosan megjelenik, Peach, a feleség szemszögéből is megismerjük életük ezen állomását. A kötetet sok eredeti, saját fotó teszi szemléletessé.
Furcsa könyv ez, olyan felemás. A könyv egyszerre hozza meg a kedvet hegymászáshoz, ugyanakkor el is ijeszt tőle. Rendkívüli hatású, de inkább az Everest utáni létről, annak hatásairól szól jobban. Örülök, hogy a kezembe akadt, de ha megkérdeznék: megjött-e a kedvem meghódítani az Everestet? Egyértelműen nem. Úgy gondolom, nem kell minden hegyet megmászni csak azért, mert ott van.
Ám mégis szívesen olvasok róla.
Athenaeum, Budapest, 2017
336 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632936390
2017. február 4., szombat
Télidő
Kőrösi Zoltán: Télidő
Ezek a korai novellák és életmorzsák, kis töredékek is nagyon életszagúak. Afféle előtanulmány a Milyen egy női mell? a Szerelmes évek és a Hűséges férfi című, későbbi kötetekhez. Gyönyörű, lírai mondatok
a regényekben bomlanak ki igazán, jól illeszkedve azok hangulatához és cselekményéhez.
Egy- egy történet emberi kapcsolatokról, érzésekről mesél, tiszta gondolatokkal. Színek és hangok, fények és árnyékok, emlékek, boldog és boldogtalan pillanatok, illatok kavarognak. A Nyers hús című novella az egyik legeredetibb talán a kötetben. Ebben édesapja emléke idéződik meg, majd a Portugáliában töltött évek emlékképeivel keveredik.
Szeretem a novellákat: ezek az apró, ellesett életképek, belső érzések és rezdülések, amik nem törekszenek ugyan a teljességre, inkább egy adott pillanatot próbál megfogni, átadni.
Félelmetes volt így utólag, most olvasni a kezdő, Az egész és a beteg történéssorozatát. Ami egy
saját, megélt agyvérzés-közeli állapotról szól. "Most még megúsztuk." - mondja az orvos.
Az író nagy mestere nemcsak az életben való szemlélődésnek, de a látottak átadásának is. A hangulatokat, gyönyörűen megrajzolt képeket jó volt felfedezni a maga teljességében a regényekben. Kőrösitől nem szokatlan, hogy egy-egy novellát, akár egészében is beemel saját regényébe, körbeírja, kikerekíti a történeteket. A köd és a Hókígyó a Budapest, nőváros lapjain tűnik majd fel néhány év múlva. Az egyik, ebben a kis kötetben legmeghatóbb történet Galamb címmel a boldogságnovellákat gazdagítja majd A hűséges férfi lapjain. Pillanatfelvételek, amelyekbe belelopózik az örökkévalóság, vagy annak az árnyéka. Magány, elmúlás, szeret és a családi kapcsolatok villannak fel, igazi Kőrösi-féle mondatok, hangulatokkal. Néha csak egy mondat, de kellően kifejező így is.
Rövidsége ellenére nagyon szíven ütött az "összetúrósodott magány" érzését idéző pár sor. Fájt.
Sok olyan életszilánk akad ebben a párhuzamos történetekben, ami tovább mutat és sokszor szinte úgy érzem, én is ott vagyok vele együtt, nekem meséli el ezeket a kis történeteket, gondolatokat.
Kőrösi igazán szépen ír, meghittek, idilliek az ellesett élethelyzetek, pillanatok, amiket elénk tár. Családi vonatkozású történet is akad, ami a Hentesek kézikönyvében kerekedik majd ki
Szeretni valóan szomorúak, őszinték és érdekes megfigyeléseket ad át olvasóinak.
Illékony,múló pillanatképek ezek, ahol vagy a sűrű ködről, galambokról és a magányról mesél.
A Madarak ma talán még aktuálisabb, mint amikor leírta ezt
a szelíden szomorú történetet.
Teszi ezt a tőle megszokott, sallangmentes módon, előrevetítve a készülő regények varázsát.
Balogh Gyula meséje a Cserép novellában egy könyvtárosról mesél szokatlan fordulattal és formában.
Foci nélkül nem is lenne igazi egy Kőrösi-kötet. Szakadát úr felkel című novella a focis témát dolgozza fel. Érezni az izomlazító kenőcs és az öltözők izzadtság szagát, az Achilles.ín fantomfájdalmát. Néhány olyan finom trükkel írta meg, amikre csak kiváló labdarúgók képesek. Érzelmesen férfias írások ezek.
Biztosan lett volna még mit elmesélni nekünk, nekem... Talán előkerül még az asztalfiókból, mentett fájlokból néhány szép történet. Érdekelne a véleményed az olimpiáról, néhány magyar filmről, vagy Te onnan fentről hogy látod a könyvkiadás ismétlődő csődjét? Gyorsan és váratlanul, nagyon fiatalon távoztál, hagytál magunkra olvasókat. Ma egy éve, hogy egy felsőbb dimenzióba léptél. Isten veled!
Nyugodj békében Zoltán! Nem feledlek. :(
Kőrösi Zoltán:
Budapest, 1962. március 14. - 2016. február 5. Író, film-forgatókönyvíró és dramaturg. 17 könyve jelent meg, néhány közismertebb:
A tárt szárnyú lepke (1996), Hentesek kézikönyve (1999), Orrocskák (2000), Budapest, nőváros (2004), Milyen egy női mell? Hazánk szíve (2006), Szerelmes évek - Gyávaság (2009), Az utolsó meccs (2012), Magyarka (2013), Szívlekvár (2014). Az ítéletidő (2016) című utolsó regény megjelenését sajnos már nem érhette meg, ahogyan a gyermekeknek írt Ami a szívedet brummja - medversek is már halála után került az olvasókhoz.
Palatinus, Budapest, 2002
174 oldal · ISBN: 9639380679
Ezek a korai novellák és életmorzsák, kis töredékek is nagyon életszagúak. Afféle előtanulmány a Milyen egy női mell? a Szerelmes évek és a Hűséges férfi című, későbbi kötetekhez. Gyönyörű, lírai mondatok
a regényekben bomlanak ki igazán, jól illeszkedve azok hangulatához és cselekményéhez.
Egy- egy történet emberi kapcsolatokról, érzésekről mesél, tiszta gondolatokkal. Színek és hangok, fények és árnyékok, emlékek, boldog és boldogtalan pillanatok, illatok kavarognak. A Nyers hús című novella az egyik legeredetibb talán a kötetben. Ebben édesapja emléke idéződik meg, majd a Portugáliában töltött évek emlékképeivel keveredik.
Szeretem a novellákat: ezek az apró, ellesett életképek, belső érzések és rezdülések, amik nem törekszenek ugyan a teljességre, inkább egy adott pillanatot próbál megfogni, átadni.
Félelmetes volt így utólag, most olvasni a kezdő, Az egész és a beteg történéssorozatát. Ami egy
saját, megélt agyvérzés-közeli állapotról szól. "Most még megúsztuk." - mondja az orvos.
Az író nagy mestere nemcsak az életben való szemlélődésnek, de a látottak átadásának is. A hangulatokat, gyönyörűen megrajzolt képeket jó volt felfedezni a maga teljességében a regényekben. Kőrösitől nem szokatlan, hogy egy-egy novellát, akár egészében is beemel saját regényébe, körbeírja, kikerekíti a történeteket. A köd és a Hókígyó a Budapest, nőváros lapjain tűnik majd fel néhány év múlva. Az egyik, ebben a kis kötetben legmeghatóbb történet Galamb címmel a boldogságnovellákat gazdagítja majd A hűséges férfi lapjain. Pillanatfelvételek, amelyekbe belelopózik az örökkévalóság, vagy annak az árnyéka. Magány, elmúlás, szeret és a családi kapcsolatok villannak fel, igazi Kőrösi-féle mondatok, hangulatokkal. Néha csak egy mondat, de kellően kifejező így is.
Rövidsége ellenére nagyon szíven ütött az "összetúrósodott magány" érzését idéző pár sor. Fájt.
Sok olyan életszilánk akad ebben a párhuzamos történetekben, ami tovább mutat és sokszor szinte úgy érzem, én is ott vagyok vele együtt, nekem meséli el ezeket a kis történeteket, gondolatokat.
Kőrösi igazán szépen ír, meghittek, idilliek az ellesett élethelyzetek, pillanatok, amiket elénk tár. Családi vonatkozású történet is akad, ami a Hentesek kézikönyvében kerekedik majd ki
Szeretni valóan szomorúak, őszinték és érdekes megfigyeléseket ad át olvasóinak.
Illékony,múló pillanatképek ezek, ahol vagy a sűrű ködről, galambokról és a magányról mesél.
A Madarak ma talán még aktuálisabb, mint amikor leírta ezt
a szelíden szomorú történetet.
Teszi ezt a tőle megszokott, sallangmentes módon, előrevetítve a készülő regények varázsát.
Balogh Gyula meséje a Cserép novellában egy könyvtárosról mesél szokatlan fordulattal és formában.
Foci nélkül nem is lenne igazi egy Kőrösi-kötet. Szakadát úr felkel című novella a focis témát dolgozza fel. Érezni az izomlazító kenőcs és az öltözők izzadtság szagát, az Achilles.ín fantomfájdalmát. Néhány olyan finom trükkel írta meg, amikre csak kiváló labdarúgók képesek. Érzelmesen férfias írások ezek.
Biztosan lett volna még mit elmesélni nekünk, nekem... Talán előkerül még az asztalfiókból, mentett fájlokból néhány szép történet. Érdekelne a véleményed az olimpiáról, néhány magyar filmről, vagy Te onnan fentről hogy látod a könyvkiadás ismétlődő csődjét? Gyorsan és váratlanul, nagyon fiatalon távoztál, hagytál magunkra olvasókat. Ma egy éve, hogy egy felsőbb dimenzióba léptél. Isten veled!
Nyugodj békében Zoltán! Nem feledlek. :(
Kőrösi Zoltán:
Budapest, 1962. március 14. - 2016. február 5. Író, film-forgatókönyvíró és dramaturg. 17 könyve jelent meg, néhány közismertebb:
A tárt szárnyú lepke (1996), Hentesek kézikönyve (1999), Orrocskák (2000), Budapest, nőváros (2004), Milyen egy női mell? Hazánk szíve (2006), Szerelmes évek - Gyávaság (2009), Az utolsó meccs (2012), Magyarka (2013), Szívlekvár (2014). Az ítéletidő (2016) című utolsó regény megjelenését sajnos már nem érhette meg, ahogyan a gyermekeknek írt Ami a szívedet brummja - medversek is már halála után került az olvasókhoz.
Palatinus, Budapest, 2002
174 oldal · ISBN: 9639380679
2017. február 3., péntek
Az első
Csapody Kinga - Nagy Boldizsár (szerk): Az első
Tizenöt író, tizennégy történet arról, amiből csak egy lehet
Ugye, te is emlékszel arra, milyen volt az első?
Az első szerelmes ölelés, majd csók után az első alkalom...
Arra régi nőnapra én is mindig mosolyogva gondolok, amikor én kaptam a nagyobb ajándékot. Ez és egyéb más képek idéződtek meg bennem olvasás közben.
Ezt a témát járta körbe a tizenöt szerző, erről mesél nekünk elgondolkodtató és meglepő írásokban, szép és drámai pillanatokról, milyen volt, milyen lehetett az első alkalom. Az odavezető út titkai, érzések és vívódások, tétova, suta próbálkozások vagy éppen brutálisan szomorú első alkalomról is olvashatunk.
Nyáry Krisztián irodalomtörténeti bevezetője az erotika és a szex megjelenéséről, annak ábrázolásáról a művészetben igen szemléletes képet ad. Ma is ez az egyik legjelentősebb állomása életünknek. Elkísér és velünk marad, jó esetben kellemes, szép emlékként él lelkünkben tovább. A végső sorai különösen tetszettek, hiszen lányos apa vagyok én magam is. Igen, büszkén figyelem a leányzó hódításait, a megjelenő lehetséges "jelölteket", lesem, komolyodik-e a dolog... félve, valljuk be. Ne hagyjátok ki az előjátékot sem, érdemes elolvasni!
Dragomán György Madarak novellája nyitja a sort. A két tétova, bátortalan kamasz esetlen kezdeményezései a realitás talaján maradva hozza közel a két főhőst. Úgy gondolom, ez a két
kamasz esetlen bájával sokunkban ismerős pillanatot fog megidézni. Türelem, eljön mindennek az ideje, sora. A tapasztalat szerzés útja rögös, de szép, majd jön a közös repülés. Nekem Fodor Ákos sorait juttatták eszembe:
SZERELEM
ahogy a szél meglebbenti a függönyt:
nem a függöny, nem a szél. A lebbenés
Fiala Borcsa írása furcsa címével elgondolkodtató. Talán a szülőknek sem ártana elolvasni, hiszen
ők is voltak fiatalok. Számomra megdöbbentő, ha egy lány a saját édesanyjával nem találja a közös hangot, nem tudnak beszélgetni, nincs köztük bizalom. Sajnálatosan szomorú, bár tudom nem ritka ez. Lili és Dávid érzései szépek, őszinték, egymás felfedezése pedig megkapó líraiságával az egyik legszebb része a kötetnek.
Garaczi László novellája a Mit üzen a szél? tovatűnt fiatalkori bulikról, emlékek képében idézi fel az első mondhatni véletlenül sikerült alkalmat. A fiú tipródásai és vágyai remekül érvényesülnek a tapasztalt lánnyal szemben. Tapasztaltnak, magabiztosnak látszani nehéz. A vágy működik, a hormonok dolgoznak, csupán a tapasztalat hiányzik... A filmekben pedig minden egyszerűbb. Kötelezően javasolt film: Az utolsó tangó Párizsban!
A hormonok Gimesi Dóra lányszereplőjében is dolgoznak. Absolute Begginers címmel olvashatjátok. A filmek mellett a zene kap itt is főszerepet még. Elég kifejezően, valós vágyakról írt. A "gyönyör testvére a halálfélelemnek" bizonyos helyzetekben különösen. Megkapóan érdekes, hatásos írás.
Jönnek a kedvenceim a kötetből.
Talán nem is véletlen, hogy a közismert íróink kiforrottabb, számomra mélyebb tartalmú írásai ezek. Aki olvasta Grecsó Krisztián Megyek utánad regényét, már ismerősként üdvözölheti Darut. (aki még nem, olvassa el sürgősen, sokat megtudhat a férfi lélekről). Egy pillanat alatt ott vagy a regény hangulatában, átérezheted -különösen a férfi olvasók- Daru csapongó vívódásait, vágyait. Nagyszerű írás a taxisblokád idejéről, az esetlen felnőtté válás pillanatairól, a lelki folyamatoktól a tapasztalatig. Bennünk mozdulnak az ősök, ott vannak csontjainkban, érintésünk viszi tovább a múltunkat. Lili és Daru első csókja, majd az együttlétük sem örökre szól, még, ha így is érzik ott és akkor.
Háy János: Csak azzal írása is férfivá érésről a képzelet és realizált valóság összhatásáról mesél. A bátortalan kezdőből hogyan lesz a világot, nőket felfedező srác. Csak azzal, hogy ráébred: sok szép lány van a világon, a koleszban, nem csak egy, nem csak az első. Mindet meghódítani ugyan nem lehet, de törekedni kell rá.
Kalapos Éva Veronika novellája Before-after címmel egy igen gondos, alapos készülődést idéz meg. Nagyon szép, érzékeny írás. Nem csak a lány, a fiú oldaláról, gondolataik, érzéseik által ismerjük meg a történetüket. Mit, mikor, hogyan? Nehéz kérdések, mit is vár el a másik. A vágy, és ami mögötte van.
Lakatos Levente írása szerintem az egyik legfontosabb írás lett. Az ő nevére tuti sok tinilány lekapja a polcról ezt a könyvet. Ezért is fontos ez a novella, a témája miatt, okulásul, megelőzésnek.
Az első ugye valóban lehet szép emlék, de életre szóló veszélyeket is hordoz. Nos, erre hívja fel a figyelmet, erről szól a novella. Érdemes rá készülni, alapos körültekintéssel lenni, odafigyelni egymásra. Napjainkban ez sajnálatosan fontos és aktuális írás lett. Nem érdemes elkönnyelműsködni az elsőt sem! Tényleg szólhat egy életre...
Karafiáth Orsolya írásában két barátnő szemén át ismerhetjük meg a valóságot az első alkalomról. Megnyugtató, hogy a lányok is tudnak túlozni, színezni a barátnő előtt, nem csak a srácok. Kikacsintós, humoros.
Mészöly Ágnes novellája mai valós, már-már krimibe illő befejezéssel. Szomorú, de van ilyen. Erre nem lehet felkészülni. Fontos történet, jó dramaturgiával megírt ez a novella is!
A következő három novella nem tudom, nekem nem igazán lett szívem csücske, nem találtunk egymásra, nem lett közös nevező. Az elefánt még talán, bár nem szokványos fordulattal bír, de a másik kettő sajnos számomra kusza maradt.Talán majd a női olvasók megfejtik ezeket.
Szerencsére a lezáró Tasnádi István írása ismét egy erős és szép novella. A fiúk oldaláról, az ő érzéseik, vágyaik tükrében mesél az első alkalom varázsáról. Ha nem is olyan látványosan, de mi
is "elveszítjük", a férfivá érés pillanatában. Első, csak egyszer lehet. Törekedjünk némi megfontoltságra, hogy ne csak heccből vagy részegen, egy bulin a folyosó félhomályában, a
többiek miatt, vagy egy elhagyott padon veszítsük el örökre. Élmény, szép emlék legyen lehetőleg.
A lányomnak is ezt tanácsoltam: lehetetlen megtervezni, de ha lehet, úgy történjen, ne bánd meg!
Az érzéseknek engedve, ha megtörtént már ne bánjuk meg. A kötet ügyesen hozza a hangulatot, emlékeztetni fogja óhatatlanul az olvasót is az elsőre. Nem szexleírások ezek, aki ilyet keres csalódni fog. Én jól szórakoztam, vidám és mosolygásra okot adó pillanatokat töltöttünk együtt. Lehet gondolkodni, érzékenyen fel/rákészülni akár ezekből a novellákból meríteni ihletet. Netán, megkérdezni anyut... neki milyen volt az első? Csak bátran! Elsőnek lenni megtisztelő, olvasóként is.
Fiatalok vagy tapasztaltak mindenki talál benne szívének, hangulatának való írást. Jó válogatás, jó ötlet, tartalmas és fontos erről beszélnünk.
Tizenöt kiváló szerző vállalkozott arra, hogy egy-egy novellában megmutatja ezt a sokféleséget. Dragomán György, Fiala Borcsa, Garaczi László, Gimesi Dóra, Grecsó Krisztián, Háy János, Kalapos Éva, Karafiáth Orsolya, Lakatos Levente, Mészöly Ágnes, Molnár T. Eszter, Nagy Ildikó Noémi, Németh B. Eszter, Nyáry Krisztián, Tasnádi István szövegei egytől egyig olyan történetek, amiket garantáltan nem felejtünk el. Ahogyan AZ ELSŐT sem.
Menő Könyvek, Budapest, 2017
220 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634153252 · Megjelenés időpontja: 2017. február 8.
Tizenöt író, tizennégy történet arról, amiből csak egy lehet
Ugye, te is emlékszel arra, milyen volt az első?
Az első szerelmes ölelés, majd csók után az első alkalom...
Arra régi nőnapra én is mindig mosolyogva gondolok, amikor én kaptam a nagyobb ajándékot. Ez és egyéb más képek idéződtek meg bennem olvasás közben.
Ezt a témát járta körbe a tizenöt szerző, erről mesél nekünk elgondolkodtató és meglepő írásokban, szép és drámai pillanatokról, milyen volt, milyen lehetett az első alkalom. Az odavezető út titkai, érzések és vívódások, tétova, suta próbálkozások vagy éppen brutálisan szomorú első alkalomról is olvashatunk.
Nyáry Krisztián irodalomtörténeti bevezetője az erotika és a szex megjelenéséről, annak ábrázolásáról a művészetben igen szemléletes képet ad. Ma is ez az egyik legjelentősebb állomása életünknek. Elkísér és velünk marad, jó esetben kellemes, szép emlékként él lelkünkben tovább. A végső sorai különösen tetszettek, hiszen lányos apa vagyok én magam is. Igen, büszkén figyelem a leányzó hódításait, a megjelenő lehetséges "jelölteket", lesem, komolyodik-e a dolog... félve, valljuk be. Ne hagyjátok ki az előjátékot sem, érdemes elolvasni!
Dragomán György Madarak novellája nyitja a sort. A két tétova, bátortalan kamasz esetlen kezdeményezései a realitás talaján maradva hozza közel a két főhőst. Úgy gondolom, ez a két
kamasz esetlen bájával sokunkban ismerős pillanatot fog megidézni. Türelem, eljön mindennek az ideje, sora. A tapasztalat szerzés útja rögös, de szép, majd jön a közös repülés. Nekem Fodor Ákos sorait juttatták eszembe:
SZERELEM
ahogy a szél meglebbenti a függönyt:
nem a függöny, nem a szél. A lebbenés
Fiala Borcsa írása furcsa címével elgondolkodtató. Talán a szülőknek sem ártana elolvasni, hiszen
ők is voltak fiatalok. Számomra megdöbbentő, ha egy lány a saját édesanyjával nem találja a közös hangot, nem tudnak beszélgetni, nincs köztük bizalom. Sajnálatosan szomorú, bár tudom nem ritka ez. Lili és Dávid érzései szépek, őszinték, egymás felfedezése pedig megkapó líraiságával az egyik legszebb része a kötetnek.
Garaczi László novellája a Mit üzen a szél? tovatűnt fiatalkori bulikról, emlékek képében idézi fel az első mondhatni véletlenül sikerült alkalmat. A fiú tipródásai és vágyai remekül érvényesülnek a tapasztalt lánnyal szemben. Tapasztaltnak, magabiztosnak látszani nehéz. A vágy működik, a hormonok dolgoznak, csupán a tapasztalat hiányzik... A filmekben pedig minden egyszerűbb. Kötelezően javasolt film: Az utolsó tangó Párizsban!
A hormonok Gimesi Dóra lányszereplőjében is dolgoznak. Absolute Begginers címmel olvashatjátok. A filmek mellett a zene kap itt is főszerepet még. Elég kifejezően, valós vágyakról írt. A "gyönyör testvére a halálfélelemnek" bizonyos helyzetekben különösen. Megkapóan érdekes, hatásos írás.
Jönnek a kedvenceim a kötetből.
Talán nem is véletlen, hogy a közismert íróink kiforrottabb, számomra mélyebb tartalmú írásai ezek. Aki olvasta Grecsó Krisztián Megyek utánad regényét, már ismerősként üdvözölheti Darut. (aki még nem, olvassa el sürgősen, sokat megtudhat a férfi lélekről). Egy pillanat alatt ott vagy a regény hangulatában, átérezheted -különösen a férfi olvasók- Daru csapongó vívódásait, vágyait. Nagyszerű írás a taxisblokád idejéről, az esetlen felnőtté válás pillanatairól, a lelki folyamatoktól a tapasztalatig. Bennünk mozdulnak az ősök, ott vannak csontjainkban, érintésünk viszi tovább a múltunkat. Lili és Daru első csókja, majd az együttlétük sem örökre szól, még, ha így is érzik ott és akkor.
Háy János: Csak azzal írása is férfivá érésről a képzelet és realizált valóság összhatásáról mesél. A bátortalan kezdőből hogyan lesz a világot, nőket felfedező srác. Csak azzal, hogy ráébred: sok szép lány van a világon, a koleszban, nem csak egy, nem csak az első. Mindet meghódítani ugyan nem lehet, de törekedni kell rá.
Kalapos Éva Veronika novellája Before-after címmel egy igen gondos, alapos készülődést idéz meg. Nagyon szép, érzékeny írás. Nem csak a lány, a fiú oldaláról, gondolataik, érzéseik által ismerjük meg a történetüket. Mit, mikor, hogyan? Nehéz kérdések, mit is vár el a másik. A vágy, és ami mögötte van.
Lakatos Levente írása szerintem az egyik legfontosabb írás lett. Az ő nevére tuti sok tinilány lekapja a polcról ezt a könyvet. Ezért is fontos ez a novella, a témája miatt, okulásul, megelőzésnek.
Az első ugye valóban lehet szép emlék, de életre szóló veszélyeket is hordoz. Nos, erre hívja fel a figyelmet, erről szól a novella. Érdemes rá készülni, alapos körültekintéssel lenni, odafigyelni egymásra. Napjainkban ez sajnálatosan fontos és aktuális írás lett. Nem érdemes elkönnyelműsködni az elsőt sem! Tényleg szólhat egy életre...
Karafiáth Orsolya írásában két barátnő szemén át ismerhetjük meg a valóságot az első alkalomról. Megnyugtató, hogy a lányok is tudnak túlozni, színezni a barátnő előtt, nem csak a srácok. Kikacsintós, humoros.
Mészöly Ágnes novellája mai valós, már-már krimibe illő befejezéssel. Szomorú, de van ilyen. Erre nem lehet felkészülni. Fontos történet, jó dramaturgiával megírt ez a novella is!
A következő három novella nem tudom, nekem nem igazán lett szívem csücske, nem találtunk egymásra, nem lett közös nevező. Az elefánt még talán, bár nem szokványos fordulattal bír, de a másik kettő sajnos számomra kusza maradt.Talán majd a női olvasók megfejtik ezeket.
Szerencsére a lezáró Tasnádi István írása ismét egy erős és szép novella. A fiúk oldaláról, az ő érzéseik, vágyaik tükrében mesél az első alkalom varázsáról. Ha nem is olyan látványosan, de mi
is "elveszítjük", a férfivá érés pillanatában. Első, csak egyszer lehet. Törekedjünk némi megfontoltságra, hogy ne csak heccből vagy részegen, egy bulin a folyosó félhomályában, a
többiek miatt, vagy egy elhagyott padon veszítsük el örökre. Élmény, szép emlék legyen lehetőleg.
A lányomnak is ezt tanácsoltam: lehetetlen megtervezni, de ha lehet, úgy történjen, ne bánd meg!
Az érzéseknek engedve, ha megtörtént már ne bánjuk meg. A kötet ügyesen hozza a hangulatot, emlékeztetni fogja óhatatlanul az olvasót is az elsőre. Nem szexleírások ezek, aki ilyet keres csalódni fog. Én jól szórakoztam, vidám és mosolygásra okot adó pillanatokat töltöttünk együtt. Lehet gondolkodni, érzékenyen fel/rákészülni akár ezekből a novellákból meríteni ihletet. Netán, megkérdezni anyut... neki milyen volt az első? Csak bátran! Elsőnek lenni megtisztelő, olvasóként is.
Tizenöt kiváló szerző vállalkozott arra, hogy egy-egy novellában megmutatja ezt a sokféleséget. Dragomán György, Fiala Borcsa, Garaczi László, Gimesi Dóra, Grecsó Krisztián, Háy János, Kalapos Éva, Karafiáth Orsolya, Lakatos Levente, Mészöly Ágnes, Molnár T. Eszter, Nagy Ildikó Noémi, Németh B. Eszter, Nyáry Krisztián, Tasnádi István szövegei egytől egyig olyan történetek, amiket garantáltan nem felejtünk el. Ahogyan AZ ELSŐT sem.
Menő Könyvek, Budapest, 2017
220 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634153252 · Megjelenés időpontja: 2017. február 8.
2017. február 2., csütörtök
Kard és glória
Benkő László: Kard és glória
Szent László 3.
A lázadás parazsán és A korona ára című kötetek után a Kard és glória regénnyel teljes
lett a Szent László életét bemutató trilógia.
I. László magyar király 1077 és 1095 között uralkodott, irányította országunk sorsát. I. Béla és a lengyel Richeza királyné másodszülött fia történelmünk egyik legkedveltebb uralkodója. Testvére, I. Géza rövidke országlása után került a magyar trónra. Királyunk gyermek és ifjúkoráról, lovaggá avatásáról és a korona körüli bonyodalmakról mesél az első két kötet. A három testvér egyessége
az uralkodás körül nem okozott problémát, ám I. András későn született fia, a könnyelmű és befolyásolható Salamon annál inkább. A családi elmérgesedett viszony a trón birtoklása miatt alakult
ki. Merényletek, aljas cselszövések tették izgalmassá, fordulatossá ezeket az éveket. Salamon nem királynak termett, uralkodásra alkalmatlan volt. A testvérháborúk során az ország sorsa volt a tét.
Ahogyan az első két kötet is cselekményes, történelmi információkban bőséges a Kard és glória is.
A remek címválasztással utal a szerző arra, hogy László keményen kivette részét a harcokból, szívén viselte népe és a forrongó ország sorsát. Nevéhez fűződik a magántulajdon védelmének megszilárdítása, törvényeinek szigorúsága célt ért, helyre állt a belső béke. Elfogadta a Horvát Királyságot (testvére Ilona volt a királyné). Nevéhez köthető, hogy 1083-ban szentté avatta az államalapító István királyt és fiát,
Imre herceget, Gellért püspököt és két remetét, Andrást és Benedeket. Ezzel is szilárdította Magyarország helyzetét a keresztény államok között. Elismerte az egyházat, ám önálló országlás jellemezte.
Kiváló uralkodói képességével, vitézségével lehetőség szerint törekedett a békére. A magyarságot
a belső viszályoktól megmentette. Ő lett Szent István örökségének méltó folytatója. Kőkemény, céltudatos külpolitikájával és a belső rendteremtéssel megpróbálta befejezni az államalapító király által megkezdett utat.
A lovagkirály életét bemutató harmadik rész is aprólékos gondossággal hozza emberközelbe I. László alakját. A történet 1084 - től folytatódik, amikor Salamon, a korábbi trónfosztott uralkodó ismét László ellen ármánykodik. Most a kunok és a besenyők közt keres szövetségest a korona megszerzésére. Ez számára ugyan esélytelen, ám mégis megtesz mindet, ami a végső lezáráshoz vezet. A csata sorsa és László győzelme egyértelmű. Országunk helyzete erősödött, a királyt már életében szentként szerették.
A történetben jelentős helyszín a Pilis hegység és ott egy kicsinyke vadászház, ahol a király is szívesen tartózkodik. Egy gyermekrablással bonyolódik a cselekmény ez adja a másik
fontos szálat a regényben. A két eltűnt gyerek sorsa összefonódik, ad okot és meglepetést az olvasónak, hogy az akkori életről, szokásokról is képet kapjon. A Pilis azonban nem csak királyi vadaspark az Esztergom - Visegrád - Buda háromszögben. Helyzetét erősen meghatározták, erősítették a kereskedelmi útvonalak, a dunai révhelyek is. Az emberi tragédiák, a belső rend fenntartása és a Salamon elleni végső leszámolás a regény fő eseménye. A történelmi hűség, a szenvedélyes emberi sorsok ábrázolása ismét egy sodró és kalandos történetet ad az olvasónak. Fontos és meglepően jól ábrázolt a férfi-nő kapcsolatok viszonyok, ezek hatása a történetre. Ezen keresztül még jobban megismerjük László emberi oldalát, érzéseit, belső gondolatait. Perka szelleme többször visszatér. Csegő pedig méltó és szerető védelmezője királyunknak. Itt a régi hit, a boszorkányos gyógyító asszony személyében jelenik meg a regényen. Csegő a király szívében is fontos helyen van. A régi eszmék és az új rend küzdelmei, csipetnyi szerelem színezi az eseményeket. Ugyanakkor a királyné Adelhaid és László kapcsolatáról is sok információval szolgál Benkő László.
László erőskezű, hatalmas termetű férfi volt, aki „a többi ember közül vállal kimagaslott” nem csak jellemével. Az ő belső vívódásai is megjelennek a történetben. Mint férfi az idő múlása, betegségek, sérülések kísérik életét. A trón továbbadása is erősen foglalkoztatta még betegágyán is. Képes volt önmagát felülbírálva eldönteni, kié legyen a korona. A végső lezárás, László utolsó csatája ugyan számára elveszett (meghalt), mégis tökéletes befejezést ad a trilógiának. Nem tudni, mire vitte volna, ha negyvenkilenc évesen nem hal meg. Halálával egy erős, stabil országot hagyott hátra.
Mindenkinek csak ajánlani tudom a sorozat minden részét. Remek felépítése, cselekményes története és a szereplők kidolgozott jelleme teszi szórakoztatóan elgondolkodtató olvasmánnyá. Közel hozza a mai olvasókhoz ezt a korszakot. Benne van minden, ami az iskolai történelemkönyvekből kimaradt.
A sorozat mindhárom igényes és színvonalas borítóját Csikász Katalin tervezte.
Benkő László remek író, magas szinten és egyenletesen jól ír. Több történelmi témájú regényét olvastam, amelyek mély benyomást tettek rám. Fordulatos, sok szálon futó, izgalmas cselekmény, a kor forrásanyagának mély ismerete, egy esemény objektív, több oldalról történő megvilágítása jellemzi. Őszintén tudom ajánlani mindenkinek regényeit.
Benkő László: 1952-ben Szombathelyen született. Pedagógus végzettségű író. Érettségi után a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán, majd az ELTE Bölcsészettudományi Karán folytatta tanulmányait, itt szerette meg a történelmi regényeket.
A regényírás kora ifjúságától foglalkoztatta, majd hosszú előkészítés után 2004-től publikál. A magyar középkorról (honfoglalás, tatátjárás és kalandozások kora) mellett két legújabb kori történelemmel foglalkozó kötete is megjelent. Írói álnéven 20 romantikus regényt is jegyez. Történelmi regényeiben nem titkolt célja a múlt legreálisabb bemutatása, ábrázolása. Az események komplex bemutatása és az olvasó szórakoztatása.
Olyan könyvsikerek fűződnek még nevéhez, mint a Viharlovasok és a Tatárjárás sorozatok, A spanyol grófnő, A Zrínyiek három kötete vagy a Drezdai emberünk.
Lazi, Szeged, 2016
434 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632673035
Szent László 3.
A lázadás parazsán és A korona ára című kötetek után a Kard és glória regénnyel teljes
lett a Szent László életét bemutató trilógia.
I. László magyar király 1077 és 1095 között uralkodott, irányította országunk sorsát. I. Béla és a lengyel Richeza királyné másodszülött fia történelmünk egyik legkedveltebb uralkodója. Testvére, I. Géza rövidke országlása után került a magyar trónra. Királyunk gyermek és ifjúkoráról, lovaggá avatásáról és a korona körüli bonyodalmakról mesél az első két kötet. A három testvér egyessége
az uralkodás körül nem okozott problémát, ám I. András későn született fia, a könnyelmű és befolyásolható Salamon annál inkább. A családi elmérgesedett viszony a trón birtoklása miatt alakult
ki. Merényletek, aljas cselszövések tették izgalmassá, fordulatossá ezeket az éveket. Salamon nem királynak termett, uralkodásra alkalmatlan volt. A testvérháborúk során az ország sorsa volt a tét.
Ahogyan az első két kötet is cselekményes, történelmi információkban bőséges a Kard és glória is.
A remek címválasztással utal a szerző arra, hogy László keményen kivette részét a harcokból, szívén viselte népe és a forrongó ország sorsát. Nevéhez fűződik a magántulajdon védelmének megszilárdítása, törvényeinek szigorúsága célt ért, helyre állt a belső béke. Elfogadta a Horvát Királyságot (testvére Ilona volt a királyné). Nevéhez köthető, hogy 1083-ban szentté avatta az államalapító István királyt és fiát,
Imre herceget, Gellért püspököt és két remetét, Andrást és Benedeket. Ezzel is szilárdította Magyarország helyzetét a keresztény államok között. Elismerte az egyházat, ám önálló országlás jellemezte.
Kiváló uralkodói képességével, vitézségével lehetőség szerint törekedett a békére. A magyarságot
a belső viszályoktól megmentette. Ő lett Szent István örökségének méltó folytatója. Kőkemény, céltudatos külpolitikájával és a belső rendteremtéssel megpróbálta befejezni az államalapító király által megkezdett utat.
A lovagkirály életét bemutató harmadik rész is aprólékos gondossággal hozza emberközelbe I. László alakját. A történet 1084 - től folytatódik, amikor Salamon, a korábbi trónfosztott uralkodó ismét László ellen ármánykodik. Most a kunok és a besenyők közt keres szövetségest a korona megszerzésére. Ez számára ugyan esélytelen, ám mégis megtesz mindet, ami a végső lezáráshoz vezet. A csata sorsa és László győzelme egyértelmű. Országunk helyzete erősödött, a királyt már életében szentként szerették.
A történetben jelentős helyszín a Pilis hegység és ott egy kicsinyke vadászház, ahol a király is szívesen tartózkodik. Egy gyermekrablással bonyolódik a cselekmény ez adja a másik
fontos szálat a regényben. A két eltűnt gyerek sorsa összefonódik, ad okot és meglepetést az olvasónak, hogy az akkori életről, szokásokról is képet kapjon. A Pilis azonban nem csak királyi vadaspark az Esztergom - Visegrád - Buda háromszögben. Helyzetét erősen meghatározták, erősítették a kereskedelmi útvonalak, a dunai révhelyek is. Az emberi tragédiák, a belső rend fenntartása és a Salamon elleni végső leszámolás a regény fő eseménye. A történelmi hűség, a szenvedélyes emberi sorsok ábrázolása ismét egy sodró és kalandos történetet ad az olvasónak. Fontos és meglepően jól ábrázolt a férfi-nő kapcsolatok viszonyok, ezek hatása a történetre. Ezen keresztül még jobban megismerjük László emberi oldalát, érzéseit, belső gondolatait. Perka szelleme többször visszatér. Csegő pedig méltó és szerető védelmezője királyunknak. Itt a régi hit, a boszorkányos gyógyító asszony személyében jelenik meg a regényen. Csegő a király szívében is fontos helyen van. A régi eszmék és az új rend küzdelmei, csipetnyi szerelem színezi az eseményeket. Ugyanakkor a királyné Adelhaid és László kapcsolatáról is sok információval szolgál Benkő László.
László erőskezű, hatalmas termetű férfi volt, aki „a többi ember közül vállal kimagaslott” nem csak jellemével. Az ő belső vívódásai is megjelennek a történetben. Mint férfi az idő múlása, betegségek, sérülések kísérik életét. A trón továbbadása is erősen foglalkoztatta még betegágyán is. Képes volt önmagát felülbírálva eldönteni, kié legyen a korona. A végső lezárás, László utolsó csatája ugyan számára elveszett (meghalt), mégis tökéletes befejezést ad a trilógiának. Nem tudni, mire vitte volna, ha negyvenkilenc évesen nem hal meg. Halálával egy erős, stabil országot hagyott hátra.
Mindenkinek csak ajánlani tudom a sorozat minden részét. Remek felépítése, cselekményes története és a szereplők kidolgozott jelleme teszi szórakoztatóan elgondolkodtató olvasmánnyá. Közel hozza a mai olvasókhoz ezt a korszakot. Benne van minden, ami az iskolai történelemkönyvekből kimaradt.
A sorozat mindhárom igényes és színvonalas borítóját Csikász Katalin tervezte.
Benkő László remek író, magas szinten és egyenletesen jól ír. Több történelmi témájú regényét olvastam, amelyek mély benyomást tettek rám. Fordulatos, sok szálon futó, izgalmas cselekmény, a kor forrásanyagának mély ismerete, egy esemény objektív, több oldalról történő megvilágítása jellemzi. Őszintén tudom ajánlani mindenkinek regényeit.
Benkő László: 1952-ben Szombathelyen született. Pedagógus végzettségű író. Érettségi után a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán, majd az ELTE Bölcsészettudományi Karán folytatta tanulmányait, itt szerette meg a történelmi regényeket.
A regényírás kora ifjúságától foglalkoztatta, majd hosszú előkészítés után 2004-től publikál. A magyar középkorról (honfoglalás, tatátjárás és kalandozások kora) mellett két legújabb kori történelemmel foglalkozó kötete is megjelent. Írói álnéven 20 romantikus regényt is jegyez. Történelmi regényeiben nem titkolt célja a múlt legreálisabb bemutatása, ábrázolása. Az események komplex bemutatása és az olvasó szórakoztatása.
Olyan könyvsikerek fűződnek még nevéhez, mint a Viharlovasok és a Tatárjárás sorozatok, A spanyol grófnő, A Zrínyiek három kötete vagy a Drezdai emberünk.
Lazi, Szeged, 2016
434 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632673035